Nie przegap Black Week Deals
Wcześniejszy dostęp w naszej APLIKACJI
Chociaż obecne projekty lamp opierają się na prostocie i funkcjonalności, warto nieco zaryzykować, i wprowadzić do wnętrza nowe dekoracje, takie jak lampy retro, wykonane z najróżniejszych materiałów i tworzyw, od plastiku po metal i drewno. Stylistyka retro często polega na zabawie wzorami i kolorami/ Być może nawet jedna oryginalna lampa ustawiona w reprezentacyjnym miejscu sprawi, że wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru.
Decydując się na styl retro, trzeba zachować umiar w gromadzeniu akcesoriów, gdyż łatwo popaść w przesadę. Czasem, by uzyskać pożądany efekt, wystarczy wzbogacenie wnętrza o jeden ciekawie dobrany element dekoracyjny – na przykład o odpowiednią lampę.
Styl retro narodził się już w dziewiętnastym wieku, kiedy zaczęto go używać w odniesieniu do rzeczy staromodnych, a jednocześnie eleganckich i ponadczasowych. Najogólniej: do stylu retro można zaliczyć wszystko, co było w modzie przynajmniej dwadzieścia pięć lat temu. Stąd za lampy retro można uznać zarówno stalowe lampy sufitowe z dużymi żarówkami stylizowane na polski design z czasów PRL-u, kinkiety popularne na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jak również wytworne wiszące lampy w stylu art deco.
Dzięki temu, że współczesna aranżacja wnętrz często opiera się na kontrastowym łączeniu ze sobą różnych elementów i dodatków, lampy retro mogą idealnie wpasować się w każdy rodzaj wnętrza.
Urządzając mieszkanie w stylu retro, trzeba pamiętać o roli, jaką w kreowaniu pożądanego charakteru wnętrza odgrywają akcesoria dekoracyjne. We wnętrzu w stylu retro ważne są tkaniny – doskonale tu pasują ciężkie, aksamitne zasłony, wzorzyste materiały obiciowe, dywany i obrusy. Można udekorować wnętrze antycznymi drobiazgami, obrazami w ozdobnych ramach czy stylowymi lampami. Wybierając lampy do takiej aranżacji, trzeba liczyć się z wielkością i przeznaczeniem pomieszczenia. Duże, przestronne pokoje będą odpowiednim miejscem do powieszenia bogato zdobionych, wieloramiennych żyrandoli. Usytuowanie dużej wiszącej lampy w centralnej części sufitu równomiernie rozjaśni cały pokój. Z kolei niewielkie pomieszczenia nabiorą oryginalnego wyglądu, jeśli zamiast większych lamp wybierze się kinkiety. Oświetlenie punktowe nie przytłoczy pomieszczenia, a umożliwi jego korzystne i praktyczne rozświetlenie.
Dostępne na rynku lampy retro utrzymane są w stylistyce dawnego wzornictwa, jednak zachowują parametry odpowiadające współczesnym wymaganiom technicznym i potrzebom klientów. Oprawy nawiązują do stylu vintage, designu industrialnego oraz klasyki XX wieku. Tradycyjne formy zostały uwspółcześnione poprzez rezygnację z nadmiernej dekoracyjności i zastosowanie nowoczesnych materiałów. Lampy wiszące czy kinkiety dostępne są w wielu ciekawych modelach. Oświetlenie w stylu retro sprawdzi się nie tylko w klasycznie urządzonych wnętrzach. Będzie pięknie zdobić także nowoczesne wnętrza minimalistyczne, w których można je wykorzystać do stworzenia ciepłej i przytulnej atmosfery.
W nowoczesnych lampach, stylizowanych na zabytkowe modele, można wykorzystać współczesne źródła światła – takie, jak na przykład żarówki LED. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED można obniżyć zużycie prądu w mieszkaniu. Występuje ono w szerokiej gamie barw, możliwe jest także dostosowanie natężenia światła. Proponujemy lampy wiszące oraz mocowane do ścian zestawy kinkietów. Te ostatnie zapewniają dobre oświetlenie wybranych obszarów w pomieszczeniu, a liczbę lamp można dostosować do potrzeb danego wnętrza. Zachęcamy do wyboru takiej lampy retro, która najlepiej podkreśli unikalny charakter mieszkania.