THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
pranie na dworze, na lince.

Ile razy zdarzyło Ci się patrzeć na metki ubrań, nie rozumiejąc za bardzo, co mogą oznaczać niektóre z symboli prania? Tylko po to, by potem tracić czas, zastanawiając się, którego programu pralki użyć, by Twoje rzeczy przetrwały w jednym kawałku? Nie martw się, eksperci Westwing są do Twojej dyspozycji. Od dziś, dzięki naszemu przewodnikowi, oznaczenia prania nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Oznaczenia na metkach

Oznaczenia prania

Wskazówka: Chcesz mieć zawsze pod ręką legendę o symbolach prania ubrań? Życzenie spełnione! Tutaj możesz ściągnąć PDF, który możesz wydrukować i powiesić w łazience obok pralki. Zostań ekspertem od prania już dzisiaj!

Gdzie znajdują się oznaczenia prania?

Sfilcowane swetry, wyblakłe ubrania, skurczone t-shirty… nadszedł czas, aby powiedzieć temu wszystkiemu zdecydowane: nie! Od dzisiaj, dzięki przestrzeganiu instrukcji, dowiesz się wreszcie jak zrobić pranie, a Twoja odzież pozostanie w świetnej kondycji długo po zakupie. Ale gdzie znajdują się te wszystkie symbole? To bardzo proste: po prostu poszukaj białej etykiety wewnątrz ubrania, zwykle umieszczonej po lewej stronie. Znajdziesz tam informacje na temat materiału oraz najodpowiedniejszego sposobu jego prania i suszenia.



Najczęściej używane symbole prania

Trójkąty, koła, linie, kropki … wydaje się, że to bardziej alfabet Morse’a lub rebus niż instrukcje dotyczące pielęgnacji odzieży! Po pierwsze pamiętaj, że oznaczenia prania można podzielić na 5 głównych kategorii:

  • Pranie
  • Suszenie
  • Prasowanie
  • Wybielanie
  • Pranie chemiczne

Niektóre symbole są łatwe do zinterpretowania, a ich znaczenie można zrozumieć na pierwszy rzut oka. Inne z kolei wyglądają prawie jak hieroglify. Pewnie kusi Cię perspektywa wrzucenia wszystkiego do pralki na jeden program, ale nie poddawaj się! Oto jak czytać oznaczenia dotyczące prania ubrań.

Symbole prania

oznaczenia prania symbole

Zwykle są to pierwsze symbole, który pojawiają się na metce, pomagając zrozumieć, jak prać tę konkretną rzecz. Nazwijmy ten symbol „miską”. Jeśli w „misce” jest liczba, oznacza to stopnie, czyli maksymalną temperaturę prania w pralce: może ona wynosić od 30 °C do 95 °C. To samo dotyczy czarnych kropek: oznaczają niską, średnią i wysoką temperaturę.

Wskazówka: nawet jeśli na metce znajdują cię wysokie temperatury, większość tkanin można prać w temperaturze 30 lub 40 stopni; pozwala to na delikatniejsze pranie i zużywa mniej energii.

Czy w „misce” pojawia się ręka? Proste: pranie ręczne! Jeśli natomiast „miska” jest przekreślona oznacza to, że tkaniny nie wolno w ogóle czyścić w pralce. Zwykle wymaga ona wtedy prania chemicznego, o czym za chwilę.

Wreszcie, co oznaczają linie pod miską?

Jeśli pojawi się tylko jedna kreska, to ubranie należy prać delikatnie.
Jeśli są dwie linie, powinieneś zachować jeszcze większą ostrożność: zwykle dotyczy to wełny i tkanin delikatnych, takich jak jedwab. Użyj program dostosowany do tych materiałów, a nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Oznaczenia prania: suszenie

oznaczenia prania dotyczące suszenia

Te oznaczenia prania to głównie kwadraty. Jeśli w środku znajduje się kółko, oznacza to suszarkę, czyli możesz jej użyć do wysuszenia danej rzeczy. Czarne kropki w kółku wskazują temperaturę programu suszarki, od najniższej do najwyższej. Natomiast linie, tak jak w przypadku prania oznaczają suszenie z zachowaniem ostrożności. Jeśli na etykiecie znajdziesz czarne kółko w kwadracie oznacza to, że ​​przy suszeniu nie należy używać ciepła, czyli suszyć na zimno. Przekreślone kółko natomiast oznacza, że ​​tkaniny w ogóle nie powinno się suszyć w suszarce.

Kwadrat nie ma w środku kółka? To oznacza, że odzieży należy pozwolić wyschnąć w sposób naturalny, czyli na przykład na stojaku do suszenia. Różne kombinacje linii wewnątrz kwadratu dają więcej szczegółowych informacji na ten temat:

  • Pojedyńcza pozioma kreska: suszyć w pozycji poziomej, na przykład ręczniku na podłodze
  • Zakrzywiona linia, jak „koperta”: rozwieszać starannie
  • Dwie kreski w lewym, górnym rogu: suszyć w cieniu
  • Trzy kreski pionowe: suszyć w pozycji pionowej, bez wyżymania i wirowania
  • Ostatni symbol jest stosunkowo prosty do odcyfrowania: to wyżymana tkanina przekreślona krzyżykiem, co oznacza: nie wyżymać!

Oznaczenia prania: prasowanie

oznaczenia prania dotyczące prasowania

Symbol żelaska odnosi się oczywiście do prasowania. Czarne kropki oznaczają jak zawsze temperaturę, im więcej kropek tym wyższa temperatura. W praktyce oznacza to około 110 °C dla ubrań z jedną kropką i 220 °C dla tkanin z trzema. Jeśli żelazko jest przekreślone to oczywiście oznacza to, że tej rzeczy nie należy w ogóle prasować, a jeśli krzyżyk znajduje się pod żelazkiem, oznacza to, że przy prasowaniu nie powinno się używać pary.

Oznaczenia prania: wybielanie

oznaczenia prania dotyczące wybielania

Symbole z trójkątem odnoszą się do wybielania. Jeśli jest to pusty trójkąt, możesz spokojnie użyć w praniu wybielacza. Oznacza to też, że możesz używać odplamiaczy na bazie wybielacza, bez ryzyka uszkodzenia danej tkaniny. Z kolei, jeśli trójkąt jest przekreślony, to absolutnie nie wolno używać do jego czyszczenia wybielaczy ani żadnych produktów, które go zawierają. Najlepiej w tym przypadku zastosować detergent do kolorowych lub delikatnych ubrań.

Oznaczenia prania: czyszczenie chemiczne

oznaczenia prania chemicznego

Wszystkie oznaczenia prania w kształcie kółka odnoszą się do prania chemicznego. Jeśli widzisz ten symbol, oznacza to, że musisz oddać odzież do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeśli w kółku pojawiają się litery, oznaczają one rodzaj używanego detergentu. Jest to wtedy szczegółowa informacja dla pralni. Z kolei jeśli kółku jest przekreślone, oznacza to, że ubrania nigdy nie wolno czyścić chemicznie.

Co zrobić, gdy ubranie nie ma metki?

tkaniny i poduszki na tarasie

Czasem zdarza się, że ubranie nie ma żadnej etykietki, bo kupione zostało z drugiej ręki lub z czasem metka stała się nieczytelna. Nie martw się, na to też mamy rozwiązanie!

W takim przypadku radzimy prać rzecz z ubraniami o podobnym kolorze, w temperaturze maksymalnie 30 lub 40 stopni. Zawsze w takiej sytuacji bezpieczniej jest postawić na niską temperaturę, ponieważ ubranie prane w bardzo gorącej wodzie może się zniszczyć.



Mamy nadzieję, że oznaczenia prania nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic. Szukasz innych przydatnych wskazówek dotyczących sprzątania, tak by Twój dom był zawsze czysty i błyszczący? Wejdź Westwing, by otrzymać codzienną dawkę porad i trików od naszych ekspertów!