Szukaj

Stoliki pomocnicze: rattan

Sortuj
1 Produkty
Sortuj

W ostatnich latach stoliki pomocnicze z rattanu zdobywają wielką popularność. Jeszcze niedawno stolik, krzesła czy fotele wykonane z tego materiału były wykorzystywane tylko na werandach lub w ogrodach, głównie ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na wilgoć. Meble te mają w sobie jednak mnóstwo uroku i dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się na zakup mebli z rattanu do domu. Prawdziwym aranżacyjnym hitem jest rattanowy stolik. Sprawdzi się on w sypialni, salonie, a nawet przedpokoju. Oto kilka wskazówek, jak wkomponować stolik pomocniczy z rattanu do wystroju wnętrz.

Z lasów tropikalnych do polskich domów - stoliki pomocnicze z rattanu

Mianem rattanu określa się wiele gatunków tropikalnych palm, rosnących m.in. w lasach Indonezji czy Ekwadoru. Ich kłącza są lekkie i elastyczne, przez co dość szybko znalazły zastosowanie w produkcji przedmiotów codziennego użytku. W Europie popularne są zwłaszcza wykonane z rattanu meble: stoliki, krzesła, fotele, fronty szaf przesuwnych, a nawet szczyty łóżek. Z materiału tego wykonuje się również np. pałeczki perkusyjne.

Co wyróżnia rattan na tle innych rodzajów drewna? Jest ono bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, wilgoć i porywisty wiatr. Dlatego meble rattanowe szczególnie chętnie wykorzystuje się w ogrodach i werandach. Niestety, rattan jest importowany do Polski z dość odległych stron, dlatego też cena za komplet tego typu mebli nie będzie najniższa, choć z drugiej strony rattan to materiał, który przetrwa wiele lat.

Stoliki pomocnicze z rattanu i ich zalety

Czarują ciepłą, brązową barwą i wprowadzają do wystroju nutkę przytulnej egzotyki – w tym tkwi duża popularność mebli rattanowych. Wykonuje się je ze zdrewniałych pędów indonezyjskiej palmy. Rattan często funkcjonuje pod inną nazwą – rotang. Rattanowy stolik jest lekki optycznie i dosłownie, można go wygodnie przestawiać, gdy pojawi się potrzeba szybkiego przemeblowania. Łatwo też utrzymać go w czystości, wystarczy regularnie przecierać go wilgotną szmatką. Rattanowy stolik we wnętrzu wymaga mniejszej troski, niż jeśli pojawi się na tarasie lub w ogrodzie. Rattan bowiem nie najlepiej radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Może matowieć, a pod wpływem promieniowania UV także blaknąć. Warto więc umieszczać meble rattanowe w zacienionym, najlepiej zadaszonym miejscu, a na jesień i zimę zabierać je z ogrodu.

Stolik pomocniczy wśród innych mebli rattanowych

Rattanowy stolik najlepiej prezentuje się w towarzystwie innych mebli z tego materiału, takich jak krzesła, fotele czy sofy. Zestaw modeli z rattanu to bardzo popularne w Polsce meble ogrodowe. Gdy zaistnieje potrzeba zaaranżowania większej strefy jadalnianej na tarasie czy werandzie, zamiast stolików warto wybierać stoły albo meble pośrednie, czyli tak zwane ławostoły. Rattanowy stolik sprawdza się w każdej przytulnej aranżacji, w której królują naturalne materiały i jasne odcienie drewna. Do wnętrz nowoczesnych można zaś wybrać rattanowy stolik kawowy ze szklanym blatem. To model lekki optycznie i bardzo efektowny. Dużą popularnością cieszą się też meble rattanowe barwione na biało.

Stoliki pomocnicze z rattanu do wnętrz w różnych stylach

Stolik rattanowy sprawdzi się nie tylko w ogrodzie czy werandzie – można bez większych kłopotów wkomponować go do wnętrz w różnych stylach, zwłaszcza tych, które mają wyróżniać się ciepłą i rodzinną atmosferą.

  • Styl rustykalny – stolik rattanowy będzie świetnie prezentował się w swojskim i przytulnym wnętrzu rustykalnym. Naturalne materiały i wyglądające na ręczne plecionki to jedna z jego cech charakterystycznych.
  • Styl prowansalski – plecionki to również domena stylu prowansalskiego. Jest jednak jeden warunek: stolik rattanowy w komplecie z fotelami i krzesłami musi być pomalowany na biało i najlepiej okrągły. Uroczo będzie na nim wyglądać doniczka z pachnącą lawendą.
  • Styl kolonialny – łączący ze sobą wpływy orientalne i angielskie. Sprawdzi się w nim stolik rattanowy o ciemniejszym odcieniu, o klasycznej prostokątnej lub kwadratowej formie. Będzie świetnie komponować się np. z ustawionym obok skórzanym fotelem.
  • Styl afrykański – prosty stolik rattanowy w nieco surowej formie będzie odpowiednim dodatkiem do wnętrz w stylu afrykańskim. Pasują do niego drewniane ozdoby nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Afryki.

Stoliki pomocnicze z rattanu – zrób to sam!

Stolik rattanowy o naturalnym kolorze drewna można bez problemu pomalować, tworząc mebel idealnie dopasowany do konkretnego wnętrza. Jeśli wcześniej był lakierowany, lakier należy zetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym, później nałożyć na drewno odpowiedni podkład, a dopiero na koniec pomalować stolik rattanowy farbą. W sklepach znaleźć można również specjalistyczne farby typowo do rattanu, które dodatkowo pielęgnują drewno.

Pielęgnacja jest natomiast kluczem do zachowania pięknego wyglądu rattanu. Każdy stolik rattanowy jest pokryty warstwą impregnatu i lakieru, ale dodatkowo można co jakiś czas przecierać go roztworem z wody, soku z cytryny i wody utlenionej. Mikstura ta pomaga wywabić plamy, pozbyć się przebarwień oraz konserwuje drewno. Dzięki temu, stolik pomocniczy z rattanu będzie stylową ozdobą na długie lata.