THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Stojaki i podstawki do przechowywania biżuterii

„Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety” śpiewała Marilyn Monroe. I miała rację! Nic tak nas nie uszczęśliwia jak piękna biżuteria. Dobrze dobrana jest jak wisienka na torcie – dodaje szyku nawet najbardziej nudnej kreacji. Pasuje do jeansów i wieczorowego stroju. Podkreśla urodę i osobowość właścicielki. Ale biżuteria to nie tylko część garderoby. Często to pamiątka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jak o nią dbać, żeby długo cieszyła oczy i nie straciła blasku? Mamy na to radę. Oto garść sprawdzonych sposobów na przechowywanie biżuterii.  

Prawidłowe przechowywanie biżuterii – zalety 

Czy zdarzyło Ci się zostawić pierścionek w łazience? Pewnie nieraz natknęłaś się na kolczyk wbity w wykładzinę? Zostawianie biżuterii w przypadkowych miejscach to najczęstszy błąd, który popełniamy. Często, zwłaszcza drobne elementy, po prostu się gubią, albo pozostawione na dłużej zmieniają kolor czy pokrywają się patyną. Żeby uchronić świecidełka przed zgubieniem czy uszkodzeniem należy zapewnić im jedno, bezpieczne miejsce. Odpowiednie przechowywanie biżuterii pozwoli długo cieszyć się nieskazitelnym wyglądem błyskotek. Wrzucenie wszystkich klejnocików do jednej szkatułki nie rozwiąże sprawy. Łańcuszki z pewnością się splączą, a oczka w pierścionkach zarysują i zmatowieją. Biżuteria jest krucha jak bombki na choinkę, dlatego jej przechowywanie potraktuj jak przechowywanie ozdób świątecznych.  

6 pomysłów na przechowywanie biżuterii 

Ważne jest przechowywanie żywności, przechowywanie kosmetyków, nawet odpowiednie przechowywanie butów ma znaczenie. Tym bardziej musisz wiedzieć jak przechowywać biżuterię. Zanim podejmiesz decyzję, jak to robić przejrzyj swoją kolekcję. Z pewnością okaże się, że jest sporo rzeczy, których nigdy nie nosiłaś. Jeśli nie są pamiątką rodzinną może warto obdarować nimi innych. Teraz zastanów się, które błyskotki nosisz najczęściej, a które wkładasz tylko na specjalne okazje. Te będące dodatkiem do codziennego stroju powinny być w zasięgu ręki, a te od wielkiego święta możesz włożyć głębiej do szuflady. Musisz wiedzieć, że każdą rzecz przechowuje się inaczej. Poznaj różne sposoby na prawidłowe przechowywanie biżuterii.  

1. Pudełeczka i woreczki

Dostałaś je przy zakupie – to najprostszy sposób na przechowywanie biżuterii. Możesz włożyć wszystkie do wspólnego pudełka w szufladzie – w ten sposób będą odseparowane od siebie.

2. Szkatułki z przegródkami

Te ze szkła i mosiądzu są teraz bardzo modne. Wyglądają estetycznie, możesz postawić je na półce, toaletce, nocnej szafce.

3. Organizer do szuflady 

Pozwoli oddzielić od siebie błyskotki, jeśli wyposażony jest w przegródki. W ten sposób zawsze wszystko masz w zasięgu ręki, w jednym miejscu.

4. Stojaki na biżuterię 

Mają różne kształty, najczęściej drzewka, albo dłoni. Dzięki temu, że są efektowne często stawiane są na komodzie lub konsoli. To nie tylko dekoracyjne, ale praktyczne rozwiązanie do przechowywania pierścionków i łańcuszków, które dzięki temu, że wiszą nigdy się nie splączą. Większość stojaków ma podstawki, które mogą służyć do odłożenia drobniejszych elementów.

5. Puzderko na pierścionki

Chroni przed uszkodzeniem oczka i zarysowaniem obrączki. Dlatego pierścionki kupowane u jubilera najczęściej sprzedawane są w specjalnym puzderku z miękką poduszeczką i wycięciem, w które wkłada się pierścionek. Przechowywany w zamkniętym, zaciemnionym puzderku, przez całe lata będzie wyglądał jak nowy.

6. Małe tacki na biżuterię 

Może nie służą do przechowywania, ale przydają się kiedy zdejmujesz pierścionek do mycia rąk. Kładąc go na umywalce ryzykujesz, że wpadnie do odpływu. Lepiej odłożyć go na chwilę na małą podstawkę. Zrobiona z porcelany, metalu czy kamienia będzie przy okazji ozdobą łazienkowego blatu.

Przechowywanie biżuterii – naszyjniki i bransoletki  

Długie naszyjniki, łańcuszki czy korale warto przechowywać w pozycji wiszącej, na specjalnych wieszaczkach i stojakach. Dzięki temu na pewno się nie splączą. W ten sam sposób możesz trzymać bransoletki z koralików, czy sznureczków. Jednak tym sztywniejszym, w całości zrobionym z metalu, lepiej będzie w pozycji leżącej – inaczej mogą się odkształcić. To samo dotyczy dużych naszyjników, a tym bardziej kolii z drogocennych kamieni. Specjalne wkłady do szuflady wyściełane gąbką lub miękka tkaniną, spiszą się w tej roli znakomicie.  

Najczęściej popełniane błędy w przechowywaniu biżuterii 

  • Niektóre kosmetyki potrafią zmienić kolor biżuterii, na przykład perfumy lub produkty do włosów, zatem zanim włożysz biżuterię upewnij się, że się wchłonęły 
  • Zdejmuj biżuterię przed wejściem do basenu. Chlor to aktywny pierwiastek, który powoduje utlenianie metalu 
  • Jeśli nie chcesz rezygnować z noszenia biżuterii podczas uprawiania sportu postaraj się, żeby była subtelna. Duże lub długie elementy mogą się zerwać   
  • Nie zostawiaj biżuterii na słońcu – nie przechowuj jej na parapecie okiennym czy w miejscu narażonym na duże nasłonecznienie – zmienią barwę 
  • Nie przechowuj biżuterii w samochodzie. Wcześniej czy później możesz o niej zapomnieć i zginie podczas odkurzania auta  
  • Zdejmuj biżuterię przed położeniem się do łóżka, żeby się nie uszkodziła podczas snu 
  • Nie przechowuj naturalnych pereł w plastikowym pojemniku, ale w miękkiej tkaninie, która umożliwi im oddychanie 
  • Nie przecieraj biżuterii papierem, chusteczką higieniczną. Nawet najbardziej miękka może zarysować delikatna strukturę. Służą do tego specjalne szmatki z mikrofibry 

Gdzie najlepiej trzymać biżuterię? 

Biżuteria jest delikatna i wymagająca. Warto znaleźć dla niej odpowiednie miejsce, najlepiej z dala od wilgoci. Przechowywanie biżuterii w kuchni lub łazience nie jest dobre. Oczywiście nic się nie stanie jeśli na kilka godzin zostawisz pierścionek na kuchennym blacie lub naszyjnik na łazienkowej półce, ale jako stałe miejsce przechowywania stanowczo odradzamy.  

Przechowywanie biżuterii w łazience

Nawet elegancki salon kąpielowy nie jest odpowiednim miejscem na przechowywanie biżuterii. Pomieszczenie, w którym często zażywasz kąpieli czy bierzesz prysznic, wypełnia się parą wodną, a wokół umywalki często gromadzi się woda. Wilgoć źle wpływa na biżuterię i to nie tylko tą z metali szlachetnych. Srebro śniedzieje, staje się ciemne, podobnie jak złoto niskiej próby. Metalowe elementy pokrywają się rdzą, której nie da się usunąć. Przechowywanie w łazience nie służy biżuterii.  

Jak zadbać o złotą i srebrną biżuterię? 

Jedni lubią złoto bo pięknie błyszczy i dodaje elegancji. Inni wolą srebrne dodatki bo są bardziej uniwersalne i pasują do każdego stroju. Te cenne metale wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego musisz wiedzieć jak je pielęgnować. Złote i srebrne błyskotki dobrze przecierać miękką szmatką z mikrofibry. Jest zrobiona z delikatnych włókien, dlatego nie rysuje. Chropowate materiały są szczególnie niebezpieczne dla srebra, które jest delikatne i łatwo je uszkodzić. Nigdy nie rób tego w gumowych rękawiczkach – srebro tego nie lubi – nie bez powodu jubilerzy zawsze wkładają te z miękkiego materiału. A co ze złotem? Nie uwierzysz, ale najlepiej pozostawić złotą biżuterię w miseczce z wodą i odrobiną płynu do naczyń lub mydła. Po kilku minutach zanieczyszczenia usuń mikrofibrą i osusz. Na ciemny osad najlepiej działa mieszanka sody oczyszczonej, soli i… pasty do zębów. Połącz składniki z kilkoma kroplami wody, po kilku minutach spłucz, wysusz i wypoleruj. 

Przechowywanie zegarków 

Prawdziwymi kolekcjonerami zegarków są panowie. Uwielbiają zmieniać je w zależności od okazji. Do jeansów i t-shirtu sportowy model, do pracy bardziej casualowy, a do garnituru musi być naprawdę szykowny i elegancki. Jeśli masz ich sporo pomyśl o właściwym przechowywaniu, najlepiej w specjalnym organizerze, który można włożyć do szuflady w komodzie. Niezależnie od tego czy zegarki leżą na płasko czy są przechowywane na specjalnej poduszeczce, zawsze powinny być zwrócone cyferblatem do góry tak, żeby tarcza się nie zarysowała. 

Przechowywanie biżuterii w podróży 

Pewnie nie lubisz rozstawać się ze swoją biżuterią? Świetnie to rozumiemy! Ale co zrobić jeśli często wyjeżdżasz? Jak bezpiecznie przewozić cenne ozdoby, żeby ich nie uszkodzić? Przyda się specjalne podróżne etui na biżuterię. Nie zajmuje dużo miejsca w walizce, a mimo to ma wewnątrz sporo skrytek, w których bezpiecznie rozdzielisz łańcuszki, pierścionki i bransoletki.  

Sprawdzone sposoby na przewożenie naszyjników

  • Podróżny pojemnik na biżuterię z przegródkami  
  • Podróżny organizer z szufladkami 
  • Małe słoiczki – na przykład fiolki po pastylkach 
  • Owinięcie wokół słomek – te najcieńsze możesz włożyć do każdej słomki i ostrożnie umieścić w kosmetyczce 
  • Miniaturowe plastikowe torebki
  • Wieszaki z ubraniami – sprawdzą się w przypadku dużych naszyjników 
  • Małe woreczki strunowe
  • Gąbka ze specjalnie zrobionymi nacięciami 
  • Rolka papieru toaletowego 
  • Ułożenie w folii bąbelkowej

Który sposób na przechowywanie biżuterii wydaje Ci się najbardziej trafiony? Każdy na pewno jest bezpieczny dla Twoich błyskotek. Takie delikatne cudeńka wymagają specjalnego traktowania. A może chcesz poznać więcej praktycznych porad, na przykład jak przechowywać żywność w lodówce? Zarejestruj się na Westwing.