THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Zbliżenie na borówkę amerykańską

Borówka amerykańska w ciągu ostatnich lat przeżywa wielki “boom”. Ta kuzynka poczciwej leśnej jagody, posiada ogrom witamin i składników mineralnych wspierających nie tylko zdrowie ale i urodę. Wszyscy zasmakowaliśmy w jej pysznych owocach, chcemy ją jeść, przyrządzać z niej desery w roli głównej, przepyszne soki i inne smakołyki. Dlatego dowiedz się na czym polega uprawa borówki amerykańskiej w naszym przydomowym ogródku, na działce, tarasie a nawet na balkonie. Jak sprawić by nasze sadzonki dobrze się przyjęły? 

Uprawa borówki amerykańskiej: poznaj ten smaczny owoc 

Zbliżenie na dłoń trzymającą borówkę amerykańską

Borówka wysoka nazywana jest borówką amerykańską, gdyż właśnie pochodzi ona z Ameryki Północnej. To wysoki krzew jagodowy, należący do rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach najczęściej rośnie na wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach wokół bagien i jezior oraz na obszarach osłoniętych od wiatrów. Jest to kuzynka czarnej jagody leśnej. Jej słodkie ciemnoniebieskie owoce wyglądają jak pękate jagody i są bardzo cenione na całym świecie. Ich smak oraz korzystny wpływ na nasz organizm czynią je bardzo pożądanymi krzewami w naszym ogrodzie. 

Owoce borówki dojrzewają od połowy lipca do początku września zależnie od odmiany, warto zatem posadzić kilka odmian od wczesnych do późnych aby cieszyć się dłużej jej owocami. Borówka amerykańska występuje w wielu odmianach. Czasem jej owoce są duże i błękitne innym razem przypominają jagody. Najlepsze do uprawy są odmiany Bluegold i Bluejay, ich owoce są bardzo słodkie i dają obfite plony. W Polsce z powodzeniem hoduje się także borówki w odmianach: Jersey, Spartan, Bluegold. 

Właściwości borówki 

Lemoniada z borówką amerykańską i cytryną w szklanej butelce

Borówka amerykańska posiada liczne właściwości zdrowotne potwierdzone wieloma badaniami. Jest ona źródłem witamin, a także makro i mikroelementów, a przede wszystkim bogatym źródłem witamin A, B, C, E, PP oraz potasu, cynku, selenu, miedzi, magnezu, wapnia i żelaza. Borówka jest doskonałym produktem dietetycznym, ponieważ zawiera ogromne wartości odżywcze przy stosunkowo niskiej kaloryczności. Przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, przyczyniając się do powstrzymania procesów starzenia się organizmu. Prawidłowość tę wykorzystano w produkcji kosmetyków, stosując borówki w składzie maseczek przeznaczonych do oczyszczania cery trądzikowej. Spożywanie borówki amerykańskiej doskonale sprawdza się w profilaktyce nowotworowej. Jej owoce zawierają bowiem kwas elagowy, który chroni przed rozwojem choroby w wątrobie, płucach oraz przewodzie pokarmowym. W dodatku borówka wspomaga leczenie oczu, w tym zaćmy. 

Najwięcej właściwości zdrowotnych borówka amerykańska posiada przy spożywaniu nieprzetworzonych, surowych jej owoców. 

Interesuje Cię uprawa owoców i warzyw na balkonie lub w ogrodzie? Odkrjy nasze porady na temat:

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie 

Krzew borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej nie należy do najprostszych, ale jak już poznamy jej tajniki i będziemy się stosować do zasad ogrodniczych z pewnością osiągniemy sukces i cieszyć się będziemy jej obfitymi plonami. Borówkę amerykańską można sadzić właściwie przez cały sezon, czyli od wiosny do jesieni. 

Wymagania do uprawy borówki amerykańskiej

Zbliżenie na borówni amerykańskie w szklanej miseczce ze złotym obramowaniem wśród innych kolorowych owoców na stole

Uprawa borówki amerykańskiej wymaga słonecznych, ciepłych i zacisznych miejsc. Szkodzi jej wiatr, mróz oraz susza, dlatego należy wybrać jej takie miejsce w ogródku warzywnym żeby miała najlepsze z możliwych warunki do rozwoju. Borówka nadaje się również do tunelowej szklarni ogrodowej. To dość duży krzew, więc najlepiej przygotować więcej miejsca. Poza tym nie umieszcza się jej w ogrodzie w pojedynkę, chodzi o to by rośliny wzajemnie się od siebie zapylały, dobrze zatem posadzić kilka krzaczków obok siebie, np w warzywniaku w skrzynkach. Aby borówka prawidłowo rosła, powinna zostać wysadzona do ziemi kwaśnej, lekkiej i przepuszczalnej czyli np. do kwaśnego torfu, trocin z roślin iglastych, czy ziemi bogatej w siarkę. Borówka amerykańska nie lubi mieć sucho, dlatego też podlewamy ją regularnie i obficie. Krzew borówki wytrzymuje temperaturę do – 25⁰C, ale kwiaty borówki mogą zostać uszkodzone przez majowe przymrozki. 

Uprawa borówki amerykańskiej: sadzenie drzewek 

Jeśli pragniemy mieć jedynie kilka-kilkanaście krzaczków borówki amerykańskiej na własny użytek, to trzeba przygotować doły głębokie na około 30-40 centymetrów, szerokie na 60-80 centymetrów z odpowiednim podłożem i wsadzać krzaczki w odstępie 1-1,5 metra od siebie.Wokół posadzonych krzewów usypujemy kopczyk z przekompostowanych trocin lub rozdrobnionej kory sosnowej.Na koniec obficie podlewamy. Uprawa borówki amerykańskiej i sadzenie powinny odbywać się wiosną lub jesienią najpóźniej do końca października. 

Uprawa borówki amerykańskiej: jak dbać o swoje drzewko? 

Zbliżenie na krzew borówki amerykańskiej

Abyśmy mogli cieszyć się bujnym wzrostem i obfitym owocowaniem naszej borówki amerykańskiej konieczne jest cięcie i formowanie krzewu. Nie przycinane krzewy tworzą słabe przyrosty a co za tym idzie powstaje mało pąków kwiatowych. Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwamy tylko pędy chore i słabe. Od czwartego, piątego roku należy zaczynać cięcie prześwietlające. Usuwając wtedy najstarsze pędy, co sprzyja wyrastaniu i krzewieniu się młodych pędów. Zabieg przeprowadzamy wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji pod koniec lutego lub na początku marca. Nie zapominamy o nawożeniu borówki amerykańskiej, potrzebne są jej tylko nawozy mineralne jak: azot, fosfor, magnez i potas. Dawkę azotu dzielimy na trzy części: I- 40% kiedy rozwijają się pąki, II- w maju 35%, III na początku czerwca 25%. 

Uprawa borówki amerykańskiej a jej sąsiedztwo 

W pobliżu borówki amerykańskiej warto posadzić krwawnik, który pozytywnie wpływa na jej owocowanie. Borówka uwielbia sąsiedztwo warzyw. Dobrym sąsiadem też jest czerwona borówka i żurawina, które okrywają i ocieniają kwaśną glebę wokół krzewu, zapobiegają wysuszeniu, które borówka bardzo źle znosi. Natomiast złym sąsiadem dla borówki amerykańskiej jest jabłoń, przy której krzew słabnie. 

Uprawa borówki amerykańskiej przyniesie Ci samo zdrowie, które możesz mieć we własnym ogródku! A jeśli szukasz dalszych pomysłów na wspaniały dom i ogród, nie czekaj i zarejestruj się na Westwing