Upcycling: nowe życie starych produktów
Ekologia staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia – mamy przecież tylko jedną planetę i warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Ma to również swoje odniesienie w najbliższym nam świecie wystroju wnętrz czy dekoracji – od niedawna sformułowanie: „to nic niewarte, pora to wyrzucić”, zastępowane jest „do czego mogę to jeszcze wykorzystać?” Upcycling jest trendem przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia – w taki sposób używa się na przykład zużytych butelek, starych mebli, czy nawet kapsli! Ten „recycling 2.0” bije rekordy popularności wśród najnowszych trendów!
Ekologia staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia – mamy przecież tylko jedną planetę i warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Ma to również swoje odniesienie w najbliższym nam świecie wystroju wnętrz czy dekoracji – od niedawna sformułowanie: „to nic niewarte, pora to wyrzucić”, zastępowane jest „do czego mogę to jeszcze wykorzystać?” Upcycling jest trendem przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia – w taki sposób używa się na przykład zużytych butelek, starych mebli, czy nawet kapsli! Ten „recycling 2.0” bije rekordy popularności wśród najnowszych trendów!
Co to jest upcycling?
Zacznijmy od przypomnienia, czym właściwie jest tak promowany recycling? Recykling polega na przetworzeniu zużytego produktu lub tworzywa w taki sposób, aby powstała nowa wersja tego samego produktu lub tworzywa. Przykładów można tu podawać na pęczki, ale spójrzmy na wspomniany karton lub papierową torbę. Jeśli wyrzucisz papier lub karton do odpowiedniego pojemnika, zostanie on poddany recyklingowi i powstanie z niego ponownie papier lub karton. Wiedza o tym, jak segregować śmieci na recykling to podstawa prowadzenia ekologicznego domu.
Na czym w takim razie polega upcycling? Upcycling, podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. W jego wyniku powstają jednak produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Przykładem może być tu wyprodukowanie modnych mebli z palet.
Upcycling – wskazówki dla początkujących
W czasach wzmożonego konsumpcjonizmu zamiast naprawiać rzeczy, wolimy w dużo łatwiejszy sposób wyrzucić zepsute, a na ich miejsce kupić nowe. Do czego to prowadzi? Wysypiska śmieci pękają w szwach, lasy toną w odpadach, a witryny sklepowe świecą, pełne nowości i promocji. Jak podał GUS, w 2016 roku ilość odpadów komunalnych, jaką produkuje rocznie każdy Polak, sięga 283 kg. Co robisz, gdy zauważysz, że na Twojej skarpetce pojawiła się dziura? Zastanów się, kiedy ostatnio cerowałeś skarpetkę lub przetarte spodnie a ile razy po prostu wyrzucałeś ją do śmieci? Otóż to! Wprowadź trochę less waste (a później może zero waste) do swojego życia. Zawsze warto zaczynać od małych rzeczy.
Upcycling to bowiem nic innego jak naprawianie i dawanie „drugiego życia” starym rzeczom, meblom, akcesoriom czy nawet odpadkom, takim jak butelki czy puszki. W przypadku upcyklingu na pierwszym miejscu stawiana jest kreatywność i wyobraźnia. To właśnie dzięki nim powstają często niepowtarzalne i przy tym naprawdę piękne przedmioty.
- Zastanów się, czy posiadasz ubrania, które są już na Ciebie za małe. Jeśli tak, zrób zdjęcia i wystaw je na różnych grupach lub w aplikacji.
- Sprawdź, ile Twoich ubrań potrzebuje cerowania czy przeróbek. W prosty sposób poprzez różne naszywki czy piny możesz tchnąć w stare rzeczy nowego ducha!
- Twoje buty są brudne, a podeszwa lekko odstaje? Na rynku dostępna jest szeroka gama klejów i past do czyszczenia, które sprawią, że Twoje obuwie będzie wyglądać jak nowe. Bez wydawani pieniędzy na nowe!
- Stare dyskietki, płyty winylowe, okazują się być idealnymi materiałami do produkcji magnesów na lodówkę czy naczyń.
Wykorzystanie starych ubrań
Czy zadajesz sobie czasem pytanie: jak ponownie wykorzystać stare ubrania, które zalegają w szafie? Spójrzmy prawdzie w oczy, prawie każdy ma w swojej garderobie dziesiątki koszul, spodni, szali i innych elementów odzieży, których z różnych względów już nie używa. Poniżej przygotowaliśmy kilka pomysłów, jak tchnąć w nie nowe życie!
- Jednym ze sposobów na ponowne wykorzystanie ubrań jest zmiana ich koloru. Możesz je przefarbować, domalować wzory lub napisy.
- Możesz także przerobić ubranie na coś zupełnie nowego. Np. starą koszulkę na kolorową, plecioną opaskę do włosów lub sukienkę na spódnicę.
- Bawełniane stare koszulki sprawdzą się także jako materiał na ściereczki do mycia okien czy ścierania kurzy. Delikatny materiał nie porysuje mebli, a Ty zaoszczędzisz na kupnie specjalnie wyprodukowanych ściereczek z drogerii.
- Starą koszulę przerób na fartuszek kuchenny!
Możesz śmiało wykorzystać starą odzież na różne sposoby. Zastanów się, czy nie zamienić starych dżinsów w szorty, a może w letnią torebkę lub nawet torbę na zakupy wielokrotnego użytku. Jeśli Twoje rzeczy są z ekologicznych tkanin, tym bardziej warto je przerabiać. Bądź kreatywny, eksperymentuj i twórz nowe dzieła!
Wykorzystanie starych słoików
Większość z nas ma w swojej spiżarni lub piwnicy dawno nieużywane słoiki, które tylko zajmują miejsce. Zamiast chomikować je w nieskończoność, warto podarować im drugie życie. A jak to zrobić? Poniżej przygotowaliśmy 5 zastosowań na stary słoik.
- Stare słoiki mogą być wykorzystywane do przechowywania jedzenia lub do różnego rodzaju przetworów. Jedzenie w słoiku jest dłużej świeże a weki mogą stać miesiącami. Zamiast plastikowych pojemników na cukier, mąkę czy przyprawy zastosuj słoiki, które możesz pomalować!
- Stary słoik wykorzystaj jako organizer do łazienki. Zamiast specjalnego pojemnika na pastę i szczoteczki, możesz włożyć je w fikuśny słoik.
- Odrobina kreatywności i kilka kolorowych farb, a stary słoik może stać się… kolorowym wazonem pasującym do każdego stylu mieszkania.
- Owiń słoik koronką, przewiąż wstążką i włóż do środka świeczkę. Takim sposobem otrzymasz własnoręcznie przygotowany świecznik.
- Jeśli dysponujesz dużym słoikiem, ostatnio bardzo modne są lasy w słoiku!
Firanki na woreczki do przechowywania żywności
Na dnie szafy posiadasz firanki, które już dawno nie pasują do wystroju Twojego wnętrza, a może zżółkły i żadne domowe sposoby nie są w stanie już ich uratować? Nie wyrzucaj ich, a zgodnie z ideą upcyclingu nadaj im ponowne zastosowanie! Firanki świetnie sprawdzą się jako worki na suszone owoce czy grzyby. Wszyj do nich sznureczek, tak aby przybrały kształt worka. Możesz także traktować je jako torebki na zakupy w które bez wyrzutów sumienia wrzucisz np. ziemniaki.
Japońska sztuka kreatywności
Korzeni sztuki upcyclingu szukać możemy wśród dalekowschodniej mądrości „mottainai”, która odnosi się do buddyjskiego sformułowania dotyczącego poszanowania wszelkich zasobów wokół nas. Po polsku należałoby to przetłumaczyć jako „nie marnuj” i w takim kontekście rozumieć należy cały trend upcyclingu. Nie musisz jednak podróżować do dalekiej Japonii, by ową sztukę odnaleźć. Mistrzyniami w tym fachu są przecież nasze mamy oraz babcie! Ileż to razy cerowały one nasze skarpetki, naprawiały popękane kubki czy ponownie wykorzystywały starsze elementy wyposażenia.
Upcycling sprawdza się doskonale do tworzenia niepowtarzalnych, stylowych dekoracji! Gwarantuje, że tak wykonana ozdoba będzie jedyna w swoim rodzaju, a Ty nie zużyjesz dodatkowych materiałów i nie wyprodukujesz zbędnych śmieci. Jest to sztuka, która sprawi, że wespniesz się na wyżyny kreatywności i artystycznej ekspresji. Tylko od Ciebie zależy, czy stojąca obok kosza na śmieci szklana butelka, przy odrobinie pracy, stanie się stylowym wazonem! Czasem wystarczy tylko spojrzeć na swoje otoczenie z nowej perspektywy, by niespodziewanie zadziałała magia! Z pewnością uda Ci się stworzyć niezwykłe ozdoby, nowe przedmioty codziennego użytku czy zabawki dla Twoich dzieci, świetnie się przy tym bawiąc i pobudzając wyobraźnię.
Zrób to sam – stylowy wazon ze szklanych butelek
Niezależnie od tego, w którą stronę powędruje Twoja kreatywność, z pewnością uda Ci się stworzyć coś wspaniałego! My proponujemy wykorzystanie nieużywanych już butelek do stworzenia wyjątkowych wazonów. Ich wykonanie jest bardzo proste, a patrząc na oszałamiający efekt, aż szkoda byłoby je wyrzucić. Oto czego będziesz potrzebować:
- Farba akrylowa w pastelowych odcieniach,
- Taśma washi,
- Pędzelek,
- Stare butelki i różnego rodzaju szkło.
Gdy skompletujesz wszystkie niezbędne przedmioty, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za stworzenie małych dzieł sztuki!
-
Krok
Naklej taśmę dookoła butelki w tych miejscach, w których nie chcesz, by znajdowała się farba. Pasy te stanowić będą istotę całej dekoracji – możesz stworzyć taki wzór, jaki tylko Ci się podoba. -
Krok
Pomaluj całą butelkę wybranym kolorem. Pamiętaj, że do miejsc oklejonych taśmą farba się nie dostanie. Tak przygotowany wzór stworzy piękny efekt! -
Krok
Jeśli zależy Ci na bardzo intensywnym kolorze, warto teraz zdecydować się na drugą warstwę farby. -
Krok
Pozostaw swoje dzieło do wyschnięcia. Butelka musi być kompletnie sucha! -
Krok
Odklej taśmę i gotowe! W rękach masz swój zupełnie nowy, stylowy wazon! Powtórz tę czynność, eksperymentując ze wzorami z taśmy i kolorami, by stworzyć niepokonaną drużynę niepowtarzalnych domowych ozdób. -
Krok
Udekoruj swoje wazony kwiatami. Prawda, że prezentują się znakomicie? Aż chciałoby się przybić piątkę z samym sobą!
Upcycling: najpopularniejszy trend mebli z palet
Ostatnim krzykiem mody w urządzaniu wnętrz stały się meble z palet. Jeszcze kilka lat temu nie wzbudzały szczególnego zainteresowania a teraz? To istny hit! Na czym polega ich fenomen? Są tanie, ekologiczne, łatwe w wykonaniu i solidne. Jedną z najważniejszych zalet mebli z europalet jest fakt, że ich produkcja nie wymaga wycinania drzew, a co za tym idzie – uszczuplania zasobów leśnych. Jeśli chcesz żyć bardziej w zgodzie z naturą, pomyśl o takim rozwiązaniu. Jak sama nazwa wskazuje, do stworzenia mebli z palet używane są istniejące już europalety! Ci, którzy polubili styl eko, cenią także meble wykonane z palet i ze skrzyń po owocach.
Wymaga to przede wszystkim trochę czasu oraz podstawowych umiejętności domowego majsterkowicza. Jak robić stolik z europalety?
Czego potrzebujesz:
- europaleta,
- papier ścierny do drewna,
- masa szpachlowa do drewna,
- impregnat do drewna,
- emalia do drewna,
- narzędzia do skręcania/wykręcania (wkrętarka, młotek, obcęgi, płaskowniki/kątowniki), przycinania (piła ręczna lub elektryczna), malowania (pędzle i wałki) oraz akcesoria ochronne (rękawice, okulary i maseczka na twarz).
Krok I
Na samym początku palety należy dokładnie wyczyścić, a ich powierzchnię – możliwie wygładzić.
Krok II
Wszystkie ubytki w drewnie uzupełnij specjalną masą szpachlową do drewna, kierując się zaleceniami producenta.
Krok III
Pomaluj paletę impregnatem. Sposób zabezpieczenia stolika z europalet zależy przede wszystkim od miejsca jego przeznaczenia.
Krok IV
Tworząc klasyczny stolik ogrodowy lub kawowy, wystarczy połączyć dwie palety, układając jedną na drugą. Następnie za pomocą kątowników i płaskowników należy przytwierdzić palety do siebie w jak najmniej widocznych miejscach. Na blacie stolika warto położyć szklaną szybę.
Upcycling, czyli starość też radość!
Czasy galopującej mody, szybko zmieniających się trendów i pogoni za tym, co nowe, sprawiają, że żywot używanych przez nas przedmiotów znacząco się skraca. Niekiedy jednak, te pozornie nadające się jedynie do wyrzucenia rzeczy można ponownie wykorzystać! Wystarczy zmienić ich funkcję, zastosowanie czy delikatnie podreperować wygląd, by dać im nowe życie. Przerabiając istniejące przedmioty pomagasz ograniczać zużycie wielu cennych zasobów.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w realizacji wspaniałych projektów upcyclingowych. Do zobaczenia na Westwing! Znajdziesz tam tematyczne kampanie oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszym!