Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i delikatne – poradnik
Kto nie lubi po wyjściu z pachnącej olejkami kąpieli osuszyć się miękkim, puszystym ręcznikiem? Jednak, żeby przyjemnie otulał ciało trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jeśli będziesz prać i suszyć ręczniki zgodnie z zaleceniami, używać odpowiednich detergentów i składać tak, żeby nie wymagały szkodliwego prasowania, z pewnością długo ci posłużą. Skorzystaj z naszych praktycznych rad jak prać ręczniki i ciesz się długo czystymi i mięciutkimi.
Kto nie lubi po wyjściu z pachnącej olejkami kąpieli osuszyć się miękkim, puszystym ręcznikiem? Jednak, żeby przyjemnie otulał ciało trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jeśli będziesz prać i suszyć ręczniki zgodnie z zaleceniami, używać odpowiednich detergentów i składać tak, żeby nie wymagały szkodliwego prasowania, z pewnością długo ci posłużą. Skorzystaj z naszych praktycznych rad jak prać ręczniki i ciesz się długo czystymi i mięciutkimi.
Jak często prać ręczniki?
Może trudno w to uwierzyć, ale przeprowadzone badania wykazały, że na ręcznikach znajduje się więcej bakterii niż na… desce sedesowej! Zaskoczony? A jednak! Większość z nas nie przywiązuje wagi do ręczników. Zmieniamy je kiedy uznamy, że są na tyle nieświeże, że pora to zrobić – średnio raz na 10 dni.
W rzeczywistości powinniśmy to robić regularnie i znacznie częściej. Co to jednak oznacza? Jeśli w domu znajduje się chora osoba, która korzysta z tej samej łazienki i wyciera ręce w ten sam ręcznik, sprawa jest oczywista – staramy się co dziennie wieszać świeży, a najlepiej jeśli każdy z domowników dostanie swój własny. Na tkaninie, bardziej niż na innych materiałach, zatrzymuje się niezliczona ilość bakterii, wirusów i grzybów, a te wywołują czasem nieprzyjemne schorzenia. Poprzez wycieranie rąk tym samym ręcznikiem możemy zarazić się zapaleniem spojówek, grzybicą, wysypką, a nawet trądzikiem czy zwykłym przeziębieniem. Zdania specjalistów-mikrobiologów jak prać ręczniki i jak często są podzielone. Jedni zalecają robić to już po 3-4 użyciach, inni są bardziej wyrozumiali i radzą zmianę raz na tydzień.
Wszyscy utrzymują wspólny front w jednej kwestii: ręczniki należy przede wszystkim suszyć – wilgotne chłoną jak gąbka stając się siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Powieszone na zwykłym haczyku schną wolniej i już po jednym użyciu brzydko pachną stęchlizną. Najlepiej, żeby wieszak na ręcznik, również ten do rąk, był prostym drążkiem, na którym możemy swobodnie rozpiąć całą tkaninę. Latem wywieszajmy je na zewnątrz (kolorowe w cieniu, żeby nie spłowiały od słońca) – w przewiewnym miejscu szybko wyschną. Uwaga: na grzejniku wieszaj ręcznik lekko wilgotny – jeśli powiesisz całkiem mokry stanie się sztywny. Lepiej sprawdzi się postawienie w pobliżu kaloryfera stojaka na ręczniki.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Niektórzy wychodzą z założenia, że w wyższej temperaturze ręczniki lepiej się upiorą a bakterie w magiczny sposób znikną. Nie zawsze zwracamy uwagę na zalecenia, a tymczasem ręczniki, podobnie jak ubrania, mają wszyte metki, które należy czytać. Jeśli chcesz, żeby długo były miękkie i w nienagannym stanie, przestrzegaj zasad jak prać ręczniki. A one dla każdej tkaniny są inne. Te bawełniane i frotte zazwyczaj pierzemy w temperaturze 60 st., z mikrofibry nastawiamy na ok. 40 st. Uszyte z lnu wbrew pozorom nieźle znoszą wysoką temperaturę – naturalne możesz nastawić nawet na 90 st., ale barwione maksymalnie na 40 – w wyższej temperaturze stracą kolor. Generalnie bardzo gorące pranie nie służy ręcznikom – przestają być puszyste, tracą na miękkości, zmieniają kolory. Jeśli dodatkowo ozdobione są ręcznym haftem, aplikacjami, dekoracyjnym obszyciem, wysoka temperatura może je uszkodzić. Wyjątkiem są białe ręczniki dziecięce, które aby zachować sterylność, mogą być prane w temperaturze nawet 95 st.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?
Wysoka temperatura szkodzi, ale okazuje się, że zbyt niska też nie jest zalecana. Jeśli środki piorące w pełni się nie rozpuszczą, ręczniki nie tylko się nie dopiorą, ale staną się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Podobnie może się stać jeśli załadujesz do bębna pralki zbyt wiele tkanin. Znaczenie ma też używany środek piorący. Niektórzy uważają, że proszek osadza się we włóknach powodując szorstkość i zalecają stosowanie kapsułek lub żelu do prania. Płyn do płukania z kolei sprawia, że ręczniki ładnie pachną, ale tracą puszystość, a płyn zmiękczający stosowany zbyt często sprawia, że ręczniki przestaną chłonąć wodę.
A zatem jak prać ręczniki, żeby były miękkie i sprężyste? Stara sprawdzona metoda: dodaj do prania… ocet. Przyjęło się, że ok. pół szklanki na jeden ręcznik (wlej do przegródki na proszek). Ocet ma właściwości odkażające, utrwala kolor i zmiękcza tkaniny. Boisz się brzydkiego zapachu? Szybko wietrzeje, ale możesz też dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego dla uzyskania przyjemnej woni. Jeśli chcesz usunąć z ręczników nieestetyczne plamy namocz je wcześniej w roztworze wody i sody oczyszczonej.
Jak suszyć ręczniki, żeby były miękkie?
Jeśli masz bębnową suszarkę do bielizny wysusz w niej ręczniki. Wkładaj wilgotne, nie całkiem mokre. Takie mechaniczne suszenie spulchnia włókna sprawiając, że stają się mięciutkie. Do suszarki możesz wrzucić razem z ręcznikami filcowe kulki lub… piłki tenisowe, które dodatkowo rozluźnią włókna. Nie posiadasz suszarki? Nie martw się! Poradzisz sobie też bez niej. Przede wszystkim pamiętaj, żeby przed rozwieszeniem ręczników porządnie je strzepnąć – nie będą sztywne. To samo zrób kiedy są już suche, przed włożeniem do szafy. Uwaga: ręczników się nie prasuje! Rozwieś je na lince, tak żeby na siebie nie nachodziły – po kilku godzinach zdejmiesz miękkie i przyjemne w dotyku.
Dbanie o ręczniki – porady i triki
Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chcesz, żeby ręczniki wyglądały długo jak nowe. Oto niektóre z nich:
-
Nie wkładaj za dużo ręczników do bębna pralki. Nasiąknięte wodą mogą przyczynić się do jej przeciążenia i przede wszystkim dobrze się nie wypiorą. Jeśli jest ich za mało dorzuć cienkie obleczki na poduszki czy poszwę na kołdrę
-
Usuwaj plamy i zabarwienia roztworem wody i octu lub sodą oczyszczoną (z powodzeniem zastąpi ją zwykły proszek do pieczenia – posyp nim tkaninę przed włożeniem do pralki)
-
Nie używaj zmiękczacza do tkanin – oblepia on tkaninę powodując, że z czasem przestaje chłonąć wodę
-
Nie prasuj! Wysoka temperatura szkodzi, żelazko spłaszcza włókna sprawiając, że ręcznik traci sprężystość i miękkość
-
Czyść regularnie pralkę! Jeśli w filtrze nagromadzi się brud a w przegródkach osad, ręczniki nie dopiorą się idealnie
Jak składać ręczniki?
Ręczników nie ma potrzeby prasować. Wystarczy po wysuszeniu dobrze strzepnąć i odpowiednio złożyć by zajmowały mniej miejsca w szafie i elegancko prezentowały się na półce. Sposób składania zależy od przechowywania. Jeśli masz sporo miejsca możesz po prostu złożyć je w kostkę i ułożyć w równą stertę. W mniejszym pojemniku, szufladzie czy koszu sprawdzi się zwinięcie w rulon, a jeśli chcesz poczuć się jak w luksusowym spa, albo pięciogwiazdkowym hotelu, możesz nauczyć się bardziej wyrafinowanych metod składania. Oto te najpopularniejsze.
Sposoby na składanie ręczników
Ręczniki dobrze składać tak, żeby ułożone jeden na drugim nie rozpadały się. Rulony, zwłaszcza z tych grubszych ręczników, lubią po prostu się rozwijać. Na szczęście jest prosty sosób, żeby temu zapobiec.
Złóż ręcznik na pół wzdłuż dłuższego boku. Zawiń jeden róg. Z drugiej strony zacznij zwijać ręcznik w rulon w stronę zawiniętego rogu. Włóż końcówkę rożka do środka, tak aby całość mocno się trzymała.
Składanie ręczników jak w hotelu
Oczekujesz gości i chcesz sprawić, żeby ich pobyt u ciebie był niezapomnianym przeżyciem? Pięknie urządzony pokój gościnny z pewnością przypadnie im do gustu. Zrób im niespodziankę, żeby poczuli się naprawdę dopieszczeni. Złóż pięknie ręczniki i ułóż na łóżku lub na półce w łazience. Oto dwa łatwe sposoby.
Zawiń krótszy koniec pod spód, dwa dłuższe boki do środka i złóż. Po wywinięciu na drugą stronę powstanie kieszonka. Drugi mniejszy ręcznik możesz zwinąć jak harmonijkę, powstały rulon złożyć na pół i włożyć do kieszeni większego ręcznika. Taki komplet będzie ciekawie się prezentował.
Złóż ręcznik na pół tworząc kwadrat. Zawiń wszystkie rogi do środka i powtórz tę czynność jeszcze dwa razy aż powstanie mały pakuneczek. Obróć go złożonymi rogami do dołu i jeszcze raz zawiń rogi. Wyjmij spod spodu skrzydełka tworząc z ręcznika kwiat. Do środka możesz wpiąć prawdziwy pąk i położyć na łóżku, np. w gościnnym pokoju. Odwiedzający cię goście z pewnością to docenią
Jak składać ręcznik plażowy?
Ręcznik plażowy jest o wiele większy niż kąpielowy. Często służy nie tylko do osuszenia ciała, ale i do leżenia. I przysparza sporo kłopotu jak go złożyć, żeby zmieścił się do torby. Poznaj nasz sposób składania, a z pewnością wygodnie doniesiesz go na plażę.
Zawiń pod spód jeden krótszy bok, dwa dłuższe złóż do środka tworząc wąski prostokąt. Składaj ręcznik na kilka części i wywiń na drugą stronę tworząc kieszeń. Przed złożeniem możesz włożyć do środka ręcznika drobne rzeczy plażowe (kostium, krem do opalania, okulary) – powstanie nieduża, zwarta paczuszka, którą łatwo doniesiesz na plażę.
Wiesz już jak prać ręczniki, jak suszyć i składać, żeby posłużyły nam kilka sezonów w nienagannym stanie. Jak widzisz wcale nie jest to takie trudne. Zarejestruj się na Westwing a poznasz wiele cennych i praktycznych wskazówek, które pomogą ci lepiej zorganizować dom – m.in oznaczenia prania, jak wybrać pościel oraz jak dobrać zasłony do koloru ścian!