Autor Rooms: butikowy hotel, gdzie sztuka spotyka gościnność
Powiedzieć, że Autor Rooms to apartamenty mieszczące się w centrum Warszawy to zdecydowanie za mało. To koncept, w który swój wkład miały osoby działające w obszarze wzornictwa, architektury, sztuki, kulinariów oraz rzemiosła. Kreatywne, młode osobowości, które do wszystkiego co robią, podchodzą z pasją. Z tej twórczej współpracy powstał butikowy hotel, który oferuje swoim gościom pobyt w wysokim standardzie zarówno dla ciała jak i ducha, bo w otoczeniu unikalnych obiektów polskiego wzornictwa.
Powiedzieć, że Autor Rooms to apartamenty mieszczące się w centrum Warszawy to zdecydowanie za mało. To koncept, w który swój wkład miały osoby działające w obszarze wzornictwa, architektury, sztuki, kulinariów oraz rzemiosła. Kreatywne, młode osobowości, które do wszystkiego co robią, podchodzą z pasją. Z tej twórczej współpracy powstał butikowy hotel, który oferuje swoim gościom pobyt w wysokim standardzie zarówno dla ciała jak i ducha, bo w otoczeniu unikalnych obiektów polskiego wzornictwa.
W Westwing uwielbiamy zaglądać do inspirujących wnętrz, w których kreatywna myśl ich twórców wysuwa się na pierwszy plan. Postanowiliśmy zapytać twórców Autor Rooms, skąd wziął się pomysł na ten koncept i jak wyglądała droga do efektu końcowego.
W historycznych wnętrzach przedwojennej warszawskiej kamienicy twórcy Autor Rooms postanowili otoczyć gości pracami polskich artystów, architektów, projektantów i ludzi rzemiosła. Urządzone w eklektycznym stylu apartamenty zostały stworzone z troską o detale. Zadbano też, aby atmosfera była domowa i przyjazna, a goście mogli poczuć się jak w odwiedzinach u najlepszych znajomych. Takich, którzy nie tylko zadbają o wygodę pobytu, ale też pokażą ulubioną, tętniącą życiem stronę miasta.
Autor Rooms – klucz do miasta
Hotel został założony przez współwłaścicieli Mamastudio – jednego z pierwszych warszawskich studiów specjalizujących się w projektowaniu graficznym i komunikacji wizualnej, które w swoich działaniach odwołuje się do rodzimej tradycji, warszawskich korzeni i światowych trendów. Tymi samymi wartościami kierowali się podczas tworzenia koncepcji Autor Rooms.
Ludzie często pytali nas, czy poza sieciowymi hotelami jest gdzie zatrzymać się w Warszawie. Nie było wiele lokalizacji do polecenia, więc uznaliśmy, że niezłym pomysłem będzie stworzenie znakomicie zaprojektowanego, autentycznego i przyjaznego miejsca, w którym pokażemy, że Warszawa ma dobrych projektantów, lokalne marki, świetną kuchnię i że jesteśmy z tego dumni!
Magdalena Ponagajbo, projektantka, dyrektor artystyczna i współwłaścicielka Mamastudio, kierowała pracami nad koncepcją i wdrożeniem projektu Autor Rooms
Kamienica przy ulicy Lwowskiej 17
Hotel mieści się przy ulicy Lwowskiej w odrestaurowanej kamienicy z 1913 roku. Jego lokalizacja jest świetną bazą do odkrywania Warszawy z pomocą specjalnie stworzonych dla gości przewodników, które są dostępne w hotelu.
Stworzyliśmy serwis Warszawawarsaw.com i dostępne dla gości Autor Rooms edycje papierowe przewodników, bo chcieliśmy zapewnić im najlepszą gościnę w Warszawie. Można z nich dowiedzieć się, co dzieje się w mieście – jakie lokale się otwierają, jakie wydarzenia kulturalne się odbywają. Okazało się, że docieramy nie tylko do gości, ale również do samych warszawiaków.
Agnieszka Kowalska, redaktor naczelna serwisu Warszawawarsaw.com
Funkcjonalna scenografia, czyli styl aranżacji w wydaniu Autor Rooms
Wszyscy z Mamastudio mają swój wkład w aranżację hotelu. Istotni w procesie powstawania tego miejsca byli także znajomi i przyjaciele gospodarzy. Do współpracy studio zaprosiło niezależnego architekta, Mateusza Baumillera, który nadał osobliwy charakter każdemu z pokoi.
Najbardziej w wystroju Autor Rooms podoba mi się to, że pokoje nie zostały stworzone na wspólną modłę. Każdy jest odrębny, urządzony w innym stylu. Wchodząc do jednego pomieszczenia, nie widać, że ma ono związek z pozostałymi. Wszystko tutaj jest trochę jak funkcjonalna scenografia, może nawet do pewnego stopnia zabawa.
Mateusz Baumiller, architekt
Do dyspozycji gości Autora jest też salon wypełniony albumami i płytami winylowymi z muzyką polskich artystów. To tu podawane są Autorskie Śniadania, które w połączeniu z wystrojem wnętrza sprawią, że dzień zacznie się wyśmienicie. Do przestrzeni wspólnej należy też wyposażona kuchnia oraz balkon.
Kuchnia: regionalna i cosmopolitan
Kuchnia jest nie tylko sercem domu, ale także hotelu. W sercu Autor Rooms powstają śniadania z najlepszych polskich produktów, które są serwowane w domowej atmosferze.
W kuchni Autor Rooms spełniam śniadaniowe marzenia naszych gości. Dania bezpieczne i rutynowe czy eksperymentalne – każdy dostaje to, na co ma ochotę. Robimy je ze świeżych, sezonowych produktów bez chemii, które dostarczają lokalni producenci.
Joanna Jakubowicz, szefowa kuchni Autor Rooms
Sztuka gościnności
Wnętrza hotelu Autor Rooms są odważnie zaprojektowane i udekorowane dziełami polskich artystów współczesnych – od kolaży, przez fotografię i malarstwo, aż po abstrakcyjny mural.
Jako galerzystka nie wyobrażam sobie wnętrz bez sztuki. W Autor Rooms sztuka współczesna jest naturalnym elementem, organicznie zrośniętym z wszystkimi komponentami wnętrza. Najbardziej w tym miejscu urzeka mnie mural Mikołaja Moskala. To dość ekstrawagancka propozycja, jednak idealnie wpisuje się w stylistykę z pogranicza retro i współczesnych trendów wnętrzarskich. To też świetny przykład jak sztuka „wysoka” może stać się użytkową.
Marika Zamojska, galerzystka, Polana Institute
Ambicją Autor Rooms jest tworzenie nowej jakości we wzornictwie, dlatego do współpracy zaprasza uznanych na rodzimym i zagranicznym rynku twórców. Maria Jeglińska dla hotelu zaprojektowała klamki do drzwi przesuwnych oraz wiszące lustro, a w ramach kolekcji wyjątkowych przedmiotów hotel essentials powstały m.in. szklane wazony, lustra-twarze oraz zestaw do serwowania zimnych napojów. Te unikalne obiekty – symbole gościnności mają cieszyć oko i umysł gości.
Zdjęcia: Basia Kuligowska & Przemek Nieciecki