THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Jasny dywan w delikatny wzór, na którym znajduje się stół z filiżankami do kawy

Dywan to nic innego jak puszysta wykładzina podłogowa, która nadaje każdemu pomieszczeniu przytulnej, domowej atmosfery. Jednak nie wpadaj w panikę, gdy nagle ważny gość planuje Cię odwiedzić lub po prostu kiedy chcesz zrobić generalne porządki w domu. Samodzielne czyszczenie dywanów jest szybkie i proste. Dodatkowo oszczędzisz na profesjonalnym sprzątaniu. W zaledwie kilku prostych krokach sprawisz, że Twój dywan będzie czysty i puszysty! Podamy różne sposoby na wyczyszczenie dywanu w zależności od plamy, między innymi: z czekolady, wina czy kawy, Dodatkowo, podpowiemy Ci, jak czyścić dywan w zależności od tkaniny z jakiej jest wykonany oraz jak o niego dbać.

Czyszczenie dywanów: 3 najpopularniejsze metody

W większości przypadków zaleca się generalne czyszczenie dywanów dwa razy do roku. Najlepiej robić to latem i zimą. Jeśli dywan jest intensywnie użytkowany i często pojawiają się na nim plamy, sprzątanie powinno odbywać się częściej. Dostępne są następujące metody czyszczenia dywanów:

  • Czyszczenie dywanów na mokro przy pomocy pianki do dywanów i odkurzacza: Ta metoda doskonale sprawdzi się do samodzielnego czyszczenia dywanów. Nałóż piankę na dywan, wyszczotkuj go i po wyschnięciu dokładnie odkurz.
  • Czyszczenie dywanów na mokro przy pomocy szamponu lub urządzenia do czyszczenia natryskowego: Ten wariant lepiej pozostawić firmie, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem dywanów. Urządzenie rozpyla na dywan specjalny roztwór i czyści go pod zwiększonym ciśnieniem.
  • Czyszczenie dywanów przy pomocy urządzenia do czyszczenia parą: Ta metoda może być z powodzeniem stosowana do samodzielnego czyszczenia dywanów. Para wodna rozpuszcza brud, plamy i tłuszcze. Rozpuszczone zanieczyszczenia gromadzą się bezpośrednio w specjalnym pojemniku, a na dywanie nie ma po nich śladu.

Czyszczenie dywanów: instrukcja krok po kroku

Oto jak krok po kroku samodzielnie wyczyścić skutecznie dywan: 

  1. Przygotuj dywan

    Jeśli nie posiadasz profesjonalnej maszyny do czyszczenia dywanów, przygotuj dywan do czyszczenia, dokładnie go odkurzając. Nowoczesne odkurzacze posiadają rozmaite programy odkurzania, dzięki którym pozbędziesz się nawet najdrobniejszego pyłu. Umieść specjalną końcówkę szczotkową na odkurzaczu. Chyba, że posiadasz dywan typu shaggy. W tym przypadku gładka rura sprawdzi się o wiele lepiej.
  2. Nałóż środek czyszczący

    Następnie pokryj dywan środkiem do czyszczenia dywanów lub szamponem do dywanów. Nakładaj go w kierunku od zewnątrz do wewnątrz, okrągłymi ruchami. Pamiętaj, że dywan powinien być wilgotny tylko na powierzchni. Zaczekaj, aż środek czyszczący zacznie działać
  3. Usuń środek czyszczący

    Przetrzyj dywan wodą i miękką ściereczką. Powtarzaj czynność do momentu, aż całkowicie pozbędziesz się piany z powierzchni. Równie dobrze możesz wykorzystać w tym celu odkurzacz. Następnie pozostaw dywan do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie domowymi sposobami kontra czyszczenie detergentami – co wybrać?

Wszystko, co nie posiada długich składów chemicznych jest lepsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Dlatego również w przypadku czyszczenia dywanów w pierwszej kolejności wypróbuj domowe sposoby przy użyciu produktów, które z pewnością masz już w domu. W ten sposób zrobisz coś dobrego dla środowiska, a także oszczędzisz swoje pieniądze i czas!

Wskazówki dotyczące czyszczenia dywanów domowymi sposobami i detergentami

Bez względu na to, jaki rodzaj środku czyszczącego wybierzesz, pytanie brzmi: roztwór zasadowy czy środek czyszczący o odczynie kwaśnym? Wszystko zależy od materiału, z którego została wykonana wykładzina: 

  • Wełna i włókna zwierzęce: środek czyszczący o odczynie kwaśnym
  • Bawełna: roztwór zasadowy
  • Sizal: roztwór zasadowy

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie dywanów

Aby szybko podjąć odpowiednie działania zaradcze stworzyliśmy listę efektywnych domowych środków czyszczących. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące każdego sposobu.

Podstawowe rozwiązanie: proszek do prania

Zwróć uwagę, by detergent, który wybierzesz był w postaci proszku. W zależności od koloru dywanu, wybierz detergent do bieli lub koloru. Czyszczenie dywanów przy użyciu proszku do prania jest banalnie proste: wystarczy, że posypiesz dywan proszkiem i wetrzesz go głęboko. Po krótkim czasie wystarczy odkurzyć dywan. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się brudu, ale także nadasz dywanowi przyjemnego zapachu.

Lód kontra plamy z czekolady

Choć smak czekolady jest słodki, plamy po niej pozostawiają gorzkie uczucia. Istnieje kilka prostych domowych sposobów, które możesz wykorzystać do samodzielnego czyszczenia dywanu, na przykład lód. Oto jak czyścić dywan przy użyciu lodu: umieść zamarznięte kostki lodu (najlepiej w torebce na lód) bezpośrednio na plamie. W ten sposób czekolada zamarznie i łatwo będziesz mógł ją wydrapać. P.S.: Ten sposób jest skuteczny również w przypadku gumy do żucia!

Sól kontra plamy z wina

Wielu z nas było już zmuszonych zadać sobie to pytanie: jak pozbyć się plam z czerwonego wina? Wszyscy dobrze wiemy, że czerwone wino jest szczególnie trudne do usunięcia, zwłaszcza z dywanu o jasnym kolorze. Przy użyciu soli zupełnie pozbędziesz się plamy lub w najgorszym wypadku sprawisz, że będzie ledwie dostrzegalna. Oto, na czym polega czyszczenie dywanów przy użyciu soli: nasyp sól na plamę, zwilż ją (pod warunkiem, że plama już wyschła) i wcieraj sól w kierunku od zewnątrz do wewnątrz (ważne: nie odwrotnie!). Kiedy dywan jest już suchy, odkurz go i w razie konieczności powtórz tę czynność.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia kontra plamy z kawy

A co zrobić z nieestetycznymi plamami po kawie? Domowy sposób z wykorzystaniem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia pomoże Ci w sprzątaniu dywanu! Oto, na czym polega czyszczenie dywanów przy użyciu proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej: rozsyp sodę lub proszek równomiernie na dywanie. Lekko wetrzyj, a następnie zwilż gorącą wodą. Odczekaj trochę i odkurz dywan.

Sok z cytryny kontra ciemne plamy na jasnych dywanach

Sok z cytryny ma działanie wybielające. Idealnie sprawdzi się do usuwania ciemnych plam z jasnych dywanów. Oto, jak czyścić dywan przy użyciu soku z cytryny: wyciśnij sok z cytryny bezpośrednio na plamę lub zanurz w nim tkaninę i potrzyj plamę. Gotowe!

Pianka do golenia zastąpi piankę do czyszczenia dywanów i pomoże Ci pozbyć się plam z jedzenia

Plama z musztardy lub pomidora szpeci Twój dywan? Dzięki piance do golenia pozbędziesz się plam z jedzenia! Oto, jak to zrobić przy pomocy pianki: pokryj plamę pianką do golenia i wetrzyj ją przy użyciu szmatki lub miękkiej szczotki. Odczekaj przynajmniej godzinę i powtórz czynność. W ten sam sposób działa standardowa pianka do czyszczenia dywanów. Jednak w tym przypadku bezpieczniej będzie, jeśli przetestujesz ją na drobnym fragmencie dywanu.

Woda mineralna kontra bardzo świeże plamy

Nieestetyczne plamy na dywanie, takie jak wosk, a także świeże plamy z żywności nie będą już psuły Ci humoru! Najistotniejszy jest tu fakt, że woda mineralna zawiera dużą ilość kwasu węglowego. Oto, jak wykorzystać wodę do czyszczenia dywanów: Nałóż na świeżą plamę, pozostaw na około 20 minut i przetrzyj miękką szmatką.

Bibuła kontra plamy z wosku

Plamy z wosku, który niespodziewanie zabrudził dywan podczas miłego wieczoru, w mgnieniu oka usuniesz je za pomocą bibuły. Oto, jak to zrobić: Umieść bibułę na plamie z wosku, a następnie przeprasuj ją żelazkiem lub wysusz suszarką. Bibuła zaabsorbuje wosk rozpuszczony ciepłem żelazka lub suszarki.

Uniwersalna rada: płyn do mycia okien, mydełko odplamiające i ocet

Jeśli nic nie pomaga i wciąż nie możesz doczyścić dywanu, mamy dla Ciebie uniwersalną radę. Płyny do mycia okien lub popularne mydełko odplamiające z pewnością Ci pomogą w czyszczeniu dywanu! Również ocet zmieszany z wodą, pozwoli Ci pozbyć się plam z dywanu. Bądź jednak ostrożny w przypadku dywanów wykonanych z delikatnych materiałów, ponieważ działanie octu jest silne! Każdy sposób wypróbuj na najmniej widocznym fragmencie dywanu.

Te produkty nie powinny być używane do czyszczenia dywanów

Zmywacz do paznokci lub benzyna wpadły Ci w ręce? Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj ich do czyszczenia dywanów! Oba te środki tylko spulchnią brud i w żaden sposób nie pomogą Ci go usunąć. Bezacetonowy zmywacz do paznokci może być stosowany wyłącznie do usuwania plam z lakieru do paznokci na dywanie.

Czyszczenie dywanów według rodzaju i materiału

W zależności od materiału, sposoby dotyczące czyszczenia i pielęgnacji dywanów różnią się między sobą. Przede wszystkim, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wrażliwość materiału oraz na to, czy i w jaki sposób należy czyścić dywan samodzielnie lub czy lepiej powierzyć to profesjonalistom.

Właściwa technika czyszczenia dywanów

  • Delikatnie masuj zamiast trzeć! W przeciwnym razie wetrzesz brud głębiej
  • Zawsze działaj od krawędzi plamy w kierunku środka dywanu.
  • Pozbądź się plamy tak szybko, jak to możliwe. Jeśli akurat nie masz na to czasu, wykorzystaj letnią wodę lub wodę mineralną.

Czyszczenie dywanów z naturalnych materiałów

Poza wełną, jedwabiem i bawełną, do materiałów naturalnych zaliczamy również sizal i jutę. Jeśli na dywanie pojawiły się plamy, możesz od razu potraktować je nawilżanymi chusteczkami i delikatnym odplamiaczem. Pamiętaj jednak, by nie wcierać plamy w dywan. Istnieją również specjalne odplamiacze dedykowane dywanom z naturalnych materiałów. W przypadku uporczywych plam, pocieraj dywan wilgotną szczotką z naturalnego włosia.

Czyszczenie dywanów z materiałów pochodzenia zwierzęcego

Jeśli Twój dywan jest zrobiony z materiałów pochodzenia zwierzęcego, na przykład wełny, pod żadnym pozorem nie używaj mydła! W ten sposób dywan może stracić swoją elastyczność. Natomiast detergenty kwasowe świetnie sprawdzą się w tego typu dywanach, zachowując połysk i elastyczność włókien pochodzenia zwierzęcego. Po oczyszczeniu dywanu, odkurz go w kierunku „z włosem”. Jeśli posiadasz jedwabny dywan, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie go profesjonalnej firmie sprzątającej dywany.

Czyszczenie skórzanych dywanów

Skóra to wrażliwy materiał, który najlepiej czyścić przy użyciu specjalnych produktów dedykowanych do pielęgnacji skóry. Istotny jest dobór odpowiedniego środka do rodzaju skóry: zamsz, gładka skóra, a może nubuk? Zanieczyszczeń pozbędziesz się przy użyciu wilgotnej szmatki, odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry lub specjalnego mydłka czyszczącego.

Czyszczenie dywanów typu shaggy

Zastanawiasz się, jak zabrać się za czyszczenie dywanu typu shaggy? Najlepiej rozpocznij od przeczesania go grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich kołtunów już na wczesnym etapie porządków. Powtórz tę czynność kilka razy do roku, aby Twój dywan typu shaggy służył Ci jak najdłużej. Niewielkie zanieczyszczenia na dywanie typu shaggy z łatwością usuniesz przy pomocy zwykłego szamponu do włosów. Napełnij miskę wodą, dodaj szampon i nałóż na plamę.

Czyszczenie dywanów perskich

Delikatny perski dywan możesz również wyczyścić dzięki domowym sposobom na porządki w domu! Wybierz odpowiedni środek czyszczący. Zawsze stawiaj na łagodne i neutrane pH. Po odkurzeniu dywanu przetestuj środek czyszczący w najmniej widocznym miejscu i upewnij się, że nie odbarwia dywanu. Nie stosuj klasycznych detergentów! Pamiętaj również, by nie namaczać zbytnio dywanu. Szczotkowanie dywanu perskiego powinno odbywać się tylko przy niewielkim nacisku.

Wskazówka: aby przywrócić połysk dywanowi perskiemu, nanieś na niego tłustą lanolinę. Następnie rozwieś dywan i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie dywanów z włókna syntetycznego

Dywan wykonany z włókna syntetycznego nie nadaje się do prania w pralce! Warstwa lateksu może się zniszczyć, powodując znaczne uszkodzenie dywanu. Po wyczyszczeniu dywanu z włókna syntetycznego, nie susz go przy użyciu urządzeń elektrycznych. Tego typu dywany mają specjalne włókna, które mogą się topić i pod wpływem zbyt dużej ilości ciepła dywan może stracić swój kształt.

Czyszczenie wełnianych dywanów

Wełniane dywany są niezwykle miękkie i wprowadzają przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Niestety bardzo szybko stają się brudne. Wełniane dywany małych rozmiarów można prać w pralce w temperaturze 30 stopni. W przypadku większych modeli, polecamy umieścić dywan w wannie i umyć go przy użyciu letniej wody i detergentu do wełny bądź delikatnego płynu do kąpieli. Namocz dywan, następnie dokładnie go wyszczotkuj i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Zrób to sam: czyszczenie dywanów przy pomocy śniegu lub trzepaczki

Kiedy zauważyłeś kurz i brud na dywanie, rozpocznij od odkurzenia go. Jeśli to nie pomogło, konieczne będzie wykorzystanie trzepaczki do dywanów. Zimą możesz pokryć dywan śniegiem, a następnie go wyszczotkować. W ten sposób również odświeżysz kolor dywanu. Ta sama metoda sprawdzi także się w przypadku prześcieradeł.

Usuwanie roztoczy kurzu domowego z dywanów

Niezależnie od tego, czy jesteś alergikiem, czy nie – roztocza kurzu domowego nie są pożądane w żadnym domu! Podpowiadamy, jak pozbyć się ich z dywanu. Zimą najlepiej będzie umieścić dywan na zewnątrz. Rozłóż go na tarasie lub na barierkach balkonowych. Jeśli nie posiadasz tarasu ani balkonu, możesz przewiesić dywan przez okno. Latem walka z roztoczami jest możliwa dzięki wysokim temperaturom. Pozostaw dywan na słońcu na kilka godzin. Jednak w przypadku kolorowych dywanów zachowaj szczególną ostrożność – kolor może wyblaknąć. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wypranie dywanu w pralce w temperaturze nie mniejszej niż 60°C. Sprzątanie z głowy!

Pozbądź się sierści zwierzęcej z dywanu

Posiadacze zwierząt doskonale znają ten problem. Choć bardzo kochamy naszych czworonożnych przyjaciół, na widok ich sierści na dywanie psuje nam się humor! Przy normalnym odkurzaniu zazwyczaj nie udaje nam się jej usunąć. Oto, jak pozbyć się sierści zwierzęcej z dywanu.

Użyj specjalnej końcówki do odkurzacza. Przy pomocy szczotki turbo z łatwością pozbędziesz się sierści zwierzęcej z dywanu. Równie dobrze sprawdzi się gumowa rękawica. Nałóż ją na rękę, zwilż pod wodą, przeczesz kilkukrotnie dywan i zbierz całą sierść. Podobnie działają pończochy nylonowe lub taśma do pakowania paczek!

Czyszczenie małych dywaników

Szukasz szybkiego i łatwego sposobu na czyszczenie małych dywaników? Wypierz je w pralce lub umyj w wannie. Zanim rozpoczniesz, upewnij się, jaka temperatura będzie odpowiednia. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale szczególnie w przypadku dywanów z krótkim i długim włosiem. Bawełniane, wełniane i syntetyczne dywany wypierzesz w temperaturze 30°C w programie do prania delikatnego.

Czyszczenie dywanów w wannie

Nalej do wanny tyle wody, aby pokryła ona dywan. Następnie dodaj szampon. Pozostaw do namoczenia i dokładnie wyciśnij dywan. W ten sposób pozbędziesz się brudu. Spłucz czystą wodą do momentu pozbycia się piany. Czyszczenie dywanów w wannie sprawdzi się również w przypadku dywanów z wełny owczej.

To najlepszy sposób na czyszczenie dywanów z krótkim lub długim włosiem, a także zaplamionych dywanów i dywaników łazienkowych. Aby uniknąć zniszczenia w pralce, zaopatrz się w specjalny worek do prania dywanów. Indywidualnie dopasuj temperaturę. Po wypraniu dywanu upewnij się, ze zniknęły z niego wszystkie plamy. W razie potrzeby ponownie zastosuj domowe sposoby na czyszczenie dywanów.

Nasza wskazówka: pamiętaj, że perskie dywany nie powinny być prane w pralce.

Jak wyczyścić frędzle?

Często białe frędzle dywanu po pewnym czasie przestają wyglądać estetycznie. Oto prosty sposób na czyszczenie frędzli: Umieść pod nimi plastik. Wymieszaj wrzącą wodę z proszkiem do prania i odrobiną wybielacza. Potrzyj frędzle przy użyciu gąbki i odczekaj chwilę. Jeśli osiągnięty efekt nie przekonuje Cię, powtórz powyższe czynności.

Jak wysuszyć dywan?

  • Suszenie wykładziny: Szczególnie dobrze sprawdzi się odkurzacz do czyszczenia na mokro, który możesz wypożyczyć w sklepie z materiałami budowlanymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie na wykładzinie ręczników kuchennych.
  • Suszenie większych dywanów: Ze względu na ich dużą wagę, najlepiej powiesić je na świeżym powietrzu na stabilnej poręczy.
  • Suszenie małych dywanów: Powieś je w dowolnym miejscu. Przeciąg przyspieszy proces suszenia.

Zawsze zwracaj uwagę na wrażliwość materiału! Jedwabne dywany lub perskie trzymaj z dala od ogrzewania. Z kolei inne dywany mogą być umieszczone blisko grzejnika, jednak nigdy na nim. Również na zewnątrz zachowaj szczególną ostrożność. Choć suszenie dywanu w słońcu jest szybkie, prowadzi do blaknięcia koloru!

Ekspert Westwing Melissa Wolf odpowiada na pytania

Ważne pytania dotyczące czyszczenia i pielęgnacji dywanów

Przygotowaliśmy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Życzymy przyjemnej lektury! Odkryj pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia dywanów.

Jak sprawić, by dywan pozostał czysty a długo?

Po zakończeniu czyszczenia dywanu wreszcie możesz odetchnąć z ulgą. Zapewne chciałbyś, aby ten efekt utrzymał się jak najdłużej. W tym celu:

  • Nie chodź po dywanie przez co najmniej 24 godziny po umyciu go na mokro.
  • Dobrze przewietrz pomieszczenie, w którym czyścisz wykładzinę.
  • Przed odkurzaniem dywanu dokładnie wyczyść dyszę odkurzacza.
  • Cięższe meble lub inne przedmioty umieść z powrotem na dywanie dopiero po 3 dniach od sprzątania.

Właściwa pielęgnacja dywanu

Pielęgnacja dywanów jest równie ważna jak ich regularne czyszczenie. Oto sprawdzone wskazówki i sztuczki:

  • Woda z octem pomoże przywrócić kolor wełnianemu dywanowi. W ten sposób odświeżysz wyblakłe kolory. Wymieszaj ocet lub esencję cytrynową z 3 razy większą ilością wody. Delikatnie nanieś powstały płyn na dywan i lekko wetrzyj go w jego powierzchnię. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie odkurz dywan w kierunku „z włosem”.
  • Aby ochronić dywan przed wilgocią i brudem, użyj sprayu impregnującego. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak do materiałów naturalnych. Spray przyczynia się do zatrzymywania się wilgoci w dywanach z włókien naturalnych.
  • Impregnacja dywanów z włókien syntetycznych to strzał w dziesiątkę. Wybierz specjalny środek impregnujący, dopasowany do rodzaju dywanu.
  • Postaw na naturalne rozwiązania i użyj soli kuchennej do pielęgnacji dywanu. Posyp nią dywan, pozostaw na około 5 godzin, a następnie go odkurz.

Właściwa impregnacja dywanu – jak to zrobić?

Impregnacja ma sens dopiero po dokładnym odkurzeniu dywanu i głębokim oczyszczeniu go. Postępuj następująco:

  1. Przetestuj spray impregnujący w mało widocznym miejscu.
  2. Spryskaj nim dywan równomiernie z odległości około pół metra.
  3. Użyj miękkiej gąbki lub szmatki do czyszczenia dywanu.
  4. Zaczekaj do całkowitego wyschnięcia dywanu, zanim zaczniesz po nim chodzić.

Odkryj więcej naszych wskazówek na temat czyszczenia różnych materiałów:

Zadbaj o czystość w Twoim domu. Teraz już wiesz jak czyścić dywany oraz o nie dbać. A Ty, zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz promocji na stworzenie pięknego domu!