4 najważniejsze porady jak zrobić pranie
Kolejny raz spieszysz się rano do pracy i okazuje się, że w szafie brakuje czystych ubrań? Czas w końcu zrobić pranie ale nie do końca wiesz jak się za to zabrać? To jedna z tych domowych czynności, bez których po prostu nie można się obejść. Co więc trzeba wiedzieć o praniu, by robić to dobrze i skutecznie, ekonomicznie, dbając przy okazji o środowisko? Poniżej krótki poradnik!
Kolejny raz spieszysz się rano do pracy i okazuje się, że w szafie brakuje czystych ubrań? Czas w końcu zrobić pranie ale nie do końca wiesz jak się za to zabrać? To jedna z tych domowych czynności, bez których po prostu nie można się obejść. Co więc trzeba wiedzieć o praniu, by robić to dobrze i skutecznie, ekonomicznie, dbając przy okazji o środowisko? Poniżej krótki poradnik!
Podstawowe zasady prania w pralce – organizacja prania
Jeśli do tej pory pralka była tym sprzętem domowym, którego unikałeś, to teraz czas, żeby się z nią zapoznać. Zajrzyj do instrukcji lub bezpośrednio na monitor pralki i sprawdź jakie programy oferuje posiadany przez Ciebie sprzęt. Kolejnym krokiem będzie segregacja ubrań! Dowiedz się, co nakazują poszczególne oznaczenia prania na odzieży, a będziesz wiedział, jak dbać o swe ubrania. Dowiesz się także, w jakiej temperaturze należy je prać lub prasować, jaki cykl prania wybrać oraz jak je suszyć.
Zalecamy pranie ubrań na lewej stronie. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy posiadające dekoracja lub nadruki. Dzięki temu podczas prania dekoracje ubrań nie będą się ocierać ani o bęben pralki, ani o inne ubrania i nie narazimy ich na wytarcie czy urwanie niektórych elementów. Delikatne elementy garderoby, które mogą się rozciągnąć, włóż do specjalnych siatek (można je kupić w każdej pralni) lub do poszewek na poduszki.
Kolejną bardzo ważną rzeczą, która należy wykonać przed praniem to dokładne sprawdzenie kieszeni! Nie ma nic gorszego niż pozostawiona w nich chusteczka, która po praniu jest na każdym ubraniu.
Segregacja prania
Zanim rozpoczniesz pranie posegreguj ubrania. Podziel je na cztery grupy: białe, jasne i ciemne kolory oraz rzeczy do prania ręcznego lub delikatnego w pralce. Pamiętaj, że osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki. W tym przypadku nie zapomnij zapiąć poszewki – unikniesz tym samym wielkiego kołtuna z mokrej pościeli.
Warto także segregować ubrania pod kątem tkanin z jakich są uszyte. Rzeczy delikatne wymagają najdelikatniejszych programów piorących, zwykle w niskich temperaturach i z małą prędkością odwirowań.
Chcesz uniknąć, stosu prania, który musisz segregować? Wyznacz w domu jedno miejsce w którym umieścisz trzy kosze na bieliznę. Możesz od razu na koniec dnia odpowiednio dzielić rzeczy wg ustalonych kryteriów.
Jak wstawić pranie: temperatura prania
Odpowiednie ustawienie temperatury prania jest bardzo ważne. Jeśli wyprałbyś zwykłe ubrania w temperaturze 60 stopni, to prawdopodobnie straciłyby swój kolor i odkształciły się. Należy pamiętać, że rzeczy o intensywnych kolorach pierzemy w niższych temperaturach. Dlatego też najbezpieczniejszą temperaturą do prania ubrań jest 30/40 stopni. Wyjątek stanowią ręczniki. W tej sytuacji wskazane jest pranie w wysokich temperaturach (nawet 90 stopni!) w celu wygotowania bakterii, które się na nich znajdują.
Oznaczenia prania na metkach: co symbolizują?
Ile razy zdarzyło Ci się patrzeć na metki ubrań, nie rozumiejąc za bardzo, co mogą oznaczać niektóre z symboli prania? Tylko po to, by potem tracić czas, zastanawiając się, którego programu pralki użyć, by Twoje rzeczy przetrwały w jednym kawałku? Nie martw się, eksperci Westwing są do Twojej dyspozycji, by wytłumaczyć wszystkie zasady prania. Od dziś, dzięki naszemu przewodnikowi, oznaczenia prania nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!
Wskazówka: Chcesz mieć zawsze pod ręką legendę o symbolach prania ubrań? Poniżej znajdziesz plakat, który możesz wydrukować i powiesić w łazience obok pralki.
Naturalne środki do prania
Bardzo ważne w procesie prania są środki piorące. Powinniśmy je dobierać stosownie do rodzaju tkanin, barwy i stopnia zabrudzenia. Proszki do prania lepiej dopierają plamy, podczas gdy płyny mniej niszczą tkaniny. Polecamy ekologiczne środki piorące, które nie tylko mniej agresywnie wpływają na nasze pranie, ale są też łagodne dla środowiska. Możesz także zrobić własny, domowy proszek do prania. Poniżej przepis!
Domowy proszek do prania
Czego potrzebujesz:
- ½ szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła
- 1 szklanka sody kalcynowanej tzw. sody piorącej
- 1 szklanka boraksu
- dla uzyskania konkretnego zapachu, możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego
Wszystkie składki dokładnie wymieszaj i umieść w pudełku lub puszce. Proszek gotowy do użytku!
Jak suszyć ubrania?
Odpowiednie suszenie ubrań jest równie ważne co ich pranie. Od tego też zależy, czy Twoje rzeczy zachowają się w dobrym stanie. I tak ubrania z wełny powinno zawsze suszyć się w pozycji leżącej. W przeciwnym razie tkanina bardzo łatwo się zdeformuje. Możemy w ten sposób wyciągnąć rękawy ulubionego swetra. Najlepiej rzeczy położyć na grubym ręczniku, na wierzchu stojaka do suszenia.
Dzięki temu ubranie będzie wentylowane z obu stron i szybciej wyschnie, dzięki czemu nie nabierze brzydkiego zapachu. W podobny sposób najlepiej suszyć wszystkie delikatne tkaniny, jak na przykład: jedwab. Wszelkie linki suszarki lub klamerki wyraźnie się na nim odcisną, a jedwab można niestety prasować tylko w niewysokiej temperaturze. Najlepiej też stronić od bezpośrednich promieni słońca.
Wiele z ubrać bawełnianych można również suszyć w suszarce elektrycznej. Z tym że niektóre z rzeczy można tylko suszyć w suszarce. Mowa tu o produktach z naturalnym puchem lub pierzem: zwłaszcza pierzynach i kurtkach puchowych. Z reguły warto prać te produkty, jak najrzadziej, lub oddawać je do czyszczenia specjalistom, jeśli pranie chemiczne jest w ich przypadku dozwolone. Jeśli jednak już zdecydujesz się wyprać i wysuszyć produkt z pierzem samodzielnie, warto zaopatrzyć się w specjalne spiczaste kulki, które zapobiegną sklejaniu się pierza podczas suszenia. Potrzebny będzie również specjalny detergent do prania pierza.
Teraz, kiedy już wiesz jak zorganizować swoje cotygodniowe pranie, wierzymy że zawsze będziesz mieć zapas świeżych i czystych ubrań w szafie! Szukasz innych przydatnych wskazówek dotyczących sprzątania, tak by Twój dom był zawsze czysty i błyszczący? Zarejestruj się w Westwing, by otrzymać codzienną dawkę porad i trików od naszych ekspertów!