THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Kremowa lodówka w białej kuchni z otwarymi drzwiami

Prawidłowa organizacja lodówki – coś ważnego czy zupełnie nieistotnego? Czy to jak i gdzie przechowujemy żywność ma znaczenie? Odpowiedź jest tylko jedna: tak! Dzięki naszym wskazówkom z łatwością osiągniesz porządek w lodówce! Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zaczynając od ustawienia różnych temperatur w poszczególnych komorach lodówki, przez odpowiednią organizację na półkach, aż po owoce i warzywa, które nie lubią zimna. Oto nasz przewodnik, z którego dowiesz się, co przechowywać w lodówce, a czego nie. Dodatkowo, podpowiemy Ci, jak układać w niej produkty oraz jak ją umyć.

Co trzymać w lodówce?

Myślisz, że wszystkie produkty spożywcze utrzymają dłużej świeżość, gdy będą przechowywane w lodówce? Okazuje się, że nie zawsze jest to prawda. Niektóre produkty nie nadają się do przechowywania w niskich temperaturach i mogą przez to tracić swoje właściwości i przydatność do spożycia. W przypadku owoców i warzyw zasada jest prosta: odmiany, które rosną w naszym klimacie mogą być przechowywane w lodówce, te egzotyczne powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Oczywiście są pewne wyjątki, dlatego uporządkuj swoją lodówkę według naszych porad.

Artykuły, które można trzymać w lodówce

  • Winogrona i owoce leśne – dzięki przechowywaniu w lodówce są bardziej chrupiące.
  • Daktyle – przechowywane w niskiej temperaturze są soczyste przez długi czas.
  • Świeże grzyby – w lodówce zachowają świeżość przez kilka dni.
  • Brokuły i kalafior – podobnie jak grzyby, w chłodzie zachowają swoje właściwości dłużej.
  • Sałata – by sałata była świeża i chrupiąca należy przechowywać ją w szufladzie przeznaczonej dla warzyw i owoców.

Owoce i warzywa, które nie mogą być przechowywane w lodówce:

  • Pomidory – warzywa te nie lubią chłodu, w lodówce tracą smak. Lepiej umieścić je w misie na warzywa i owoce postawionej na kuchennym blacie.
  • Cebula i czosnek – warzywa te w wilgotnym miejscu zaczynają rosnąć. Lepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej w suchym miejscu.
  • Awokado – przechowywane w lodówce będzie twarde, proces dojrzewania zostanie zahamowany. A dojrzałe miękkie awokado to podstawa pysznego guacamole!
  • Miód – w niskich temperaturach będzie się krystalizować, szybko straci swoją płynną konsystencję. By móc cieszyć się „płynnym złotem” każdego dnia – przechowuj miód w temperaturze pokojowej.
  • Kawa – chociaż niektórzy twierdzą, że lodówka jest dobrym miejscem na jej przechowywanie, nie jest to prawda. Kawa pochłania zapachy i zmienia swój smak. Dlatego dla długotrwałego aromatu należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych puszkach.

Jak prawidłowo układać rzeczy w lodówce?

Chociaż może wydawać się, że nie ma to większego znaczenia, warto poświęcić więcej uwagi ułożeniu produktów w lodówce. Wcale nie jest skomplikowane, a prawidłowa organizacja ma wiele zalet. Po pierwsze – porządek. Po drugie – jedzenie dłużej zachowa świeżość. Wszystko dzięki różnym temperaturom, które panują w poszczególnych strefach lodówki.

Zanim zaczniesz oragnizację lodówki przygotuj:

  • różnego rodzaju pudełka i pojemniki na żywość
  • słoiki
  • matę antypoślizgową
  • etykiety do opisania żywności

Porządek w lodówce, czyli wszystko na swoim miejscu

  • Mleko: zawsze należy przechowywać je w lodówce – w szczególności to świeże. Umieść je w najchłodniejszym miejscu. Dzięki temu zachowa świeżość dłużej.
  • Soki: mogą stać blisko mleka. Jeśli włożysz otwarty karton soku do lodówki nie przedłużysz jego przydatność do spożycia, a dodatkowo napoj zawsze będzie idealnie schłodzony.
  • Białe wino: na wypadek, gdyby Twoja przyjaciółka wpadła z niezapowiedzianą wizytą. Jeżeli nie masz w lodówce specjalnej półki na wino – rozłóż matę antypoślizgową (może być nawet fragment tej, którą masz pod dywanem), zapobiegnie toczeniu się butelek.
  • Jajka: umieść je w specjalnym stojaku (znajduje się w praktycznie każdej lodówce), a jeżeli takiego nie posiadasz – przechowuj je w wytłoczkach.
  • Otwarte sosy i dipy: wszystkie produkty, które zostały otwarte na ostatnim grillu należy przechowywać w lodówce.
  • Dżemy: schowaj je do oddzielnego pudełka – gdy wyciągniesz je w niedzielę rano przygotowanie śniadania pójdzie Ci o wiele sprawniej.
  • Owoce: jabłka przyspieszają dojrzewanie innych warzyw i owoców, dlatego warto przechowywać je w oddzielnym pojemniku.
  • Koktajle: gdy rano nie masz czasu na przygotowanie śniadania przed pracą – wieczorem przygotuj składniki na koktajl. Umieść je w słoiku i szczelnie zakręć pokrywkę. Rano wystarczy wrzucić je do blendera i pożywne śniadanie gotowe w kilka sekund!

Zobacz końcowy efekt organizacji lodówki:

Infografika pokazująca jak powinna zostać ułożona żywność w lodówce

Jak układać rzeczy w lodówce: 3 przydatne wskazówki

Odpowiednie zagospodarowanie dostępnej w lodówce przestrzeni nie jest trudne – w szczególności, gdy znasz kilka trików.

  1. Najlepiej pogrupować produkty, które są potrzebne w tym samym czasie. Tak jak w przypadku dżemów (o których pisaliśmy wyżej) możesz posegregować na przykład masło czy serki kanapkowe. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia śniadania.
  2. Warto zaopatrzyć się w pojemniki wielokrotnego użytku – najlepiej takie, które nadają się do recyklingu (np. szklane). W jednym możesz przechowywać sery, w drugim wędliny. Tego typu pojemniki możesz trzymać w szufladzie na owoce i warzywa, w których panuje idealna temperatura. Stałe miejsce w lodówce pomoże również w utrzymaniu porządku.
  3. Dobrym rowiązaniem jest również wykorzystanie woskowijek, czyli bawełnianych materiałów, namoczonych w wosku pszczelim, w której możesz przechowywać żywność. Dzięki nim, zapachy w lodówce nie będą się mieszać.

Porządek w lodówce: jak ją umyć?

Uporządkowana beżowa lodówka z produktami

Zaleca się czyścić lodówkę co cztery tygodnie, by zapobiec rozmnażaniu się zarazków i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Zazwyczaj do tego wystarczy użyć wody z octem lub sodą. Obydwa środki wyeliminują nieprzyjemny zapach, a także wyczyszczą i zdezynfekują wnętrze lodówki. Silniejsze zabrudzenia, z którymi nie poradziły sobie domowe środki czystości potraktuj specjalnym produktem do czyszczenia lodówki. Jeśli regularnie dbasz o porządek w lodówce, pewnie nie będzie takiej konieczności. Czyszcząc lodówę nie zapominaj o zamrażarce – należy uporządkować ją dwa razy w roku.

  1. Opróżnij lodówkę

    Wyciągnij z lodówki wszystkie produkty. Przy okazji tej czynności sprawdź datę ważności każdego z nich.
  2. Wyjmij wszystkie półki

    Podnieś temperaturę i wyciągnij wszystkie półki i szuflady do mycia.
  3. Wyczyść odpływ

    Odpływ w lodówce znajduje się przy tylnej ściance. Przy pomocy wykałaczki wyciągnij to, co w nim zalega.
  4. Wymyj lodówkę w środku

    Ciepłą wodą i gąbką wymyj wszystkie zakamarki w lodówce. Nie zapomnij i suficie i lampce. Teraz, ręcznikiem papierowym dokładnie osusz całe wnętrze.
  5. Czas umyć półki

    Pod ciepłą wodą umyj wszystkie elementy z lodówki, bądź ostrożny, żeby nie stłóc żadnej półki. Następnie wytrzyj je do sucha i włóż z powrotem do lodówki. Teraz możesz już podnieść temperaturę i zapakować całe jedzenie do środka.

Szukasz dalszych porad na porządki w domu? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące:

Czy można przechowywać kosmetyki w lodówce?

Kobiety z pewnością wiedzą, że lodówka może być wykorzystywana do przechowywania kosmetyków. W lodówce, powinno się przechowywać w szczególności naturalne kosmetyki do twarzy, na przykład kremy i sera dłużej zachowają świeżość, a dodatkowo dadzą skórze ulgę poprzez przyjemny chłód. Lakiery do paznokci będą się lepiej rozprowadzać na płytce paznokcia.

Oto lista kosmetyków, które nie lubią niskich temperatur:

  • Olejki do: twarzy, ciała i włosów
  • Podkłady
  • Korektory
  • Pomadki

Więcej porad na organizację kosmetyków, znajdziesz w naszym artykule! Wystarczy, że klikniesz w link.

Najważniejsze jest to, by nie zapominać o regularnym czyszczeniu i przeglądzie nie tylko lodówki, ale i całej kuchni. W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnych resztek żywności i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się bakterii.

Stosując się do naszych wskazówek na pewno wprowadzisz porządek w lodówce! Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na organizację lodówki i kuchni oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!