Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Kobieta trzymająca pędzel malarski w pokoju wyścielonym gazetami

Remont mieszkania: klątwa, czy błogosławieństwo? Aby cały proces zakończył się powodzeniem i abyśmy mogli spokojnie cieszyć się odnowionym apartamentem, niezbędny jest dokładny harmonogram działania. Dodatkowo, należy również określić maksymalny budżet oraz listę zadań do wykonania. Poniżej w naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wiele kłębiących się w Twojej głowie wątpliwości i bazę pomysłów na odświeżenie swoich czterech ścian. 

Zaplanuj remont mieszkania krok po kroku

  1. Remont kapitalny czy stopniowy?

    W pierwszej kolejności zastanów się, jak szeroki zakres powinny mieć prace remontowe. Czy chcesz zmieniać podłogi i glazurę czy jedynie odświeżyć ściany i zmienić meble?
  2. W jakiej kolejności przeprowadzić remont?

    Które pomieszczenia chcesz wyremontować w pierwszej kolejności, a które mogą chwilę poczekać? Jeśli dysponujesz większym budżetem, warto wykonać remont całego mieszkania od razu.
  3. W co się zaopatrzyć?

    Jakich środków i narzędzi potrzebuję, aby wyremontować mieszkanie? Jeśli nie korzystasz z pomocy ekipy remontowej, musisz zaplanować zakupy nie tylko materiałów ale także i narzędzi do remontu.
  4. Czy zatrudnić fachowca?

    Sprawdź oferty na rynku i oszacuj koszty ekipy remontowej oraz zakres prac jakie planujesz im zlecić.

Remont mieszkania – najczęściej zadawane pytania 

Jasny pastelowy korytarz z kolorowymi meblami

Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont to kosztowna i mało lubiana czynność, z którą każdy właściciel mieszkania czy domu musi się raz na kilka lat zmierzyć. Aby oszacować koszt remontu domu koniecznie stwórz kosztorys remontu. Część osób remont mieszkania przeprowadza samodzielnie, inni decydują się na wynajęcie sprawdzonej firmy od wykończenia wnętrz. To z pewnością dosyć mocno obciąży budżet. Wykończenie mieszkania zawsze wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście jeden wykorzysta najtańsze materiały i wykończy mieszkanie za 20 tys. zł, inny nie wyobraża sobie jakichkolwiek odstępstw od najwyższej jakości produktów. Ceny materiałów budowlanych są w miarę stałe i najczęściej odpowiadają ich jakości. Oczywiście zdarzają się wyjątki.

Od czego zacząć remont mieszkania? 

Zacznij od sufitu i ścian. Zgromadź niezbędne materiały i farby, biorąc pod uwagę powierzchnię do pomalowania. Jeśli chodzi o farby, średnio ich wydajność to 8 – 15 m2/litr farby. Kup zestaw malarski, na który składa się:

  • niekapiący wałek podstawowy,
  • mały wałek do narożników,
  • pojemnik do napełniania wałków (do odświeżenia ścian),
  • wałek z teleskopową, 30-50 centymetrową rączką,
  • stabilna, wysoka drabina (do malowania sufitu),
  • folia ochronna i papierowa taśma, aby uchronić podłogę oraz włączniki świateł i gniazdka.

Remont mieszkania: samodzielnie czy z ekipą remontową?

Przy dużych projektach warto wliczyć w koszta pomocnego specjalistę ds. remontów lub samodzielną ekipę remontową. Nie wszystko warto jest robić samemu. Niejednokrotnie wsparcie doświadczonej osoby zaoszczędzi Twój czas, stres i pieniądze. Jeśli jednak jesteś złotą rączką lub masz ograniczony budżet i chcesz przeprowadzić remont pokoju, kuchni i łazienki we własnym zakresie, zrób to sam i sprawdź się w branży budowlanej. W sieci dostępna jest cała masa tutoriali i porad jak krok po kroku wykonać remont poszczególnych pomieszczeń.

Remont mieszkania w bloku

Bloki z tzw. wielkiej płyty cechują się dużą akustyką. Rozpoczynając prace, zaplanuj je tak, by nie zrazić do siebie sąsiadów. Drobne prace remontowe nie wymagają szczególnych przygotowań. Natomiast większy remont mieszkania, połączony np. z kuciem ścian, wymianą instalacji, okien, podłóg, itp. warto odpowiednio zaplanować i przygotować mieszkanie tak, aby prace trwały jak najkrócej. Przeprowadzając remont mieszkania w bloku, najważniejszą sprawą wymagającą ustalenia już na samym początku jest to, czy prace będą dotyczyły ingerencji w ściany nośne, stropy, kanały wentylacyjne, piony wodne, kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Chcąc uniknąć wymaganych specjalnych zgód, należy zachować dotychczasową kubaturę nieruchomości. Przy planowanych dużych zmianach przyda się fachowa pomoc w zakresie wizualizacji i projektowania, uniknięcia najbardziej typowych błędów przy remoncie mieszkania, a także sporządzenia planu inwestycji i kosztorysu. Nie da się przeprowadzić dużego remontu bez odpadów i pyłu. A jeżeli skuwamy glazurę lub tynk – także bez gruzu. Pamiętaj zatem o zamówieniu kontenera i ustawieniu go w odpowiednim miejscu.

Remont mieszkania w kamienicy

Istnieje pogląd, że remont mieszkania w kamienicy zazwyczaj generuje dość znaczące wydatki. Wiąże się to z szerokim zakresem wykonywania prac, a często również z wysokim stopniem ich skomplikowania. Naszym zdaniem, wszystko zależy od planu jaki mamy oraz kosztorysu prac jaki ustalimy. Kamienice cechują się wysokim sufitem, co daje szczególne pole manewru do wykończenia. Możesz pokusić się o stworzenie pięknej antresoli lub zamocowanie drewnianych belek tworzących piękną atmosferę. Uważaj jednak – kapitalny remont mieszkania w kamienicy może wymagać uzyskania pozwolenia budowlanego. Będą to na przykład remonty kamienic, które uwzględniają wyburzenie ścian nośnych czy podnoszenie ostatniej kondygnacji. Remonty kamienic niemal zawsze wiążą się z dużymi wydatkami. Koszty wynikają z konieczności remontu instalacji, przerobienia podłóg, ścian, a często także odnowienia instalacji hydraulicznej. Nie bez znaczenia będzie także stawka robocizny.

Remont łazienki w mieszkaniu

Remont łazienki wiąże się ze sporym zamieszaniem. Najlepszą opcją jest pozostawienie muszli klozetowej i umywalki do samego końca, a następnie jak najszybsza wymiana ich na nową ceramikę. Oczywiście, jest to możliwe tylko w przypadku pozostawienia urządzeń w dotychczasowych miejscach. Prace rozpoczynamy od demontażu urządzeń (wanny, brodzika, muszli ustępowej, umywalki itp.) i baterii, a następnie skuwamy całą glazurę i terakotę. W przypadku niewielkich szkód na ścianach, możemy je ukryć pod nowymi płytkami, jeśli są one większe, należy je najpierw wypełnić tynkiem lub gipsem. Odnowa wnętrza łazienki to tony gruzu i pyłu zalegające w mieszkaniu, które należy posprzątać oraz godziny hałasu powstającego podczas kucia starej glazury oraz montażu nowej. Ogólnie rzecz biorąc, warunki panujące podczas tych czynności bywają bardzo trudne i warto mieć tego świadomość.
Na sam koniec zastanówmy się jaki styl wnętrz i kolory nam się podobają. Oferta armatury, materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych jest tak duża, że łatwo się pogubić i pod wpływem chwili kupić rzeczy, które nie będą do siebie pasować. Starajmy się robić zakupy „na zimno” i z namysłem. W przypadku małych łazienek szczególnie dobrze zastanówmy się nad funkcjonalnością poszczególnych rozwiązań.

Remont kuchni w mieszkaniu

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. Swojego rodzaju serce całego mieszkania. Jej remont musi być skrupulatnie zaplanowany. Demontaż kuchni należy rozpocząć od wyniesienia części ruchomych, krzeseł, stołu i wolnostojącego sprzętu AGD. Po ich wyniesieniu możemy rozpocząć prace, które wiążą się z tonami kurzu i pyłu. Rozbiórka zabudowy, skuwanie glazury lub paneli są bardzo wymagającym etapem. To idealny moment na rozmieszczenie odpowiedniej ilości gniazdek. Pomyśl jakim sprzętem kuchennym dysponujesz i funkcjonalnie rozmieść dostęp do prądu. Należy pamiętać o tym, aby stworzyć w kuchni tak zwany trójkąt roboczy, czyli przestrzeń umożliwiającą swobodne poruszanie się między kuchenką, lodówką i zlewem. Koszt remontu kuchni uzależniony jest oczywiście od materiałów jakie wybierzemy oraz cen robocizny różnych ekip remontowych.

Remont balkonu w mieszkaniu

Zachwycający balkon pełen barwnych i bujnie kwitnących roślin czy cicha i spokojna oaza, na której możesz zrelaksować się w letnie dni po pracy? To możliwe! Balkon to dla mieszkańców bloków namiastka tarasu, a nawet ogrodu. Problemem jest jednak na ogół mała powierzchnia balkonu lub jego nieodpowiednie zagospodarowanie. Dobrze zaprojektowany i funkcjonalny balkon potrafi dać ogrom radości domownikom, a interesujących zastosowań jest wiele. Nawet niewielki balkon można łatwo zamienić w mini ogródek ziołowy czy bajecznie kolorowy kwietnik. Niewiele trzeba, by stał się schowkiem na słoiki czy zimową spiżarką. Remont balkonu rozpocznij od dobrania odpowiedniej podłogi – mogą być to płytki, panele lub np. modna w ostatnim czasie sztuczna trawa. Zadbaj także o balustradę. W kwestii aranżacji, bądź ostrożny. Inaczej urządzimy mały balkon, a inaczej ten o większej powierzchni. Dobrze jest więc przed zakupem mebli balkonowych rozplanować układ poszczególnych elementów, aby efekt finalny był dla nas zadowalający.

Wymiana podłogi od A do Z 

Jesteś na etapie wykończenia wnętrz i zastanawiasz się co na podłogę? Zbierz jak najwięcej wiedzy o różnych pokryciach podłogowych, o tym co jest potrzebne do ich położenia, jak kłaść panele czy glazurę. W przypadku paneli, czy gresu, glazury i płytek podłogowych, przeanalizuj różne klasy ścieralności i antypoślizgowość. Na inne zagrożenia narażone są płytki w łazience, w salonie lub w garażu. Przed położeniem podłogi, wyrównaj powierzchnię masą samopoziomującą. Szczególnie w wypadku dużych płytek, każda nierówność będzie potem bardzo widoczna i nieestetyczna. Na Twojej liście zakupów nie może zabraknąć kleju do płytek, fug i listew przypodłogowych lub cokołów.

A co z wyminą płytek? 

Na płytki nakładaj klej i układaj je równo na przygotowanej wcześniej powierzchni równolegle lub po przekątnej. Przyklej je i wypełnij fugi klejem. Daj im odetchnąć dobę, aby klej wysechł, a płytki się dobrze przykleiły. 

Pomaluj własne mieszkanie

Wykończenie ścian to prawdopodbnie najczęstsza i najpopularniejsza forma odświeżenia wyglądu mieszkania oraz domu. Dobierając kolor nowej farby, w pierwszej kolejości zwróć uwagę na efekty kolorystyczne. Wybierając kolory ścian i podłóg, sprawdź, czy dobrze ze sobą współgrają. Klasyczne barwy, jak kremowy i biały, są zawsze aktualne. Energetyczne kolory, zielony, czerwony, pomarańczowy, pobudzą Twoją kreatywność i wydobędą z Ciebie pokłady dobrej energii. Błękit i turkus są idealnym wyborem do sypialni lub salonu. Jeśli chcesz sprawdzić, jak malować ściany, oraz dowiedzieć się więcej o farbach ściennych i doborze kolorów, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Wybrałeś już nowy kolor i zastanawiesz się co dalej? Najwyższa pora zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Ostrożnie i dokładnie zakryj podłogi folią ochronną, taśmą maskującą lub gazetą. Jeśli to możliwe, przenieś swoje meble do innego pokoju, w przeciwnym razie zabezpiecz je również folią. Upewnij się, że na pewno masz odpowiedni zapas farb, płytek i innych materiałów. Niezależnie od tego, czy malujesz, czy kładziesz podłogę – odpowiednio przygotuj i zabezpiecz powierzchnię! Wyczyść wszystko i zniweluj nierówności. 

Krótki przewodnik o malowaniu 

Najpierw użyj małego pędzla do malowania narożników i trudno dostępnych miejsc. Następnie wałkiem podstawowym maluj ściany w kierunku pionowym, równe, kolejne pasy jeden obok drugiego. Upewnij się, że farba dobrze pokrywa ścianę. Jeśli jest taka potrzeba, połóż drugą i kolejne warstwy farby po przeschnięciu pierwszej. Jeśli kładziesz tapety, zadbaj o równe docięcie tapet i pełne pokrycie powierzchni tapety właściwym klejem. 

Remont bez remontu 

Chcesz wywołać efekt większych pomieszczeń? Stwórz taką przestrzeń z użyciem lekkich barw i eleganckich kafelek ściennych. Unikaj ciemnych, mrocznych kolorów. Wybierz białe okiennice i dbaj o ich czystość, aby do pokoju wpadało jak najwięcej światła. 

Jak połączyć odświeżone wnętrze ze starymi meblami? 

Skoordynuj dobieranie kolorów ścian, farb, tapet i podłóg z posiadanym wyposażeniem remontowanego pomieszczenia i dotychczasowym klimatem wnętrza. Klasyczna, biała ściana to idealna carte blanche pod każdy koncept. Ciemne kolory podkreślą wyraziste, stylowe meble, a pastelowe barwy to wybór idealny dla kobiet. Przy okazji remontu, zastanów się jak odnowić stare meble; zamieszanie i bałagan remontowy to dobry moment na odświeżenie starych krzeseł.

Nowe wnętrza Twojego domu będą nowym początkiem Twojego życia i dodadzą Ci nowej energii. Jeśli tylko odpowiednio zaplanujesz całą domową rewolucję, nie wypalisz się na starcie i doprowadzisz projekt do końca. Twóje wnętrza to Ty, pokazują Twój gust, wizję i charakter. Remont mieszkania daje nowe możliwości. A jeślisz szukasz dalszej inspiracji do urządzenie Twojego domu, zarejestruj sie na Westwing i odkryj nasze codzienne inspirujące kampanie!