Jak pokonać plamy z czerwonego wina – 5 pomysłów
Lampka czerwonego wina do kolacji, do relaksacyjnego wieczoru z książką lub długiej kąpieli w wannie. Miejsc na spożywanie tego szlachetnego trunku jest wiele, tak samo jak i możliwości do powstawania uciążliwych plam. Pamiętaj jednak, że plamy z czerwonego wina to nie wyrok. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów na skuteczną walkę z problemem. Sprawdź sam!
Lampka czerwonego wina do kolacji, do relaksacyjnego wieczoru z książką lub długiej kąpieli w wannie. Miejsc na spożywanie tego szlachetnego trunku jest wiele, tak samo jak i możliwości do powstawania uciążliwych plam. Pamiętaj jednak, że plamy z czerwonego wina to nie wyrok. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów na skuteczną walkę z problemem. Sprawdź sam!
Czy plamy z czerwonego wina trudno wywabić?
Czerwone wino, podobnie jak plamy z krwi, plamy z kawy czy plamy z trawy, wyjątkowo trudny przeciwnik. W walce z nim najważniejszą rolę gra czas. W usuwaniu nieestetycznego zabrudzenia najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja. Jeśli zdarzy Ci się wypadek i rozlejesz trunek, reaguj od razu. Stosuj różne metody, a w razie uciążliwego zabrudzenia możesz wykorzystać kilka sposobów jeden po drugim, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się również jak usunąć plamy z czekolady na kanapie lub jak wybielić firanki. Często w walce z uciążliwym zabrudzeniem potrzebujemy ciężkiej artylerii. Usuwając plamy z wina samodzielnie, trzeba również sprawdzić materiał, z którego wykonane jest ubranie czy obrus. Wówczas uniknie się ewentualnego zniszczenia tkaniny.
Jak usunąć świeże plamy z czerwonego wina?
Plamy z czerwonego wina zawsze wyglądają groźnie, szczególnie na jasnych i delikatnych tkaninach, które błyskawicznie wchłaniają cały płyn. To jaki sposobów walki z plamą obierzesz zależy od jej świeżości. Jednym z najczęściej spotykanych i używanych sposobów na usunięcie plamy z czerwonego wina jest posypanie plamy dużą ilością soli. Sól wchłonie wodę z wina, a także jego barwnik. Następnie materiał należy dobrze wypłukać, a dopiero potem wrzucić do pralki i wyprać w standardowych, dla danego materiału ustawieniach. Jeśli masz taką możliwość, zwilż plamę 2% roztworem wody utlenionej. Jeśli zabrudzeniu uległa kolorowa lub wyjątkowo delikatna tkanina, rozcieńcz wodę utlenioną zwykłą wodą i po zwilżeniu materiału lekko wetrzyj w niego roztwór, po czym wypłucz ubranie w wodzie.
Domowe sposoby na usuwanie plam z czerwonego wina
Plamy z czerwonego wina z pewnością nie stanowią wyjątkowej dekoracji naszych ubrań i mebli czy dywanów. Jak już wspominaliśmy – warto działać od razu. Istnieje kilka domowych sposobów, które warto wypróbować nie wpadając tym samym w panikę. Z pewnością znajdziesz niezbędne składniki w swojej kuchennej szafce.
Mąka ziemniaczana
Dobrym i ekologicznym rozwiązaniem jest wywabianie plam za pomocą mąki ziemniaczanej. Sprawdzi się ona na delikatnych materiałach, takich jak jedwab czy aksamit. Mąkę ziemniaczaną należy rozcieńczyć z wodą i położyć na plamę. Następnie materiał należy przepłukać w zimnej wodzie, a później wyprać stosując standardowe ustawiania do danego materiału.
Gorące mleko
Jak widać mleko to nie tylko składnik na śniadanie ale i w walce z zabrudzeniami. Zagrzej je w rondelku i wylej bezpośrednio na plamę. Lekko potrzyj i wrzuć do tradycyjnego prania. To również możesz zastosować jeśli zastanawiasz się jak usunąć wosk z ubrania.
Białe wino
Co ciekawe, plamę po czerwonym winie można też usunąć za pomocą białego wina lub szampana. Należy szybko zalać nimi zabrudzony materiał, a następnie wyprać.
Czy warto używać detergentów?
Detergenty to związki chemiczne, które stanowią aktywny element różnego rodzaju środków do mycia i czyszczenia. Detergentem jest np. mydło, które zmniejsza napięcie powierzchniowe wody z uwagi na swoje silne działania. W przypadku czerwonego wina, ich używanie warto jest ograniczyć do minimum. tym bardziej, że świeże plamy po czerwonym winie mogą zejść już po przepłukaniu materiału wrzątkiem. Jeśli jednak plama wymaga użycia ciężkiego sprzętu – wybieraj detergenty przetestowane i rekomendowane.
Jak usunąć czerwone wino z jasnych ubrań?
Czerwone wino jest gościem honorowym wszystkich ważnych uroczystości i to zazwyczaj właśnie wtedy wkładamy nasze najlepsze ubrania. Czasami plamy po winie są po prostu nieuniknione, ale nie mamy się o co martwić, jeśli wiemy, jak je zwalczyć. Biała koszula wcale nie musisz zostać skazana na wyrzucenia z uwagi na plamę. Aby walczyć z zabrudzeniem i jeśli masz do czynienia z białą tkaniną, namocz ją w roztworze wody sodowej lub utlenionej i spirytusu (w stosunku 10:1), a następnie wypierz w proszku z dodatkiem wybielacza. Barwnik z wina powinien odpuścić, a materiał pozostać w stanie nienaruszonym. Uważaj tylko by trzymać się proporcji, zbyt duża ilość spirytusu może uszkodzić tkaninę.
Jak zlikwidować plamy z czerwonego wina z tapicerki?
Kiedy czerwony napój nieszczęśliwie wyleje się na kanapę czy tapicerkę, ważne jest szybkie działanie. Konieczne jest natychmiastowe wytarcie trunku papierowym ręcznikiem. Rób to jednak w sposób delikatny. Nie pocieraj materiału, żeby nie wetrzeć zabrudzenia głębiej pozostawiając dodatkowe pozostałości ręcznika. Myśląc o tym, czym usunąć klej oraz jak sprać wino, weź pod uwagę zastosowanie specjalnego odkurzacza piorącego. Urządzenia te stają się coraz popularniejsze i wiele osób ma je w swoich domach. Służą przede wszystkim do podłóg, ale doskonale sprawdzą się, kiedy zawartość kieliszka niefortunnie wyląduje na tapicerce.
Jak usunąć czerwone wino z dywanu?
Jednym z popularnych sposobów na zabrudzenia z czerwonego wina jest użycie soli, którą możesz wykorzystać na poplamionym dywanie. Plama z czerwonego wina musi zostać nią obficie zasypana. Sól wetrzyj w zabrudzenie, a następnie usuń ją przy pomocy odkurzacza. Sól powinna wchłonąć plamy z wina. Alternatywnym pomysłem jest krem do golenia. Wetrzyj go w plamę, zostaw na 15 minut i usuń krem wraz z plamą.
Sprawdzony sposób na stare plamy z czerwonego wina
W tej sytuacji problem jest znacznie trudniejszy do rozwiązania. Najlepiej usuwa się plamy świeże, w przypadku zaschniętych zabrudzeń, często potrzebna jest powtórka swoich działań i metod nawet kilkukrotnie. Dobrym sposobem jest użycie kremu do golenia. Należy go nałożyć bezpośrednio na plamę po czerwonym winie i pozostawić na 5 lub 10 minut. Po upływie tego czasu krem trzeba spłukać, a cały materiał wyprać.
Alternatywnie możesz wypróbować klasyczny domowy sposób, co więcej jest to jeden z najprostszych sposobów! Wystarczy, że zaschniętą plamę przemyjesz ciepłą wodą z mydłem. W przypadku bardziej uciążliwych plam, możesz dodać również odrobinę amoniaku.
Plamy z czerwonego wina to prawdziwa zmora smakoszy tego trunku. Jednakże walka z nimi wcale nie musi zmywać Ci snu z powiek. Wykorzystaj jedną z naszych domowych porad i ciesz się czystym ubraniem! A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!