Porcelana Ćmielów: twórczy duet tradycji i nowoczesności
Porcelana Ćmielów od lat gości w naszych domach i towarzyszy nam w wyjątkowych chwilach. Często pełni też rolę rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie jest obecna na stołach monarchów i dyplomatów na całym świecie. Można ją spotkać w pałacu Prezydenta RP, na dworze króla Belgów, w Watykanie. Ćmielowskie Zakłady Porcelany to najstarsza w Polsce fabryka wyrobów ceramicznych, która począwszy od XVIII wieku wciąż wytwarza tzw. białe złoto. Jakość wykonania i koronkowa robota zachwyca do dziś. Oprócz ulubionych przez koneserów porcelany kolekcjonerskich fasonów z wieloletnią tradycją, z Ćmielowa pochodzą też wyroby reprezentujące nowoczesne podejście do wzornictwa. Ćmielów Design Studio kreuje i obserwuje aktualne trendy, oferując użytkowe dzieła sztuki projektowane przez uznanych na świecie artystów ceramików.
Porcelana Ćmielów od lat gości w naszych domach i towarzyszy nam w wyjątkowych chwilach. Często pełni też rolę rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie jest obecna na stołach monarchów i dyplomatów na całym świecie. Można ją spotkać w pałacu Prezydenta RP, na dworze króla Belgów, w Watykanie. Ćmielowskie Zakłady Porcelany to najstarsza w Polsce fabryka wyrobów ceramicznych, która począwszy od XVIII wieku wciąż wytwarza tzw. białe złoto. Jakość wykonania i koronkowa robota zachwyca do dziś. Oprócz ulubionych przez koneserów porcelany kolekcjonerskich fasonów z wieloletnią tradycją, z Ćmielowa pochodzą też wyroby reprezentujące nowoczesne podejście do wzornictwa. Ćmielów Design Studio kreuje i obserwuje aktualne trendy, oferując użytkowe dzieła sztuki projektowane przez uznanych na świecie artystów ceramików.
Polska Grupa Porcelanowa: porcelana na światowym poziomie
Historycznym momentem było powstanie Polskiej Grupy Porcelanowej, która w lipcu 2018 roku połączyła siły 3 fabryk: w Ćmielowie, Łubianie i Chodzieży. Obecnie grupa łączy 4 marki: Ćmielów, Lubiana, Chodzież oraz Ćmielów Design Studio. Każda marka charakteryzuje się odmiennym asortymentem i trafia w gust innych klientów. Ćmielów i Chodzież wyróżniają się kunsztem ręcznego wykonania. Lubiana to jeden z największych producentów zastawy stołowej w Europie, który specjalizuje się w produktach o wysokiej jakości i funkcjonalności, skierowanych głównie do branży horeca. Z kolei Ćmielów Design Studio reprezentuje nowoczesne podejście do produktów użytkowych, które pojawiają się na wystawach na całym świecie m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Są idealną propozycją dla miłośników nowoczesnego designu. Ideą PGP jest różnorodność i zwiększenie dostępności porcelanowych produktów, które wyróżnia wielopokoleniowa tradycja. Mimo zmiany struktur firm, łączy je wciąż ta sama misja i niezmienna tradycja.
Porcelana Ćmielów: historia marki
Legenda mówi, że w roku 1790 w Ćmielowie u podnóża Gór Świętokrzyskich garncarz Wojtas wraz z grupą rzemieślników stworzył manufakturę produkującą wyroby gliniane. Ta data wyznacza początek istnienia ćmielowskiej fabryki. Łatwo obliczyć, że w tym roku mija 230 lat od tego czasu. Z okazji wyjątkowego jubileuszu zakład przygotował niespodzianki dla koneserów… Ale o tym później. Wróćmy do historii. Opowiadając dzieje ćmielowskiej porcelany, nie można pominąć nazwiska kanclerza wielkiego koronnego Jacka Małachowskiego, który przyczynił się do rozsławienia wyrobów ćmielowskich rzemieślników. W 1811 roku podarował je osobistościom Księstwa Warszawskiego, m.in. księciu. Józefowi Poniatowskiemu, który się nimi zachwycił. Fajans z Ćmielowa zaczął być coraz bardziej modny.
Działalność fabryki w XIXw.
Po śmierci marszałka Małachowskiego w 1821 r. fabryka miała różnych właścicieli, aż w 1839 roku przejęła ją rodzina Weissów, a w latach 40. XIX stulecia Gabriel Weiss zapoczątkował w Ćmielowie produkcję porcelany. Początkowo wyroby porcelanowe miały wyłącznie biały kolor. W fabryce działała natomiast malarnia, w której serwisy ozdabiano barwną dekoracją i złoceniami, pojawiały się też monogramy lub herby klientów. Główny projektant firmy Marinus Liedel zaczął opracowywać nowe fasony. Wówczas powstał kultowy zestaw Rococo. Co ciekawe, w latach 70. XX wieku do produkcji przywrócił go ówczesny projektant firmy, autor wielu sławnych serwisów, Wincenty Potacki.
Działalność fabryki rozkwitła w drugiej połowie XIX wieku. Porcelana Ćmielów w tym czasie była produkowana z surowca sprowadzanego z Francji i wyróżniała się najwyższą jakością, pięknymi kształtami i starannymi dekoracjami. W fabryce trwała także produkcja kamionki i fajansu. Lata 70. i 80. XIX wieku to także rozkwit produkcji porcelanowych figurek. Służyły one m.in. jako kałamarze, wazoniki, czy przyciski do papieru. Do tradycji ich wytwarzania powrócono w latach 50. i 60. XX wieku.
Fabryka porcelany Ćmielów w XXw.
Wybuch I Wojny Światowej zatrzymał produkcję, wznowiono ją w 1920 roku, a w latach 30. na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na zamku królewskim trafił legendarny serwis Empire, nawiązujący do epoki klasycyzmu. Warto odnotować, że w 1926 r. ćmielowskie zakłady przejęły fabrykę w Chodzieży, gdzie produkowany dotąd fajans, zamieniono na wytwórnię porcelitu. Niestety, w latach 40. doszło do ponownego podziału fabryk, ponieważ niemieckie kierownictwo zdecydowało o odłączeniu Chodzieży i produkowania tam wyłącznie tańszego fajansu. Ostatecznie dziś oba zakłady znów mają tego samego właściciela.
W okresie międzywojennym w fabryce porcelany w Ćmielowie powstały znane kolekcje w stylu Art Déco – kubistyczne serwisy Kula i Płaski, a także fasony Pułaski i Lwów. Wtedy też w Ćmielowie wytworzono porcelanę różową, która stała się prawdziwą konkurencją dla białej i kremowej.
Ważnym okresem w dziejach fabryki porcelany w Ćmielowie są lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Historyczne zakłady stały się wtedy jednym z najważniejszych w Polsce miejsc nowoczesnego designu. Z tego okresu pochodzą kultowe serwisy do kawy i herbaty z serii Goplana, a także kolekcje: Krokus, June, London, (projekty W. Potackiego) oraz Ina czy Dorota (autor projektu – Lubomir Tomaszewski).
Porcelana Ćmielów: tradycja, która zobowiązuje
Wyroby ćmielowskiej fabryki na przestrzeni wieków zachwycały i wciąż zachwycają. Serwisy zawsze są wspaniałym pomysłem na elegancki prezent ślubny, w wielu rodzinach są przekazywane z pokolenia na pokolenie i używane przy uroczystych okazjach takich jak wieczerza wigilijna, przyjęcia z okazji chrztu, komunii czy rocznic ślubnych.
Okres świetności po raz kolejny przeżywają ćmielowskie figurki. W PRL-u powrócono do tradycji ich wytwarzania, a z rąk znanych projektantów powołanego do życia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszło wiele tych miniaturowych rzeźb, które zdobiły półki ówczesnych meblościanek. Dziś na fali popularności designu tamtego okresu figurki znów są modne i osiągają na aukcjach wysokie ceny.
Porcelana Ćmielów: poznaj wyjątkowe kolekcje zastawy stołowej
- Goplana, to projekt Wincentego Potackiego z 1960. Wyróżnia się smukłymi, cylindrycznymi korpusami i jest jednym z najbardziej charakterystycznych ćmielowskich serwisów kawowych z lat 60. XX wieku. Goplana reprezentuje nurt Polskiego New Look’u. Każdy element wykonywany jest ręcznie z najwyższej jakości masy porcelanowej. Kolekcja Zadebiutowała na 30. Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1960 r, zyskując miano „szlagieru pełnego wyrazu”.
- Feston, to projekt Wincentego Potackiego utrzymany w stylu z okresu międzywojennego. Kolekcję wyróżniają tradycyjne kształty oraz urokliwa ręczna dekoracja łącząca elementy złota z kobaltem i purpurą. Jej znakiem rozpoznawczym są łagodne falujące linie naczyń oraz dekoracje mistrzowsko łączące złoto z kobaltem i purpurą. Funkcjonalność, prostota kształtu i wygoda użytkowania czynią z kolekcji Feston zestaw uniwersalny.
- Pułaski, projekt Romana Szlachetki z 1995 r. Uwagę przyciąga elegancki i niebanalny kształt elementów inspirowanych stylem kubistycznym. Kolekcja łączy w sobie harmonię poszczególnych elementów i niezwykłą funkcjonalność ukazaną w pełnej elegancji. Wieść niesie, że inspiracją dla projektanta była prostokątna papierowa torebka nadmuchana powietrzem.
- Lwów, projekt ćmielowskiej pracowni wzorniczej. Powstał z inspiracji popularnym w latach 30. XX wieku serwisem o tej samej nazwie, który wówczas był przeznaczony dla polskich placówek dyplomatycznych. Lwów reprezentuje styl charakterystyczny dla tamtego okresu – art deco. Gometryczne formy naczyń, zostały wzbogacone wyrafinowanym uchwytem w kształcie pąka róży. Wyszukane dekoracje, ręcznie malowane złoto, czy minimalistyczne, platynowe wykończenia sprawiają, że Lwów jest niezwykle elegancki.
Kolekcja jubileuszowa porcelany Ćmielów
Oto kilka propozycji podobnych produktów na Westwing
Fabryka porcelany Ćmielów uroczyście obchodzi swój jubileusz – 230 lat istnienia i funkcjonowania tej okazji przygotowano limitowaną edycję kultowej kolekcji „Margaret”. Jubileuszowa edycja zachwyca subtelną formą i bogatymi wzorami.
Projekt tego wyjątkowego zestawu powstał w 1976 roku, a jego autorem jest Wincenty Potacki. Nową odsłonę słynnego fasonu wyprodukowano w limitowanej liczbie 230 zestawów na 230 rocznicę, a każdy z nich oznaczony jest indywidualnym numerem serii, gwarantującym autentyczność i niepowtarzalność. Klasyczna biała porcelana Ćmielów jest ozdobiona czarnym, roślinnym wzorem i wysokokaratowymi złotymi dekorami. Proste, klasyczne kształty naczyń z charakterystycznym rozszerzającym się korpusem umieszczonym na podwyższonej stopce sprawiają, że Margaret trafia we wszystkie gusty. W tym wyjątkowym projekcie połączone wszelkie cechy ćmielowskiej porcelany – elegancję, precyzję i tradycyjne wzornictwo.
Oprócz kolekcji „Margaret” fabryka ćmielowska przygotowała także 10 fasonów unikatowych filiżanek, a każdej nadano imiona mitologicznych bogiń – w sumie powstało 230 sztuk z każdego fasonu, każda oznaczona unikalnym numerem. Seria bogato zdobionych filiżanek ma wartość kolekcjonerską, którą zyskało już wiele ćmielowskich produktów – ten zwyczaj fabryka pragnie kontynuować. Okolicznościowe wyroby są uhonorowaniem długiej historii marki, która wciąż oferuje nie tylko koneserom fantastyczne wyroby.
Ćmielów Design Studio: nowoczesny design z tradycją
Ćmielów Design Studio to młodsza siostra Ćmielowskich Zakładów Porcelany. Przyciąga uwagę tych, którzy kochają ceramikę w nowoczesnym wydaniu. Powstała w 2013 roku marka reprezentuje nowoczesne podejście do wzornictwa. Na jej czele stoi prof. Marek Cecuła, uznany ceramik i projektant. Jego nazwisko jest znane w kręgach artystycznych związanych z ceramiką i designem w Europie i na świecie. Należy wspomnieć, że Marek Cecuła wiele lat pracował we własnej pracowni w USA, prowadził zajęcia i był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Jego prace prezentowane były w Victoria & Albert Museum w Londynie, Museum of Fine Arts w Houston, Museum of Arts and Design w Nowym Yorku, Le Musée Royal de Mariemont Belgium.
Działalności Ćmielów Design Studio przyświeca idea, by produkty użytkowe były przykładem współczesnej estetyki, oryginalności i dobrego designu. Wyroby pracowni są unikalne ze względu na ręczne modelowanie, które ujawnia dotyk i ślady wytwórcy zarówno w formie, jak i dekoracji.
Ćmielów Design Studio: charakterystyka produktów
Oto kilka propozycji podobnych produktów na Westwing
Innowacyjna pracownia wzornicza od 2013 roku tworzy nowoczesne produkty użytkowe, które są małymi zestawami albo pojedynczymi elementami w zgodzie nowoczesnym podejściem do estetyki. Przedstawiamy kilka niezwykłych kolekcji stworzonych przez Ćmielów Design Studio:
- New Atelier. Pierwszy produkt w portfolio marki Ćmielów Design Studio zaprojektowany zgodnie z trendem Mix&Match, czyli mieszaj i łącz. Zachęca zatem do zestawiania wzorów i kolorów. Kolekcja jest dostępna w białej wersji oraz z kolorowymi dekorami w kilku barwach. Produkt otrzymał w 2013 nagrodę Must Have przyznawaną w ramach Łódź Design Festival.
- Pogięta. Projektanci Ćmielów Design Studio czerpią inspirację z codziennych rzeczy. Przykładem jest kolekcja Pogięta, która bawi się światłem, imitując pogniecioną kartkę. Jednocześnie zachwyca pastelowymi kolorami i delikatną fakturą.
- Blue Line. Biel minimalistycznych naczyń została podkreślona kobaltową obwódką, nadając aranżacji stołu oryginalny charakteru.
- CRATF. Kolekcja subtelnie nawiązuje do rękodzieła. Ręcznie wypracowana delikatność i subtelność naczyń idzie w parze z ergonomią.
- Kostki. Akcesoria stołowe: solniczka i pieprzniczka w formie kostek do gry z białej, szkliwionej porcelany, projekt Edyty Cieloch. Produkt znalazł się MoMa Design Store w NY i Hongkongu.
- System. Kolekcja reprezentuje pełne zintegrowanie elementów – filiżanka ze spodkiem łączą się za pomocą rowków na swych powierzchniach. Została doceniona w konkursie Solution 2018 w ramach targów Ambiente we Frankfurcie, urzekając nowoczesną formą i funkcjonalnym designem. W kolekcji jest też dostępny zestaw kawowy, a także czajnik i cukiernica.
- Filiżanki XL. Propozycja dla osób uwielbiających dużą kawę lub herbatę. W takich naczyniach można też podać zupę. Produkt otrzymał nagrodę Must Have 2018 w ramach Łódź Design Festival.
Porcelana Ćmielów jest i pozostanie symbolem długiej tradycji i wyjątkowego rzemiosła, co przekłada się na urzekające piękno, subtelność i funkcjonalność wyrobów. Każdemu nakryciu stołu dodaje elegancji i wyrazistości. Naczynia same w sobie stanowią wspaniałą dekorację. Nowoczesny element, jaki wnosi Ćmielów Design Studio dopełnia ofertę, nadąża za trendami i przyciąga również młodsze pokolenia zainteresowane trendami we wzornictwie.
Zdjęcia: Polska Grupa Porcelanowa
Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w obniżonych cenach!