Domowy barek: 5 oryginalnych pomysłów
Barek na kółkach to absolutne must have tego sezonu! Moda na mobilne wózki dotarła do nas ze Skandynawii, choć tak naprawdę były znane już lata temu także u nas. Rozsławiło je art deco – w latach 20. i 30. taki ruchomy wózek służył jako domowy barek, najchętniej korzystał z niego pan domu, który podczas spotkań gabinetowych w gronie dżentelmenów mógł pochwalić się wykwintnymi alkoholami. Dzisiaj barek na kółkach pełni wiele funkcji – może być półką na bibeloty, kwietnikiem na doniczkowe rośliny, ale najczęściej jednak jest używany jako domowy barek.
Barek na kółkach to absolutne must have tego sezonu! Moda na mobilne wózki dotarła do nas ze Skandynawii, choć tak naprawdę były znane już lata temu także u nas. Rozsławiło je art deco – w latach 20. i 30. taki ruchomy wózek służył jako domowy barek, najchętniej korzystał z niego pan domu, który podczas spotkań gabinetowych w gronie dżentelmenów mógł pochwalić się wykwintnymi alkoholami. Dzisiaj barek na kółkach pełni wiele funkcji – może być półką na bibeloty, kwietnikiem na doniczkowe rośliny, ale najczęściej jednak jest używany jako domowy barek.
Jakie trunki powinny się znaleźć w domowym barku?
Są alkohole, których na domowym barku po prostu nie może zabraknąć. Niektóre z nich są „bazą” dla drinków, inne pojawiają się sezonowo – latem np. większą popularnością cieszy się campari z lodem, zimą częściej sięgamy po nalewki. Oto alkohole, które powinny się znaleźć na domowym barku bez względu na porę roku:
- Wódka – nie bez powodu mówi się o niej „czysta” bo taka w istocie powinna być. Jeśli chcemy, żeby była podstawą do drinków musi być pozbawiona sztucznych barwników i aromatów. Dwa najpopularniejsze drinki z dodatkiem wódki to: Sex on the Beach – z sokiem żurawinowym i pomarańczowym oraz Blue Lagoon czyli błękitny drink, który uzyskasz przez dodanie likieru Blue Curacao, sprite’u lub lemoniady i soku z cytryny.
- Tequila – najczęściej pije się ją solo zagryzając cytryną dla złagodzenia nieco gorzkiego smaku. Ale przygotowuje się z niej także jeden z najpopularniejszych drinków czyli Tequilę Sunrise – tradycyjnie przygotowywany z creme de cassis czyli likieru z czarnych porzeczek, soku z limonki i wody sosowej, dzisiaj częściej jednak używa się grenadyny czyli syropu z granatów
i soku pomarańczowego. - Whisky – niektórzy uważają, że mieszanie jej z innymi napojami to profanacja. Jednak mniej wytrawni koneserzy łączą ją z wodą, wyciśniętym sokiem z pomarańczy, lub likierami typu Amaretto czy Jägermeister.
Jak wyposażyć domowy barek, czyli najpotrzebniejsze akcesoria
Barowe akcesoria są teraz naprawdę bardzo dekoracyjne – warto wyposażyć w nie domowy barek.
- Pojemniki na lód mogą mieć kształt ananasa ze zdejmowaną pokrywką-pióropuszem.
- Ładnie prezentują się shakery z kryształowego szkła oraz coolery do butelek.
- Nie może oczywiście zabraknąć efektownych kieliszków, szklanek do wody i drinków.
- Pod napoje przydadzą się podstawki – z marmuru, metalu, gładkie lub w kolorowe desenie, w zależności od stylu wnętrza i Twojego gustu.
- Jeśli serwujesz koktajle niezbędne będą słomki – najlepiej wielorazowe – metalowe lub z bambusa.
- Praktyczne są tzw. zestawy barmańskie czyli shaker, różnego rodzaju siteczka, miarki i mieszadełka.
Ciekawe pomysły na barek na kółkach
Domowy barek to niezastąpiony mebel podczas rodzinnego przyjęcia lub przyjacielskiego party. Ma tę zaletę, że można łatwo go przestawiać z miejsca na miejsce. Przy eleganckiej kolacji przy stole możesz serwować na nim wino, ale kiedy atmosfera nieco się rozluźni warto przesunąć go do kącika wypoczynkowego, po to by każdy z gości mógł sam sięgnąć po ulubiony drink. Barki mogą mieć różne kształty – proste, nowoczesne będą pasować do wnętrz w stylu skandynawskim, bardziej efektowne w złotym kolorze do salonu glamour, a okrągłe – stylizowane na art deco pięknie zaprezentują się w eleganckim gabinecie.
Domowy barek w kolorze
Już same trunki mogą przykuwać uwagę kolorami. Ale nalewki własnej roboty warto przelać do pięknych karafek z kolorowego szkła. Dobierz do nich kieliszki, drobne akcesoria i podstawki pod szklanki. Jakim kluczem się kierować? Rozejrzyj się jaki kolor dominuje we wnętrzu – dobierz do niego barowe naczynia, albo na zasadzie przeciwieństw skontrastuj. Barwą przewodnią może też być kolor z wiszącego nad barkiem obrazu lub plakatu. Dobierz do kolorystyki kwiaty i postaw je obok trunków w pięknym wazonie.
Barek biznesowy
Powinien mieć bardziej „formalny” charakter. Jaskrawe kolory nie zostaną dobrze odebrane i będą odrywać uwagę od meritum spotkania. Postaw na stonowane odcienie – ciemne szkło, metaliczne akcenty – ustaw równo butelki, tak żeby każdy mógł z łatwością dostrzec etykiety. Mile widziane eleganckie dodatki – książka z przepisami na drinki, papierośnica.
Domowy barek w kobiecym stylu
Możesz zaszaleć i pochwalić się kolekcją barowych bibelotów w prawdziwie damskim stylu. Kryształowe kieliszki o finezyjnych kształtach w pastelowych odcieniach, wzorzyste serwetki, barwne mieszadełka i słomki… Nie zapomnij o pojemniku z lodem na szampana – „babskie” przyjęcie nie istnieje bez tego musującego trunku. Domowy barek ozdób pięknym bukietem świeżych kwiatów.
Domowy barek na święta
Z pewnością powinnny się na nim znaleźć „zimowe” a więc nieco rozgrzewające napoje, np.poncz z dodatkiem rumu, albo grzane wino. Nie może też zabraknąć świątecznych dekoracji. Domowy barek w tradycyjnym stylu opleć girlandą z igliwia, albo postaw na nim stroik z bożonarodzeniowymi dekoracjami. W bardziej nowoczesnej stylizacji możesz ułożyć bombki w misie z przezroczystego szkła lub zrobić choinkę z leśnych gałązek i ostrokrzewu. Powieś nad barkiem sznur światełek, a zrobi się klimatycznie i świąteczne.
Barek na kółkach w skandynawskim stylu
Biel i drewno – to kolory, które powinny dominować. Dobrze, żeby butelki i karafki z trunkami też były w neutralnych odcieniach. Drobne akcesoria barmańskie możesz ułożyć w wiklinowych koszyczkach lub na podstawkach z tekowego drewna.
Inne pomysły na domowy barek
Butelki z trunkami można przechowywać na różne sposoby. Domowy barek mogą zastąpić pomysłowe stojaki na butelki – dostępne są w różnych, oryginalnych kształtach, a wiszące można zamontować na ścianie lub szafce kuchennej. Butelki z winem ułóż w zwykłej skrzynce – w nowoczesnym wnętrzu będzie to dobrze wyglądać kontener po napojach, w industrialnym drewniana skrzynka na kółkach. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest minibar czyli nieduża szafka z harmonijkowo otwieranymi drzwiami. Jeśli jesteś koneserem win i przestrzeń Ci na to pozwala, stwórz piwniczkę z robionymi na zamówienie półkami.
Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na domowy barek oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!