Świąteczne porządki krok po kroku: 5 wskazówek
Święta, ach, święta… Cudowna, rodzinna atmosfera, zapach wypieków, wspólne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i zapakowane prezenty czekające pod choinką… Ale oprócz tego… świąteczne porządki! Przygotowania do Bożego Narodzenia mogą zabrać sporo czasu i nerwów, ale nie muszą. Jeśli marzysz o tym, aby zorganizować plan sprzątania w sposób sprawny, szybki i przyjemny, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka niezbędnych wskazówek.
Święta, ach, święta… Cudowna, rodzinna atmosfera, zapach wypieków, wspólne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i zapakowane prezenty czekające pod choinką… Ale oprócz tego… świąteczne porządki! Przygotowania do Bożego Narodzenia mogą zabrać sporo czasu i nerwów, ale nie muszą. Jeśli marzysz o tym, aby zorganizować plan sprzątania w sposób sprawny, szybki i przyjemny, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka niezbędnych wskazówek.
Świąteczna checklista porządków do pobrania
Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 checklisty do pobrania, dzięki którym łatwiej będzie Ci zorganizować świąteczne porządki. Wystarczy, że najedziesz kursorem na swój ulubiony wzór i pobierzesz go za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy.
Świąteczne porządki: kiedy i od czego zacząć?
Przygotowania do Gwiazdki najlepiej rozpocząć już w listopadzie. Choć data wydaje się być odległa i wiele osób raczej odkłada świąteczne porządki na ostatnią chwilę, to ostatecznie okazuje się, że ci, którzy pomyśleli o nich odpowiednio wcześnie, pod koniec grudnia mogą już tylko z uśmiechem zajmować się detalami. Pamiętaj więc o tym, aby:
- Opracować dobry plan sprzątania. Co jest dla Ciebie ważne, w jakiej kolejności chcesz zajmować się konkretnymi pomieszczeniami w domu.
- Wyznaczyć sobie dni i godziny, którymi będziesz zajmować się wyłącznie przygotowaniami świątecznymi Lepiej częściej, ale „po małym kawałeczku”.
- Nie robić wszystkiego samemu i nie robić wszystkiego naraz.
- Systematycznie i konsekwentnie odhaczać kolejne punkty ze swojego planu (i z przyjemnością się za nie nagradzać!).
Świąteczne porządki w domu: przewodnik krok po kroku
Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma swoją własną specyfikę. W każdym znajdziesz też na co dzień poukrywane kąty, wymagające gruntownego sprzątania – takiego, które zabierze nam więcej czasu (zwłaszcza, jeśli mamy w tym temacie spore zaległości).
Dlatego sprzątając konkretne pomieszczenie należy zacząć od mycia okien, prania zasłon i firan oraz odkurzania za meblami. Jeśli lubisz naprawdę solidnie zajrzeć do każdego miejsca, zainteresuj się też szafkami i szufladami, kaloryferami, lampami i żarówkami. Potem możesz przejść do dalszej części świątecznych porządków.
Porządki w kuchni
Porządki w kuchni nie będą aż tak uciążliwe, gdyż z reguły większość z nas sprząta przestrzeń kuchenną z tłuszczu i zabrudzeń od gotowania na bieżąco (im dłużej zwlekamy, tym bardziej mozolny będzie to proces).
Warto jednak wyczyścić wszystko z odpowiednią starannością: kuchenkę, okap, piekarnik. Jeśli zastosowaliśmy się do naszego planu, to szafki i szuflady są już wyczyszczone. Pozostanie nam tylko przetarcie kurzy i umycie podłogi na dwa dni przed Bożym Narodzeniem.
Porządki w salonie
W salonie spędzamy większość czasu w ciągu dnia, jest też najbardziej reprezentatywnym miejscem w domu. Podczas porządków przed Bożym Narodzeniem do jego sprzątania przyłóż więc szczególną uwagę.
- Nie zapomnij o parapetach, oprócz standardowego wycierania kurzy w mniej popularnych kątach.
- Zainteresuj się roślinami (wyczyść liście, a może niektóre z nich potrzebują też wymiany ziemi).
- Wypierz okrycie sofy, pledy i poduszki dekoracyjne, wyczyść dywan.
Porządki w łazience
Sprzątanie łazienki zacznij od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Do tych ostatnich świetnie nadaje się proszek do pieczenia lub roztwór wybielacza oraz szczoteczka do zębów – fugi będą jak nowe! W drugiej kolejności sięgnij po sprawdzone detergenty i dokładnie wyczyść wannę, umywalkę, muszlę klozetową oraz baterie.
Porządki w pozostałych pokojach
Jeśli dobrze zaplanujesz sobie sprzątanie mieszkania, rozpoczniesz je odpowiednio wcześnie i zastosujesz się do powyższych wskazówek, to na czas przed wigilijny zostaną Ci drobiazgi. Na pewno ważne jest mycie podłóg (tak, żeby przed wizytą gości były świeże i błyszczące) oraz wycieranie kurzy w strategicznych miejscach, takich jak stoły i blaty. Wiele osób lubi też zmienić wtedy pościel na nową – po to, by pierwszego dnia świąt obudzić się w świeżym, pachnącym łóżku.
Co jeszcze należy uporządkować?
Święta to ten szczególny czas w roku, kiedy oprócz zwyczajowych, generalnych porządków musimy pamiętać o detalach, które tworzą niepowtarzalną, odświętną atmosferę.
- Pamiętaj o wypraniu obrusu i przygotowaniu świeżych, wyprasowanych serwetek.
- Wyczyść zastawę i sztućce – tak, aby pięknie błyszczały obok zjawiskowej zastawy.
- Przejrzyj zeszłoroczne dekoracje bożonarodzeniowe i uzupełnij je o to, czego zabrakło. Może jakaś wyjątkowa bombka się stłukła? Może brakuje kilku innych dodatków dekorujących drzewko świąteczne?
- Pamiętaj, że pewne ozdoby nigdy nie wychodzą z mody i można nimi dekorować mieszkanie bez ograniczeń: świece, światełka czy iglaste gałązki.
Sprzątanie po świętach: 3 najważniejsze wskazówki
Co po świętach? Przede wszystkim może zrelaksować się i głęboko odetchnąć, ponieważ wykonałaś kawał wspaniałej pracy! Ale do swojej świątecznego planu dopisz również kilka ważnych punktów dotyczących przechowywania dekoracji, drzewka oraz innych pozostałości po świętach.
Przechowywanie ozdób świątecznych
Jest wiele sprytnych sposobów na przechowywanie ozdób świątecznych – tak, aby bez uszkodzeń przetrwały do kolejnego roku. Możesz wykorzystać do tego przeróżne pudełka, na przykład po butach. Nie zapomnij o stworzeniu w nich specjalnych przegródek (albo o zabezpieczeniu bombek gazetą), tak, aby podczas kolejnych świąt uniknąć przykrej niespodzianki związanej np. ze stłuczonymi ozdobami. Możesz zakupić też specjalne pojemniki lub niewielką komódkę, w której poukładasz zabezpieczone ozdoby.
Co zrobić z choinką?
Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na drzewko żywe czy sztuczne.
- Żywe drzewko. Żywa choinka bardzo szybko traci swoje walory estetyczne, gubiąc igły już po kilkunastu dniach, dlatego warto zastanowić się nad drzewkiem sztucznym, które jest inwestycją na lata.
Jeśli jednak z całą pewnością wolisz opcję pierwszą, zadbaj o zakup drzewka w pojemniku – łatwo je będzie można przesadzić z doniczki do ogrodu. Choinkę można też pociąć i wykorzystać na opał, a popiół drzewny zastosować jako nawóz. W ostateczności drzewko można też zostawić przy śmietniku, gdzie będzie traktowane jako odpad komunalny.
- Sztuczna choinka. Jeśli zaś chodzi o sztuczną choinkę, nie ma z nią większego problemu. Wystarczy zapakować ją do pudełka i wynieść do garażu, piwnicy lub na strych.
Nie wyrzucaj żywności
Po świętach zadbaj też o resztki jedzenia, które zostały w lodówce po kilku dniach ucztowania. Wiele potraw bez problemu nadaje się do zamrożenia, np. bigos czy kapusta. Wszystko, co jesteś w stanie przechować na później – zapakuj i włóż do zamrażalnika. Dzięki temu pozbędziesz się problemu kilku kolejnych obiadów. W wielu miastach organizowane są też wspaniałe akcje poświąteczne, podczas których można oddać jedzenie tym najbardziej potrzebującym. Przykładem może być akcja społeczna „Podziel się posiłkiem z Bezdomnymi”, trwająca od 2015 roku.
I na koniec warto podkreślić jedno: czas świąteczny powinien być czasem czułości, radości, rodzinnego ciepła, a nie stresu związanego z przymusem zorganizowania perfekcyjnej Wigilii i Bożego Narodzenia.
Dlatego pamiętaj: świąteczne porządki są ważne, ale najważniejsza jest równowaga i przyjemność życia i z tego wyjątkowego czasu w roku. Koniecznie zarejestruj się też na Westwing, aby otrzymywać codzienną dawkę inspiracji do dekorowania mieszkania.