THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Kobieta stojąca przed lustrem i nakładająca na cerę kosmetyki

Pielęgnacja twarzy jest niezwykle ważna, ponieważ sposób dbania o skórę ma ogromny wpływ na jej wygląd oraz kondycję. Jeżeli już dziś poświęcisz jej odpowiednio dużą uwagę, w przyszłości odwdzięczy się pięknym i młodym wyglądem. Natomiast jeśli zaniedbasz pielęgnację, na skórze z czasem zaczną pojawiać się krostki, przebarwienia, a nawet zmarszczki. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak dbać o cerę.

Jak dbać o cerę: podstawowe zasady pielęgnacji

Kobieta w białej koszuli w czasie pielęgnacji cery
  1. Dokładnie oczyszczaj i tonizuj skórę twarzy. Podstawą pielęgnacji jest dokładny demakijaż, oczyszczanie i tonizacja. Jest to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok, który umożliwia działanie jakiegokolwiek kremu i serum.
  2. Produkty, których używasz, powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry. Każdy rodzaj skóry wymaga innego rodzaju pielęgnacji.
  3. Zadbaj także o szyję i dekolt. Często pomijaną strefą w pielęgnacji jest delikatna skóra szyi i dekoltu, a jest ona tak samo ważna, jak twarz. Szyja i dekolt szczególnie narażone są na pojawianie się zmarszczek.
  4. Stosuj krem pod oczy. Cienka skóra wokół oczu potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Ten wrażliwy obszar szybko traci nawilżenie, a co za tym idzie szybciej się starzeje. Najlepiej dbać o tę strefę produktem do tego przeznaczonym.
  5. Chroń skórę twarzy przed działaniem UV. Filtry ochronne warto stosować niezależnie od pory roku, gdyż w nawet pochmurne dni narażeni jesteśmy na promieniowanie UV.
  6. Stosuj peeling na twarz. Nie możesz zapominać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, by zwiększać penetrację składników aktywnych z kremów i serum.

Pielęgnacja cery młodej a skóry dojrzałej

Jak dbać o cerę, by jak najskuteczniej odsunąć w czasie proces starzenia się skóry? Jak zadbać, by młoda skóra była cały czas miękka i jędrna? Odpowiedni dobór pielęgnacji do wieku skóry twarzy jest bardzo ważny, ponieważ cera osoby dojrzałej potrzebuje innego zestawu kosmetyków niż ta u nastolatków.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Młode osoby mogą pozwolić sobie na używanie jednego uniwersalnego kremu. Wraz z wiekiem potrzeby skóry się zmieniają i zwykły krem nawilżający może nie wystarczyć. Przy doborze odpowiedniego specyfiku, powinniśmy kierować się nie tylko potrzebami naszej skóry, ale też porą dnia. Kremy nakładane na noc mają dbać o regenerację skóry w czasie snu. Preferowanymi składnikami będą tu retinol, witamina C i E oraz koenzym Q10. Są to składniki o silnym działaniu regenerującym, przeciwzmarszczkowym i rozświetlającym. W ciągu dnia można zastosować lżejszy krem o działaniu liftingującym, najlepiej z filtrem SPF minimum 30.

Działanie regeneracyjne i przeciwzmarszczkowe wykazują preparaty z roślinnymi kwasami. Przyspieszają one odnowę komórek, usprawniają ich metabolizm – cera dojrzała doskonale je przyswaja. Obecnie są dodawane do wielu kremów przeznaczonych do cery dojrzałej.

Pielęgnacja cery młodej

Nadmiar kosmetyków na pewno nie pomoże młodej skórze, dlatego tak ważne jest dokładne poznanie jej potrzeb i stosowanie tylko tych produktów, które faktycznie mogą pomóc. W pielęgnacji cery nastolatka na pewno warto uwzględnić oczyszczanie. Nie może być ono jednak zbyt intensywne, aby nie doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Najlepiej stosować delikatne pianki i żele oraz nie przesadzać z częstotliwością mycia twarzy – dwa razy dziennie zdecydowanie wystarczy. Do demakijażu dobrze sprawdzi się płyn micelarny, ciężkie mleczka lepiej zostawić cerze suchej. Po oczyszczaniu warto zastosować tonik, który wyrównuje pH skóry i przygotuje ją na przyjęcie kremu, przez co składniki aktywne będą mogły lepiej zadziałać.

Jak dbać o cerę normalną?

Skórę normalną posiadają osoby młode i dzieci. Niestety ten typ cery u dorosłych ludzi nie występuje. Poznaj kilka sposobów na jej oczyszczanie i pielęgnację!

Lustro w łazience oraz narożne półki z kosmetykami
  1. Jednym z nich jest użycie oleju roślinnego. Można nałożyć go na myjkę lub dłonie i delikatnie masować skórę twarzy, pozbywając się tym samym zanieczyszczeń.
  2. Mleczko do demakijażu jest równie pomocne w oczyszczeniu skóry normalnej. Zetrze ono z warstw skóry nadmiar zanieczyszczeń i resztki makijażu, bez konieczności energicznego pocierania.
  3. Przed wyjściem z domu konieczne jest nałożenie na twarz kremu ochronnego z filtrami. Jak w przypadku każdego typu cery, nie poleca się długotrwałego opalania – w szczególności bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci filtrów.
  4. Wskazany jest również krem nawilżający.
  5. Młode osoby powinny regularnie stosować maski witaminowe lub ziołowe. Mogą to być domowe maseczki na twarz nawilżające z tartych jabłek lub miodu, rozjaśniające z cytryny, a także odżywcze z malin, szałwii i jabłek lub papai.

Często dzieje się tak, że wraz z wiekiem skóra normalna zaczyna przekształcać się w cerę suchą. Dlatego w tym czasie należy wyjątkowo dbać o jej nawilżenie, aby nie dopuścić do szybszego starzenia się skóry.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Skóra wrażliwa, nie toleruje kosmetyków z dużą ilością substancji zapachowych, konserwantów i silikonów. Ma skłonność do podrażnień po umyciu twardą wodą, wskutek nadmiaru UV i zmian temperatur, szczególnie zimą, kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach.

  1. Demakijaż

    Demakijaż tego rodzaju cery, jest bardzo ważny, aby zapobiec dalszym podrażnieniom, jakie powodują zatkane makijażem pory. Każdego wieczoru dokładnie usuń makijaż, umuj twarz i nałóż krem na noc.

  2. Serum

    Najbezpieczniej wybrać takie bez zapachu i koloru, np. do cery ze skłonnością do zaczerwienień. Uważaj też na takie składniki jak witamina C czy retinol. Upewnij się, że nie podrażnią lub nie uczulą Twojej wrażliwej cery.

  3. Krem na dzień

    Osłabiona warstwa lipidowa naskórka, w kremie powinna mieć swój substytut, dlatego warto wybierać takie preparaty, które zabezpieczą powłokę tłuszczową skóry, chroniąc ją w ten sposób przed utratą wody.

  4. Pamiętaj o kremie z filtrem

    Na dzień powinno stosować się ponadto filtry UVA i UVB minimum 15, chroniąc w ten sposób dodatkowo skórę przed starzeniem.

  5. Dodatkowa pielęgnacja

    Wrażliwa i przesuszona skóra, która jest skłonna do podrażnień, lubi maseczki, które ją nawilżają, łagodzą i wzmacniają. Dlatego stosuj je 2-3 razy w tygodniu.

  6. Czego nie robić?

    Im dłużej pocierasz, aby zmyć makijaż, tym bardziej go podrażniasz. Mechaniczne tarcie przy jednoczesnym zastosowaniu silnej chemii doprowadza do zaburzeń warstwy ochronnej skóry i dodatkowo ją stresuje.

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z dbaniem o swoją urodę? Sprawdź nasze pomysły na:

Jak dbać cerę tłustą?

Tłusta cera jest pogrubiała i świecąca, często ma niezdrowy szaro żółty odcień i widoczne, rozszerzone pory. Ten typ skóry, niestety jest skłonny do wszelkiego rodzaju wyprysków, krostek i wągrów, a stały nadmiar sebum może powodować zgrubienie naskórka.

Sposobem na tłustą cerę jest jej odpowiednia pielęgnacja– dzięki temu zyskuje ona lepszy wygląd. Za jej pomocą można nawet wyciszyć nadmiernie aktywne gruczoły. Oto kilka wskazówek:

  • Najważniejszy jest dobór odpowiedniej serii kosmetyków. Trzeba zatem dbać o nią i pamiętać o oczyszczaniu, najlepiej za pomocą syndetu, czyli tzw. „mydła bez mydła” o właściwościach hipoalergicznych.
  • Pamiętaj, by szczególnie skuteczne są kremy matujące, które pochłaniają nadmiar sebum i dzięki zawartości miedzi i cynku, długotrwale przywracają skórze równowagę.
  • Tłusta cera szybko się zatyka, dlatego niezbędny jest peeling, który należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Sprawdź nasze pomysły na domowe peelingi, które wykonasz samodzielnie!
  • Bardzo tłusta cera wymaga stosowania lekkich kosmetyków beztłuszczowych, oznaczonych najczęściej symbolem oil-free. Oznacza to, że nie zawierają silnych emolientów, takich jak: olej kokosowy, ze słodkich migdałów czy pestek winogron.
  • Preparaty z zawartością alkoholu działają wysuszająco, co na tłustą cerę wpływa negatywnie i może ją przesuszać, zwłaszcza jeśli są one stosowane regularnie.

Pamiętaj o odpowiedniej organizacji kosmetyków w łazience. Skorzystaj z plastykowych organizerów, pudełek czy tac dekoracyjnych!

Pielęgnacja skóry męskiej

Cera kobiet i mężczyzn różni się pod wieloma względami. Skóra męska ma odmienną strukturę i potrzeby, a więc męska pielęgnacja będzie wyglądać nieco inaczej. Trzeba pamiętać, że męska skóra, mimo że grubsza i mocniejsza, stosunkowo łatwo ulega podrażnieniom.

  1. Do oczyszczania skóry twarzy najlepiej stosować delikatne środki myjące. Bardzo ważne, by unikać kosmetyków z alkoholem, który wysusza skórę.
  2. Bez względu na sposób usuwania zarostu należy pamiętać, by nie sięgać po golarkę bezpośrednio po przebudzeniu. Skóra jest wówczas wyjątkowo wrażliwa i podatna na skaleczenia.
  3. Przed rozpoczęciem golenia warto zaaplikować krem, balsam lub żel do golenia – najlepiej do skóry wrażliwej. Preparaty te ułatwiają golenie i chronią skórę.
  4. Pielęgnacja męskiej twarzy nie kończy się na zastosowaniu preparatu po goleniu. Nałożenie porcji kremu rano i wieczorem powinno być codziennym nawykiem każdego dbającego o siebie mężczyzny.
  5. Męska skóra, mimo że grubsza od kobiecej, jest także podatna na negatywne działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy wiatr. W przypadkach skór problematycznych, zwykle to skóry tłuste i trądzikowe, trzeba zadziałać na wyregulowanie wydzielania sebum.
  6. Dobrze jest też skorzystać z porady specjalisty, który doradzi jak dbać o cerę wymagającą szczególnego traktowania, by nie doprowadzić do blizn potrądzikowych.

Regularna, a przy tym dokładna pielęgnacja twarzy ma zbawienny wpływ na wygląd cery. Warto jednak pamiętać, że każda cera jest inna, przez co zarówno rodzaje kosmetyków, jak i częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów, powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb skóry.

A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.