Rabata kwiatowa dla początkujących ogrodników
Rabata kwiatowa to marzenie każdego początkującego ogrodnika. Podczas urządzania ogrodu warto zaplanować miejsce na rośliny kwitnące i stworzyć swój prywatny kwiatowy raj. Róże, tulipany, piwonie, begonie, możesz wybrać te kwiaty, które lubisz najbardziej.
Rabata kwiatowa to marzenie każdego początkującego ogrodnika. Podczas urządzania ogrodu warto zaplanować miejsce na rośliny kwitnące i stworzyć swój prywatny kwiatowy raj. Róże, tulipany, piwonie, begonie, możesz wybrać te kwiaty, które lubisz najbardziej.
Na Westwing znajdziesz mnóstwo inspiracji i wskazówek, które pomogą Ci stworzyć rabatę idealną. W końcu stylowy dom nie kończy się na drzwiach tarasowych, a piękny ogród jest równie ważny jak wnętrze. Jeżeli chcesz stworzyć swoją wymarzoną rabatę kwiatową – czytaj dalej i daj się zainspirować.
Założyć ogród to uwierzyć w jutro.
Audrey Hepburn
Rabata kwiatowa – ważne rady na dobry początek
Żeby rabata prezentowała się efektownie i okazale przez cały rok trzeba jej doglądać i odpowiednio pielęgnować. Już na początku zakładania ogrodu powinieneś zastanowić się jak ma wyglądać Twoja rabata kwiatowa, a najlepiej jeśli zrobisz plan, którego będziesz się trzymał (o tym dowiesz się więcej w kolejnych akapitach). Wiosna w ogrodzie zaczyna się wcześnie. A więc pora poznać najważniejsze rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy początkujący ogrodnik. Oto one:
1. Wielkość i kształt rabaty kwiatowej
Rabata powinna być dostosowana do wielkości ogrodu, ale też do Twoich umiejętności. Mały ogród nie pomieści bardzo dużej rabaty, a Tobie będzie trudniej sprostać wymaganiom dużej ilości roślin. Czasem kompaktowy skalniak przed domem może sprawić więcej radości niż duża rabata, z którą nie możesz sobie poradzić. Podobnie rzecz wygląda z kształtem – im bardziej wymyślny, tym trudniej dotrzeć do wszystkich roślin. Zacznij od niewielkiej rabatki w formie prostokąta – z roku na rok możesz ją urozmaicać delikatnie zmieniając kształt lub dosadzając nowe gatunki kwiatów.
2. Rozplanowanie roślin w rabacie kwiatowej
Zakładamy, że dobrałeś rośliny do stanowiska, jakie zajmuje rabata. Jeśli znajduje się od południa powinieneś zakupić odmiany lubiące słońce, jeśli od północy – cieniolubne. Zanim włożysz je do ziemi ułóż je na rabacie i zobacz czy Ci się podoba. Kiedy wkopiesz rośliny do ziemi będzie trudno to odwrócić – pamiętaj, że każde przesadzanie nie działa korzystnie na roślinę. Będzie Ci łatwiej jeśli posadzisz obok siebie gatunki o podobnych wymaganiach.
3. Kolory rabaty kwiatowej
Kwiaty kuszą bogactwem barw, ale nie szalej z nimi zbytnio – najlepiej wybierz jeden przewodni kolor i dopasuj do niego dwa, trzy dodatkowe. W ten sposób unikniesz chaosu. Doświadczeni ogrodnicy uważają, że najbardziej harmonijne jest zestawienie kolorów dopełniających (czerwony z zielonym, żółty z fioletem itd.) lub podstawowych, czyli czerwonego z żółtym i niebieskim. My uważamy, że efektownie wygląda też rabata skomponowana z kwiatów w jednym kolorze, ale różniących się odcieniami. I jeszcze jedno: kolory ciepłe optycznie zmniejszają ogród a zimne powiększają go.
4. Gatunki roślin w rabacie kwiatowej
Najefektowniej wyglądają te sezonowe: begonie, aksamitki, pelargonie, lobelie czy niecierpki. Kwitną aż do późnych przymrozków i nie sprawiają wiele kłopotów. Możesz też dobierać gatunki o różnych wielkościach: z tyłu te wyższe (naparstnice czy ostróżki), niżej lilie czy mieczyki, a z przodu niskie odmiany (np. bodziszki) czy płożące floksy. Jeśli obawiasz się, że nie podołasz różnym wymaganiom możesz postawić na jeden gatunek kwiatów, ale w kilku odmianach kolorystycznych.
Optymalne warunki dla wybranych roślin
Jedne rośliny lubią wygrzewać się w słońcu, inne wolą umiarkowane ciepło, a nawet chłód. Warto wiedzieć, jakie maja wymagania, bo od tego zależy, jak będzie prezentował się Twój ogród. W pełnym słońcu rosną: słonecznik, dalia, mieczyk, aster, rozwar wielkokwiatowy, nagietek, liatra, złocień, róża. Pamiętaj, żeby podlewać je rano lub wieczorem, nigdy w godzinach popołudniowych, kiedy słońce grzeje najmocniej. Uwaga: aby ograniczyć szybkie wyparowywanie wody zaleca się niektóre odmiany ściółkować warstwą kory lub trocin.
Nasłonecznienie i cień
Przy północnej ścianie budynku zazwyczaj jest mniej światła, a więcej cienia. Jeśli posadzisz tam kwiaty, które wolą słońce, długo się nimi nie nacieszysz. Są na szczęście rośliny, które pięknie Ci się odpłaca za taką miejscówkę: bergenia, naparstnica purpurowa, tawułka, niecierpek waleriana, konwalia majowa, fuksja.
Miły półcień panuje choćby pod koronami drzew. Miło się tam skryć w upalne dni. Są rośliny, które tak jak niektórzy ludzie najlepiej się czują w umiarkowanym klimacie. Półcień lubią: różanecznik, niezapominajka, cyklamen, zawilec chiński, miesiącznica, pantofelnik, begonia, hortensja.
Rabata kwiatowa – okres kwitnienia
Przy aranżacji rabaty warto wziąć pod uwagę okres kwitnienia roślin, które chcemy na nich posadzić. Przecież zależy nam na tym, żeby rabata wyglądała pięknie przez cały sezon. Kwiaty kwitną w różnych miesiącach – na tej podstawie przygotuj plan rozmieszczenia roślin jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia. Rozplanuj je w taki sposób, by w każdej części rabaty, w każdym miesiącu kwitło coś nowego.
Profesjonalni ogrodnicy planując rabatę skupiają się na kilku punktach centralnych, w których umieszczają rośliny kwitnące przez cały sezon. Przykładem takich roślin mogą być na przykład szałwia czy nachyłek. Wokół nich warto posadzić inne rośliny, a dzięki temu każda część rabaty będzie wyglądać atrakcyjnie.
Rodzaje rabat kwiatowych
Rośliny nie mogą rosnąć byle gdzie. Nawet ogród naturalny powinien być przemyślany, a tym bardziej ogród japoński czy ogród wertykalny… Od tego są rabaty, żeby komponować na nich kwieciste kobierce. Ich wygląd zależy od Twojej wyobraźni i efektu, jaki chcesz uzyskać w ogrodzie. Istnieje kilka typów rabat. Dowiedz się czym się charakteryzują a aranżacja ogrodu stanie się łatwiejsza:
1. Rabata uniwersalna
Jeśli lubisz różnorodność będziesz miał pole do popisu. Możesz śmiało sadzić na niej różne odmiany, pod warunkiem, że sprzyjają im warunki atmosferyczne. Warto zróżnicować rośliny pod kątem kwitnienia – dzięki temu rabata będzie pięknie się prezentować przez cały rok.
2. Rabata wieloletnia
Zasadź na niej rośliny, które będą ozdobą przez wiele lat, a nie będziesz musiał aranżować jej co roku od nowa. Co nie zwalnia Cię oczywiście z doglądania roślin i ich pielęgnacji.
3. Rabata sezonowa
Komponuje się ją z roślin kwitnących o tej samej porze roku. Kiedy przekwitają rośliny wiosenne, możesz ja przekopać i zsadzić rośliny rosnące latem, a potem jesienią.
4. Rabaty skalne i żwirowe
Zakłada się je na skalistym podłożu i obsadza roślinami skalnymi, niskimi, płożącymi się między kamieniami. Jeśli marzy Ci się ogród w stylu śródziemnomorskim pomyśl o tym rozwiązaniu.
5. Rabaty piętrowe
Projektuje się je najcześciej na skarpach i wzniesieniach ogrodowych – tworzą w ten sposób poziomy. Na samej górze sadzi się rośliny najwyższe, a najniższe na samym dole.
6. Rabaty wyspowe
Tworzą, zazwyczaj na trawniku, urocze barwne wysepki. Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub kwadratowy. Są bardzo dekoracyjne. Zazwyczaj na środku sadzi się roślinę najwyższą, która przyciąga wzrok i obsadza ją niższymi.
7. Rabaty graniczne
Ogrodnicy zazwyczaj komponują je przy ogrodzeniu, pod murkiem lub wzdłuż żywopłotu. Są widoczne tylko z jednej strony, a rośliny sadzi się warstwami – od najwyższych do najniższych. Jeśli masz basen w ogrodzie taka rabata obsadzona wyższymi roślinami zapewni Ci intymność i osłoni przed wzrokiem sąsiada.
8. Rabaty monochromatyczne
Obsadzane roślinami, które wypuszczają kwiaty w tym samym kolorze. Żeby nie było nudno, warto zróżnicować je odcieniami. Takie rabaty wnoszą spokój i działają relaksująco.
Aranżacja rabaty kwiatowej
Twoja rabata też może wyglądać jak barwny kobierzec kwitnący wszystkimi kolorami tęczy! Ale uwaga: sama fantazja nie wystarczy! Zanim dasz się porwać artystycznej wenie musisz dowiedzieć się jak uniknąć kolorystycznego chaosu, który z pewnością nie będzie wyglądał dobrze. Ważne jest odpowiednie dobranie roślin i to nie tylko kolorami – jeśli zestawisz ze sobą odmiany, które za sobą nie przepadają – będą się zwalczać, a to da efekt odwrotny do założonego.
Pamiętaj, że rabata kwiatowa będzie widoczna przynajmniej z trzech stron i z każdej musi prezentować się tak samo pięknie. Najbardziej spektakularne efekty otrzymuje się z roślin wielobarwnych , ale sadzonych w jednokolorowych grupach, nigdy pojedynczo. Poszczególne grupy dobrze rozdzielić rzędem roślin w innym kolorze. Ważne, żeby nie było dziur czyli pustych, nieobsadzonych miejsc. Na początku radzimy zastanowić się nad prostą, geometryczną kompozycją – układ nieregularny jest zazwyczaj trudniej zakomponować.
Jakie rośliny wybrać do rabaty kwiatowej?
Rośliny, z których łatwo układa się takie barwne kompozycje to pelargonie, begonie bulwiaste, aksamitki, lobelie i niecierpki. Są proste w uprawie i długo kwitną. Wzory z tych sezonowych roślin dobrze oddzielą irezyny o purpurowych, mocno kontrastowych liściach, delikatne trawy, np. turzyca, albo odmiany pelargonii i begonii w innych kolorach. Do obsadzania rabat świetnie nadają się też rośliny cebulowe jak wielobarwne tulipany, hiacynty czy szafirki.
Jeśli obawiasz się, że źle zestawisz kolory i zamiast pięknego wzoru otrzymasz przypadkowy miszmasz, zdecyduj się na dwa kolory kwiatów – jedna odmiana roślin niech będzie tłem a drugą wkomponuj tworząc malownicze esy floresy.
Rabata kwiatowa w kształcie koła – pomysły
- Układaj z roślin wielokolorowe okręg, od najmniejszego w środku po największy przy brzegu rabaty. Poszczególne okręgi oddzielaj roślinami w kontrastowym kolorze. Możesz to samo zrobić wykorzystując rośliny o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach.
- Stwórz rodzaj rozety sadząc kwiaty w polach trójkątów złączonych wierzchołkami
- Stopniuj rośliny wysokościami – na środku koła stwórz okrąg z wysokich tulipanów, kolejny z niższych begonii i największy z małych bratków.
Rabata kwiatowa – narysuj plan!
Na pewno, żeby mieć jasność jak urządzić ogród robiłeś jego plan. Przed zasadzeniem roślin zrób to samo – dokładny plan jak ma wyglądać rabata kwiatowa. Ważne są wielkość, kształt, rodzaj no i oczywiście rośliny jakie planujesz zasadzić. Jak zrobić taki plan? Bardzo łatwo! Wystarczy, że rozrysujesz wszystko na kartce papieru. Narysuj kształt rabaty i nanieś na nią różnokolorowe pola – jednym kolorem zaznacz na przykład gatunki, które mają podobne wymagania, drugim kwiaty sezonowe, a trzecim te, które zakwitają najpóźniej. Już ustaliliśmy, że kwiaty najlepiej sadzić grupami zatem wielkość poszczególnych pól będzie odpowiadała wielkości danej grupy roślin.
Na koniec zrób listę kwiatów, które zamierzasz posadzić – rozpisz je także według jakiegoś klucza, np. gatunkami – w ten sposób będzie Ci łatwiej zrobić zakupy u ogrodnika. Nie bój się pytać – zaufany ogrodnik na pewno dobrze Ci doradzi. Trzymaj się planu. Żeby precyzyjnie rozmieścić wszystkie rośliny zaplanuj w podobny sposób wzór, jaki chcesz uzyskać, a potem nanieść go na rabatę przy pomocy jasnego piasku albo wyznacz granice rozpinając sznurek. To bardzo ułatwi pracę. Nie poddawaj się! Chociaż na początku może wydaje Ci się wszystko trudne, z czasem będziesz łączył różne gatunki, kolory i wielkości kwiatów tworząc barwne kompozycje na wzór barokowych klombów.
Do dzieła!
Jeżeli Twoja rabata kwiatowa będzie zaprojektowana i zaplanowana idealnie, to będzie Cię zachwycać codziennie. Niech ogród będzie Twoją prywatną oazą spokoju i miejscem, w którym szybko naładujesz baterie. Stosując się do naszych rad stworzysz rabatę marzeń!
Rabata kwiatowa krok po kroku:
- Przygotowanie gruntu
Pierwszym krokiem w procesie tworzenia rabaty kwiatowej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po ustaleniu dokładnej lokalizacji nowego punktu w Twoim ogrodzie nadszedł czas na najważniejszy etap pracy. Dokładnie wyznacz miejsce kwietnika i zacznij od porządnego przekopanie obszaru. Usuń duże kamienie, chwasty i szkodniki. Absolutnie nie usuwaj dżdżownic! Te są bardzo pożyteczne – w końcu spulchniają glebę. Kolejnym krokiem jest dosypanie świeżej ziemi oraz odpowiednie nawiezienie podłoża. Idealnie sprawdzi się obornik, można również wykorzystać kompost.
- Czas na sadzenie roślin!
Przed rozpoczęciem sadzenia należy wyciągnąć rośliny z doniczek – trzeba robić to delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. Przed włożeniem ich do ziemi warto umieścić je na godzinę w pojemniku z wodą. Kolejnym krokiem jest wykopanie w ziemi odpowiednich otworów – te powinny być o 1/3 większe niż roślina. Umieść w nich rośliny, dołóż odpowiednią ilość ziemi i dokładnie dociśnij. Gdy cała rabata będzie już obsadzona – nie zapomnij o jej solidnym podlaniu! Kiedy rośliny są już w ziemi dowiedz się kiedy siać trawę. Kwieciste rabaty na „gołej” ziemi nie będą wyglądać atrakcyjnie.
- Jak dbać o rabatę?
By móc cieszyć się kwiecistym dywanem przez cały sezon, należy odpowiednio go pielęgnować. W pierwszych dniach rabata kwiatowa musi być często podlewana. Jest to najlepszy sposób na regenerację roślin, który pomaga w dobrym zakorzenieniu w nowym miejscu. Nie zapominaj również o regularnym usuwaniu chwastów. Zgromadź przydatne akcesoria ogrodowe i miej je zawsze pod ręką. Do ich przechowywania świetnie się nada domek ogrodowy.
Nasza rada: Kora drzewna lub specjalne zrębki zapobiegają wyrastaniu chwastów i dostarczają do gleby cenną siarkę oraz chronią ją przed nadmiernym wysychaniem.
Podwyższone grządki na kwiaty: czym są i jak je wypełnić?
Uprawa kwiatów w podwyższonych grządkach to doskonały pomysł dla miejskich ogrodów i bardziej wymagających kwiatów i roślin dekoracyjnych, które wymagają specjalnej gleby. Można w nich oczywiście zasadzić również warzywa. Uprawa roślin w skrzynkach pomaga utrzymać też porządek w ogrodzie oraz odgraniczyć od siebie warzywa, które mogą negatywnie wpływać na siebie nawzajem. Pomysł przyszedł do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie tzw. raised beds wykorzystywane są przez projektantów ogrodów do celów dekoracyjnych. Rośliny można w nich sadzić o wiele gęściej niż bezpośrednio w glebie. Popularne są również kombinacje kwiatów w ciekawych geometrycznych kształtach. Poniżej znajdziesz proste instrukcje na wypełnienie podwyższonej grządki.
Najpiękniejsze dekoracje ogrodowe na rabaty kwiatowe
Rabata kwiatowa nie musi być nudna. Możesz ją dodatkowo udekorować, dodając rzeźby ogrodowe lub ciekawe oświetlenie – hitem są świecące kule oraz urocze latarenki ogrodowe. Lampki i oświetlenie LED będą nie tylko świetnym uzupełnieniem rabaty, ale również stworzą przytulny kącik, w którym będziesz spędzać dnie i wieczory. Przejrzyj ekskluzywną ofertę Westwing i wybierz odpowiednie dekoracje do Twojego ogrodu!