THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Nóż, mata z rozwiniętą alga, ryżem i łososiem na czarnym stole

Moda na japoński przysmak gości w Polsce od dłuższego czasu. Często zamawiamy go w renomowanych restauracjach i susharniach. Czemu jednak nie spróbować wykonać tej potrawy samemu? Specjalnie dla Ciebie prygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić sushi we własnym domu.

Wszystko, co musisz wiedzieć

Pyszne. Lekkie. Zdrowe. Świeże. Kolorowe. Inne. Takie właśnie jest sushi. Japońska kuchnia należy do najzdrowszej na świecie. Umiar i prostota to cechy charakterystyczne dla życia w stylu japońskim, widoczne chociażby w idei kintsugi.

Sushi powstało co prawda przez przypadek – po to, by ryby się nie popsuły, przekładano je warstwą ryżu z octem. Gdyby zapytać kogokolwiek na ulicy, skąd pochodzi sushi, zapewne dziesięć na dziesięć przepytanych osób wskazałoby na Japonię. Ten niezwykle popularny w ostatnich czasach rodzaj kuchni naturalnie kojarzony jest z krajem Kwitnącej Wiśni. Mało kto jednak wie, że oryginalny sposób łączenia surowych ryb z ryżem wywodzi się z Chin. Pierwsze wzmianki o sushi pochodzą już z VI wieku z terytorium Chin. 

Jak zrobić sushi: podstawowe składniki 

Rolska sushi na kolorowym talerzu

Sushi to po prostu zakwaszony ryż (japońskie słowo su oznacza ocet, a shi jest skrótem słowa meshi czyli ryż) podawany z surową, gotowaną, lub marynowaną rybą oraz innymi dodatkami (marynowaną rzepą, ogórkiem, serkiem śmietankowym i innymi składnikami). W nowoczesnej kuchni oprócz ryby można stosować mięso i jajka w postaci omletu (tamago). Można powiedzieć, że sushi to jest rodzaj sztuki, a nie tylko zwykły posiłek. Kreowanie idealnego wzoru na talerzu z połączeniem poezji smaku. 

Najpopularniejszym rodzajem sushi są: 

  • Hosomaki – w tłumaczenia oznacza „mały zwój”. Są to najmniejsze rolki z maksymalnie dwoma składnikami, które wraz z ryżem są owinięte płatami nori, czyli wodorostów. 
  • Futomaki – oznaczające „duży zwój”. Są one podobne do hosomaki, tylko większe. Rolki mogą zawierać wiele składników. 
  • Uramaki (inaczej maki kalifornijskie). Są to rolki z ryżem na wierzchu oraz wodorostami i pozostałymi składnikami w środku. 
  • Nigiri – porcja ryżu, na której kładzie się kawałek ryby, wołowiny czy krewetkę. 

Sushi: niezbędne akcesoria kuchenne 

Aby spróbować sushi, wcale nie trzeba wybierać się do drogiej restauracji. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • Ostry nóż
  • Matę do zawijania ryżu
  • Ryż
  • Sos sojowy
  • Pastę wasabi
  • Marynowany imbir.

W supermarketach spożywczych można obecnie zakupić gotowe zestawy do wykonania sushi we własnym domu. To nic trudnego – szybko dojdziesz do wprawy (tak samo szybko nauczysz się, jak zrobić origami lub ikebanę).

5 przydatnych rad dotyczących sushi jak zrobić sushi? 

Krojenie ryby do sushi

Zastanawiasz się nad zrobieniem sushi w domu? To wspaniały pomysł na przekąskę na imprezę, które zorganizujesz dla przyjaciół lub rodziny. Robienie sushi to też alternatywa dla wspólnego spędzania czasu. Zaproś znajomych i razem stwórzcie pyszna kolację. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. 

Przygotowanie ryżu 

Przygotowany ryż do sushi

Ryż stanowi podstawę sushi, więc powinien być odpowiednio przygotowany. Trzeba go kolejno namoczyć, wypłukać, ugotować i „ściąć”. Ale od początku… Zaczynamy od wypłukania ryżu w zimnej wodzie.

  1. Najpierw mocz ryż przez mniej więcej 30 min. Następnie wymień wodę i okrężnymi ruchami delikatnie wymieszaj. Czynność tę powtórz, aż woda będzie klarowna. Ryż odsączamy na sicie lub durszlaku. 
  2. Ugotuj ryż, trzymając się wskazówek na opakowaniu.
  3. Gdy ryż się gotuje, przyrządzamy awase-zu, czyli mieszankę octu ryżowego, cukru i soli, którą podgrzewamy aż do rozpuszczenia składników.
  4. Gdy ryż się ugotuje, dodaj tę mieszankę. Zrób to delikatnie, aby nie połamać ziarenek ryżu, „tniemy” go, czyli mieszamy z awase-zu drewnianą łopatką. Na sam koniec pozostaw ryż do ostygnięcia. 

Jak zrobić sushi: rolowanie 

Zrolowane i pokrojone sushi
  • Składniki z których chcesz stworzyć swoją rolkę powinny być pokrojone w cienkie paseczki. Może być to np. surowy łosoś, ogórek, rzepa oraz awokado. Do rolowania, potrzebujesz maty bambusowej. 
  • Rozłóż na blacie matę bambusową, a na niej arkusz nori błyszczącą stroną do dołu. Przełóż ryż na liść, tworząc na nim niezbyt grubą warstwę. Najlepiej robić to zwilżonymi dłońmi, ponieważ ryż jest bardzo lepki. Na końcach krótszych boków nori zostawiamy pusty pasek. 
  • Mniej więcej na 1/3 długości ryżu ułożonego na nori ułóż swoje składniki. Zwijanie sushi zacznij od końca, bliżej którego są ułożone składniki. Powstały rulon potnij ostrym nożem w poprzek, w krążki nie grubsze niż 2 cm. I gotowe! Już wiesz, jak zrobić sushi

Nie obawiaj się, jeśli pokrojone kawałki nie będą perfekcyjne – nie o to tu chodzi! Japończycy doceniają niedoskonałość w swoim życiu, co podkreśla trend wabi-sabi i sztuka kintsugi.

Sushi: inspiracje na maki

Jak już wiesz, jak zrobić sushi w domu, ale zastanawiasz się, jakie składniki możesz do niego wykorzystać w swoich maki? Oto nasze ulubione we wersji mięsnej, wegetariańskiej i wegańskiej!

  • Serek śmietankowy, wędzony łosoś, ogórek,
  • Dorsz, ogórek, awokado,
  • Tuńczyk, czerwona papryka, ogórek,
  • Ogórek, awokado, paluszek krabowy,
  • Paluszek krabowy, awokado, mango oraz zielona papryka,
  • Mango, czerwona cebula,
  • Awokado, sos sriracha,
  • Tofu zamarynowane w sosie sojowym, ogórek, marchewka,
  • Tofu, sos na bazie orzeszków ziemnych, ogórek, kiszona rzodkiewka.

Jak podawać sushi? 

Podane sushi polane sosem sojowym

Sushi jest potrawą spożywaną w Japonii niemal codziennie, a w restauracjach serwujących to danie istnieje cały rytuał związany z jego podawaniem i konsumpcją. 

W restauracji o wejściu goście są osobiście witani przez starszego mistrza kuchni – Itamaesana, a następnie zajmują miejsca przy bufecie. Bezpośredni kontakt z przygotowującym sushi mistrzem, jest niezbędną częścią rytuału i nie można z tego zrezygnować. Gdy zajmiesz już miejsce, otrzymasz kubek herbaty iosachibori”, czyli gorący ręcznik, którym powinniśmy wytrzeć twarz i ręce. Następnie możesz przejść do wyboru dania, które zostanie przyrządzone na Twoich własnych oczach. 

Sushi możesz podawać na okrągłych paterach (przy większej ilości) oraz kamiennych płytach, które mają służyć jako talerz. Nie zapomnij o małej miseczce na sos sojowy, wasabi oraz marynowany imbir. 

Jak jeść sushi? 

Osoba jedząca sushi pałeczkami

Wcale nie musisz jeść pałeczkami, aczkolwiek jest to mile widziane. Jeśli tego nie potrafisz, jedz rękami! Japońska etykieta przewiduje tego typu działanie, a co więcej jest ono wskazane.

Uwaga! Sztućce – a zwłaszcza krojenie rolek nożem – jest za to zakazane. 

Podczas delektowania się tą potrawą niezbędnym elementem jest sos sojowy, w który należy umieścić w małych miseczkach. Sos sojowy możesz wymieszać także z wasabi, aby był on nieco ostrzejszy, jednak nie jest to koniecznie. Drugim, ważnym elementem jest marynowany imbir, oczyszczający kubki smakowe. Bardzo ważne jest, aby podczas namaczania, do sosu nie wpadło ani jedno ziarenko ryżu, i żeby po zjedzeniu umieścić pałeczki pod dolnym brzegiem talerza 

Jedząc pamiętaj, by pałeczki trzymać na końcach, a nie po środku. Dodatkowo, nigdy nie łącz marynowanego imbiru z kawałkiem sushi. To praktycznie grzech dla prawdziwego Japończyka. Imbir służy jedynie oczyszczeniu kubków smakowych, tak byś mógł poczuć głębię smaków każdego kawałka. 

Interesujesz się japońskimi trendami? U nas dowiesz się więcej o stylu japandi i zasadach tworzenia ogrodów japońskich. Dołącz do klubu Westwing i zyskaj dostęp do wielu inspirujących porad i produktów w atrakcyjnych cenach.