Domowe maseczki na twarz – 8 najlepszych przepisów
Domowe maseczki na twarz mają tę ogromną zaletę, że są tanie, łatwe w przygotowaniu i nie zawierają żadnych konserwantów. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb skóry. Regenerują, oczyszczają i nawilżają cerę. Jak samodzielnie zrobić skuteczną maseczkę i jak stworzyć w domu atmosferę spa? Jakie składniki będą Ci potrzebne, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Podpowiadamy!
Domowe maseczki na twarz mają tę ogromną zaletę, że są tanie, łatwe w przygotowaniu i nie zawierają żadnych konserwantów. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb skóry. Regenerują, oczyszczają i nawilżają cerę. Jak samodzielnie zrobić skuteczną maseczkę i jak stworzyć w domu atmosferę spa? Jakie składniki będą Ci potrzebne, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Podpowiadamy!
Domowe maseczki na twarz
Pewnie nie raz próbowałaś samodzielnie zrobić doskonałą maseczkę. Każda cera ma swoją specyfikę i potrzeby, które potrafią się zmienić z tygodnia na tydzień. Część kobiet może się pochwalić przepiękną skórą, ale niestety są one w mniejszości. Większość z nas boryka się z różnymi problemami, na przykład z niedoskonałościami, z przesuszeniem czy z zaczerwieniem skóry. Jednak na wszystkie te kłopoty rozwiązanie mogą przynieść właśnie domowe maseczki. W dodatku są one tańsze niż produkty drogeryjne, a większość składników do ich zrobienia znajdziesz w swojej kuchni.
Zastanawiasz się, jak dbać o cerę? O 4 podstawowych krokach przeczytasz w dalszej częsci artykułu!
Jak zrobić maseczkę na twarz: 4 wskazówki
Domowe maseczki na twarz nie są skomplikowane w wykonaniu, jednak powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasadch.
- Wybierz maseczkę odpowiednią dla Twojego typu skóry.
- Zawsze używaj świeżych składników.
- Wymieszaj składniki do ich połączenia się.
- Trzymaj się przepisu na maseczkę, ponieważ nadmiar niektórych składników może Ci zaszkodzić.
Zalety maseczek homemade
Od setek lat kobiety tworzyły maseczki z glinki, oliwy, ziół, mleka oraz owoców. Współcześnie są dostępne w drogeriach gotowe maseczki w kremach i płachtach. Jeżeli masz wolną chwilę, to dobrym pomysłem będzie zrobienie jej samodzielnie, ponieważ domowa maseczka na twarz ma to do siebie, że można ją dopasować do potrzeb Twojej skóry. Wyobraź sobie, że potrzebujesz jednocześnie wygładzenia i regeneracji. Normalnie potrzebowałbyś dwóch maseczek, a decydując się na jej samodzielne wykonanie, możesz połączyć ze sobą dwa przepisy, które przedstawimy Ci w dalszej części tego wpisu. Jest to najprostsza pielęgnacja skóry, jaką możesz sobie wyobrazić.
Domowe maseczki na twarz – co będzie potrzebne?
Potrzebny Ci będzie zestaw do przygotowywania i nakładania maseczek. Aby go samodzielnie stworzyć, przygotuj:
- Niewielką plastikową lub ceramiczną miseczkę.
- 2-3 miarki o różnej pojemności.
- Pędzelek (może być taki, którego używasz na co dzień do makijażu, ważne by miał syntetyczne włosie).
- Szpatułkę.
Tego rodzaju zestaw przyda się nie tylko do domowych maseczek, ale również do rozrabiania tych z alg czy glinki lub do zrobienia własnego mydła DIY.
Domowe maseczki na twarz: sprawdzone przepisy
Domowa maseczka nawilżająca
Domowa maseczka nawilżająca zapewni Twojej skórze odpowiednie nawilżenie, tu sprawdzi się maseczka z awokado. Wystarczy, że z miąższu awokado zrobisz papkę i nałożysz ją na twarz na około 15 minut. Najlepiej zmywa się ją za pomocą ciepłej wody. Drugim dobrze nawilżającym cerę owocem jest banan. Maseczkę z niego robi się w identyczny sposób jak tę z awokado. Możesz też wykorzystać najprostszą możliwą metodę, czyli położyć na twarzy plasterki świeżego ogórka – on dodatkwo delikatnie rozjaśni cerę.
Domowa maseczka oczyszczająca
Dzięki domowej maseczce oczyszczającej możesz usunąć ze skóry twarzy wszystkie zanieczyszczenia, nawilżyć ją i zregenerować. Polecamy Ci na przykład maseczkę oczyszczającą pory, którą zrobisz z sody oraz soku z cytryny. Zmieszaj ze sobą te dwa składniki. Powinna powstać z nich jednolita masa bez pęcherzyków powietrza. Nałóż ją na twarz i poczekaj 20 minut. Następnie dokładnie zmyj ją chłodną wodą. Ostatnim etapem jest nałożenie kremu nawilżającego.
Czy wiesz, że soda oczyszczona to też świetny sposób na wybielanie zębów w domu? Zrobisz też z niej własny domowy dezodorant!
Domowa maseczka na zaczerwienienia dla skóry wrażliwej
Najlepszym wyborem do cery wrażliwej będzie domowa maseczka z płatków owsianych. Wystarczy, że kilka łyżek płatków zmiksujesz i połączysz z połową słodkiej śmietanki. Taką papkę zaaplikuj na twarz i pozostaw na 20 minut. Złagodzi ona wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia.
Odżywcza maseczka z miodem
Miód to bogactwo nie tylko dla naszego zdrowia, ale też cery. Jego odżywcze i antybakteryjne właściwości sprawią, że Twoja cera stanie się świetlista i zregenerowana. Zwilż twarz wodą lub kwiatowym hydrolatem, w rękach rozgrzej jasne miód (około łyżeczkę) i wklep go w skórę. Odczekaj około 20 minut i zmyj maseczkę letnią wodą. Taki miodowy okład możesz wykonywać co 2 tygodnie.
Domowe maseczki na twarz na trądzik
Jeśli Twoja cera jest podatna na niedoskonałości i tu przychodzi z pomocą miód, który ma świetne właściwości antybakteryjne. Zmieszaj go j jogurtem naturalnym, odrobiną soku z cytryny i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną pastę nałóż na twarz na ok. 15 minut. Inne domowe sposoby na trądzik to maseczki z fusów po kawie, (które są też sposobem na porost włosów), drożdży, owsa oraz maseczki z glinki.
Maseczka na suchą skórę
Dla suchej skóry najlepsza będzie maseczka z żółtka. Znajduje się w nim bardzo dużo witaminy A, B1 oraz B2. Ten zestaw witamin wspiera regenerację skóry, nawilża ją oraz zwiększa jej elastyczność. Wystarczy, że do żółtka dodasz 1 łyżkę oliwy z oliwek oraz sok wyciśnięty z cytryny. W ten sposób przygotowaną miksturę nałóż na twarz na 15 minut. Drugą naszą propozycją jest maseczką z siemienia lnianego. Należy łyżeczkę siemienia lnianego połączyć z wodą. Wtedy powstanie coś przypominającego kisiel. Nałóż zawisinę na twarz oraz na suche usta. Może nie brzmi bardzo zachęcająco, ale cerze przyniesie ulgę.
Maseczka napinająca i ujędrniająca
Skórę najlepiej ujędrni domowa maseczka zrobiona z marchewki i pomarańczy. Najpierw umyj marchewkę, obierz ją i pokrój na kawałki. Wrzuć do blendera razem z sokiem z pomarańczy oraz łyżeczką miodu. Tak przygotowaną papkę zostaw na twarzy na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
Szukasz dalszych wskazówek o urodzie? Sprawdź nasze artykuły, z których dowiesz się:
- jak utrzymać opaleniznę po wakacjach,
- o męskiej pielęgnacji skóry,
- o domowych odżywkach na włosy,
- jak dbać o paznokcie
- o aromaterapii.
Maseczka regenerująca dla zmęczonej skóry
Przy zmęczonej cerze nawet najlepsza domowa maseczka może nie pomóc. Dlatego przed nałożeniem maseczki, zrób peeling. Może być domowy lub drogeryjny. Następnie przygotuj maseczkę z awokado. Wystarczy, że zmiksujesz je na jednolitą masę z łyżeczką jogurtu naturalnego oraz kilkoma kroplami witaminy A. Nałóż ją na twarz i zmyj letnią wodą po 20 minutach.
Domowe maseczki na twarz: co musisz wiedzieć
- Zanim nałożysz maseczkę na twarz, dobrze oczyść skórę w dwóch fazach: w pierwszej użyj preparatu na bazie oleju, a drugi na bazie wody.
- Zawsze nakładaj cienką warstwę maseczek na skórę twarzy. Do tego, unikaj okolic buzi oraz nosa.
- W czasie zabiegu włącz nawilżacz powietrza lub weź kąpiel. Para wodna pomaga otworzyć pory na buzi i dokładnie zmiękczyć górną warstwę skóry.
- Najlepiej jest spłukiwać maseczki letnią wodą.
Jak przechowywać domowe maseczki na twarz?
Większość kremów można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale w odległości od kaloryfera. Uważaj również na wilgoć, dlatego zamiast trzymać je w łazience, zorganizuj mały kącik do organizacji kosmetyków w sypialni. Przechowuj je na przykład w pudełeczku, koszyku czy na tacy dekoracjnej. Poniżej, przedstawiamy Ci zasady przechowywania naturalnych kosmetyków:
- Wykorzystaj szklane pojemniczki.
- Naturalne olejki oraz toniki najlepiej jest przechowywać w lodówce.
- Większość domowych kosmetyków można przechowywać w lodówce.
- Po użyciu kosmetyków, pamiętaj o szczelnym zamknięciu opakowania.
Daj maseczce czas, czyli co robić w domowym spa
To wszystko zależy od tego, jak gęsta jest maseczka. Jeżeli ma lejącą i niezastygającą konsystencję, to nie polecamy wykonywania absolutnie żadnych czynności, gdy Twoja skóra się regeneruje. Natomiast, gdy są szanse, że trochę zaschnie, to możesz na przykład poczytać książkę, obejrzeć fragment ulubionego serialu lub zapalić zapachowe świeczki i posłuchać muzyki. A jeśli chcesz się jeszcze bardziej zrelaksować, warto wyłączyć na te 20 minut telefon i po prostu odetchnąć. Poczujesz się, jak w domowym spa. Jeśli masz kręcone włosy, czas spędzony w domowym spa to też świetna okazja do wypróbowania Curly Girl Method, dzięki której odżywisz swoje loki.
Czy oczekując na zmycie maseczki chcesz odpocząć w aromatycznej, kolorowej wodzie? Dowiedz się, jak zrobić kule do kąpieli w domu!
Rytuał aromaterapii
Kiedy Twoja skóra czerpie z odżywczych składników maseczki, możesz zrelaksować się jeszcze bardziej i przygotować krótki rytuał aromaterapii. Wystarczy, że do kominka zapachowego lub dyfuzora wlejesz kilka kropli olejku eterycznego. Te o szczególnie kojących właściwościach to: lawendowy, melisowy, cyprysowy i pomarańczowy.
4 kroki pielęgnacji twarzy
Sposób codziennej pielęgnacji twarzy ma bardzo duże znaczenie dla kondycji Twojej skóry. To, jak dzisiaj zadbasz o swoją twarz, będzie miało wpływ na jej wygląd za kilka, a nawet kilkanaście lat. Sprawdź 4 podstawowe czynności, które warto stosować codziennie w celu zachowania zdrowej i promiennej cery.
- Oczyszczanie. Zabieg oczyszczania skóry pozwoli Ci nie tylko pozbyć wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry twarzy, które torują drogę aktywnym składnikom kremów pielęgnacyjnych. Możesz wykonać go za pomocą domowych peelingów.
- Odżywianie. Twarz potrzebuje na co dzień odpowiedniej dawki nawilżenia. Dawka ta powinna być jednak uzależniona od indywidualnych cech skóry. W lato intensywnie nawilżaj skórę, zaś w zimę nie zapominaj o jej natłuszczaniu
- Tonizowanie. Po oczyszczeniu twarzy i usunięciu z niej resztek makijażu, należy użyć toniku. To on przywraca naturalne Ph skóry.
- Nawilżenie. Oczyszczona i tonizowana skóra jest gotowa do przyjęcia dobroczynnych składników kremu.
Wypróbuj nasze domowe maseczki na twarz i pozwól swojej cerze na pełną regenerację. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowe oferty.