THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Orchidea na podłóżnym, drewnianym blacie w dużej łazience z lustrem

Sprzątanie to jeden z tych domowych obowizków, który jest wykonywany z najmniejszym entuzjazmem. Jednak, w naszym domu, zarówno kuchnia jak i łazienka, powinny być najczystszymi pomieszczeniami. A wielu z nas, sprzątanie łazienki spędza sen z powiek – fugi, płytki, wiele zakamarków i nieprzyjemne zapachy. Łazienka to takie miejsce w domu, które wymaga szczególnej higieny i dbania o nie, bo brud i osady nigdy nie są mile widziane. Co zrobić, aby łatwo i skutecznie sobie z nimi poradzić? Oto nasz plan, porady i wskazówki na sprzątanie łazienki.

Sprzątanie łazienki: czego będziesz potrzebować?

Najwyższy czas posprzątać łazienkę? Zanim zabierzesz się do pracy, sprawdź, czego będziesz potrzebować:

  • rękawice,
  • gąbki,
  • szmatki,
  • szczoteczkę do zębów (przyda się do czyszczenia fug),
  • wiaderko z wodą,
  • mop,
  • odkurzacz.

Lista środków chemicznych do sprzątania łazienki

Oczywiście, żadne porządki w domu nie obejdą się bez środków czyszczących. My polecamy naturalne środki czystości, jednak do większych zabrudzeń warto skorzystać z tych chemicznych. Oto checklista środków czystości naturalnych oraz ekologicznych:

  • roztwór wody z octem w proporcji 50:50. Dzięki niemu wyczyścisz wannę, umywalkę, kabinę prysznicową, toaletę, a nawet lustro. Ocet nie tylko usuwa zabrudzenia z mydła, ale także nadaje połyk i usuwa pleśń.
  • pasta z sody oczyszczonej w proporcji 3:1. Dzięki niej wyczyścisz fugi, na których znajduje się kamień.
  • roztwór kwasku cytrynowego. Usunie on kamień z baterii do umywalki, prycznica lub wanny.

W dalszej części artykułu, dowiesz się, jak ich używać w czasie sprzątania i organizacji łazienki.

Nasza wskazówka: tymi samymi naturalnymi środkami czyszczącymi uporządkujesz kuchnię.

Środki chemiczne do czyszczenia łazienki

Zobacz listę silniejszych produtków czyszczących, któych możesz potrzebować do sprzątania łazienki:

  • ulubiony środek do czyszczenia łazienki, może być w proszku lub w spray’u,
  • płyn do podłogi,
  • środek na silniejsze zabrudzenia lub kamień.

Sprzątanie łazienki: 6 najważniejszych czynności

Kluczem do utrzymania porządku w domu jest regularność w sprzątaniu. Niektóre porządki w domu, na przykład sprzątanie kuchni warto wykonywać codziennie. Jednak, łaziankę najlepiej jest czyścić raz bądź dwa razy w tygodniu poprzez:

  1. Wyczyszczenie umywalki z resztek pasty do zębów, osadów mydła oraz kurzu.
  2. Umycie lusta.
  3. Wyczyszczenie toalety.
  4. Chowanie do szafek używanych kosmetyków.
  5. Przetarcie podłogi w okolicy sedesu.
  6. Opróżnienie kosza na śmieci.

Sprzątanie łazienki krok po kroku

Czarno - biała łazienka z prysznicem, dużą umywalką oraz czarnym stołkiem

Plany czas zamienić w czyny! Zobacz nasz przewodnik sprzątania łazienki krok po kroku.

  1. Krok

    W pierwszej kolejności wyczyść toaletę poprzez wlanie do niej odpowiedniego środka czyszczącego i pozostaw go na kilkanaście minut.
  2. Krok

    Jeśli w swojej łazience używasz pudełek do organizacji kosmetyków, umyj je.
  3. Krok

    Za pomocą roztworu wody z ocetem umyj: wannę, brodzik i drzwi prysznicowe oraz umywalkę.
  4. Krok

    Następnie, tym samym środkiem umyj lustro.
  5. Krok

    Odkurz pomieszczenie.
  6. Krok

    Na samym umyj podłogę.

I gotowe! Jak sam widzisz, sprzątanie łazienki jest szybkie oraz bezproblemowe!

Ekologiczne środkami czystości do sprzątania łazienki

Nic jednak nie zastąpi tradycyjnych, ekologicznych metod, które stosowały nasze babcie od lat. Twoje sprzątanie będzie przyjazne dla naszego środowiska i Twojej skóry, a do tego o wiele tańsze. Zobacz, jakie środki wykorzystać, aby wygrać wojnę z zabrudzeniami. 

Masz w domu ocet, kwas octowy lub kwas cytrynowy?

Świetnie, w takim razie to będą Twoi żołnierze czystości. W razie potrzeby, łatwo znajdziesz te produkty w prawie każdym, najbliższym sklepie. Trzy do czterech łyżek octu lub kwasu cytrynowego sprawią, że Twoja toaleta będzie wolna od wszelkich osadów i bakterii.

Nasza wskazówka: w razie trwalszych zabrudzeń, wykorzystaj kwas octowy. Jest antybakteryjny i ma wyższą kwasowość ze względu na niższą wartość pH. Nie stosuj go jednak na marmur i granit.

Czy soda oczyszczona wyczyści Twoją łazienkę?

Na kamień i osady w Twojej toalecie idealnie zadziała także mocny duet: soda oczyszczona i ocet. Wlej dwie szklanki octu do toalety, a następnie wsyp trzy łyżki sody oczyszczonej. Po 15 minutach zetrzyj brud szczotką toaletową. W kwadrans muszla będzie jak nowa!

Czyszczenie toalety coca-colą

Wlej butelkę coca-coli do toalety i pozostaw na noc. Dwutlenek węgla zawarty w coli zaatakuje wszystkie zabrudzenia i całkowicie je rozpuści. 

Sprzątanie łazienki: inne zastosowania proszku do prania

Podobnie do sody oczyszczonej z octem zadziała… proszek do prania. Posyp pokryte kamieniem, brudne miejsca w toalecie dwiema łyżeczkami proszku i poczekaj 20 minut. Potem kilka ruchów i gotowe!

Czy istnieje jeden środek do wysprzątania całej łazienki?

Tak! Jest nim mieszanka sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Pierwsza z substacji jest przyjazna dla środowiska i ma lekko ziarnistą konsystencję. Z kolei, druga ma działanie dezynfekujące i wysokie pH dzięki cytrynie. Z tym połączeniem, skutecznie wyczyścisz między innymi pralkę, toaletę, armaturę, a także wszelkie, inne powierzchnie i urządzenia w łazience.  Sprzątanie łazienki stanie się banalnie proste oraz tańsze dzięki tej wszechstronnej miksturze!

Szukasz wskazówek na porządki i lepszą organizację domu? Znajdziesz je w naszych artykułach dotyczących:

Czystość w łazience: niezawodne wskazówki na porządek

Co najlepiej zastosować do czyszczenia deski sedesowej?

Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych środków czystości. Do wyczyszczenia deski sedesowej, najlepiej sprawi się woda z szarym mydłem. To takie proste i szybkie. Rozpuść kilka kostek szarego mydła w ciepłej wodzie, przetrzyj dokładnie deskę klozetową z każdej strony i powstrzymaj bakterie.

Nasza wskazówka: Używaj innej ściereczki do deski, a innej do wnętrza muszli Twojej toalety. W przeciwnym razie zamiast utrzymania higieny rozprowadzisz bakterie po całej łazience.

Regularnie wymieniaj deski sedesowe. Unikaj najtańszych, plastikowych modeli desek, ponieważ te najtrudniej doczyścić.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę do toalety? 

Pamiętaj o tym, aby rączka szczotki miała około 30 centymetrów długości, wygodny uchwyt oraz duże, zaokrąglone, syntetyczne włosie w kolorze białym lub czarnym. W zależności od układu i pomysłu na Twoją łazienkę, wybierz szczotkę stojącą lub wiszącą, przykręconą do ściany. Jeśli Twoja muszla ma różne zakamarki, wymagające czyszczenia, zamów specjalnie wyprofilowaną szczotkę do WC. Funkcję ozdobną lepiej spełnią modele ceramiczne, ale tańsze plastikowe zamienniki możesz wymieniać częściej z uwagi na niską cenę.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu szczotki do WC

Regularnie, minimum raz w tygodniu, dobrze wymocz Twoją szczotkę w rozcieńczonej wodzie z octem. Dlatego, zostaw ją w tym roztworze na całą noc. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów i rozwoju bakterii, a dodatkowo Twoja szczotka wytrzyma dłużej. Sprzątanie łazienki nie będzie już stanowić problemu i zaoszczędzisz pieniądze.

Zapach w łazience

Zapach w każdym pomieszczeniu w domu świadczy o jego czystości i schludności. W łazience masz również szerokie pole do popisu. W pierwszej kolejności oczywiście spróbuj naturalnych środków, na przykład popularnych woreczków potpouri z ziołami oraz kwiatami.

A co powiesz na dyfuzory zapachowe? Znajdziesz je w wielu kompozycjach zapachowywch, które sprawią, że każde pomieszczenie, nawet łazienka, będzie przyjemnie pachnieć. Z kolei świeczki zapachowe będą idealne na wieczór w domowym spa.

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia! A jeśli posiadasz łazienkę bez okna, należy w niej zamontować wyciąg lub wentylator.

Organizacja łazienki: 5 najpotrzebniejszych akcesoriów

Kolorowe pojemniki do organizacji, czarny kubek oraz szary ręcznik na parapecie w łazience

Organizacja jest kluczem do utrzymania porządku. Dzęki temu, że każdy przedmiot i artykuł na swoje miejsce, a w razie ich braku, wiesz gdzie je znaleźć. Oto Twoi sprzymierzeńcy w organizacji łazienki.

  1. Szafki. W nich możesz przechowywać chemię gospodarczą, zapasy swoich kosmetyków, ale także sprzęty do czyszczenia łazienki czy dodatkowe ręczniki.
  2. Koszyczki. W nich najlepiej ułożyć kosmetyki, z któych korzystasz codziennie. Równie dobrze będą się w nich prezentowały zapasowe ręczniki do rąk.
  3. Haczyki na ręczniki. Do dzięki nim zyskasz dodatkowe w swojej łazience.
  4. Organizery do kosmetyków. Są one szczególnie przydatne, gdy organizujemy produkty do make-up.
  5. Kosze na pranie.

Skończyłeś już sprzątanie łazienki? Teraz masz czas aby zarejestrować się za darmo na Westwing, a codziennie otrzymasz wskazówki które ułatwią i uprzyjemnią Ci inspirację na urządzenie i dekorowanie domu!