THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals

Pracowity jak mrówka! No właśnie. Chyba każdy miał przyjemność spotkać te sprytne robotnice przemierzające leśne ścieżki budując w pocie czoła mrowiska. Nikt jednak nie przepada za jadowitym kąsaniem, które może doprowadzić nawet do alergii. A więc lepiej nie wkładajmy kija w mrowisko, dajmy tym owadom spokój, tym bardziej, że są bardzo pożyteczne: roznoszą nasiona, użyźniają glebę i dostarczają jej składników mineralnych. Problem zaczyna się gdy mrówki pojawiają się w domu. W poszukiwaniu zapasów wchodzą do szafek z żywnością, spiżarni i pełzają wzdłuż kuchennych blatów. Jak pozbyć się mrówek? Nikt przecież nie lubi słodzić herbaty cukrem pełnym żyjątek albo częstować gości ciasteczkami, po których śmigają szkodniki. Oto nasze domowe sposoby na mrówki.

Mrówki w domu – najczęściej zadawane pytania

Od czego zacząć przy pozbywaniu się mrówek w domu?

W pierwszej kolejności od utrzymywania czystości i regularnego sprzątania po posiłkach. Pamiętaj, żeby żywność trzymać w zamkniętych pojemnikach i w miarę możliwości dbać o niską temperaturę w kuchni (po skończonym gotowaniu radzimy przewietrzyć pomieszczenie), ponieważ mrówki lubią ciepłe miejsca. Uszczelnij szczeliny w ścianach, podłodze, oknach, przez które mrówki mogą przedostać się do mieszkania. Kiedy już jednak zauważyłeś nieproszonych lokatorów, pomyśl jak skutecznie uprzykrzyć im życie. Dobrym sposobem jest zrobienie naturalnych odstraszaczy. Mrówki nie lubią niektórych zapachów.

Możesz ograniczyć ich ruchliwość rozmieszczając na ich drodze szmatki nasączone olejkami eterycznymi na przykład lawendą, albo mieszanką octu i soku z cytryny. Takimi naturalnymi roztworami możesz spryskać cały blat. Innym, choć bardziej drastycznym sposobem, jest obfite rozsypanie proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, a działają one na mrówki jak trucizna. Podobne działanie ma mąka kukurydziana i cynamon. Te odstraszacze możesz śmiało rozsypać w szafkach kuchennych, szufladach i wszędzie tam gdzie znajduje się żywność, a gdzie nie możesz zastosować środków chemicznych.

Do domowych sposobów na robaki w domu i bardzo pożytecznych zaliczają się świeże zioła. Nie dość, że efektownie wyglądają w doniczkach, to jeszcze pięknie pachną. Ale nie dla mrówek! Mięta pieprzowa, bazylia, szałwia to rośliny, które na pewno mrówki będą omijać szerokim kołem. Jeśli więc zasadzisz je w skrzynce na rośliny i ustawisz na parapecie albo na blacie kuchennym, jest szansa, że mrówki w domu się nie pojawią.

Mrówki w ogrodzie

Nie są problemem, dopóki jest ich mało. Jednak już liczne mrowiska, źle wpływają zarówno na rośliny ogrodowe, jak i glebę. Mrówki w ogrodzie szukając nektaru niszczą pąki i kwiaty, drążą otwory w bulwach i korzeniach, uszkadzają drzewa owocowe. Jeśli chcesz zastosować chemiczne preparaty, wybierz takie, które nie zatrują przy okazji roślin i będą jak najmniej szkodliwe dla środowiska. W ogrodzie sprawdzą się te same środki co w domu, może więc warto wcześniej wypróbować domowe sposoby na mrówki i sposoby na komary.

Wokół roślin możesz rozsypać sodę oczyszczoną albo zrobić roztwór z proszku do pieczenia i wody, a następnie rozpylić go na jak największym obszarze. Mrówki nie lubią też kawy, wystarczy rozsypać ziarenka na rabatce, a ich zapach zniechęci owady do podgryzania łodyg i korzeni. Podobnie jak kawa działa skórka z cytryny, którą wcześniej należy utłuc w moździerzu, żeby puściła sok i silniej pachniała.

Ekologicznym sposobem na pozbycie się mrówek jest ustawienie w ogrodzie pojemnika z mocno ubitymi trocinami. Postaw go obok mrowiska, a po jakimś czasie mrówki chętnie przeniosą się do ciepłego środowiska. Wystarczy wynieść pojemnik daleko od ogrodu, najlepiej do lasu, i problem z głowy.

Pozbywanie się mrówek może być trudne, ale nawet domowymi sposobami możemy się pozbyć problemu raz na zawsze. Chcesz dowiedziećię także o sposobach na robaczki kurzowe i wiele innych?