Błękit pruski – intrygujący odcień niebieskiego w Twoim domu
Chociaż został odkryty przez przypadek, szybko dostrzeżono w nim kolorystyczny potencjał.
W XVIII wieku w odcienie przybrudzonego błękitu ubierano żołnierzy pruskiej armii. Charakterystyczna barwa zawładnęła też paletą największych malarzy. Dziś z jego właściwości korzystają projektanci wysmakowanych wnętrz. Poznaj jeden z najmodniejszych kolorów w tym sezonie i zobacz jak błękit pruski potrafi odmienić aranżację w różnych stylach.
Chociaż został odkryty przez przypadek, szybko dostrzeżono w nim kolorystyczny potencjał.
W XVIII wieku w odcienie przybrudzonego błękitu ubierano żołnierzy pruskiej armii. Charakterystyczna barwa zawładnęła też paletą największych malarzy. Dziś z jego właściwości korzystają projektanci wysmakowanych wnętrz. Poznaj jeden z najmodniejszych kolorów w tym sezonie i zobacz jak błękit pruski potrafi odmienić aranżację w różnych stylach.
Błękit pruski – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?
Nieco przypomina kolor granatowy i często jest z nim mylony. Tak jajk kolor modry, lub petrol ma jednak w sobie więcej zieleni niż dostojny navy blue, przez co wydaje się bardziej pochmurny. Został wytworzony przypadkowo. W XVIII wieku berliński wytwórca farb, chcąc uzyskać czerwony lak, omyłkowo wymieszał wywar z koszenili, siarczanu żelaza i węglanu potasu i ku zdumieniu zamiast ognistej czerwonej barwy uzyskał chłodną niebieską, w dodatku nieco przybrudzoną. Nadał jej nazwę błękit berliński (nie mylić z określeniem błękit paryski), a odkąd stał się sztandarową barwą pruskiej armii zyskał drugie, bardziej dziś znane określenie – błękit pruski.
I chociaż jako barwnik okazał się nietrwały, bo szybko spierał się w kontakcie z mydłem, to jako kolor zyskał ogromną popularność, zwłaszcza wśród artystów. Ciekawostką jest jego związek z kulturą japońską, a dokładnie z japońskimi drzeworytami. Otóż dotarł on do kraju Kwitnącej Wiśni jakieś sto lat po odkryciu i został tam nazwany „bero” (skrót od „berlińskiego”). Na fali fascynacji Dalekim Wschodem stał się również ulubionym kolorem europejskich artystów – uwielbiali go Watteau, Canaletto, Tiepolo, van Gogh, Picasso.. Dziś fascynują się nim projektanci wnętrz. A w których stylizacjach czuje się najlepiej? O tym opowiedzą nasi eksperci.
Z jakimi kolorami łączyć błękit pruski we wnętrzach?
-
Błękit pruski z beżem
To połączenie jest jak wspomnienie z wakacji nad morzem – odcień rozgrzanego słońcem piasku i nieba przed burzą. Uzyskasz je aranżując na tle błękitnej ściany kącik wypoczynkowy. Rozłożysta sofa w tapicerce z beżowego boucle, w towarzystwie stolików kawowych z marmurowymi blatami – to klasyka zawsze na czasie. -
Błękit pruski z żółtym
Można śmiało powiedzieć, że ze wszystkimi odcieniami żółtego błękit pruski jest za pan brat. Energetyczny Illuminating Yellow (kolor roku 2021 według Pantone’a) doda mu nieco drapieżności i sprawi, że cała aranżacja będzie nowocześniejsza. Musztardowy żółcień z kolei ociepli i wprowadzi więcej łagodności. W jednym i drugim przypadku aż się prosi o złote dodatki, które rozświetlą całość i wprowadzą odrobinę tajemniczości. -
Błękit pruski z pastelowymi odcieniami
Może niektórych to zaskoczy, ale błękit pruski świetnie się z nimi dogaduje. Jeśli boisz się, że sam będzie zbyt smutny czy przytłaczający, zestaw go z radosnymi i lekkimi pastelami. Z delikatnym różem stworzy filuterny kobiecy nastrój, z miętową i pistacjową zielenią świeżą i lekką aranżację. -
Błękit pruski z bielą
To ponadczasowe zestawienie zawsze zdaje egzamin. Pokój będzie jaśniejszy jeśli pomalujesz dwie ściany w kolorze błękitu pruskiego a pozostałe dwie pozostawisz białe. Takie kontrastowe zestawienie wprowadzi nieco dynamiki i bezpretensjonalnego luzu.
Kolor błękit pruski a style aranżacyjne
Przyznacie, że błękit pruski ma w sobie coś tajemniczego… Z pewnością docenią go osoby, które lubią nieco teatralną aurę. Ten kolor wspaniale ją wykreuje. Wystarczy odpowiednio wkomponować go w aranżację. Nie musi w niej dominować. Równie dobrze co na ścianach sprawdzi się na dodatkach, a efekt będzie subtelniejszy. Zobacz w jakich stylach aranżacyjnych wypada najlepiej.
- Kobiecy glamour – kocha ciemne, szlachetne tonacje – zmysłowy kolor kobaltowy czy intensywny szafirowy. Jeśli jednak marzysz, żeby zamienić swoją sypialnie w buduar hollywoodzkiej gwiazdy, postaw na błękit pruski. Będzie wspaniałym akcentem kolorystycznym w postaci mięsistej kapy na łóżku czy deseni na pościeli. Zrobi się kobieco i luksusowo jeśli połączysz go z ciemną zielenią, zmysłowym burgundem. Zagrają z nim także inne odcienie – lazurowy i turkusowy zadziałają odświeżająco, kolor chabrowy wprowadzi więcej energii.
- Sentymentalne retro – ten kolor ma w sobie sporo nostalgii. Może dlatego tak dobrze komponuje się z retro pamiątkami. Oczyma wyobraźni z pewnością już widzisz rodowe bibeloty zaaranżowane na jego tle. Błękit pruski świetnie współgra ze starym złotem i mosiądzem, a to kolory antycznych ramek, starych zegarów czy meblowych okuć. Zrób z nich ciekawą kompozycję na błękitnej ścianie.
- Eklektyczny vintage – jeśli chcesz mieszkać modnie, nowocześnie i kochasz wnętrza z duszą, zdecyduj się na stylistyczny miks. Lata 50. i 60. kochają odcienie błękitu. Wykorzystaj je na tapicerkach mebli, pomaluj na niebiesko ściany. Leciwe drobiazgi i szlachetne ciemne forniry wypadają w ich otoczeniu wyjątkowo efektownie.
- Wykwintny barok – nie obawiajmy się przepychu. Bogaty barokowy styl znów jest na topie, a razem z nim błękit pruski. Pomaluj nim sztukaterie, powieś lustra w złotych ramach i kryształowy żyrandol. Stylowe meble na finezyjnych nóżkach pięknie zagrają z tapicerką w odcieniu błękitu pruskiego, podobnie jak ciężkie, mięsiste kotary w oknach.
Jak wprowadzić błękit pruski do wnętrz?
Nie musisz robić wielkiej rewolucji, żeby Twój dom przybrał barwy błękitu pruskiego. Ten wyrafinowany kolor jest na tyle mocny, że czasem wystarczy zaakcentować nim poszczególne strefy. Zobacz jak nasi styliści zrobili to w jadalni, salonie urządzonym w stylu lat 60., i w gabinecie inspirowanym barokiem.
Salon a la lata 60.
Aranżacja wnętrz w tym stylu to wciąż silny trend, który warto przemycić do salonu. Zabaw się kontrastami i zaokrąglonymi formami mebli. Intensywny błękit pruski na ścianie zestaw z ponadczasowa bielą i beżem. Przy miękkiej sofie postaw okrągłe stoliki z marmurowymi blatami, a przy dużym stole lekkie krzesła na smukłych nóżkach. Akcenty energetycznej żółcieni na tle ciemnego błękitu będą jak promienie słońca na zachmurzonym niebie.
Tajemnicza jadalnia
Błękit pruski i złoto – ten kolorystyczny duet potraf stworzyć wyjątkowy nastrój. Ciemne ściany to dobre tło dla stołu i lekkich fotelików wyściełanych aksamitem w naszym modnym kolorze. Beżowy dywan zrównoważy kolorystyczną głębię. Nakrycia rozświetlą złote dodatki – sztućce, serwetki w miodowym kolorze, eleganckie szkło i palące się świece.
Barokowy gabinet
Chociaż barok kojarzy się z bogactwem, my jedynie się nim zainspirujemy. Zbyt duża ilość zdobionych mebli mogłaby przytłoczyć gabinet, dlatego warto ograniczyć się do jednego, za to naprawdę w iście wersalskim stylu. Hebanowe biurko ze złotymi okuciami niech dla przeciwwagi udekorują nowoczesne dodatki – przyborniki, segregatory, organizery. Pięknie przy nim zagrają fotel i puf w szmaragdowej zieleni. Na błękitnych półkach ustaw książki, pięknie oprawione fotografie.
Niech w tym sezonie Twój dom pomaluje błękit pruski. Ten zapomniany nieco odcień niebieskiego znów króluje we wnętrzach kreując nieco tajemniczą i nostalgiczną atmosferę. Zobacz czy Ci się spodoba. Na Westwing znajdziesz sporo dodatków w tym kolorze. Wystarczy się zarejestrować by cieszyły oko.