THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Główki czosnku w koszyku wyściełanym białą bawełnianą serwetką

Uprawa czosnku w przydomowym ogródku lub w domu w doniczkach jest bardzo popularna. Jednak zanim rozpoczniesz sadzenie czosnku, powinieneś dowiedzieć się, kiedy sadzić czosnek, jak to zrobić, ale również jak go pielęgnować! Sprawdź nasz mini poradnik i wzbogać swój ogródek o kolejne warzywo!

Czosnek w ogrodzie

warkocze czosnku podwieszone na zewnątrz

Czosnek ma już pięć tysięcy lat. W czasach starożytnych uprawiano go w Grecji, Rzymie, Egipcie, Palestynie i Chinach. W starożytnym Egipcie był jednym z głównych składników pożywienia. Czosnek to także używana na całym świecie, a szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej popularna przyprawa. We Francji, Grecji i Hiszpanii serwuje się specjalne sosy czosnkowe, zwane rouille, piston, alidi i ailade. Czosnku dodaje się do baraniny, cielęciny, dziczyzny i warzyw.

Do jego uprawy wybierz w ogrodzie miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Czosnek jest warzywem o dużych wymaganiach wodnych, dlatego należy go uprawiać w pobliżu rzek lub w rejonach o dużej ilości opadów. Ma jednak umiarkowane wymagania klimatyczne. Jest wytrzymały na niskie temperatury. Posadzony jesienią dobrze zimuje w gruncie. Wpływ temperatury na wyrastanie czosnku jest ściśle związany z wpływem światła. Tworzenie główek jest stymulowane przez długi dzień. I wysoką temperaturę, po wcześniejszym działaniu niskiej temperatury w czasie przechowywania czosnku jarego lub zimowania w polu czosnku ozimego.

Właściwości czosnku

Zbliżenie na drewnianą deskę do krojenia z ząbkami czosnku w kuchni z drewna w stylu rustykalnym

Czosnek to powszechnie znana roślina cebulowa, pochodzącą z Azji Środkowej o licznych właściwościach prozdrowotnych! Mówiąc o jego właściwościach należy podkreślić doskonałe działanie antybiotyczne. Jest skuteczny w walce z wieloma bakteriami, wykazuje też aktywność przeciwgrzybiczą oraz bardzo dobrze reguluje skład flory bakteryjnej jelit. Czosnek wywiera znaczący wpływ na przewód pokarmowy i drogi oddechowe oraz wzmacnia ogólną odporność organizmu. Związki zawarte w czosnku aktywują enzymy wątrobowe i pomagają usunąć z organizmu toksyny. Jest on naturalnym diuretykiem czyli środkiem zwiększającym produkcję moczu, pomagającym w jego usunięciu oraz zapobiegającym zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Kiedy sadzimy czosnek?

Młode sadzonki w doniczkach

Wybór odpowiedniego terminu sadzenia odgrywa ważną rolę w uprawie czosnku, który jest rośliną dnia krótkiego i ukorzenia się najlepiej w niskich temperaturach. Termin ten uzależniony jest od odmiany którą wybrałeś. Odmiany ozime sadzi się od połowy września do połowy października. Czosnek jary z kolei wysadzamy możliwie najwcześniej – od końca marca do pierwszej połowy kwietnia. Czosnek zimowy zaczyna dojrzewać zazwyczaj w końcu lipca, czosnek jary – trzy tygodnie później. Dojrzewanie rozpoznaje się po żółknięciu liści oraz wiotczeniu łodygi. Czosnek wybieraj z ziemi wówczas, gdy łodygi i szczypior jeszcze całkiem nie uschły.

Sadzenie czosnku: przewodnik krok po kroku

główki fioletowego czosknu w szklanych pojemnikach
  1. Krok 1

    Przygotuj grządkę. Czosnek sadzimy w rzędach. W tym celu rozwiń na rabatce między dwoma drewnianymi palikami sznurek. Oderwij pojedyncze ząbki od świeżej bulwy i rozłóż je na rabatce. Odstęp pomiędzy dwoma ząbkami powinien wynosić ok. 10 cm, a między rzędami ok. 30 cm.
  2. Krok 2

    Teraz włóż ząbki w dołki do sadzenia. Pamiętaj o tym, aby wierzchołek ząbka skierowany był do góry.
  3. Krok 3

    Czosnek nie wymaga specjalnej pielęgnacji, pamiętaj jednak by gleba nie była zbyt wilgotna. Rośliny cebulowe, np. czosnek, bardzo źle znoszą stojącą wodę.
  4. Krok 4

    Gdy liście czosnku zaczynają więdnąć (zwykle po upływie ok. 3−4 miesięcy od zasadzenia w porze wiosennej), możesz zacząć zbierać bulwy.

Sadzenie czosnku a sąsiedztwo innych warzyw

Zbliżenie na drewnianą deskę do krojenia z ząbkami czosnku w ciemnej kuchni w stylu rustykalnym

Sąsiedztwo warzyw jest niezwykle istotnym zagadnieniem dla ogrodnika. Jedne gatunki ze sobą współpracują wzajemnie się wspierając, drugie zaś mają na siebie negatywny wpływ. Czosnek jest podstawowym przyjacielem ogrodnika i bardzo dobrym sąsiadem dla wielu roślin ogrodowych. Intensywnego zapachu czosnku nie lubi wiele szkodników, w tym ogromnie szkodliwe mszyce. Unikają go też szkodniki zwane nicieniami glebowymi. Warto też wykorzystać właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tego warzywa, które zawdzięcza wysokiej zawartości związków siarki w soku i miąższu czosnku. Czosnek posadzony obok truskawek chroni je przed szarą pleśnią, zaś posadzony w sąsiedztwie porzeczek, odstraszy ich szkodnika – wielkopąkowca porzeczkowego. Warto też czosnek sadzić obok ogórków, pomidorów i pod drzewami owocowymi. Doskonale odstrasza on również gryzonie obgryzające pnie drzew. W ogródku ziołowym czosnek najbardziej polubi towarzystwo bazylii.

Sadzenie czosnku na balkonie: czy jest to możliwe?

Chcąc uprawiać tę roślinę wcale nie musisz być posiadaczem dużego ogródka warzywnego, czy szklarni ogrodowej – możesz hodować ją również w warzywniaku w skrzynkach na balkonie. Warzywa na balkonie to nie tylko smaczna i zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki, ale również dekoracja. Podobnie jak wiele innych warzyw, czosnek nie jest wymagający i w prosty sposób można uprawiać go w doniczkach. Jedyne czego będziesz potrzebować to cierpliwość i wybrania odpowiedniej pory roku na posadzenie go. W domu najlepiej zasadzić czosnek w doniczce postawionej na parapecie. Pojemnik powinien mieć co najmniej 3 litry pojemności i 20 centymetrów głębokości. Okres wzrostu trwa około 3 miesięcy. W tym czasie warto nawozić sadzonki naturalnym nawozem.

Polacy kochają czosnek. Nadaje daniom charakterystyczny posmak i leczy przeziębienia. Uprawa i sadzenie czosnku jest bardzo proste i przyjemne. Ta mało wymagająca roślina może zdobić Twój ogródek ale także balkon. A jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek, zarejestruj się na Westwing.