Nie przegap Black Week Deals
Wcześniejszy dostęp w naszej APLIKACJI
Stoliki pomocnicze z drewna to nie tylko meble ponadczasowe, ale również praktyczne i przydatne w każdym wnętrzu. Wykonywane z różnych gatunków drewna, najczęściej z dębu. Stanowią synonim elegancji i długowieczności. Choć to modele spod znaku wnętrzarskiej klasyki, równie dobrze sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych. Pod względem wytrzymałości mają niewielu prawdziwych konkurentów. Odpowiednio pielęgnowane, nie stracą swojej urody z biegiem lat.
Ciepłe, głębokie, naturalne odcienie drewna dębowego stanowią świetny wybór do aranżacji klasycznej. Stolik dębowy w roli ławy pięknie uzupełnia komplet wypoczynkowy, a model pomocniczy może posłużyć, jako dodatkowy blat, kwietnik czy konsolka. W niewielkiej sypialni stolik dębowy z szufladką może zastąpić szafkę nocną. To także dobry wybór do przedpokóju – warto zwrócić uwagę na szerokie modele o niedużej głębokości. Najpraktyczniejszy będzie stolik dębowy z półokrągłym blatem. Warto nad nim zawiesić eleganckie lustro w drewnianej ramie. Świetne walory praktyczne ma stolik dębowy okrągły. Miękkie linie wprowadzają spokój i harmonię do aranżacji. Taki model może stanowić podstawę małego kącik kawiarnianego. Warto do niego dobrać dwa nieduże krzesła dębowe lub klasycznie eleganckie pufy. Trzyelementowy zestaw przyda się też wtedy, gdy przybędą liczni goście.
Choć drewno dębowe kojarzy się przede wszystkim z aranżacjami klasycznymi, warto je wprowadzać też do nowoczesnych. Tym bardziej, że meble z drewna dębowego często opierają się na prostych, geometrycznych formach, a ozdoby w nich ograniczone są do minimum. Stolik dębowy jest tego świetnym przykładem. Zwykle to model o prostokątnym bądź kwadratowym blacie i wsparty na czterech nóżkach. Ciepła, głęboka, naturalna barwa wprowadza do wnętrza nowoczesnego nutkę przytulności i subtelnie przełamuje chłód minimalizmu. Jasny stolik dębowy to świetny wybór do aranżacji skandynawskiej, w której cenne są wszelkie meble i dodatki wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Tu sprawdzą się stoliki z drewna na przykład bielonego lub malowanego na odcienie szarości. W stylu skandynawskim popularne są też stoliki z drewna bielonego i delikatnie przecieranego, na przykład papierem ściernym. Ta prosta technika dekoratorska daje fajne efekty. Struktura drewna oraz jego usłojenie, a nawet sęki pozostają widoczne, co efektownie i naturalnie wygląda. Modne są też stoliki drewniane malowane na popularne teraz zgaszone kolory. Firmy farbiarskie prześcigają się w doborze najmodniejszych odcieni. Króluje burgund, ciemna zieleń typu emerald, zgaszone żółcienie oraz odcienie terakoty.
Kawowy czy pomocniczy? Każdy stolik jest małą gwiazdą aranżacji. W klasycznej pięknie uzupełnia inne meble, w nowoczesnej zaś dodaje przytulności. Słowem, to uniwersalny wybór dla każdego. Kupując stolik drewniany należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, z jakiego gatunku drewna został wykonany. Ma to wpływ zarówno na jego cenę, wytrzymałość, jak i walory estetyczne.
Stolik wykonany z drewna jest meblem niezwykle uniwersalnym. Z powodu mniejszych od tradycyjnego stołu rozmiarów nie sprawdzi się, co prawda, jako miejsce do spożywania posiłków przez całą rodzinę, ale może spełniać taką funkcję w pokoju dziecka. Niewielkie stoliki pomocnicze z drewna w komplecie z miniaturowymi krzesełkami to niezbędne dla maluchów akcesoria do nauki lub zabawy.