Meble industrialne: surowość i charakter
Minimalistyczne, surowe i bardzo oryginalne meble industrialne pomogą Ci zaaranżować efektowne i niepowtarzalne wnętrze. Najlepiej wyglądają one w dużych, otwartych przestrzeniach, np. po starych magazynach czy pomieszczeniach pofabrycznych, a także w dużych i wysokich mieszkaniach w kamienicach. Jeśli jednak kochasz taką estetykę, a mieszkasz w standardowym wnętrzu – nie musisz się martwić. Możesz je urządzić w stylu nawiązującym do industrialnego czy loftowego. Rzecz w tym, by znać cechy tych stylów oraz pasujących do nich mebli i umieć wybrać z bogatej oferty te, które sprawdzą się w Twoim domu. Chętnie Ci w tym pomożemy.
Minimalistyczne, surowe i bardzo oryginalne meble industrialne pomogą Ci zaaranżować efektowne i niepowtarzalne wnętrze. Najlepiej wyglądają one w dużych, otwartych przestrzeniach, np. po starych magazynach czy pomieszczeniach pofabrycznych, a także w dużych i wysokich mieszkaniach w kamienicach. Jeśli jednak kochasz taką estetykę, a mieszkasz w standardowym wnętrzu – nie musisz się martwić. Możesz je urządzić w stylu nawiązującym do industrialnego czy loftowego. Rzecz w tym, by znać cechy tych stylów oraz pasujących do nich mebli i umieć wybrać z bogatej oferty te, które sprawdzą się w Twoim domu. Chętnie Ci w tym pomożemy.
Co to jest styl industrialny, jego charakterystyczne cechy
Zanim zaczniesz szukać mebli industrialnych, zapraszamy Cię w krótką podróż do przeszłości, a ściślej do Nowego Jorku z lat 50. minionego wieku. To były trudne czasy recesji. Wiele firm zbankrutowało, pozostały po nich przestrzenie magazynowe, pofabryczne. Na szczęście długo nie stały puste, szybko zaczęli je wykorzystywać lokalni artyści, którzy aranżowali w środku swoje pracownie. W surowych pomieszczeniach pojawiły się proste, funkcjonalne sprzęty, np. drewniane stare skrzynie, stołki, metalowe półki, itp.
-
Przestronność
… i wysokość pomieszczeń, które czasem są optycznie dzielone na aneksy za pomocą np. regałów, przesuwnych szklanych drzwi lub szklanych ścian obramowanych metalem. Wykorzystuje się miejsce pod sufitem, urządzając mieszkania z antresolą, na której zwykle urządzane jest miejsce do spania. Antresole osłonięte są metalową lub drewnianą balustradą. Duże okna są przeważnie bez osłon i dekoracji. -
Surowość materiałów wykończeniowych
Typowym materiałem jest nieobrobione drewno, metal, szkło. Ściany wykończone bywają betonem lub cegłą, z widocznymi rurami, przewodami wentylacyjnymi, instalacjami hydraulicznymi itp. -
Prostota wyposażenia
Meble są przede wszystkim z drewna. Pasują tu również metalowe regały wyglądające niczym wzięte z magazynu, mogą być częściowo przeszklone, rozkładane stoły z drewnianym blatem i na metalowych stelażach, proste, geometryczne w formie podręczne stoliki. W roli oświetlenia występują żarówki na kablu. -
Spokojne kolory
Głównie szarości, czerń, nieco bieli, odcienie drewna stali i miedzi.
Materiały na meble w stylu industrialnym
Meble industrialne są najczęściej wykonane z drewna wyglądającego na stare i podniszczone, z widocznymi pęknięciami, sękami, słojami. Miewają metalowe okucia i detale dekoracyjne. Wiele sprzętów wykonanych jest w całości z metalu. Sprawdzają się też elementy szklane (np. blaty stolików), ze skóry (tapicerka mebli), aluminium (lampy).
Kolory mebli w stylu industrialnym
Nie odbiegają one od kolorystyki całego wnętrza. Sprzęty są w naturalnym odcieniu drewna, z którego zostały zrobione. Meble industrialne wykonane z metalu można pomalować na czarno, czasem są wykańczane tak, by wyglądały na odrapane, pokryte rdzą (mile widziane są autentyczne meble z widocznymi oznakami upływającego czasu). Wśród kolorów pojawiają się elementy błyszczące stalą, miedzią, mosiądzem.
Typowe meble do salonu w stylu industrialnym
Wnętrza industrialne powinny być urządzone prosto i funkcjonalnie. Sprzętów nie może być za dużo. Wybieraj te, które są niezbędne, najlepiej by jednocześnie mogły mieć elementy dekoracyjne (efektowne drewno z sękami, niebanalne uchwyty czy okucia, nóżki). Meble industrialne w dużych przestrzeniach powinny mieć spore gabaryty – w przeciwnym razie będą wyglądać zabawnie, a nie designersko.
Do typowych sprzętów należą:
- sofa tapicerowana skórą w ciemnym odcieniu na przykład brązu, zieleni, szarości. Ożywią ją dekoracyjne poduchy, futrzane lub w proste, graficzne wzory;
- stoliki kawowe z metalu lub z drewnianym blatem lecz na metalowych nóżkach, możesz je pomalować na jakiś weselszy odcień, pasujący np. do poduszek na sofie;
- stół z drewnianym blatem, najlepiej na metalowych nogach odnajdzie się w kąciku jadalnym lub na granicy aneksu kuchennego i części wypoczynkowej;
- metalowy regał na książki;
- metalowe lub drewniane wiszące półki – przydadzą się na stylowe drobiazgi dekoracyjne, np. stary budzik lub inny zegar, prosty szklany wazon itp.;
- w roli mebla mogą wystąpić lampy stojące z metalową osłoną żarówki i na metalowym stelażu;
- komoda drewniana lub z modułów z drewna albo metalu. Ciekawie wygląda mebel pomalowany metodą przecierki;
- konsola lub sekretarzyk z metalu lub surowego drewna to meble funkcjonalne i bardzo dekoracyjne.
Wskazówka: jeśli masz możliwość kupienia autentycznych mebli industrialnych na aukcji czy pchlim targu – koniecznie skorzystaj. Stare przedmioty z duszą to wielki plus dla aranżacji.
Meble industrialne do sypialni
Wyposażenie sypialni industrialnej jest raczej proste i surowe. Dominują szarości kojarzące się z betonem, elementy bieli, brązu w odcieniach drewna. Wśród mebli industrialnych najważniejsze jest proste łóżko w metalowej lub drewnianej ramie. Metalowe ma zwykle kute wezgłowie, jest czarne lub szare. Łóżka drewniane robią wrażenie dość topornych, jednak w industrialnej kompozycji świetnie się odnajdują. Można też zdecydować się na proste łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, które ociepli atmosferę wnętrza. Powinno mieć spokojny, np. grafitowy lub antracytowy kolor, podobnie jak jego dzienna dekoracja (narzuta, poduszki dekoracyjne). Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest również łóżko z palet, które można zrobić samodzielnie, a kupić tylko wygodny materac. Stara drabina może stać się niebanalną ozdobą, a przy okazji posłuży za podręczny wieszak na ubrania.
W sąsiedztwie łóżka powinny stać szafki nocne dobrane do mebla, a więc drewniane lub metalowe. Przyda się prosta komoda z metalowymi okuciami. Można ją pomalować metodą przecierki i w ten sposób optycznie dodać jej lat. Metalowe lub drewniane regały, półki ścienne na drobiazgi i dekoracje, skrzynia na pościel uzupełnią wystrój. Sypialnia loft jest idealnym miejscem na stary fotel i stolik oraz stojącą lampę – przytulny kącik na lekturę w wolnej chwili.
Meble industrialne do jadalni
Masz sporo możliwości przy wyborze stołu – najważniejszego mebla w jadalni. Może być cały z metalu, niczym uratowany z fabryki, gdzie służył jako blat roboczy. Innym rozwiązaniem jest mebel z grubym drewnianym blatem na metalowych nogach lub innym stelażu z metalu. Jeśli stawiasz na industrialną, chłodną elegancję pomyśl o stole ze szklanym blatem i w stalowym wykończeniu.
Krzesła dobieraj niezależnie od wyglądu stołu – przy drewnianym mogą stać metalowe, albo plastikowe pomalowane metaliczną farbą. Mogą być z twardymi siedziskami (połóż na nich stosowne poduszki), mogą być tapicerowane skórą i z metalowymi nogami. Najlepiej, aby krzesła nie wyglądały jak z kompletu – w fabrykach takich z pewnością nie spotkalibyśmy. Każde może więc być inne. W industrialnej jadalni sprawdzą się też proste hokery lub stołki.
Co z innymi sprzętami? Nad stołem koniecznie zawieś wyraziste lampy z metalowymi kloszami. Mogą też być modele na kablach. Pomyśl o witrynie za szkłem, oczywiście stylowej, industrialnej. Metalowy, mobilny pomocnik na kółkach też będzie praktyczny.
Meble industrialne a loftowe – różnice
Różnice między meblami industrialnymi a loftowymi będą bardziej czytelne, gdy poznasz, czym różni się mieszkanie loft od mieszkania w stylu industrialnym.
Meble w stylu industrialnym
Styl industrialny jest przypisany do autentycznych, przestronnych i wysokich wnętrz pofabrycznych z dużymi oknami. Ściany są z cegły w naturalnym kolorze lub z surowego betonu. W takim wnętrzu widoczne są autentyczne rury, instalacje wentylacyjne, kable. Przeważa stonowana, raczej ciemna kolorystyka w odcieniach szarości, brązu, stali. Meble o historycznym rodowodzie są proste, metalowe lub drewniane a sofy postarzone tapicerowane skórą. Oszczędne dekoracje nawiązują do pofabrycznej estetyki i z reguły pochodzą z dawnych fabryk, magazynów, zakładów, np. tabliczki informacyjne. Oświetlenie jest surowe, dominują metalowe lampy-reflektorki.
Meble w stylu loftowym
Mieszkania w stylu loftowym są współcześnie projektowanymi i budowanymi budynkami nawiązującymi wyglądem do pofabrycznych obiektów. W mieszkaniach nie ma zatem elementów o historycznym, postprzemysłowym pochodzeniu. Ściany są wykończone płytami betonowymi lub betonem architektonicznym, czasem też cegłą, która może być, zwłaszcza cegła w salonie, pomalowana na biało lub szaro. Wnętrza wyróżniają się jaśniejszą od industrialnych kolorystyką, dopuszczalne są barwy pastelowe, np. kolor żółty, niebieski, turkusowy. Aranżacja loftu sprowadza się do użycia współcześnie wykonywanych mebli i dodatków. Urządzając salon w stylu loft, szukaj więc dużej nowoczesnej sofy modułowej, miękkich pufów, designerskich drewnianych stołów i krzeseł z metalu, tworzywa, drewna. Sprawdzą się też meble vintage samodzielnie postarzone, np. komody. Mile widziane są dodatki i tkaniny: dywany w geometryczny wzór, poduszki na sofie, na ścianie może wisieć metalowy zegar inspirowany modelem z fabryki lub dworca albo plakaty, artystyczne fotografie czy nowoczesne obrazy.
Jak dekorować mieszkanie w stylu industrialnym?
Chociaż wnętrza industrialne są dość surowe i takie wrażenie powinno pozostać, warto urozmaicić aranżację za pomocą określonych dekoracji i dodatków.
Przede wszystkim wyeksponujmy widoczne elementy architektoniczne pozostałe po dawnej fabryce. Wszelkie słupy, filary, stare gwoździe, haki w ścianach, kratki wentylacyjne, kable, rury w tym przypadku będą pełnić funkcje dekoracyjne. Czyścimy je tyle, ile jest to niezbędne, nie malujemy, nie ścieramy plam ze starej farby.
Jeśli chodzi o inne dekoracje, to muszą one nawiązywać do pofabrycznej estetyki. Na ścianie może zawisnąć stary plakat oprawiony w metalową ramę, ewentualnie grafiki przedstawiające dawne życie w tym wnętrzu, tabliczki informacyjne (wyjście, wejście, nie dotykać, regulamin itp.). Warto również zainteresować się przedmiotami z dawnych epok – stary gramofon, maszyna do pisania, radio na pewno podkreślą styl wnętrza. Jednak z dekoracjami nie można przesadzać, kierujmy się zasadą „mniej znaczy więcej”.
Oświetlenie w stylu industrialnym
Jak w każdym wnętrzu, tak i w industrialnym oświetlenie gra kluczową rolę. Walorem pomieszczeń pofabrycznych są wielkie okna, które wpuszczają do środka dużo światła za dnia. Najważniejsze przy wyborze sztucznego oświetlenia jest to, by harmonijnie współgrało ze stylistyką wnętrza. Odsłonięte kable i widoczne żarówki idealnie się tu odnajdują. Wybieraj lampy z materiałów, które przeważają w mieszkaniu: ze szkła, metalu, ewentualnie na betonowej podstawie. Prosta, oszczędna forma lamp i duże gabaryty dostosowane do rozmiaru i wysokości wnętrz powinny być wyznacznikiem Twoich poszukiwań.
Charakterystyczne dla industrialnych przestrzeni są duże, metalowe reflektory i lampy podłogowe wyglądające jak przeskalowane lampki biurkowe. Warto rozważyć punkty oświetleniowe na wyrazistych belkach, z których zwieszają się kable zakończone dużą żarówką. W takim wnętrzu jest też miejsce na surowe, metalowe kinkiety.
Jak wykonać lub odnowić meble industrialne
Wprawdzie meble industrialne bez trudu kupisz w sklepie czy na aukcji w internecie, to my jednak zachęcamy Cię do uruchomienia wyobraźni i zrobienia mebla własnym sumptem. Masz przynajmniej 3 możliwości:
Zrób meble z palet lub skrzynek na owoce czy wino.
Takie materiały są tanie, ekologiczne i trwałe. Przede wszystkim jednak są uniwersalne, bo można z nich wykonać meble do każdego wnętrza. Za pomocą palet zrobisz łóżko do sypialni, nocną szafkę, stolik kawowy, sofę. Zadanie nie jest skomplikowane, wystarczy kupić w internecie europalety, oczyścić je, wyszlifować, ewentualnie uzupełnić zagłębienia masą do drewna, a następnie pomalować farbą lub matowym lakierem bezbarwnym i położyć na wierzchu materac. Palety dla bezpieczeństwa warto połączyć wkrętami. Podobnie zrób sofę – wyłóż ją gotowymi poduchami lub zrób je z przyciętej gąbki tapicerskiej i uszyj pokrowce.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić meble z palet, połóż palety jedna na drugiej, połącz je razem, przymocuj na dole kółka lub nóżki a powstanie industrialny stolik nocny.
Skorzystaj z gotowych metalowych profili, dodaj do nich blaty na wymiar i zrób mebel, jakiego potrzebujesz.
Profile z metalu kupisz w sklepach internetowych. Będą one stanowić bazę dla stolika kawowego czy nocnego, regału z półkami, szafki pod telewizor itp. W roli blatów i półek wykorzystaj odpowiednio przycięte kawałki drewna czy surowej płyty OSB (taką usługę wykonują sklepy budowlano-meblowe). Połącz profil z blatem wkrętami (otwory są w profilach). Profil może pozostać czarny, możesz go pomalować na szaro, na odcień stalowy czy miedziany – w zależności od stylistyki wnętrza. Drewno zaimpregnuj lakierem lub olejem, ewentualnie pomaluj bejcą.
Podejmij się metamorfozy zwykłego mebla, np. komody, w model industrialny.
Zacznij od zeszlifowania starego lakieru lub farby aż do „gołego” drewna. Następnym krokiem jest tzw. szczotkowanie – ostrą drucianą szczotką pocieraj, a właściwie szoruj blat i pozostałe drewniane części komody. Teraz należy dokładnie odpylić drewno i pokryć na nowo rozwodnioną, np. białą czy szarą farbą do drewna. Zwróć uwagę, by farba wypelniła rowki powstałe wskutek drapani. Zanim preparat wyschnie, przetrzyj go lekko ściereczką i zostaw do wyschnięcia – zyskasz efekt postarzonego, nierówno malowanego drewna. Następnie całość polakieruj. Obejrzyj nóżki, może wymień je na kółka lub pomaluj na czarno. Wówczas wprowadź też czarny kolor np. po bokach mebla albo na obramowaniach szuflad – zależy od tego, jak wygląda Twoja komoda. Warto wymienić gałki i zamontować tzw. metalowe muszelki. Można też przykręcić metalowe okucia na rogach.
W internecie znajdziesz instrukcje odnawiania mebli różnymi technikami. Na pewno sobie poradzisz!
Wnętrza w stylu industrialnym nie przestają być modne, warto więc zastanowić się nad metamorfozą pomieszczeń w domu w tym kierunku. Jeśli zamierzasz kupić lub zrobić meble industrialne już teraz wejdź na Westwing, zarejestruj się i korzystaj z naszych ofert i promocji. Dzięki temu urządzisz dom szybko i w dobrej cenie.