Trendy kolorystyczne: uwodzicielski burgundowy
Kolor burgundowy to zmysłowa barwa dojrzałego czerwonego wina. Króluje nie tylko na czerwonych dywanach jako najpiękniejsza stylizacja, ale spotkać możemy go również we wnętrzach. Jak dozować tę mocną, a zarazem uwodzicielska barwę aby uniknąć uczucia ciężkości? Do jakich pomieszczeń pasuje burgund? Sprawdź!
Kolor burgundowy to zmysłowa barwa dojrzałego czerwonego wina. Króluje nie tylko na czerwonych dywanach jako najpiękniejsza stylizacja, ale spotkać możemy go również we wnętrzach. Jak dozować tę mocną, a zarazem uwodzicielska barwę aby uniknąć uczucia ciężkości? Do jakich pomieszczeń pasuje burgund? Sprawdź!
Skąd pochodzi kolor burgundowy?
Burgund to głęboki odcień czerwieni wpadający swoim kolorem odrobinę w brąz i odrobinę w fiolet. Przypomina niekiedy inne modne kolory jak kolor marsala, bordowy lub nawet buraczkowy. Kolor wina zachwyca głębią czerwieni i kojarzy się z tajemniczością. Nic dziwnego – bordowy i burgundowy od niepamiętnych czasów zdobią królewskie szaty, insygnia i pałace. Co ciekawe, sama nazwa tego koloru wywodzi się od francuskiego czerwonego wina. Produkuje się je w Burgundii – jednym z najbardziej znanych regionów winiarskich świata.
Burgundowy – kolor trend 2021
Tegoroczne trendy kolorystyczne to ożywcze kompozycje emanujące nadzieją na lepsze jutro. Dominują kojące odcienie, kolory ziemi, odcienie bieli, kolor beżowy, kolor nude ale również nie brakuje intensywnych, energetycznych akcentów jak kolor burgundowy czy też butelkowa zieleń i kolor grafitowy.
Ciemna czerwień w odcieniu burgundowym czy jagodowym, nieco teatralna i po królewsku elegancka to nowy trend kolorystyczny, który może zastąpić rządy butelkowej zieleni czy granatu. Coraz częściej spotykany na obiciach kanap (zwłaszcza welurowych), w kolorach zasłon oraz w dodatkach połączonych z naturalnym drewnem, szarością, granatem oraz kolorami jak pudrowy róż i kolor ecru. Tworzy wówczas zestawienia, które z pewnością pozostaną w pamięci na długo odwiedzających Cię gości.
Z czym łączyć kolor burgundowy we wnętrzach?
Burgundowy to klasyka i elegancja, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniach pełnych eleganckich, klasycznych mebli i wytwornych dodatkach. Kolor ten współgra też z każdym naturalnym wykończeniem drewna, a także marmurem i granitem. Pełen temperamentu i dominujący bordowy wprowadza we wnętrzach nutę wytworności i elegancji, dzięki której nawet zwykłe mieszkanie w bloku przeobrazi się w luksusową rezydencję. Kolor ten wykorzystać można zarówno jako kolor ścian jak i kolor dodatków czy mebli. Kolor burgundowy idealnie pasuje do wyjątkowych materiałów taki jak aksamit, welur czy kamienie szlachetne. Co do barw, burgundowy pięknie komponuje się z wszystkimi odcieniami szarego, bielą, beżowym, czarnym, ale także fioletem, różem (pudrowym, zakurzonym, łososiowym) i oczywiście złotem, oraz kolorem miedzi.
Burgundowy i zieleń
To połączenie wprost stworzone do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, loftowych i new bohemian. Burgund nadal dominuje, jednak ożywiony lekką kolorystyką traci swój ciężki mocny charakter. Połączenie z zielenią, zwłaszcza nieco przygaszoną szałwią na pierwszy rzut oka może wydawać się odważnym ruchem, jednakże ten zabieg doda wnętrzu elegancji i wyjątkowości. Jest to też ciekawa, nietypowa stylizacja na święta.
Burgundowy a style aranżacyjne
Burgund to kolor wyjątkowy, nadający kompozycji niebywałego smaku. Wystarczy jeden mały akcent, by aranżacji nadać nowy charakter, wprowadzić nutę wytworności. Nie bój się stosować go we wnętrzach. Burgund we wnętrzach możemy stopniować, decydując tym samym, czy ma odgrywać pierwszo- czy może drugoplanową rolę. To raczej kolor przeznaczony do wnętrz klasycznych, eklektycznych i luksusowych. Bordo dobrze łączy się z naturalnymi wykończeniami i przesadnymi – niemal barokowymi – dekoracjami. Stąd też jego popularność we wnętrzach glamour. Zdecydowanie daleko mu do wnętrz minimalistycznych, skandynawskich gdzie gra kolorami jest znikoma, chociaż w małych ilościach może wprowadzić odrobinę zmysłowości do wnętrz w stylu loftowym lub nowoczesnym.
Burgundowy – meble, dekoracje i tekstylia
Jeśli boisz się mocy koloru burgundowego, wprowadzaj go do swojego wnętrza stopniowo poprzez np. dodatki w postaci miękkiego dywanu, aksamitnego pledu czy grubszych zasłon. W ten sposób pomieszczenie zmieni swoje oblicze, przejmując elegancję i wykwintny powab z nasyconego burgundu. Niebagatelną rolę odgrywać też będą tekstylia takie jak dekoracyjne poduszki ułożone na szarej sofie. My polecamy też burgundowy puf na złotych nóżkach. Taka aranżacja będzie wyglądać szczególnie pięknie w okresie świątecznym.
Jeśli nie boisz się eksperymentów, postaw na burgundową kanapę. Pasuje ona nawet do mniejszych pomieszczeń, jeśli zadbasz o jasne ściany i resztę dodatków. Będzie stanowiła centralny punkt w całym pomieszczeniu, pełniąc zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną. Przy jej wyborze należy zwrócić również uwagę na rodzaj materiału, którym jest tapicerowana oraz jego fakturę.
Mieszkanie w kolorze burgundu
Burgund we wnętrzach możesz stopniować, decydując tym samym, czy ma on grać pierwsze czy drugie skrzypce. Na ścianach będzie silnie dominować we wnętrzu. Wprowadzony w postaci pojedynczego elementu (np. fotela czy kanapy) będzie jedynie akcentem, dopełniającym resztę pomieszczenia. Nie bój się eksperymentować, jednak nie popadaj ze skrajności w skrajność. Burgund to mocny kolor i posługując się nim nieumiejętnie możesz dać poczucie ciężkości we wnętrzu.
Salon
W salonie serce skradnie burgundowa sofa, ustawiona w centralnej części pokoju. Jeśli jednak jesteś w dalszym ciągu zdystansowany – postaw na burgundowe tekstylia jak poduszki, pledy i koce, a obok kanapy burgundowy puf, który posłużyć może również za stolik kawowy. Planując malowanie ścian, pamiętaj że specyficzny charakter tej barwy i jej dominujący charakter sprawiają, że wnętrza z burgundem nie są łatwe w odbiorze. Jeśli więc ma to być salon, to należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zdejmie z aranżacji nieco ciężaru, unikając tym samym mrocznego i ciężkiego odczucia. e względu na jego głęboki i dość ciemny kolor, burgund najczęściej stosuje się na jednej lub dwóch ścianach, natomiast rzadziej w całym pomieszczeniu, chyba, że jest dość przestronne.
Sypialnia
Dla osób preferujących wyraziste, soczyste kolory, burgund w sypialni może stać się kolorem przewodnim, który wystąpi w różnych odcieniach i stopniach nasycenia – od bardzo ciemnych, stonowanych i matowych po intensywne, żywe i połyskujące. Nadaje on wnętrzu tajemnicy i intymności, nawiązując do królewskich komnat. Jeśli jednak łączysz w sobie chęć posiadania minimalistycznych wnętrz z nutą silnego burgundy postaw na delikatne dodatki. Wazon na kwiaty na parapecie, burgundowe poduszki oraz narzutę, ramki na zdjęcia na ścianie czy burgundowe okładki książek.
Jadalnia
Wprowadzenie burgundu do jadalni to naprawdę dobre rozwiązanie. Jeśli posiadasz małą przestrzeń postaw jedynie na burgundowe akcenty. Staraj się nie przytłaczać wnętrza, w którym skupiamy się na wspólnych posiłkach i czasie z rodziną i przyjaciółmi. Ciekawie zaprezentują się np. krzesła tapicerowane tkaniną w tym kolorze. Nie zdominują wnętrza, jednak sprawią, że stanie się bardziej wyraziste. Aranżacja utrzymana w ciepłej, stonowanej kolorystyce będzie idealnym uzupełnieniem dla tego koloru. Dodatkowym akcentem burgundowym może być zastawa lub jej elementy. Burgundowe podtalerze, wazon na kwiaty czy waza oraz sosjerka. No i oczywiście czerwone wino, najlepiej burgund!
Kolor burgundowy to jedna z najmodniejszych barw. Jak to zwykle bywa najpierw pojawił się w stylizacjach modowych, a potem skradł serca dekoratorów wnętrz. Dowiedz się jak zaaranżować przestrzeń w tym kolorze i sprawdź przygotowaną przez Nas całą gamę inspiracji i porad rejestrując się na Westwing!