Norman Foster: czołowy architekt stali i szkła
Lord Norman Foster to niebagatelna postać w całej architektonicznej branży. Jeden z wielkich mistrzów tej niezwykłej sztuki i człowiek, który po prostu kocha wysokie budynki. Powiedzieć o nim, że jest jednym z czołowych twórców wieżowców na świecie, to jak nie powiedzieć nic – jest wręcz niekwestionowanym królem tej dziedziny! Niech Cię to jednak nie zwiedzie – spod jego pióra wychodzą także inne zdumiewające projekty. Przybliżamy historię jednego z najwybitniejszych brytyjskich architektów, których kreatywność, wpływ na aktualne trendy i życiowa witalność aż zapierają dech w piersiach!
Lord Norman Foster to niebagatelna postać w całej architektonicznej branży. Jeden z wielkich mistrzów tej niezwykłej sztuki i człowiek, który po prostu kocha wysokie budynki. Powiedzieć o nim, że jest jednym z czołowych twórców wieżowców na świecie, to jak nie powiedzieć nic – jest wręcz niekwestionowanym królem tej dziedziny! Niech Cię to jednak nie zwiedzie – spod jego pióra wychodzą także inne zdumiewające projekty. Przybliżamy historię jednego z najwybitniejszych brytyjskich architektów, których kreatywność, wpływ na aktualne trendy i życiowa witalność aż zapierają dech w piersiach!
Kim jest Norman Foster?
Architekt urodził się w 1 czerwca 1935 roku na przedmieściach Manchesteru w Anglii. Od młodości wykazywał ciągoty w stronę swojego przyszłego zawodu, ale po drodze przyszło mu parać się wieloma zajęciami – był nawet pilotem Królewskich Linii Powietrznych! Można dostrzec w tym pewną korelację z jego późniejszą fascynacją wysokością!
Rozpoczął studia architektoniczne na Uniwersytecie w Manchesterze, gdzie wygrywał wszelkie możliwe stypendia dla najzdolniejszych studentów. Pozyskane w ten sposób środki pozwoliły mu zostać absolwentem studiów magisterskich prestiżowej uczelni w Yale.
W 1967 roku wraz z Wency Cheesman założył pracownię Foster Associates, która później uległa przekształceniu w studio Foster + Partners, firmę obecnie działającą w ponad 20 krajach świata. Stała się jedną z najbardziej znanych w całej branży!
Za zasługi dla Wielkiej Brytanii przyznano mu tytuł szlachecki, a następnie tytuł parowski – zgodnie z etykietą powinniśmy więc nazywać go Norman Foster, Lord Foster of Thames Bank. To brzmi dumnie! Pozwala mu to też na dożywotnie zasiadanie w brytyjskiej Izbie Lordów.
Styl architektoniczny
Chociaż Norman Foster postrzega architekturę nie jako naukę, a bardziej jako jedną ze sztuk humanistycznych. Dlatego jego budynki nie są tylko poszukiwaniem piękna – mają być również funkcjonalne i zapewniające dobre samopoczucie użytkowników. Fascynuje go specyficzna wibracja pomiędzy przestrzenią a dziełem, które w niej powstaje. Dokłada wszelkich starań, by podnosić i przeobrażać jakość życia.
Dał się poznać jako wielbiciel wysokich budynków. Norman Foster stworzył nowy typ wieżowca, który oprócz spełniania swoich funkcji jest również ekologiczny i znakomicie harmonizuje z otaczającym środowiskiem. Dzięki wdrożeniu najnowocześniejszych technologii udało się stworzyć budynek, który przejdzie do historii wysokościowców. Mowa oczywiście o swojego czasu najwyższym wieżowcu w Europie, którym był budynek Commerzbanku we Frankfurcie. Do dzisiaj jego projekty są zwiastunem najnowszych trendów.
Jak sam kiedyś powiedział:
W młodości obiecałem sobie, że pozostanie po mnie w Londynie wyraźny ślad w postaci cudownych budowli z lśniącej stali i odbijającego światło szkła.
Dzisiaj wiemy, że zadanie udało mu się zrealizować z nawiązką. Olśniewające wieżowce z jego projektów znajdziemy we wszystkich zakątkach globu.
Nie tylko wysokością żyje jednak Foster! Jest również projektantem lotnisk, mostów, stadionów, obiekty przemysłowych, galerii i muzeów, apartamentowców czy innych budynków mieszkalnych. Nawet jachtów i mebli.
Ciekawostka: podobno zawsze aucie wozi ze sobą ołówki i notesy, co pozwala mu nigdy nie przestawać rysować. To jego oręż, za pomocą którego krystalizuje przychodzące w najmniej oczekiwanym momencie pomysły.
Początki kariery
Norman Foster, jak każdy młody człowiek, poszukiwał swojego miejsca na świecie. Jakże wielkie szczęście spotkało całą branżę, że po służbie w Królewskich Liniach Powietrznych (RAF) przyszło mu współpracować z pracownią architektoniczną. Po przedstawieniu swojej teczki z rysunkami kierownikowi tegoż biura dostał wszystko to, czego potrzebował – własne biurko, podręcznik architektury i projekt, który miał zrealizować. To punkt zapalny jego kariery, który później popchnął go w stronę specjalistycznych studiów i ogromu zdobytej wiedzy. Pozwolił mu bez reszty zatopić się w świecie stali i szkła. Świecie, który tak jak i jego wysokościowe projekty, miał zabrać go na sam szczyt.
Norman Foster: najważniejsze projekty
Wytypowanie z ogromu dzieł Lorda Fostera tych najważniejszych okazało się nie lada wyzwaniem! Jest twórcą wielu budynków o światowej sławie, które zmieniły oblicze architektury. Dzisiaj przedstawimy raptem kilka z nich, które wydają nam się najciekawsze – zachęcamy jednak do dalszego zgłębienia jego twórczości. Jesteśmy pewni, że warto.
Siedziba Commerzbank we Frankfurcie nad Menem
Ten do niedawna najwyższy budynek w Europie jest prawdziwym wyznacznikiem stylu Normana Fostera. Był pierwszym wieżowcem w Europie przekraczającym mityczne 300 metrów wysokości! Co prawda o niewiele, bo jedynie o 10 centymetrów – to jednak wystarczyło. Każda ściana stojącego na planie trójkąta równobocznego budynku ma 60 metrów szerokości, a sam wieżowiec liczy sobie 56 pięter. Charakterystyczne wcięcia w fasadzie do dziś robią wrażenie, a projekt zyskał miano ekologicznego. Obliczono, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii przez 2/3 roku można zrezygnować z klimatyzacji i postawić na wentylację naturalną. Ponadto, w środku znajdziemy aż 9 ogrodów!
30 St Mary Axe
Przez Londyńczyków jest pieszczotliwe nazywany ,, the Gherkin”, czyli korniszon. 30 St Mary Axe stał się prawdziwym symbolem Londynu. Ten ekskluzywny biurowiec umieszczony w londyńskim City zachwyca swoim nietypowym, owalnym kształtem. Wystarczy na niego spojrzeć, by rozwiać tajemnicę jego zdrobniałego miana. Wznoszący się spiralnie budynek mierzy 180 metrów i liczy sobie 41 pięter usytuowanych na planie koła. Poszczególne kondygnacje przecinane są sześciopiętrowymi atriami, które budzą skojarzenia z podniebnymi ogrodami. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań budynek cieszy się unikatową dostępnością olbrzymich ilości światła słonecznego i świeżego powietrza.
Terminal pasażerski lotniska Stansted
Ten pierwszy zaprojektowany przez Fostera terminal lotniczy przyniósł mu międzynarodowe uznanie. Dostał możliwość zmiany naszego postrzegania lotnisk i zdecydowanie mu się to udało. Na uwagę zasługują szczególnie duże przeszklenia na potężnej, stalowej konstrukcji. Jak sam mówi, design lotniska determinowany był przez dwa czynniki – pierwszym był okazja na zmianę, a drugim relacja tworząca się między budynkiem, a jego otoczeniem. Dzisiaj lotnisko na Stansted wyznacza światowy trend projektowania tego typu obiektów.
Millenium Bridge w Londynie
Ten niezwykły most to efekt współpracy architektury z inżynierią. Stworzony tylko do transportu pieszego, wiszący nad Tamizą obiekt jest kolejnym wyznacznikiem niezwykłego stylu największego brytyjskiego miasta. Również dostał swoje pieszczotliwe przezwisko – tym razem padło na Wobble Bridge, czyli chyboczący most. Jest w tym nieco prawdy, budowla potrafi nieco wibrować, a raczej pieszczotliwie mruczeć, gdy spacerujący nią podróżni zsynchronizują przypadkiem swoje kroki. Niezwykłe zjawisko!
Ratusz w Londynie
Kolejny niezwykły brytyjski obiekt spod pióra Normana Fostera! Londyński ratusz cieszy oko prostą, acz zupełnie niespodziewaną bryłą. Kształt pochylonego jajka jest nieprzypadkowy. Dzięki temu uzyskujemy maksymalizację cieniowania i minimalizację powierzchni narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – efektywność energetyczną. Brzmi poważnie? Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii udało się sprawić, że ten niezwykły budynek jest bardzo ekologiczny! Nie da się ukryć, że to jeden z najbardziej niezwykłych urzędów na całym świecie.
Nowe Wembley
Chociaż nie jest to już legendarne Wembley, na którym w 1973 roku Polska zremisowała z Anglią, dając sobie tym samym awans na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, to nadal wywołuje wielkie emocje! Nowa bryła historycznego stadionu pozwoliła stworzyć budynek wielofunkcyjny, który mieści aż 90 000 widzów. Stadion może pochwalić się rozsuwanym dachem, ale nie byle jakim. Dzięki zastosowaniu ukochanych przez Normana Fostera najnowszych technologii udało się go zbudować go w sposób zupełnie niespotykany. W słoneczny dzień pochylenie dachu może być zdalnie sterowane, co zmienia kąt odbicia światła i zapobiega powstawaniu na murawie cieni, przeszkadzających w transmisji telewizyjnej sportowych wydarzeń. Charakterystycznym elementem jest stalowy łuk, który budzi skojarzenia z kształtem poprzedniego stadionu. Dzięki pięknemu oświetleniu w nocy dostrzec można go z najdalszego zakątka Londynu.
Główna siedziba Apple w Cupertino
Futurystyczna forma nowej siedziby Apple, czy Apple Campus 2, dobrze oddaje ducha firmy. Przypomina nieco statek kosmiczny i taka też jego rola – ma zabrać nas w przyszłość. Nie bez kozery firma wybrała do realizacji projekt architekta, który jest mistrzem nowych technologii. Norman Foster zaprojektował budynek, obok którego trudno przejść obojętnie. ¾ energii generowane jest przez zainstalowane na „obręczowym” budynku najnowocześniejsze panele fotowoltaiczne. Większość kampusu opanowana jest przez zieleń, a cały środek obręczy wypełniony jest wszelkiego rodzaju roślinnością – dość powiedzieć, że zasadzonych zostało 7 tysięcy drzew.
Centrum Metropolitan w Warszawie
Na koniec coś z rodzimego podwórka. Tak tak, i my pochwalić się możemy budynkiem zaprojektowanym przez Normana Fostera w naszej stolicy! Metropolitan jest ultranowoczesnym biurowcem, którego obła forma znakomicie wpasowuje się w otoczenie jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy. Siatkowana fasada doskonale kusi swoją futurystycznością, nie zakłócając jednak historycznej, sąsiedzkiej zabudowy. Warto dodać, że obiekt jest ekologiczny i energooszczędny – to bardzo ważne we wszystkich projektach Fostera.
Norman Foster: najważniejsze Nagrody
Lord Norman Foster to jeden z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych architektów na świecie. Wśród wielu otrzymanych przezeń nagród warto wymienić chociażby Nagrodę im. Miesa van der Roha, czyli nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej czy Nagrodę Pritzkera, będącą tak zwanym architektonicznym noblem. Został również uhonorowany Brittain’s Best w kategorii artystycznej, pokonując takie sławy jak J.K. Rowling, twórczynię sławnego na cały świat Harrego Pottera.
Norman Foster to artysta-architekt, którego trzeba znać! Mamy nadzieję, że jego koncepcja szkła-stali przypadła Ci do gustu, a olbrzymie wieżowce zaparły dech w piersiach!
Pamiętaj, aby zarejestrować się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój będzie piękniejszy. Zajrzyj również do naszych pozostałych artykułów poświęconych mistrzom architektury. Gwarantujemy – warto!