Robaczki kurzowe – jak pozbyć się drobnych szkodników?
Niszczą papiery, podgryzają tapety, nie pogardzą książkami, meblami i ubraniami wełnianymi. Gryzki, czyli robaczki kurzowe to zdecydowanie niepożądani lokatorzy, którzy kryją się w ciemnych kątach mieszkania. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się tych szkodników z mieszkania.
Niszczą papiery, podgryzają tapety, nie pogardzą książkami, meblami i ubraniami wełnianymi. Gryzki, czyli robaczki kurzowe to zdecydowanie niepożądani lokatorzy, którzy kryją się w ciemnych kątach mieszkania. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się tych szkodników z mieszkania.
Robaczki kurzowe – czym są i jak wyglądają?
Robaczki kurzowe, czyli gryzki, nazywane są też psotnikami zakamarnikami. Mimo tak uroczych nazw to szkodniki, które mogą dać się we znaki, jeśli zagnieżdżą się w mieszkaniu. Gryzki to owady uskrzydlone, do grupy tej należą ponad 4000 gatunków. Większość występuje jednak w tropikach, w Polsce jest około stu gatunków, a tylko nieliczne zasiedlają domy w naszej strefie klimatycznej. W zakurzonych kątach możemy spotkać przedstawicieli następujących gatunków:
- Zakamarnik pulsorz
- Psotnik lalotek
- Psotnik kołatek
Większość robaczków kurzowych zjada papier, stąd inna nazwa: wesz książkowa. Nieliczne, takie jak psotnik lalotek, żerują na produktach spożywczych i spotkać je można w kuchni. Gryzki są wyjątkowo niepozorne, niektóre mają niespełna milimetr długości. Tak malutkie robaki w domu nie jest łatwo zauważyć. Zwykle są koloru jasnoszarego, brązowego lub o odcieniu żółtym. Ich cechą charakterystyczną jest duża głowa. Nie wszystkie gatunki mają wykształcone skrzydła.
Czy są groźne dla nas lub zwierząt domowych?
Robaczki kurzowe są zupełnie niegroźne dla ludzi i zwierząt domowych. Choć są szkodnikami i mają mocny aparat gębowy, nie żerują jednak na żywych osobnikach, nigdy nie żywią się krwią, dlatego nie zdarzają się ukąszenia. Mogą natomiast niszczyć papier, meble, tapety czy nawet wełniane ubrania, choć nie tak intensywnie, jak mól odzieżowy. Jeśli zalęgną się w kuchni, zaatakowana przez nie żywność zaczyna się psuć i trzeba ją wyrzucić. Obecność robaczków kurzowych może więc być uciążliwa. Robaczki kurzowe mogą być problematyczne dla alergików i stać się przyczyną astmy alergicznej.
Skąd się biorą robaczki kurzowe i gdzie można je znaleźć?
Gryzki występują w środowisku naturalnym bardzo powszechnie, nietrudno więc o ich zagnieżdżenie się w mieszkaniu. Do domu robaczki kurzowe trafiają często z żywnością przyniesioną ze sklepu lub z książkami z biblioteki – nieprzypadkowo nazywa się je niekiedy wszami książkowymi. Jednak kluczowe dla plagi psotników są odpowiednie warunki. Robaczki kurzowe, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej czują się w miejscach ciemnych, zakurzonych, wilgotnych. Dlaczego? Bo w takich warunkach najlepiej rozwija się pleśń, która stanowi ich główne pożywienie. Dlatego robaczki kurzowe spotkamy najczęściej za meblami, w załomach tapet, w piwnicy, czy na strychu, a także w miejscach, gdzie jest nagromadzanie książek i papierów. Niektóre gatunki żerują w żywności, dlatego mogą zamieszkać w szafkach kuchennych. Usunąć je stamtąd jest tak samo trudno, jak pozbyć się moli spożywczych. Psotników możemy się spodziewać także w wilgotnej łazience.
Jak sprawdzić czy w domu są robaczki kurzowe
Robaczki kurzowe zwykle kryją się w katach, a że są malutkie i niepozorne, długo możemy nie zdawać sobie sprawy z ich obecności w domu. Najczęściej udaje się wypatrzyć pojedyncze osobniki – często bywają one mylone np. z mrówkami faraona, stąd nieskuteczne zwalczanie, bo wiele osób sięga najpierw po domowe sposoby na mrówki, zanim ustali, z jakim gatunkiem szkodnika ma do czynienia. Wskazówką, że w domu są robaczki kurzowe, mogą być ich odchody w kolorze brunatnym lub czarnym. Jeśli zauważamy takie ślady, należy dokładnie sprawdzić przestrzeń za meblami, w listwach przypodłogowych i wilgotnych kątach – możliwe, że gryzki są już zadomowione i trzeba się z nimi rozprawić.
Skuteczny sposób na gryzki – profesjonalna dezynfekcja
Robaczki kurzowe w domu to sygnał, że mamy problem ze zbyt dużą wilgotnością powietrza, możliwe też, że w mieszkaniu rozwijają się grzyby pleśniowe – warto wiec zacząć od rozwiązania tych kwestii, zanim zaczniemy pozbywać się intruzów. Grzyby pleśniowe są dla człowieka o wiele groźniejsze niż psotniki. Na początek warto więc zmierzyć wilgotność powietrza, a także starannie oczyścić mieszkanie i zacząć je często wietrzyć. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy wentylacja działa prawidłowo. Jeśli mimo tych zabiegów robaczki kurzowe nadal się pojawiają, potrzebne są bardziej zdecydowane działania. Jakie sposoby są najskuteczniejsze, żeby pozbyć się robaczków kurzowych?
- Profesjonalna dezynsekcja prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę sprawdza się, gdy gryzków jest dużo i towarzyszą im inne insekty. Karaluchy w domu, pająki domowe i inne niepożądane owady to wyzwanie dla profesjonalistów. Dezynsekcja sprawdzi się też, jeśli nie wiesz, jak pozbyć się rybików lub dokuczają Ci uciążliwe muchy w domu.
- Płyny do oprysków to gotowe preparaty do samodzielnego użytku – wystarczy je rozcieńczyć według instrukcji. Aplikuje się je przede wszystkim wzdłuż ścian, po wcześniejszym odkurzeniu i umyciu podłogi. Zwykle potrzeba kilku aplikacji, żeby wszystkie robaczki kurzowe zniknęły. Ze względu na silnie działające substancje chemiczne konieczne jest kilkugodzinne wietrzenie pomieszczeń.
- Bomby zamgławiające mają wyższą skuteczność – zwykle wystarczy ich użyć raz. Bombę należy zostawić w pomieszczeniu, po czym zamknąć je na kilka godzin. Potrzebne jest również wielogodzinne wietrzenie, przez co na całą procedurę warto sobie zarezerwować nawet kilkanaście godzin.
- Spraye na owady działają także na robaczki kurzowe, jednak sprawdzają się tylko w sytuacji, gdy szkodników jest jeszcze niewiele i znamy dokładne miejsca ich przebywania.
Warto też pamiętać, że jeśli w pomieszczeniu pozostaną warunki do rozwoju robaczków kurzowych, to znaczy będzie ono wilgotne, ciemne, zakurzone, że słabą wentylacją to psotniki prawdopodobnie powrócą.
Czy są domowe sposoby na gryzki?
Domowe sposoby na owady cieszą się coraz większą popularnością, bo są bardziej przyjazne dla środowiska niż chemiczne opryski. Stosując proste i łatwo dostępne środki możemy pokonać na przykład meszki w domu i mole. Są również domowe sposoby na mszyce. Naturalne metody często bazują na olejkach eterycznych, które są niezastąpione jako odstraszacze owadów. Ich mocny zapach to sposób na komary, wszy czy pchły. Czy są też domowe sposoby na gryzki?
Jak je odstraszać i zapobiegać powrotom?
Co zrobić, by robaczki kurzowe nie powróciły po dezynsekcji? Niezbędne jest zlikwidowanie warunków, które sprzyjają ich rozwojowi. Jakie działania warto podjąć?
- Oczyszczenie i ewentualna naprawa wentylacji w pomieszczeniach
- Zamontowanie dodatkowego wentylatora
- Monitorowanie poziomu wilgotności powietrza
- Zmiana ustawienia mebli tak, by wentylacja była lepsza, odsunięcie ich od ścian
- Regularne sprzątanie, odkurzanie, mycie podłóg. Warto od czasu do czasu użyć do tego wody z dodatkiem octu i sody oczyszczonej oraz kilkoma kroplami olejku cytrynowego
Utrzymywanie czystości i dobra wentylacja to najskuteczniejsza metoda zapobiegania pojawieniu się robaczków kurzowych. Dołącz do klubu Westwing, a poznasz jeszcze więcej skutecznych porad, jak dbać o dom i sprawić, by był wyjątkowy.