THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Kobieta trzymająca obraz z abstrakcją w różnych kolorach

Nie jest tajemnicą, że kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i emocje. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy aranżacji wnętrz – niektóre barwy potrafią uspokajać, inne dodawać energii a jeszcze inne drażnić, jeśli występują w nadmiarze. Mają wpływ nie tylko na umysł, ale także na ciało i duszę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kolory mają również swoje zastosowanie w medycynie. Koloroterapia wspiera regenerację organizmu i uczestniczy w procesie wyciszenia. Odkryj wraz z nami niesamowitą moc kolorów! 

Czym jest koloroterapia?

Koloroterapia, nazywana również chromoterapią, to sztuka znana ludzkości od wielu wieków – opisy oddziaływania poszczególnych barw na organizm znaleźć można już w Starożytnym Egipcie, Chinach czy Indiach. Wiele tego rodzaju sztuk pochodzi właśnie ze starożytności: na myśl od razu przychodzi akupresura, ajurweda czy chociażby uwielbiany masaż relaksacyjny. 

Chociaż o nieco zmienionej formie, współczesna koloroterapia jest jedną z najbardziej znanych metod medycyny alternatywnej. Nie ma się co dziwić – jest łatwo dostępna i bezpieczna terapeutycznie. Trudno oprzeć się mocy barw! 

Jak działa koloroterapia?  

Według zwolenników koloroterapii poszczególne barwy mają swoją energię i drgają różną częstotliwością. Ma to związek z długością fali, która umiejscawia je w odpowiednim miejscu na „paśmie widma”. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale jak to działa? Niektórzy twierdzą, że różnej długości fale przenikają przez skórę, stymulując pracę narządów. Nie ma jednak wątpliwości, że poszczególne barwy potrafią oddziaływać na samopoczucie – sami wiemy to po tych aranżacjach, w których czujemy się najlepiej. Niektóre kolory ścian uspokajają, a inne działają pobudzająco. 

Jaki kolor leczy – działanie kolorów w chromoterapii 

Umiejętne zastosowanie koloroterapii wymaga znajomości działania poszczególnych barw – tak jak aromaterapia poznania znaczeń poszczególnych zapachów. Poznaj nasze ulubione, od których warto rozpocząć swoją przygodę z tą niezwykłą sztuką. 

  • Biel – łagodząca nerwy i stres biel daje poczucie bezpieczeństwa i oczyszcza wnętrza z negatywnej energii. Z pewnością spodoba się wszystkim tym, których interesuje medytacja dla początkujących. Według niektórych pomaga otworzyć czakry, wyciszyć się i poprawić samopoczucie. 
  • Niebieski – „chłodzący” kolor niebieski wycisza i obniża napięcie mięśniowe. Wspomaga przemianę materii, przynosi ulgę w gorączkach i migrenach. Działa przeciwzapalnie i od lat wykorzystywany jest przez gabinety dentystyczne czy laryngologiczne. To nie przypadek! 
  • Zieleń – łagodna i relaksująca zieleń wspomaga zwalczanie infekcji i redukcję ciśnienia. To idealny kolor do relaksu. 
  • Fiolet – fiołkowa barwa wykazuje działanie łagodzące objawy bezsenności czy bólów głowy. Sprawdza się w sypialni! 
  • Czerń – chociaż tajemnicza i intrygująca, nadmiaru czerni należy unikać w stanach obniżonego nastroju. 
  • Szary – wspomaga wyciszenie się, chociaż działa podobnie jak czerń – zbyt wiele szarości sprzyjać może negatywnemu samopoczuciu. Ten neutralny kolor stosuje się przy łagodzeniu obrzęków czy opuchlizny.  
  • Brzoskwiniowy – energetyczny i pełen witalności. Dodatkowo wspomaga odchudzanie i procesy trawienia. 
  • Czerwień – pobudzający, intensywny kolor czerwony stosowany jest przy leczeniu melancholii i podwyższaniu ciśnienia. Rozgrzewa, będąc przydatnym podczas przewlekłych bólów pleców. 
  • Różowy – uspokaja, leczy choroby układu krążeniowego oraz wzmacnia serce.

Koloroterapia – znaczenie kolorów

Obejrzyj też naszą grafikę i odkryj, jakie znaczenie mają kolory w naszej kulturze i sprawdź, gdzie pokrywają się z leczącymi właściwościami, które się im przypisuje!

grafika przedstawiająca znaczenie kolorów

Koloroterapia a korzyści dla zdrowia 

Jak sam widzisz, poszczególne barwy mogą w znaczący wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie! Nie tylko wyciszają i pomagają w przypadku nerwic, ale także wspierają regenerację organizmu – na przykład w czasie choroby. Potrafią obniżać ciśnienie krwi, wspomagając zasypianie lub odwrotnie – stymulować ruch gałki ocznej i podnosić poziom adrenaliny, aktywizując mózg. 

To nie wszystko! Podobno kolor łososiowy pobudza soki trawienne, a pod wpływem światła fioletowego skóra staje się zdrowsza. Warto wypróbować tę niezwykłą sztukę! 

Jak wygląda zabieg koloroterapii? 

Tak jak światłoterapia, koloroterapia polega na naświetlaniu ciała odpowiednimi barwami. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy, a w niektórych salonach kosmetycznych czy w SPA skorzystać można również z relaksujących kąpieli w specjalnych wannach. To relaksujący zabieg, z którym mogą się równać jedynie najciekawsze rytuały tybetańskie. 

Jak stosować koloroterapię na co dzień? 

Koloroterapia to nie tylko specjalistyczne zabiegi. Nie musisz wybierać się do wykwintnych salonów, by cieszyć się z wpływu barw na swoje samopoczucie. Otocz się odpowiednimi kolorami zarówno za pomocą dobieranej codziennie garderoby, jedzenia jak i… swojego domowego wnętrza! Odpowiednio dobrane odcienie ścian pomogą Ci stworzyć taki nastrój, jaki tylko chcesz. Mogą sprzyjać wyciszeniu, pobudzać do działania czy przynosić ulgę w bezsenności. Warto mieć to na uwadze, projektując swoje mieszkanie. 

Kup meble i dekoracje w swoich ulubionych barwach


Kup meble i dekoracje w swoich ulubionych barwach

Dla kogo jest ta metoda? 

To sprawdzona metoda medycyny alternatywnej, która według badań może wspomagać konwencjonalne leczenie. Sprawdzi się u wszystkich tych, którzy chcą wspomóc stany obniżonego nastroju, dodać sobie energii czy zdobyć mobilizację do walki ze schorzeniami. Jeśli Twoją pasją jest joga w domu – na pewno Ci się spodoba. 

Czy są jakieś przeciwwskazania? 

Wybór barw goszczących na naszej odzieży czy domowych ścianach zasadniczo nie ma przeciwwskazań, jednak profesjonalne zabiegi z użyciem lamp są niewskazane dla osób borykających się z zaawansowanymi nowotworami, ze wszczepionym rozrusznikiem serca czy kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. 

Koloroterapia to pasjonująca, znana od wieków sztuka wykorzystywania różnorodnych barw w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Będziesz starać się stosować ją również w swoim domu? Jeśli szukasz kolejnych dawek inspiracji, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych poradników i najlepszych ofert dla stworzenia pięknych wnętrz. A teraz chodź, pomaluj swój świat!