Japońskie symbole: poznaj ich znaczenie
Japonia to nie tylko sushi, manga i figurka Buddy. Kultura kraju Kwitnącej Wiśni jest bogata i fascynującą, a sięga czasów starożytności. Od lat japońskie zwyczaje i symbole fascynują Europejczyków. Może dlatego, że są tak inne od naszych. W Japonii zawsze próbowano dopomóc szczęściu przy pomocy różnych talizmanów, które oprócz tego, że przynosiły pomyślność, były piękną ozdobą domu. I tak jest do dziś. Poznaj najpopularniejsze japońskie symbole.
Japonia to nie tylko sushi, manga i figurka Buddy. Kultura kraju Kwitnącej Wiśni jest bogata i fascynującą, a sięga czasów starożytności. Od lat japońskie zwyczaje i symbole fascynują Europejczyków. Może dlatego, że są tak inne od naszych. W Japonii zawsze próbowano dopomóc szczęściu przy pomocy różnych talizmanów, które oprócz tego, że przynosiły pomyślność, były piękną ozdobą domu. I tak jest do dziś. Poznaj najpopularniejsze japońskie symbole.
Japońskie symbole w Twoim domu
Japończycy cenią piękno, ale akceptują też niedoskonałość, co widać w filozofii wabi sabi i sztuce kintsugi. Tradycyjne japońskie ozdoby potrafią sprawić, że poczujesz się lepiej, a do tego pięknie prezentują się we wnętrzu. Są ważną częścią kultury japońskiej, tak jak parzenie herbaty, ikebana, aranżowanie ogrodów japońskich i kąpiele leśne shinrin yoku.
Japońskie symbole odmienią nie tylko Twój los, ale i dom. Niewielkie laleczki i figurki o orientalnym wyglądzie świetnie nadają się do postawienia na komodzie, stoliku lub półce. Nie zajmą dużo miejsca – możesz ustawić je solo, albo jako część kompozycji.
Szczęśliwy kot Maneki Neko
Na pewno nie raz widziałeś figurkę uśmiechniętego kota z uniesioną, często machającą łapką. Maneki Neko po japońsku oznacza kota, który zaprasza. W Japonii przyjęło się, że kot z uniesioną prawą łapką zaprasza „pieniądze”, czyli gwarantuje pomyślność finansową i dobrobyt. Lewą przywołuje szczęście. Dlatego w Japonii, ale też w Chinach i Tajlandii, Maneki Neko często ustawiane są przy wejściach do sklepów, barów i restauracji. Pozdrawiające koty pojawiły się w Japonii już w XVIII wieku i były zrobione najczęściej z drewna i kamienia, potem z porcelany. Zazwyczaj były białe malowane w drobne, barwne cętki.
Dzisiaj Maneki Neko są bardziej kolorowe, ale nadal te tradycyjne kolory jak biel, złoto, czerwień, czerń i zieleń są najważniejsze.
Biel: gwarantuje szczęście i czystość
Złoty: bogactwo
Czerń: chroni przed złymi mocami
Czerwień: zapewnia szczęście w miłości
Zieleń: pomoże zachować Ci zdrowie i dobrą kondycję
Każdy z kotów będzie świetnym urozmaiceniem wnętrza w stylu japońskim albo japandi.
Daruma na wszelkie powodzenia
Daruma to tradycyjna japońska figurka, okrągła, która jest pusta w środku. Przypomina trochę wańkę-wstańkę, czyli kołyszącą się na boki laleczkę, która nigdy się nie przewraca. Może być różnej wielkości, ale koniecznie czerwona, z namalowaną twarzą brodatego mnicha Bodhidharmy, na którym jest wzorowana. Legenda głosi, że spędził on wiele lat siedząc i medytując, aż jego nogi i ręce całkowicie zanikły. Stąd okrągły kształt figurki.
Tradycyjne lalki Daruma powinny mieć puste oczy – jeśli chcesz, żeby spotkało Cię coś miłego domaluj jedno oko i postaw figurkę w widocznym miejscu. Kiedy Twoje życzenie się spełni domaluj drugie. W Japonii na koniec lalkę pali się symbolicznie w świątyni, ale my radzimy z tak pięknym przedmiotem obejść się nieco łaskawiej.
Czym jest Kokeshi?
Te japońskie symbole są chyba najbardziej znane. Pełne wdzięku miniaturowe gejsze wykonane są z drewna malowanego na różne kolory. Mają okrągłe główki i korpusy pozbawione rąk. Pierwsze pojawiły się już w XVII wieku jako pamiątka wykonywana ręcznie przez japońskich rzemieślników dla podróżnych odwiedzających gorące źródła w północno-wschodniej części kraju. Później wręczano je jako japońskie talizmany mające zapewnić płodność i szczęśliwe zbiory.
Tradycyjne laleczki były czarne, żółte lub czerwone. Dziś maluje się je na różne odcienie i ozdabia tradycyjnymi japońskimi wzorami. Dzięki temu, że różnią się miedzy sobą zdobyły uznanie wśród kolekcjonerów, ale i wielbicieli pięknych wnętrz.
Japońskie symbole feng shui w domu
Chcesz być zdrowy, szczęśliwy, mieć powodzenie w miłości i zapewniony dobrobyt? Urządź miejsce, w którym mieszkasz według zasad chińskiej sztuki planowania przestrzeni. Feng shui w domu zapewni Ci udane życie. Jeśli wprowadzisz kilka symboli feng shui w postaci figurek i talizmanów, efekt gwarantowany.
-
Symbole szczęścia
Umieść we wschodniej części domu miniaturową fontannę, która symbolizuje zmiany w życiu. Dobrobyt zapewnią też dzwoneczki powieszone przy drzwiach wejściowych, podkowa, albo rośliny o mięsistych liściach przyciągających dobrą energię: aloes lub popularne drzewko szczęścia. -
Symbole przyciągające pieniądze
Figurka trójnożnej żaby z monetą w pyszczku – zawsze powinna być ustawiona w kierunku wnętrza domu, najlepiej w salonie, w żadnym razie w kuchni, ani nie w łazience. Wieczorem zapal czerwone świece, które aktywizują żywioł ognia i przynoszą finansowe oferty. -
Symbole przyciągające zdrowie
W kulturze chińskiej symbolem zdrowia są brzoskwinie, szczególnie drzewka brzoskwiniowe, oczywiście zrobione z naturalnego materiału. Zdrowie przynoszą też żurawie konieczne lecące w kierunku wnętrza domu. Podobne działanie mają figurki jeleni, albo gałązki sosny w wazonie. -
Symbole udanego relaksu i wypoczynku
Otocz się opływowymi łagodnymi kształtami, a na ścianie powieś obraz przedstawiający pogodny pejzaż, albo ludzi w tańcu. Pożądany kolor to zieleń – dobierz w tym odcieniu dodatki lub doniczkowe rośliny.
Czego nie umieszczać w aranżacjach feng shui?
Zrobiłeś wszystko zgodnie z zasadami feng shui w domu, a nadal nie czujesz się w nim dobrze? Może jednak o czymś zapomniałeś? Nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, że w Twoim otoczeniu są rzeczy, które blokują przepływ dobrej energii. Oto niektóre z nich:
- Suszone kwiaty i sztuczne rośliny: źle wpływają na zdrowie, zwłaszcza poryte warstwą kurzu.
- Wystające i kanciaste elementy: belki sufitowe (pomaluj je na kolor sufitu), otwarte półki – nie będziesz z nich rezygnował, są przecież bardzo modne, ale możesz na nich ustawić książki lub rośliny w doniczkach
- Lustro w sypialni: budzi niepokój i zapowiada niewierność
- Zbyt abstrakcyjne, ciemne obrazy – zdaniem mistrzów feng shui nie są korzystne dla domowej atmosfery, ale wszystko też zależy od Twojego nastawienia.
Jeśli interesuje Cię utrzymanie równowagi w życiu, zainteresuj się także filozofią ikigai.
Japońskie symbole szczęścia i zasada urządzania domu według feng shui z pewnością pomogą Co osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię. Skorzystaj z naszych rad, a przede wszystkim staraj się żyć w z zgodzie z samym sobą. Jeśli brakuje Ci pomysłów na urządzenie domu koniecznie zajrzyj na nasza stronę. Zarejestruj się na Westwing, a znajdziesz tam mnóstwo ciekawych produktów i inspirujących rozwiązań.