Uprawa roślin w domu: 25 zasad, które warto znać
Nie sposób nie docenić całej gromady zalet, którą niesie za sobą uprawa roślin w domu. Ich obecność uspokaja, a one same oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i produkują życiodajny tlen. Stają się również cennym elementem aranżacji, na który niezwykły nacisk kładą najbardziej elektryzujący projektanci. I dobrze! Niezależnie, czy jesteś poczatkującym hodowcą, czy może roślinnym ekspertem – w tym poradniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Oto najważniejsze zasady i wskazówki!
Nie sposób nie docenić całej gromady zalet, którą niesie za sobą uprawa roślin w domu. Ich obecność uspokaja, a one same oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i produkują życiodajny tlen. Stają się również cennym elementem aranżacji, na który niezwykły nacisk kładą najbardziej elektryzujący projektanci. I dobrze! Niezależnie, czy jesteś poczatkującym hodowcą, czy może roślinnym ekspertem – w tym poradniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Oto najważniejsze zasady i wskazówki!
Uprawa roślin: podstawy pielęgnacji we wnętrzach
Wybierz roślinę odpowiednią dla siebie
Chociaż brzmi nieco trywialnie, to tak naprawdę to bardzo ważna zasada, która stanowi podstawę uprawy roślin w domu. O co w niej chodzi? Przede wszystkim zwróć uwagę na specyfikę Twojego mieszkania. Może dominują w nim wysokie temperatury, może powietrze jest bardzo wilgotne, a może wnętrze nie należy do największych? Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnej rośliny. Dzięki temu uda Ci się znaleźć gatunek, który spełni Twoje wymagania i będzie świetnie czuć się w Twoim wnętrzu.
Małe jest lepsze
Dysponując niewielkim metrażem dobrze zdecydować się na więcej mniejszych roślin, niż jedną ogromną, która przytłoczy całą aranżację. To jednak nie jedyny plus małych roślin – pamiętaj, że rosną one zdecydowanie szybciej niż większe, więc Tobie łatwiej będzie obserwować ich progres i cieszyć się z każdego nowego listka. Gwarantujemy, to uzależnia!
Znajdź odpowiednie miejsce w mieszkaniu
Nie tylko wybór gatunku jest arcyważny, ale również odnalezienie dla niego idealnego miejsca we wnętrzu. Tutaj głównym aspektem będzie z pewnością wymagania rośliny, co do ilości światła słonecznego i temperatury. Pamiętaj, by po usytuowaniu jej w odpowiednim miejscu nie zmieniać zbyt często jej położenia – roślina powoli przystosowuje się do nowej sytuacji i takie zmiany zestresują ją i wpłyną niekorzystnie na jej rozwój.
Uprawa roślin: podłoże
Zadbanie o odpowiednie podłoże również jest niezwykle istotnym aspektem uprawy roślin. Kwiaty do domu posadzone w doniczce wymagają systematycznego dbania o stan ich gleby – mowa tu zarówno o nawożeniu, jak i podlewaniu. Generalna zasada jest taka, żeby podlewać je wtedy, kiedy pierwsze kilka centymetrów gleby zdąży już przeschnąć. Pamiętaj również, że nieodpowiednie nawożenie może nawet zupełnie zabić Twoją nową roślinę, więc jeśli nie jesteś w stu procentach pewien, jakie podłoże będzie idealne – lepiej zupełnie pominąć ten krok i dwa razy się upewnić.
Regularnie ucinaj przesuszone lub martwe liście
Tak jak i Tobie, tak Twojej roślinie co jakiś czas potrzebny jest fryzjer. Bez obaw, obejdzie się bez specjalistycznych salonów – wystarczą nożyce! Co jakiś czas przytnij martwe końcówki ich „włosów”, co pozwoli liściom rosnąć ze zdwojoną siłą. To szczególnie dobry zabieg do zrealizowania na koniec zimy!
Ostrożnie z podlewaniem!
Zasada brzmi: „lepiej za mało wody, niż za dużo”. Roślina łatwiej poradzi sobie z chwilowym niedostatkiem wody, niż z jej nadmiarem, który prowadzić może nawet do gnicia korzeni. Taka zbyt mocno zalana roślina może wymagać nawet przesadzenia i usunięcia wszystkich chorych części.
Uprawa roślin: nieco o ziemi
Z pewnością jednym z pierwszych zadań, z którymi przyjdzie się zmierzyć każdemu posiadaczowi nowej rośliny, będzie dobranie jej odpowiednich warunków do wzrostu. Oprócz znalezienia idealnego miejsca, arcyistotna dla Twoich okazów jest również ziemia, w której przychodzi im rosnąć? O czym warto pamiętać w przypadku gleby?
Jaką ziemię najlepiej wybrać?
Pamiętaj, że niektóre rośliny mogą mieć specyficzne wymagania glebowe – warto sadzić jej w odpowiednio dobranej, indywidualnej mieszance ziemi dla danego gatunku, na przykład sansewierii czy pelargonii. Jeśli planujesz użycie uniwersalnego podłoża, pamiętaj o wymieszaniu go z warstwą piasku i ziemi ogrodowej.
Drenowanie
Każdej z roślin należy zapewnić warstwę drenażową. Dzięki temu uda się uniknąć gnicia ich korzeni i ustrzec przed zostawaniem w donicy nadmiaru wody. Pamiętaj, żeby stosować donice z otworami.
Kiedy i jak nawozić rośliny?
Ważna okaże się zasada, o której pisaliśmy wyżej – lepiej zastosować mniej nawozu, niż za dużo. Przekarmione rośliny będą miały utrudniony wzrost, a niekiedy nawet tego nie przeżyją. Kwiaty doniczkowe najlepiej nawozić azotem i fosforem, a zielone rośliny w donicach – azotem i potasem. To zabieg, który najlepiej przeprowadzić w okresie najsilniejszego wzrostu rośliny, który najczęściej przebiega od wiosny do jesieni. Większość rośliny wystarczy nawozić około raz na dwa tygodnie.
Przesadzanie
Rośliny doniczkowe powinno przesadzać się co około 2-3 lata – zależnie od ich wieku i gatunku. Oczywiście, pamiętaj również o ich przesadzeniu zaraz po zakupie. Niestety, zwykle ziemia, w której są posadzone w sklepie, niekoniecznie spełnia ich wymagania. Zatroszcz się o tę właściwą, wyjmij roślinę ze starej donicy, oczyść korzeń z pozostałej gleby i posadź ją w nowej donicy. Na pewno będzie szczęśliwa!
Uprawa roślin doniczkowych
Zastanawiasz się, jak dbać o najpopularniejsze gatunki roślin we wnętrzach? Oto nasze krótkie przewodniki po tym, jak zatroszczyć się o storczyki, sanswerie, lawendy czy draceny! Z pewnością okażą się pomocne!
Uprawa roślin: sansewieria
Sansewierie to tropikalne, grubolistne rośliny należące do rodziny sukulentów – szczególnie to ostatnie słowo z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu. Sansewieria jest bowiem bardzo wytrzymała i łatwa w uprawie, kusząc przy tym swoimi wzorzystymi i barwnymi liśćmi i kwiatami podobnymi do lilii.
Roślina ta doskonale magazynuje wodę, przetrwa więc długi czas bez ani jednej jej kropli. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej podlewać! Przed dolaniem wody trzeba jednak być pewnym, że zdążyła porządnie przeschnąć. Latem wystarczy podlanie raz na 2 tygodnie, a zimą – na 3. Młodą roślinę należy również przesadzać co około 2 lata.
Jeśli chodzi o usytuowanie w domu, sansewieria dobrze poczuje się na stanowisku słonecznym lub jedynie lekko zacienionym. To jedna z tych roślin, które świetnie czują się po południowej stronie domu. Pamiętaj, że lubi suche powietrze, nie wymaga więc systematycznego spryskiwania. Optymalna temperatura je uprawy to około 24 stopnie Celsjusza, a minimalna, jaką toleruje, to 10. Uważaj, by nigdy nie znalazła się w zimniejszym pomieszczeniu!
Uprawa roślin: storczyki
Storczykom nie sposób odmówić uroku! Ich piękne, przyciągające wzrok kwiaty sprawdzają się niemalże w każdej aranżacji. Jak sprawić, by storczyki pięknie rosły w Twoim domu? Kluczowe okaże się podlewanie – rośliny te źle znoszą przelewanie ich nadmierną ilością wody, więc przed każdym kolejnym podlaniem upewnij się, że podłoże zdążyło porządnie przeschnąć. Pamiętaj, by do pielęgnacji używać wody w temperaturze pokojowej, najlepiej destylowanej czy deszczówki.
Storczyki dobrze czują się w mocno oświetlonych pomieszczeniach, ale pamiętaj, by nie wystawiać ich na bezpośrednie światło słoneczne, które może sparzyć ich liście. Najlepszym dla nich miejscem w mieszkaniu jest wschodnie lub zachodnie okno, które dostarczy wymaganą ilość światła, nie przeciążając rośliny. Idealna temperatura do ich hodowli to około 25 stopni Celsjusza. Storczyki lubią również powietrze o wysokiej wilgotności.
Bardzo istotny w uprawie storczyków jest tak zwany „okres spoczynku”, w którym to należy zaprzestać podlewania rośliny i odstawić do chłodnego pomieszczenia.
Jak dbać o pileę?
Pilea peperomiowata, czyli inaczej po prostu pieniążek, to zjawiskowa roślina, której liście wyglądem przypominają okrągłe monety. Warto zaprosić ją do swojej aranżacji! Jakie są zaś jej wymagania?
Pilea wiele zyska dzięki widnemu stanowisku o rozproszonym świetle (unikaj bezpośredniego naświetlenia!) i temperaturą oscylującą w granicach 22 stopni Celsjusza. Upewnij się, że ta nie spadnie poniżej 15 stopni, co może powodować zamieranie rośliny! Chociaż lubi wilgotne powietrze, to tak jak sukulenty nie znosi zalania i tak zwanych „mokrych stóp”. Upewnij się, że jej ziemia, która powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna, zdąży chociaż lekko przeschnąć, zanim podlejesz ja po raz kolejny.
Pieniążek nie wymaga specjalnego nawożenia, a przesadzać powinieneś go dopiero, gdy zacznie wyrastać ze swojej starej doniczki. Idealnie nadaje się również do rozmnażania – pewnego rodzaju trendem stało się przekazywanie sobie odciętych pędów przez przyjaciół, co symbolizować ma dobry omen związany z dobrobytem.
Uprawa roślin: jak dbać o draceny?
Ich atrakcyjny pokrój uwiódł już niejednego! Te przypominające palmy, a należące do rodziny szparagowatych, niezwykłe rośliny szturmem przejęły władzę nad naszymi wnętrzami. I dobrze!
Draceny nie są trudne w uprawie. Chociaż nie lubią nadmiaru wody, który należy po każdym podlewaniu odlewać, to jednak ich korzenie powinny być stale wilgotne. Pochodzą przecież z terenów o klimacie tropikalnym!
Ich stanowisko powinno być dobrze oświetlone. Mimo tego, że należy strzec je przed ostrym, bezpośrednim światłem (na przykład za pomocą firany), to poradzą sobie zarówno w oknie wschodnim, zachodnim jak i południowym. Idealną temperaturą do ich wzrostu jest 19-25 stopni Celsjusza i lubią – jak każda tropikalna roślina – bardzo wysoką wilgotność powietrza. Pomocne może okazać się ich zraszanie wodą!
Draceny najlepiej czują się w lekko kwaśnym podłożu o odczynie pH mieszczącym się w zakresie 5,5-6,3 – warto przesadzić je do donicy o takiej właśnie glebie! W okresie od wiosny do jesieni powinno się nawozić je specjalnym nawozem co dwa tygodnie.
Pielęgnacja lawendy w doniczce
Aromatyczna lawenda w doniczce nie tylko pięknie się prezentuje, ale również odstrasza owady, co czyni z niej wyjątkowo pożądaną roślinę do domowej uprawy! Planując jej hodowlę w doniczce, pamiętaj, by znaleźć jej odpowiednie miejsce. Warto mieć z tyłu głowy, że pochodzi przecież z śródziemnomorskiego klimatu, dobrze więc poczuje się na nasłonecznionym parapecie czy nawet balkonie. Uwielbia duże ilości słońca i dostęp do świeżego powietrza.
Jeśli chodzi o podlewanie, to lawenda w doniczce nie lubi zbyt dużych ilości wody. Możesz śmiało poczekać, aż jej ziemia trochę przeschnie przed kolejnym podlaniem, lecz nie dopuść do sytuacji, w której stanie się twardą skorupą. Lawendę powinieneś również przesadzać do większego pojemnika co około 2-3 lata.
Jak dbać o rośliny o ozdobnych liściach?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem rośliny o ozdobnych liściach, to na pewno zastanawiasz się, jak powinieneś o nie dbać. Są przecież jej największym atutem! Generalnie, takie rośliny źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, które może prowadzić do poparzenia liści. Skąd masz wiedzieć, jakie zapotrzebowanie na światło ma Twoja roślina? To proste! Im ciemniejszymi liśćmi może się pochwalić, tym wymaga mniejszej ilości życiodajnego słońca. Te z pstrokatymi liśćmi powinny zaś spędzać na słońcu jak najwięcej czasu, dzięki czemu staną się one jeszcze jaśniejsze. Tego rodzaju rośliny często lubią również wysoką wilgotność powietrza, więc pomocne może okazać się ich spryskiwanie miękką wodą.
Uprawa roślin: 4 wskazówki pielęgnacyjne
- Zraszanie – wiele roślin mierzy się z bolączką niedostatecznej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym rosną. Często objawia się to na przykład brązowiejącymi końcówkami liści. Nie musisz jednak od razu wyposażać się w specjalistyczny nawilżać powietrza – często wystarczy jedynie spryskiwacz wypełniony letnią, miękką wodą. Opryskuj często swoją roślinę, a zobaczysz, że odżyje!
- Mycie roślin – higiena roślin również jest bardzo istotna – nie tylko dlatego, że kurz osiadający na liściach wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że blokuje jej dostęp do słońca. Regularnie przecieraj jej liście wilgotną szmatką!
- Doniczki – odpowiedni kształt doniczki również ma wielkie znaczenie. Należy dostosować go do kształtu korzeniowego danej rośliny. Na przykład palmy, których korzeń ma kształt kolby i sięga daleko w głąb gleby, najlepiej czują się w wysokich, wąskich donicach.
- Poznaj swoje rośliny – chociaż brzmi to jak oczywistość, to jednak warto o tym przypomnieć – uprawa roślin mając zakończyć się sukcesem opiera się na dogłębnym poznaniu ich wymagań. Bez obaw, na pewno szybko się zaprzyjaźnicie!
Uprawa roślin ciętych
Wszyscy uwielbiamy świeże kwiaty w wazonie – tulipany, róże, goździki, bez pachnący… nie tylko od święta! Ich obecność dodaje energii i elektryzującego sznytu całemu pomieszczeniu, szczególnie gdy pięknie pachną. Jak o nie dbać, by nie straciły szybko swojego piękna? Oto odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, które chcielibyśmy znać już kilkanaście bukietów temu!
Jak ucinać kwiaty?
Przede wszystkim, narzędzie do cięcia kwiatów powinno być bardzo ostre, by zapewnić czyste cięcie. Dlaczego? Poszarpana łodyga ma zniszczone tkanki, które szybko zaczynają gnić, powodując szybsze więdnięcie całej rośliny. Cięcie jest więc jedną z najważniejszych czynności!
Jak wstawiać je do wazonu?
Masz już kwiaty cięte i stworzyłeś z nich bukiet? Pora umieścić je w wazonie! Hola hola, nie należy się jednak spieszyć – przed włożeniem ich do wody warto przyciąć końcówkę łodyżki po skosie, dzięki czemu zwiększysz powierzchnię, przez którą kwiat będzie mógł pobierać wodę. Pamiętaj również, by usunąć wszelkie liście znajdujące się pod jej powierzchnią. Kwiaty należy zanurzyć na głębokość około połowy pędu.
Jak często wymieniać wodę w wazonie?
Woda do kwiatów ciętych powinna być czysta, zimna i przegotowana. Jak często należy ją wymieniać? Jak najczęściej! W ciepłe dni może to być konieczne nawet codziennie, by zapobiec procesom gnilnym zachodzącym szybciej w wysokiej temperaturze.
Które kwiaty utrzymają się w wazonie najdłużej?
Szukasz kwiatów, które będą mogły cieszyć oko w wazonie jak najdłużej? Wśród najbardziej odpornych gatunków należy wyróżnić przede wszystkim goździki, storczyki, lewkonie, anturium, złocienie czy amarylisy. Mogą bez szwanku postać nawet dwa, trzy tygodnie!
Uprawa roślin w domu nie ma przed Tobą żadnych tajemnic! Wiesz już wszystko o najpopularniejszych gatunkach, a i tymi mniej popularnymi z pewnością zajmiesz się z ogromnymi sukcesami. Patrząc, jak pięknie kwitną, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by otrzymać codzienną dawkę inspirujących wskazówek, najlepszych poradników oraz ofert dla pięknego domu. Powodzenia!