Jak podłączyć żyrandol? To łatwiejsze niż myślisz!
Planujesz remont? A może chcesz odświeżyć swoje mieszkanie na wiosnę, a wszystkie ekipy remontowe pierwszy wolny termin mają dopiero za kilka miesięcy? Nic straconego! Remontowanie i urządzanie mieszkania jest łatwiejsze, niż myślisz. A więc narzędzia w dłoń, a my podpowiemy Ci, jak podłączyć żyrandol i wiele innych. Zostań mistrzem domowych metamorfoz!
Planujesz remont? A może chcesz odświeżyć swoje mieszkanie na wiosnę, a wszystkie ekipy remontowe pierwszy wolny termin mają dopiero za kilka miesięcy? Nic straconego! Remontowanie i urządzanie mieszkania jest łatwiejsze, niż myślisz. A więc narzędzia w dłoń, a my podpowiemy Ci, jak podłączyć żyrandol i wiele innych. Zostań mistrzem domowych metamorfoz!
Jak podłączyć żyrandol? To prostsze niż myślisz
Pokój bez żyrandola jest jak potrawa bez przypraw: można zaspokoić głód, ale będzie brakowało „tego czegoś”. Żyrandol to „kropka nad i” w aranżacji pomieszczenia. A jego zmiana to najlepszy sposób, żeby szybko i niewielkim kosztem odmienić wygląd salonu czy sypialni. Już sam wybór odpowiedniego żyrandola może przyprawić o ból głowy! Jeśli jednak uporamy się z tym etapem, pozostaje jeszcze montaż. Obawiasz się, że to trudne? Nic bardziej mylnego. Jeśli wiesz, jak wymienić żarówkę, będziesz też wiedział, jak podłączyć żyrandol. Z naszymi poradami nie musisz wzywać elektryka – możesz zrobić to samodzielnie.
Jak podłączyć żyrandol bezpiecznie
We wszelkich pracach związanych z elektryką absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo. Dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba zadbać o przygotowanie odpowiednich narzędzi. Żeby podłączyć żyrandol, potrzebujemy przede wszystkim wkrętarki oraz śrubokrętu z miernikiem prądu. Można też użyć osobnej próbówki do prądu. Ze względów bezpieczeństwa należy też dokładnie obejrzeć żyrandol przed podłączeniem, żeby sprawdzić, czy żaden z kabli nie jest uszkodzony. W przypadku naruszenia przewodów montaż lampy może być niebezpieczny. Warto także pamiętać o takim drobiazgu, jakim jest mocna i stabilnie rozstawiona drabina – balansowanie na palcach, stojąc na chybotliwym stołku to przepis na nieszczęście.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z elektryką trzeba wyłączyć zasilanie odpowiednim bezpiecznikiem. Jednak samo wyłączenie nie wystarczy – konieczne jest sprawdzenie stanu faktycznego przy użyciu miernika prądu. Do podłączania żyrandola można przystąpić dopiero po upewnieniu się, że w instalacji nie płynie prąd.
Instalacja elektryczna
Jak podłączyć żyrandol, jeśli nie ma się dużego doświadczenia z elektryką? Producenci lamp sufitowych przychodzą z pomocą amatorom samodzielnej pracy – większość żyrandoli wyposażona jest w kostkę instalacyjną. Dzięki oznaczeniom na kostce instalacyjnej połącznie kabli jest dziecinnie proste.
Przed przystąpieniem do montażu lampy należy przeczytać instrukcję, która zawiera również opis stosowanych oznaczeń. Większość producentów stosuje jednak jednolite oznaczenia kolorystyczne, dzięki czemu każdy szybko się zorientuje, jak podłączyć żyrandol, nawet jeśli nie ma dużego doświadczenia z elektryką. Najczęściej stosowane są następujące oznaczenia:
- Kolory brązowy i czarny oznaczają fazę (L)
- Kolory niebieski i szary oznaczają kabel neutralny (N)
- Kolor zielono-żółty oznacza uziemienie, służy do ochrony przed porażeniem prądem (PE)
Kółko z wpisanym w środku znakiem X oznacza natomiast żarówkę.
Uniwersalne oznaczenia ułatwiają montaż lampy sufitowej, jeśli nie jest do niej dołączona kostka instalacyjna. Wówczas można dokupić ją osobno i – kierując się kolorami kabli – podłączyć bezpiecznie żyrandol. W tym celu wystarczy połączyć ze sobą kable o takich samych kolorach, a następnie umocować całość do sufitu.
Sprawa może być jednak znacznie trudniejsza, jeśli pracujemy w pomieszczeniu, w którym jest stara instalacja elektryczna i wszystkie kable w suficie są jednego koloru. Jak podłączyć żyrandol w takiej sytuacji? Konieczne będzie samodzielne ustalenie, które kable są fazowe, to znaczy przewodzą prąd. W tym celu należy włączyć zasilanie i użyć miernika prądu. Następnie odpowiednie kable warto oznaczyć kolorową taśmą. Kolejne kroki są już analogiczne do podłączania żyrandola do nowej instalacji.
Żyrandole i lampy sufitowe
Zanim wybierzesz idealny żyrandol, który pasuje do aranżacji pokoju, musisz zdecydować, ile światła potrzebujesz w pomieszczeniu, a co za tym idzie – ile żarówek powinien mieć. Lampy sufitowe mogą mieć od jednej do nawet dziesięciu żarówek, choć najczęściej spotykane są modele z liczbą żarówek od jednej do pięciu. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu liczby kabli w suficie. Jeśli są tylko trzy, to wprawdzie bez trudu podłączymy żyrandol z większą liczbą żarówek, ale nie będzie możliwości podziału oświetlenia – zawsze wszystkie żarówki będą paliły się jednocześnie.
Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę?
Podłączenie żyrandola z jedną żarówką jest najłatwiejsze, jeśli w suficie znajdują się dwa kable. Wówczas jeden z nich jest kablem fazowym, a drugi neutralnym – należy połączyć je w kostce instalacyjnej według kolorów i oznaczeń. Dodatkowy przewód ochronny podłączamy natomiast do obudowy. Sprawa jest trudniejsza, jeśli w żyrandolu mamy trzy przewody (fazowy, neutralny i ochronny), natomiast z sufitu wystają cztery. Oznacza to, że w naszej instalacji elektrycznej znajdują się dwa kable fazowe. Jeśli okaże się, że w obu płynie prąd, co sprawdzamy miernikiem prądu, jeden z nich należy starannie zaizolować przy użyciu taśmy izolacyjnej.
Jak podłączyć żyrandol na 2 żarówki?
Podłączenie żyrandola z dwiema żarówkami przebiega analogicznie do podłączania lampy, w której jest tylko jedna żarówka. Wystarczy połączyć kable o identycznych kolorach przy użyciu kostki instalacyjnej. W przypadku nadmiarowego kabla należy zabezpieczyć go taśmą izolacyjną, o ile jest w nim zasilanie.
Jak podłączyć żyrandol na 3, 4 lub 5 żarówek?
W przypadku żyrandola z trzema lub większa liczbą żarówek wszystko zależy od tego, ile kabli wystaje z sufitu. Jeśli z sufitu wystają dwa kable, łączymy wszystkie kable fazowe z kablem fazowym w suficie i analogicznie postępujemy z kablami neutralnymi. Oznacza to jednak, że żarówki zawsze będą świeciły jednocześnie.
Jeśli z sufitu wystają trzy kable, musimy przede wszystkim ustalić, z jakimi kablami mamy do czynienia. Mogą to być kable fazowy, neutralny i ochronny lub dwa fazowe i neutralny. Tylko ten drugi wariant pozwala na podzielenie oświetlenia, czyli włączenie tylko części żarówek. W tym celu trzeba część kabli fazowych z żyrandola podłączyć do jednego kabla fazowego z sufitu, a drugą część – do drugiego. Wszystkie przewody neutralne łączy się natomiast z przewodem neutralnym.
Żyrandole z wiatrakiem
W niektórych żyrandolach dodatkowo, poza systemem oświetlenia znajduje się wentylator. Jak podłączyć żyrandol z wiatrakiem? Jest to zdecydowanie trudniejsze niż montaż klasycznej lampy sufitowej. Dokładny opis powinien znajdować się w instrukcji dołączonej do żyrandola. Może się jednak zdarzyć, że niezbędne będzie wezwanie elektryka.
Jak poprawnie zamontować lampę do sufitu?
Podłączenie elektryki to tylko część montażu żyrandola. Lampę trzeba jeszcze przymocować do sufitu. Aby zrobić to dobrze na początku montażu warto odrysować kontur lampy na suficie. Ułatwi to późniejsze nawiercanie otworów do montażu. Otwory trzeba wiercić ostrożnie, upewniając się, że wiertarka nie naruszy biegnących w suficie przewodów elektrycznych. Wywiercone otwory należy oczyścić z pyłu – najlepiej użyć do tego odkurzacza. Kolejny etap to umieszczenie w nich kołków rozporowych oraz kręcenie haków, które będą podtrzymywały żyrandol. Po umocowaniu lampy na haku można zająć się podłączeniem elektryki.
Wiesz już, jak podłączyć żyrandol i nabierasz apetytu na więcej zmian w mieszkaniu? Zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwa bez ściany i jak uszczelnić okna? Zarejestruj się na Westwing i znajdź więcej porad dla mistrzów domowych remontów. Dowiesz się, jak odpowietrzyć kaloryfer i jak udrożnić rury, znajdziesz też wiele inspiracji do stworzenia modnego wnętrza.