Modne dywany – piękna dekoracja podłogi, komfort dla twoich stóp
Skoro dekorujemy ściany, kładziemy na nich tapety, stiuki, lamperie, malujemy na piękne kolory, dlaczego nie mielibyśmy ozdobić też podłogi? Efektowne, modne dywany potrafią zrobić całe wnętrze. Nie bój się, że dywan zasłoni parkiet – dawniej kładło się go, żeby zakamuflować mankamenty posadzki, dziś przeciwnie, żeby podkreślić jej urodę – ciekawie ułożone klepki, ciepły odcień drewna…
Skoro dekorujemy ściany, kładziemy na nich tapety, stiuki, lamperie, malujemy na piękne kolory, dlaczego nie mielibyśmy ozdobić też podłogi? Efektowne, modne dywany potrafią zrobić całe wnętrze. Nie bój się, że dywan zasłoni parkiet – dawniej kładło się go, żeby zakamuflować mankamenty posadzki, dziś przeciwnie, żeby podkreślić jej urodę – ciekawie ułożone klepki, ciepły odcień drewna…
Jak wybrać idealny dywan? Podpowiadamy!
Dywan to atrakcyjny dodatek – dobiera się go do stylu wnętrza, kolorów w jakich jest urządzone, no a przede wszystkim to co kładziesz pod nogami musi się tobie podobać. Dywan jest jak obraz na ścianie – dobierasz go do wystroju wnętrza, ale czasem warto do niego dopasować resztę, zwłaszcza. kiedy jest wyrazistym, dominującym akcentem. Taka rozłożona na podłodze tkanina ma swój określony rozmiar – nawet ten niewielki rzuca się w oczy. Zadbaj, żeby ładnie wkomponował się w aranżację salonu czy sypialni, dobierz do stylu w jakim są urządzone. Jeśli pojawiają się na nim kolory, dobrze żeby powtarzały się np. na tapicerce sofy, we wzorze na poduszce czy narzuconym pledzie. Aranżacja będzie robiła wrażenie spójnej.
Modne dywany 2023 – tych 3 trendów nie możesz przegapić
Dzisiaj wnętrza urządzamy tak, żeby były przytulne i zachęcały do spędzania w nich czasu. Stąd stonowane kolory inspirowane naturą, miękkie otulające tkaniny, ciepłe w dotyku drewno.. Dywany idealnie wpisują się w ten trend. Nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzyć stopy z puszystym włochaczu lub poczuć przyjemną szorstkość naturalnej juty. A jakie modne dywany są na czasie w 2023 roku? Nie traci na popularności vintage – kochamy wnętrza z duszą, odrobinę nostalgiczne, zapatrzone w przeszłość, co nie znaczy trącące myszką. Dziś stare łączy się z nowym tworząc ciekawe, eklektyczne aranżacje. Nowocześniejsze przestrzenie polubią dywany o abstrakcyjnych wzorach i kształtach, a we wnętrzach urządzonych w tzw. stylach eko (boho, japandi, skandynawski) idealnie sprawdzą się ręcznie robione z naturalnych włókien – juty, wełny, bawełny czy morskiej trawy. Nowością są dywany łączące różne kolory – wpisują się w coraz bardziej popularny trend jakim jest colorblocking – jak wyglądają przeczytasz w kolejnym akapicie. No i wreszcie dywany strukturalne – strzyżone tak, że tworzą na swojej powierzchni różne wypukłości i wklęsłości – bardzo oryginalne.
1. Nostalgiczne dywany w stylu vintage
Modne dywany vintage – szlachetnie spatynowane, odrobinę wypłowiałe – są numerem jeden w tym sezonie. Niektóre „starzeją” się naturalnie, na innych efekt sprania uzyskuje się poprzez odpowiednie farbowanie czy cyfrowy nadruk. Wszystkie wyglądają jak piękne gobeliny, mają cudowne wzory nawiązujące do historycznych kobierców, nieco orientalne, przypominające perskie tapiserie.. Te ręcznie tkane robione są z najlepszej jakości przędzy, a jeśli ze sztucznych włókien to idealnie imitujących naturalne (również w dotyku). Dywany z nutą retro idealnie sprawdzą się we wnętrzach z duszą, (np. w mieszkaniach w starych kamienicach), ale też w eklektycznych aranżacjach, w których królują połączenia starego z nowym. Dywany vintage będą eleganckim akcentem do salonu, ale i gabinetu czy pokoju gościnnego.
2. Modne dywany: ciepłe i jasne kolory ziemi
Chcemy, żeby nasz dom był ciepłą, bezpieczną przystanią, w której lubimy spędzać czas i odpoczywać od otaczających nas na co dzień bodźców. Dla wszystkich tych osób trendsetterzy od kolorów polecają piękną spokojną gamę stonowanych odcieni inspirowanych niezawodną naturą. Pojawia się sporo neutralnych beżów, ciepłych brązów, rudości, oliwkowych i eukaliptusowych zieleni z domieszką szarości. Takie też kolory mają w tym sezonie modne dywany. To fantastyczna propozycja zwłaszcza do pomieszczeń, w których lubimy się relaksować. Dywany w kolorach ziemi sprawdzą się idealnie w sypialni, gdzie będą wyciszać i pomagać zasnąć. To również propozycja do salonów, zwłaszcza, kącików wypoczynkowych, urządzonych w neutralnych kolorystycznie stylach takich jak na przykład japandi.
3. Colorblocking
Ten trend staje się u nas coraz bardziej popularny, ale nie wszyscy wiedzą czym jest. Colorblocking to nic innego jak łączenie kolorów, a we wnętrzach pojawił się jako inspiracja sztuką początku XX wieku (szczególnie obrazami Pieta Mondriana) którą zdominowały proste geometryczne kształty i kontrastujące barwy. I one właśnie pojawiają się w tym sezonie na modnych dywanach tworząc wysmakowane kolorystycznie desenie. Wspaniale ożywiają nie tylko posadzkę, ale całe wnętrze, a ponieważ są dość mocnym akcentem, warto zwrócić uwagę czy „nie gryzą” się kolorystycznie z pozostałymi elementami wystroju. Z pewnością będą wyróżniać się we wnętrzu niczym oryginalne dzieło sztuki.
4. Ekologiczne i naturalne materiały
Dywany ręcznie plecione z naturalnych włókien nie wychodzą z mody i dobrze, bo świetnie wpisują się w nadal obowiązujący trend sustainbility. Co to takiego? Mówiąc najprościej „zrównoważony rozwój” – taktyka projektowania i urządzania wnętrz polegająca na ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Z tą ważną zasadą można powiązać znane powiedzenie Miesa Van der Rohe „mniej znaczy więcej” – minimalizujemy wystrój za to stawiamy na jakość, wykorzystujemy jak najwięcej naturalnych materiałów. Modne dywany robione z surowców występujących w przyrodzie takie właśnie są a do tego wprowadzają mnóstwo przytulności i ciepła. A poza tym są miłym neutralnym akcentem, który ładnie wkomponowuje się w stonowane kolorystycznie wnętrza. W zależności od surowca, z którego zostały zrobione, mogą mieć różne faktury. I tak wełna i bawełna będą bardziej miękkie i przyjemne dla stóp, podczas gdy nieco siermiężna juta będzie przyjemnie drapać. Coraz bardziej popularne są włókna sizalowe, które otrzymuje się z liści agawy sizalowej i chętnie wykorzystuje m.in. do zaplatania dywanów i chodników. Jakie jeszcze są zalety innych naturalnych surowców”
1. Juta
Ten ekologiczny surowiec ma teraz swoje pięć minut, ale czy zastanawiałeś się czym jest? Niewiele osób wie, że popularna juta jest jednoroczną, kwitnącą rośliną, która dostarcza włókien przędnych i jednocześnie jest… warzywem, a jej kolorowa odmiana ma cenne właściwości lecznicze. Jako materiał jest w pełni biodegradowalna i składa się ze w 100% naturalnego włókna. Najczęściej stosowana właśnie do wyrobu dywanów i chodników – wrażliwcom będzie przeszkadzała jej nieco szorstkawa struktura, inni polubią przyjemne łaskotanie w stopy.
2. Wełna
Pozyskuje się ją z naturalnego runa najczęściej owiec, ale też wielbłądów, alpak i lam. Jest bardzo wytrzymała, dlatego modne dywany z niej utkane nawet po wielu wielu latach wyglądają jak nowe. Dobrze się farbuje, dzięki czemu tkaniny z niej zrobione zachwycają różnorodnością pięknych odcieni. Miękka, miła w dotyku i ciepła.
3. Bawełna
Nie odbarwia się, nie odkształca i nie chłonie zapachów. Niewielki bawełniany dywan można bez problemu wyprać w pralce. Podobnie jak wełna daje się łatwo farbować, choć z natury jest biała, kremowa, beżowa lub jasnozielona. Jest jednym z najpopularniejszych i łatwo dostępnych surowców, dlatego kupując dywan bawełniany nie narażasz się na wielkie straty w portfelu, za to zyskujesz dobrą jakość.
4. Trawa morska
Rośnie na brzegach oceanów. Jest bardzo trwała, daje wyrazistą fakturę, którą tworzą mocne sploty. Jest lekka – chętnie wyplata się niej nie tylko modne dywany, ale też siedziska mebli, kosze, dekoracje na ścianę.
Jak widzisz pomysłów na modne dywany jest w tym sezonie sporo. Co jeden to ciekawszy. Zatem daj ponieść się swojej wyobraźni i zdecyduj, który najpiękniej będzie się prezentował
w twoim domu. Mnóstwo propozycji znajdziesz na Westwing. Wystarczy się zarejestrować by po chwili cieszyć się wysmakowaną dekoracją na swojej podłodze.