Aranżacja ogrodu przy płocie – 15 ciekawych pomysłów
Piękne rośliny przy płocie nie tylko sprawiają, że ta część ogrodu lepiej się prezentuje, ale także stanowią naturalną barierę przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Piękne żywopłoty, kwiaty czy krzewy – aranżacja ogrodu przy płocie nie jest trudna, a dzięki odrobinie wysiłku można zupełnie odmienić swoją zieloną przestrzeń. Dzisiaj pokazujemy, jak to zrobić!
Piękne rośliny przy płocie nie tylko sprawiają, że ta część ogrodu lepiej się prezentuje, ale także stanowią naturalną barierę przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Piękne żywopłoty, kwiaty czy krzewy – aranżacja ogrodu przy płocie nie jest trudna, a dzięki odrobinie wysiłku można zupełnie odmienić swoją zieloną przestrzeń. Dzisiaj pokazujemy, jak to zrobić!
Jakie funkcje spełnia płot?
Wiele osób nie może sobie wyobrazić swojej działki nieogrodzonej płotem. To podstawowy sposób na zabezpieczenie swojego mienia oraz wydzielenia granic – jasno daje do zrozumienia teren, którym dysponujemy i chroni przed niepożądanymi osobami czy nawet dzikimi zwierzętami, które w przeciwnym razie mogłyby znaleźć się w naszym ogrodzie i poczynić szkody.
Dobrze zaaranżowany płot może być też piękną dekoracją – szczególnie jeśli w jego otoczeniu znajdą się ozdoby do ogrodu wykonane samemu, a roślinna aranżacja ogrodu przy płocie będzie wykonana z należytą starannością.
Aranżacja ogrodu przy płocie – jak zagospodarować tę przestrzeń?
Rosnące przy granicy działki rośliny mają wiele zalet, a aranżacja ogrodu przy płocie może diametralnie odmienić nie tylko jego wygląd, ale także funkcje! Na co warto wziąć uwagę, planując zagospodarowanie tego kawałka zieleni?
- Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie danego miejsca. To ono determinować będzie gatunki roślin, które będziesz mógł posadzić przy swoim płocie.
- Niektóre z krzewów czy drzew potrzebować będą sporo miejsca – zwróć uwagę, czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią, by pomieścić ich system korzeniowy.
- Gospodarując przestrzeń przy płocie, warto również przemyśleć ich docelową wysokość. Zbyt niskie mogą nie spełniać swojej funkcji, a zbyt wysokie – niepotrzebnie zasłaniać ulubione miejsca w Twoim ogrodzie.
Wszystko wybrane? To świetnie! Rośliny przy płocie mają wiele zalet! Jakie są najważniejsze z nich?
- Zapewniają prywatność. Utrzymanie pięknego żywopłotu czy nasadzenie innych roślin sprawia, że Twój ogród przestaje być widoczny z ulicy, chodnika czy posesji sąsiada. Od razu można poczuć się bardziej przytulnie!
- Pięknie się prezentują. Wysokie rośliny poprawią estetykę Twojego ogrodu i są sposobem na zasłonięcie tych jego elementów, które nie do końca Ci odpowiadają – na przykład starego płotu.
- Chronią przed dźwiękiem. Nie wszyscy wiedzą, że roślinna aranżacja ogrodu przy płocie stanowi doskonałą barierę akustyczną, dzięki której ograniczysz dźwięki dochodzące z zewnątrz Twojego ogrodu.
- Osłaniają przed wiatrem. Z pewnością docenisz je w wietrzne dni. Przyjmą na siebie znaczną część wiatru!
Aranżacja ogrodu przy płocie jest więc nie tylko piękna, ale także funkcjonalna! Nie można o niej zapomnieć, projektując swój zieleniak.
Nasze ulubione rodzaje płotów a rośliny
Dopasowując aranżację ogrodu przy płocie, warto wziąć pod uwagę również rodzaj ogrodzenia. Jak dopasować do niego gatunki czy nawet rodzaje roślin? Niektóre płoty możesz przecież chcieć zasłonić, a inne wyeksponować! Nie martw się – do każdego ogrodzenia możesz dopasować piękne rośliny!
Aranżacja ogrodu przy płocie drewnianym
Z roślinnością doskonale współgrają płoty drewniane – zarówno te złożone z gotowych przęseł, paneli drewnianych, jak i te zbite z bali lub jasnych desek, nadające iście rustykalnego stylu. Z nimi najlepiej zagrają kolorowe, wiejskie kwiaty czy urokliwe, nieco dzikie krzewy w stylu angielskim, które prezentują się bardzo naturalnie. Aż prosi się, by w ich otoczeniu znalazł się karmnik dla ptaków DIY czy inne ozdoby do ogrodu z recyklingu, tworząc efektowny ogród w eklektycznym stylu boho.
Aranżacja ogrodu przy płocie metalowym
Popularne płoty metalowe prezentują się bardzo surowo czy minimalistycznie, ale otoczenie roślinności nada im nieco ciepła. Przy klasycznych siatkach rozpinanych na słupkach świetnie prezentują się tuje czy tworzone z nich efektowne żywopłoty, a ręcznie kute ze stali ogrodzenia wiele zyskają dzięki efektownym, zimozielonym krzewom. Nie zapewniają wiele prywatności, więc takie uzupełnienie pomoże Ci się poczuć bardziej swobodnie!
Płoty kamienne
Modnym rozwiązaniem są także elektryzujące gabiony, czyli prostopadłościenne klosze wykonane ze stalowego drutu wypełnione ciosanymi kamieniami. Ich surowość sprawdza się w nowoczesnych ogrodach, a starannie przystrzyżone krzewy o geometrycznych nadają im odpowiedniego charakteru. Możesz także postawić na klimatyczne ogrodzenia murowane, które doskonale współgrają z niemal wszystkimi rodzajami roślin.
Jakie krzewy posadzić przy płocie?
-
Tuje
To niekwestionowane liderki, bez których aranżacja ogrodu przy płocie niekiedy byłaby niemożliwe! Pasują niemalże do wszystkich stylów i sprawdzą się przy każdym rodzaju płotu. Są bardzo uniwersalne, gęste i stosunkowo wytrzymałe. -
Hortensje
Te kwitnące krzewy dorastają to odpowiedniej wysokości, a w sezonie pokrywają pięknym, obfitym kwieciem. -
Cisy
Te efektowne iglaki szybko wzrastają, a ich intensywny, zielony kolor przykuwa oczy. To dobre rozwiązanie dla niecierpliwych! -
Hibiskus
Pięknie kwitnące hibiskusy również są jednym z naszych ulubionych rozwiązań na nasadzenia przy płocie. Kwitną długo i intensywnie, ciesząc zarówno oczy, jak i uszy! -
Zioła
Rozrastające się pod płotem zioła mogą tworzyć krzewo-podobne twory, które nie tylko pięknie pachną, ale także sprawdzą się jako dodatek do Twojej kuchni. Warto o nich pomyśleć i połączyć przyjemne z pożytecznym!
Ogrodzenie z roślin
Żywopłot to doskonałe, naturalne ogrodzenie, umożliwiające estetyczny podział przestrzeni w ogrodzie. Wysokie żywopłoty tworzą zwarte, zielone ściany, które pozwalają oddzielić wypoczynkową część ogrodu od ogródka warzywnego lub niezbyt elegancko prezentujących się zabudowań gospodarczych. Za pomocą krzewów i drzew można też wytyczyć osłonięty od wiatru kącik do grillowania i palenia ogniska.
Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto pokusić się o nadanie poszczególnym częściom żywopłotu różnorodnych kształtów albo wyhodowanie efektownej, zielonej altany. Największe wrażenie robią żywopłoty składające się z kilku rodzajów roślin. Na początku można zdecydować się na proste w uprawie i niewymagające gatunki, na przykład ligustr, buk, grab i berberys. Dzięki zasadzeniu roślin iglastych (na przykład cisu, żywotnika lub jałowca) żywopłot pozostanie zielony przez cały rok, natomiast krzewy kwiatowe, takie jak fuksje, forsycje i jaśmin, wprowadzą do kompozycji żywe, barwne akcenty. Intersującym rozwiązaniem są także podwójne i potrójne żywopłoty piętrowe, w których zestawiono gatunki roślin o kontrastujących lub chromatycznych kolorach, a także żywopłoty, w które wkomponowano fontannę lub skalniak.
Jakie kwiaty posadzić przy płocie?
Nie zawsze dysponuje się taką ilością miejsca, która umożliwia nasadzenie wielkich krzewów. Na wąskiej rabacie pomiędzy ścieżką w ogrodzie a płotem świetnie sprawdzają się wyrastające z ziemi kwiaty lub rośliny pnące, które w sezonie obrastają w kolory. Co możesz wykorzystać?
- Róże – zarówno te pnące, jak i nie, świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Szczególnie w stylu angielskim! Często zakwitają i są łatwe w pielęgnacji. To zawsze dobry wybór!
- Jeżówki – ich kwiatami możesz cieszyć się niemal przez cały ogrodowy sezon, a jej intensywny kolor przykuwa wzrok wśród innych roślin.
- Słoneczniki – gigantyczne kwiaty wyrastające ponad ogrodzenie do zawsze dobry pomysł. Wyglądają bardzo uroczo!
Kwiaty przy białym płocie
Biały płot wygląda bardzo malowniczo – szczególnie ten niski i drewniany, w klasycznym, angielskim stylu. Aż chce się rozpłynąć! Jego urok nie jest zbudowany jednak jedynie na formie, ale także na otaczających go kwiatach czy krzewach – bez nich jest jedynie zwykłym ogrodzeniem!
Przy białym płocie doskonale sprawdzają się bujnie kwitnące hortensje, których rozmaite kolory nie tylko wypełnią przestrzeń, ale także roztoczą piękny zapach! Uginające się od kwiatostanów gałęzie prezentują się bardzo sielsko. Nie można nie wspomnieć również o kolorowych tulipanach czy innych ulubionych, wiejskich kwiatach, które nadają wyjątkowy klimat! Zbuduj przy nich specjalny domek dla owadów czy umieść w pobliżu oczko wodne w ogrodzie, a z pewnością uda Ci się wytworzyć niezwykły klimat!
Pnącza przy płocie
Innym pomysłem na furtkę jak z bajki są pnącza przy płocie – szczególnie te kwitnące! Gdy obrosną cały płot, stworzą piękne wejście rodem z filmów. My uwielbiamy wykorzystywać piękną pnącą różę czy winorośl!
Aranżacja ogrodu przy płocie z drzewami
Ciekawa aranżacja z drzew liściastych to piękna ozdoba ogrodu, ale należy wziąć pod uwagę jedną jej właściwości – zrzuciwszy na jesień liście, przestaje pełnić swoją funkcję ochronną! Mimo tego naszym zdaniem aranżacja ogrodu przy płocie wiele zyska dzięki ich obecności – możesz na przykład połączyć takie gatunki jak klon, głóg czy buk z drzewami iglastymi, które zimą pozostaną zielone.
Warzywa i owoce przy płocie
Przestrzeń przy płocie to także dobre miejsce na posadzenie warzyw i owoców. To potrafią zarówno pięknie kwitnąć, jak i zasilać naszą kuchnię pysznym smakiem. Krzewy malin, pnący się groszek cukrowy czy nawet wychylające zielonymi ogonami znad ziemi marchewki sprawiają, że ogród wygląda bardzo naturalnie i spełnia wiele funkcji. Warto o nich pamiętać, planując zagospodarowanie tej części swojego zieleńca! Pięknie prezentują się w grządkach podwyższonych.
Aranżacja ogrodu przy płocie nie jest trudna, a daje wspaniałe efekty! Potrzebujesz więcej ogrodniczych porad i inspiracji? Zarejestruj się na Westwing! Dzięki temu nie przegapisz naszych codziennych inspiracji, najlepszych poradników i ofert dla stworzenia pięknego domu. Powodzenia w nasadzaniu!