THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
złote dekoracje na liliowej tacy

Jeśli lubisz fiolety, ale boisz się, że głębokie tony zbyt zdominują wnętrze, dobrym wyborem będzie liliowy. Do niedawna uważany za staromodny i trochę trącący myszką, dziś na fali stylizacji w klimacie retro i vintage, coraz częściej wraca do wnętrz. Delikatny, pastelowy, lekko pudrowy, wnosi wiele świeżości, łagodności i spokoju. Muśnij swój dom odcieniem lila, a zobaczysz, że nabierze na wiosnę nowych rumieńców.

Liliowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Niektórzy uważają, że to bardziej wyrafinowana odmiana różu, bo jest tak samo subtelny i romantyczny. Został nawet podobnie nazwany –„millennial purple” – co jest odniesieniem do słynnego „millennial pink”. W rzeczywistości oczywiście różem nie jest. Liliowy to rozbielony fioletowy z delikatną domieszką niebieskiego. Blisko mu do radosnego Veri Peri, który został wybrany przez Instytut Pantone’a jako kolor roku 2022. W modzie obowiązkowo pojawia się każdej wiosny, najczęściej na zwiewnych koronkowych sukienkach, jedwabnych bluzkach i miękkich sweterkach. Projektanci uwielbiają ubierać w lila blondynki, ale i ciemniejszym karnacjom z nim do twarzy.

Swoją nazwę zapożyczył od kwitnącego w maju lilaka, o pachnących drobnych liliowych kwiatuszkach. I chociaż lilak (potocznie nazywany bzem) szybko przekwita, kolor liliowy może z Tobą zostać tak długo, jak zechcesz, wystarczy umiejętnie wprowadzić go do wnętrza. Podpowiemy Ci jak to zrobić, bo liliowy to nie jest łatwa barwa, której ze wszystkim do twarzy. Pastelowy, delikatny, ale z charakterem – uchodzi za barwę chłodną, dlatego trzeba uważnie łączy go z innymi kolorami. Na szczęście my wiemy jak to zrobić!

Z czym łączyć kolor lila we wnętrzach?

Nawet jeśli pomalujesz nim tylko jedną ścianę, efekt będzie znakomity! Liliowy, choć delikatny, to jednak wyrazisty, dlatego uważaj zanim zdecydujesz się na więcej. Dobrze odbija światło, więc sprawdzi się w małych pomieszczeniach – rozświetli je i optycznie powiększy. Przed zakupem  farby wypróbuj go jednak na ścianie, bo lubi się zmieniać w zależności od usytuowania pokoju.
W jasnym salonie wychodzącym na wschód lub południe – będzie wyglądał na jeszcze jaśniejszy, w ciemniejszych – usytuowanych od północy – może przybrać bardziej siny, wpadający w szarość odcień. A jaki kolor pasuje do fioletu z domieszką bieli? Oto nasze ulubione połączenia.

Lila i turkus

Te wydawać by się mogło niepasujące do siebie kolory, tworzą bardzo zgrany duet. Radosny i pełen wigoru turkus i delikatny spokojny liliowy wspaniale się uzupełniają. Zastosuj to połączenie choćby w dodatkach, a zobaczysz ile pozytywnej energii wniosą do Twojego domu. Hitem tego sezonu są delikatne, przepuszczające słońce zasłony „malowane” turkusem i odcieniem lila – taki akwarelowy „ombre” będzie wyglądał latem w oknie naprawdę zjawiskowo. 

Lila i truskawkowy róż

Przyznasz, że brzmi bardzo apetycznie i tak też wygląda. Wpadająca w róż soczysta czerwień schłodzona wyważonym liliowym wspaniale zagra na przykład w kuchni. W jakich proporcjach stosować to połączenie? Liliowy znakomicie sprawdzi się w roli tła. Pomaluj na początek jedną ścianę, na przykład tę, przy której stoi stół, i dobierz do niej dodatki w odcieniu truskawkowego różu. Zobacz, jak ładnie ze sobą zagrają.

Liliowy i lawendowy

To kolory z tej samej rodziny, dlatego będą świetnie się dogadywać. Oba są pochodnymi fioletu, choć różnią się między sobą. Kolor lawendowy to barwa nieoczywista, bo podobnie jak cudownie pachnąca lawenda, od której wziął nazwę, ma wiele odcieni – od wpadających w róż, po intensywny ultrafiolet, a nawet purpurowy. Każdy z nich w zestawieniu z delikatnych pudrowym liliowym będzie wyglądał zjawiskowo – zarówno na ścianach, jak i dodatkach.

Kolor lila, a style aranżacyjne

Jako że jest to barwa związana z naturą, liliowy będzie się dobrze czuł we wnętrzach inspirowanych sielską przyrodą, wsią, pełnych naturalnego drewna i kwiatowych deseni. Jednak to nie znaczy, że nie pasuje do bardziej eleganckich stylizacji. Pięknie zaprezentuje się w delikatnych, romantycznych klimatach, ale i w bardziej zmysłowych i szykownych. Zobacz, jak będzie wyglądał we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim, glamour i paryskim.

Sielski prowansalski

Ten cieszący się niesłabnącą popularnością styl z południowej Francji to pogodne, pełne słońca i zapachu ziół wnętrza urządzone stylizowanymi meblami i romantycznymi tkaninami w kwiatowe wzory. Lekkie, bezpretensjonalne, w pastelowej i stonowanej kolorystyce. Nieodzownym motywem jest oczywiście lawenda, która pojawia się nie tylko w donicach, ale w postaci motywów na tkaninach i ceramice. Kolorystycznym kompanem może być dla niej liliowy – jako krewniak z tej samej palety barw sprawdzi się znakomicie.

Kobiecy glamour

W delikatniejszym, bardziej filuternym wydaniu. Zamiast głębokich kolorów jak oberżyna czy kolor śliwkowy – tym razem radośniejszy pastelowy liliowy. To chłodny, ale bardzo świetlisty kolor – świetnie zagra zarówno ze złotem, które doda mu jeszcze więcej blasku i elegancji, ale też z błyskotkami, które glamour uwielbia. Jeśli zestawisz go z pudrowym różem i złotymi dodatkami całość stworzy zmysłowy, ale emanujący świeżością kobiecy salonik.

Paryski szyk

Ten wielkomiejski styl jest pełen wytworności połączonej z odrobiną ekstrawagancji i artyzmu. Oryginalne detale architektoniczne z epoki i stonowana kolorystyka oparta na kremowej bieli, beżach i szarościach, to jest to, co styl paryski lubi najbardziej. Odrobinę szaleństwa wprowadzą dodatki w liliowym kolorze – abażur klasycznej lampy, hafty na poduszkach, czy zapachowe świece.

Kolor liliowy – jak wprowadzić go do wnętrz?

Jeśli zależy Ci na mocniejszym efekcie, pozwól zadomowić się liliowemu na ścianach. Jest na tyle delikatny, że nie przytłoczy aranżacji, a wręcz przeciwnie – doda lekkości i blasku. Pamiętaj jednak, że jest chłodny, dobrze więc zestawić go z cieplejszymi kolorami – kremowymi beżami, złotem. Nie eksperymentuj z bardzo kontrastowymi i intensywnymi – takie połączenia z całkiem innych bajek mogą być intrygujące na chwilę, ale na dłuższą metę zmęczą, opatrzą się i będą wyglądać kiczowato. Zanim zdecydujesz się na liliowy, zastanów się z czym chcesz go połączyć – pomaluj fragment ściany i zobacz czy będzie pasował do mebli, tkanin, stolarki. Jeśli nie jesteś pewien, zdecyduj się na bezpieczniejszą wersję, czyli liliowe dodatki – nawet jeśli po jakimś czasie się znudzą łatwo je zmienić.

Liliowy salon retro

Ten nieoczywisty kolor kryje w sobie sporo tajemnicy i nostalgii, dlatego chętnie wykorzystywany jest we wnętrzach urządzonych jak z minionej epoki. Odnajdzie się w słonie vintage wśród mebli z lat 70. Będzie dla nich znakomitym tłem. W naturalnym dziennym świetle subtelnie podkreśli ciemne forniry na wysoki połysk, w sztucznym wykreuje nieco teatralny nastrój.

Dekoracje lila w nowoczesnym wnętrzu

Kolor liliowy z pewnością będzie widoczny we wnętrzu. Rzuca się w oczy, ale w sposób dyskretny i stonowany. Liliowe dodatki ożywią nowoczesne wnętrze, będą subtelnym akcentem kolorystycznym na tle minimalistycznych szarości i bieli.

Liliowy ogród

Wiosna i lato to czas niekończących się pikników na świeżym powietrzu. Przenieś swój salon do ogrodu i ciesz się słońcem. Liliowy udekoruje stół klasycznie przykryty białym obrusem – narzuć na niego serwetki, postaw bukiet świeżego bzu, a stworzysz pełne wdzięku nakrycie. Akcenty w tym kolorze mogą też pojawić się na rustykalnym stole z postarzanego drewna. Pięknie zagrają z transparentnym szkłem, białą porcelaną i blaskiem palących się świec.

Liliowa łazienka

Błyszcząca glazura w kolorze liliowym rozświetli i optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie. Możesz ją też zastąpić ceramiczną farbą w tym pastelowym kolorze i pomalować półki oraz wnękę z lustrem. Unikaj połączeń z ciemnymi zgaszonymi kolorami. Białe meble i srebrna armatura w duecie z liliowym sprawią, że łazienka będzie wyglądała zawsze czysto i świeżo.

Kolor lila w sypialni

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie sielski nastrój, pomaluj ścianę za łóżkiem na liliowo. Lżej jednak będzie, kiedy ten subtelny kolor zaistnieje na spokojnym kremowym tle. Przykryj łóżko pościelą w modny wzór paisley w kolorze lila. Możesz dla kontrastu dodać kilka ciemniejszych dodatków – stolik w hebanowym kolorze, czarną lampkę i welwetowe poduchy w grafitowej szarości.

Zobacz, jak liliowy może pięknie odmienić Twój dom na wiosnę. Wystarczy, że dobierzesz kilka dodatków w tym delikatnym kolorze, a cały pomieszczenie nabierze blasku i świeżości. Znajdziesz je w bogatym wyborze na Westwing.