% THE BLACK WEEK DEALS % Najlepsze oferty tego roku na sofy i łóżka! >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Półka z różnymi dekoracjami azjatyckimi

W dzisiejszych czasach postacie i symbole z buddyzmu pojawiają się nie tylko na Dalekim Wschodzie lub w świątyniach. Również w naszych domach coraz częściej spotykamy buddyjskie symbole i stylowe figurki. W naszych wnętrzach znajdują się rozmaite przedstawienia Buddy: siedzącego, stojącego, a nawet leżącego. Niezależnie czy znajdują się w ogrodzie czy wewnątrz domu są one pięknymi dekoracjami. W naszym przewodniku pokażemy Ci, czego potrzebujesz, aby odpocząć w spokojnej atmosferze. Nasi eksperci od pięknych wnętrz wyjaśnią skąd pochodzi figurka Buddy i udzielą cennych wskazówek, jak stworzyć własną oazę dobrego samopoczucia. 

Kim był Budda?

Zanim zajmiemy się dekoracjami z motywem Buddy, powinniśmy najpierw zająć się samą postacią. Jakie znaczenie mają jego figurki – poza tym, że wyróżniają się jako przedmiot dekoracyjny? 

Czy zauważyłaś kiedyś, że każdy posąg Buddy zawsze ma uśmiech na ustach? Śmiejący się Budda (Lucky Buddha), jest postacią z chińskiej i japońskiej religii ludowej. Ta symbolika wywodzi się z historii chińskiego mnicha, który żył 1000 lat temu. Zawsze był życzliwy i pełen humoru, dlatego mówi się, że był mistrzem zen. Jego uśmiech jest znany na całym świecie. Jego imię „Budai” oznacza „worek z tkaniny” i odnosi się do woreczka z tkaniny, który chiński mnich zawsze miał przy sobie. 

Mądrość Buddy 

Figurka Buddy jest wspaniałym dodatkiem na tarasie lub w łazience. Oprócz walorów dekoracyjnych, szczęśliwy Budda niesie ze sobą także wiele mądrości, które możemy zastosować w naszym życiu. Mądrość buddyjska, szczególnie zasady przekazane przez samego Buddę, jest inspiracją dla wielu osób. Buddyzm oznacza „drogę przebudzenia”. Mądrość Buddy wspiera ludzi w trudnych chwilach i pomaga w pozornie beznadziejnych sytuacjach. 

10 rzeczy, których możesz nauczyć się od Buddy 

  1. Podążaj za swoją wewnętrzną mądrością! Rozwijaj świadomość i czuj się sobą. Zastanawiaj się i działaj odpowiednio. Jeśli nie jesteś pewna, zawsze zadaj sobie pytanie: co jest dla mnie dobre? Tylko Ty wiesz, jakie są Twoje potrzeby i co Cię uszczęśliwia.
  2. Każdy człowiek ma wewnętrzną moc, która pozwala mu szukać szczęścia i je znaleźć. Posłuchaj swojego wewnętrznego głosu. Nawet jeśli się zgubisz, będziesz mógł się odnaleźć. 
  3. Być może zauważyłeś, że działasz tak, jak myślisz. Jest to zasada,  z której wszyscy lubimy korzystać. Dla Buddy kontrola umysłu była najważniejszą zdolnością, jaką człowiek mógł kiedykolwiek rozwinąć. Każdy człowiek jest na tyle szczęśliwy, na ile sam sobie pozwoli.
  4. Wykorzystaj swoje cierpienie, aby znaleźć własne szczęście! Według Buddy ból jest informacją, którą wysyła nam nasze ciało – a my musimy ją tylko dobrze zrozumieć.
  5. Zachowaj spokój! Zakończ poszukiwania perfekcjonizmu – świat nigdy nie będzie idealny. Dlatego też utopijne jest żądanie ideału od samej siebie lub społeczności, w której żyjesz.
  6. Zazdrość i nienawiść nie wyrządzają szkody osobie, wobec której odczuwasz te uczucia. Przede wszystkim szkodzą tym, którzy wysyłają takie uczucia – czyli nam!
  7. Dla osiągnięcia szczęścia Budda wskazuje ścieżkę, która prowadzi do całkowitego wyzwolenia od cierpienia. Od rozpoznania rzeczywistości po spokojne i pełne miłości działanie – Budda uczy człowieka, jak być całkowicie szczęśliwym, czy to w pracy, w związku lub wobec natury.
  8. Codzienne życie jest często bardzo stresujące, a my nawet po pracy nie potrafimy odpoczywać. Rozpoznaj kojący stan odprężenia, który można osiągnąć dzięki medytowaniu. Oczywiście medytacja nie usuwa trwale stresu, ale jest to doskonałe ćwiczenie do trenowania umysłu. 
  9. Tak jak w przypadku wszystkich rzeczy w życiu, ważne jest, aby znaleźć złoty środek. Ani skrajności, ani jednostronność nie prowadzą do szczęśliwego życia. Wybierz kompromis!
  10. Jeśli chcesz ulepszyć świat, zacznij od siebie – bo każdy monsun zaczyna się od pojedynczej kropli deszczu. Nie próbuj zmieniać innych – rozważ zmianę swoich zachowań. 

Budda: figurki i posągi

To dekoracja, która przynosi szczęście! Dotknięcie okrągłego brzucha roześmianego Buddy to chiński sposób na zapewnienie sobie szczęścia, dobrobytu i zadowolenia. 

Orientalne dekoracje takie jak figurka Budda, świece i latarenki

Oto, co mówią różne pozycje Buddy: 

Czy kiedykolwiek miałaś do czynienia z figurkami Buddy? Z pewnością zauważyłaś, że Budda jest przedstawiany w kilku różnych pozycjach. Najbardziej znane to siedzenie, stanie, chodzenie lub leżenie. Każda pozycja w buddyzmie ma swoje znaczenie, które jest określone pozycją ciała i dłoni Buddy i nazywa się „mudra”. 

  • Siedzący Budda
    Siedzący Budda jest równocześnie medytującym Buddą. Jego dłonie spoczywają luźno na kolanach, a dłonie skierowane są w górę. Postawa nazywa się „Dayana mudra”, co w tłumaczeniu oznacza „gest medytacji”. Niewzruszoność i moc Buddy podkreśla sposób siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, z obiema rękami na kolanach i palcami skierowanymi ku ziemi. 
  • Stojący Budda 
    Tęgi Budda stojący lub chodzący, z podniesionymi rękami z dłońmi skierowanymi do przodu, nazywa się „Abhaya mudra”. Symbolizuje odwagę i ochronę i w wolnym tłumaczeniu oznacza „rozproszenie strachu”. Istnieją też małe figurki Buddy, które przedstawiają go z jedną lub dwiema podniesionymi rękami. Często w tym geście stykają się ze sobą palce obu rąk. To reprezentuje „gest instrukcji”. 
  • Leżący Budda 
    Leżący Budda nie jest tak popularny wśród dekoracji jak jego siedząca postać. Jednak w buddyjskiej kulturze ta imponująca pozycja nie jest niczym niezwykłym. Postać Buddy leży na prawym boku i wspiera głowę dłonią. Stopy są ułożone równoległe, a lewa ręka jest wyciągnięta wzdłuż ciała. Ta pozycja symbolizuje wejście Buddy w stan Nirwany. 

Budda dekoracyjny: obrazy

Oprócz kamiennych figurek, bardzo popularne są także grafiki dekoracyjne z motywem Buddy. Poczuj niezwykłą aurę Dalekiego Wschodu i dobrą energię feng shui we własnym wnętrzu. Bez względu na to, czy jest to druk artystyczny lub obraz olejny –  malarskie przedstawienie Buddy wpływa na stylowy wygląd wnętrza i może być idealnie zintegrowane z prostą aranżacją w nowoczesnym stylu. Czy wiesz, że Budda jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie? Każdy obraz lub grafika symbolizuje zjednoczenie z naturą i duchowość buddyzmu. 

Zen: znajdź właściwe miejsce dla figurki Buddy

Regał z azjatyckimi dekoracjami

Imponująca dekoracja Buddy robi wielkie wrażenie i świetnie pasuje szczególnie do ogrodu lub łazienki. Złote lub srebrne posągi wyglądają szczególnie szlachetnie. Aby Twój Budda przyciągał wzrok gości, dobrze go wyeksponuj – na przykład na półce nad umywalką lub wanną. W ogrodzie lub na tarasie możesz postawić figurkę Buddy na stoliku przed ścianą domu. Dekoracja w rozmiarze XXL sprawdzi się na stoliku kawowym lub nocnym. 

5 najpiękniejszych pomysłów na aranżację z figurką Buddy

Figurka Buddy to idealna dekoracja wnętrz, które są oczywiście urządzone w stylu orientalnym oraz japońskim. Sprawdź nasze pomysły na jej wykorzystanie we wnętrzach!

Mała figurka Buddy w ciemnym pokoju, za nią dwie płonące świece
  • Na balkonie: Stwórz spokojną atmosferę z kamienną dekoracją Buddy i migoczącą latarenką.
  • W ogrodzie: Duży posąg Buddy robi ogromne wrażenie ustawiony między egzotycznymi zielonymi roślinami i jasnym zestawem wypoczynkowym w ogrodzie lub na balkonie. 
  • Jako mały ogródek: Możesz sam stworzyć perfekcyjny mini-ogród. Użyj żwiru, kamieni, głazów i, oczywiście, wspaniałej figurki Buddy. Z wyjątkiem mchu, rośliny nie są tutaj dozwolone. 
  • W łazience: Budda będzie wyglądał najlepiej między kadzidełkami a świecami zapachowymi. Zapewnij świeży wygląd zielonym roślinom, takim jak trzcina lub palmy. 
  • Na stole: Głowa Buddy, ułożona na złotej tacy, zapewni duchową atmosferę, którą można uzupełnić świecami i delikatnymi krzewami. 

Budda dekoracyjny w ogrodzie

Postać Buddy w ogrodzie? To wcale nie jest niespotykany trend! Wielu miłośników wnętrz, którzy lubią styl Dalekiego Wschodu, chce ozdobić swoje mieszkanie pięknym posągiem Buddy. Ponieważ jest wystawiony na działanie warunków pogodowych, powinieneś upewnić się, że materiał dekoracji jest odporny na warunki atmosferyczne. Idealne do ogrodu są figury lub fontanny wykonane z kamienia naturalnego. Z kolei ceramika raczej nie jest polecana, ponieważ warunki atmosferyczne mogą spowodować uszkodzenie posągu Buddy.

Trend: ogród Buddy w Twoim salonie

Ogród Buddy to niezwykły pomysł na prezent dla wszystkich, którzy lubią piękne akcesoria. To mały ogród, który jest starannie i ostrożnie umieszczony w szklanym pojemniku. Podstawą takiego mini-ogrodu są kamienie, żwir i kilka warstw ziemi lub piasku. W zależności od światła i przeznaczenia możesz wybierać między różnymi roślinami. Tak zwane rośliny powietrzne, których nie trzeba nawet podlewać, a jedynie spryskiwać wodą, są szczególnie odpowiednie. Oczywiście niezbędna jest mała figurka Buddy, którym możemy udekorować środek ogrodu. W okrągłym, szklanym wazonie mini-ogród z figurką Buddy prezentuje się doskonale! 

Figurka Buddy sprawi, że magia Dalekiego Wschodu wprowadzi się także do Twojego domu. Życzymy wspaniałego czasu spędzonego na wybieraniu i aranżacji figurki Buddy! 

Poszukaj pięknych przedmiotów na Westwing. Zarejestruj się, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz swój piękny dom!