THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Sypialnia w różu z okrągłą tapetą w kwiaty

Myślisz o nowym wystroju sypialni? Mamy dla Ciebie propozycję szybkiej metamorfozy – tapeta w sypialni zmieni charakter wnętrza i jego klimat. Wybierając tapetę pamiętaj, że jej kolor i wzór wpłynie nie tylko na aranżację, ale i na Twój nastrój. Dobierz więc ją tak, by zarówno upiększyła pomieszczenie, jak i ułatwiała ci zasypianie, relaks, a rano wprawiała w dobry humor. Modnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest tapeta położona na jednej ścianie. Możesz wówczas poszaleć z wyborem koloru i wzoru bez obawy, że przytłoczysz wnętrze lub wprowadzisz aranżacyjny chaos. Podpowiemy Ci w tym artykule, jakie tapety są modne, jak dobierać do nich kolor na pozostałe ściany, pokażemy jak wyglądają sypialnie z tapetą w różnych stylach. Dowiesz się także, jakie inne dekoracje wprowadzić do swojej sypialni.

Kolory ścian w sypialni z tapetą

Tapeta w sypialni powinna się komponować z kolorystyką pozostałych ścian oraz pasować do stylu wnętrza. Jak więc pomalować resztę ścian? Unikniesz błędu, jeśli zdecydujesz się na kolor, który jest użyty także na tapecie. W niedużym wnętrzu pomaluj ściany jego jaśniejszym odcieniem. W przestronnym – możesz sobie pozwolić na nieco ciemniejszą wersję. W efekcie ściany będą spójne kolorystycznie, a motywy dekoracyjne na tapecie staną się przez to wyraźniejsze.

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian jasną barwą. Biała sypialnia lub taka w delikatnym beżu, jasnej lawendzie czy łagodnej szarośći nie powinna kłócić się ani z jasną, ani z ciemną tapetą. Jasne ściany w sypialni rozświetlają wnętrze, optycznie je powiększają. Sprawdzą się w pomieszczeniu urządzonym w stylu scandi, minimalistycznym lub shabby chic. Rozbielone kolory wnoszą do wnętrza nutę optymizmu, radości – kieruj się tymi skojarzeniami, gdy będziesz wybierać wzór tapety.

Ciemniejszy kolor ściany w sypialni

Jeśli chcesz, możesz na jednej ze ścian, na przykład tej naprzeciwko łóżka, zastosować ciemniejszy odcień wybranego koloru. Przełamiesz w ten sposób schemat w podejściu do zdobienia ścian i ożywisz dekorację.
Ciemna sypialna wpasuje się w wystrój glamour, art déco, klasyczny, nowoczesny. W takim wnętrzu warto wykreować nastrój kojarzący się z tajemniczością, elegancją, czasem nawet lekko teatralny. Oczywiście pod warunkiem, że lubisz takie klimaty.

Jak zastosować tapetę w sypialni?

Minęły czasy, gdy tapetowano wszystkie ściany w pomieszczeniu, nie robi się tego zwłaszcza w przypadku małych wnętrz oraz gdy wybór padł na wyrazistą wzorniczo tapetę. Naszym zdaniem najlepiej wygląda tapeta na ścianie za łóżkiem – jest to największy i najważniejszy mebel w sypialni, który przyciąga uwagę. Dobrze więc, by ściana u wezgłowia była atrakcyjna.

Jeśli śpisz w małej sypialni, nie ważne czy w domku czy w mieszkaniu w bloku, postaw na jasną tapetę na jednej ścianie. Rozważ tzw. model 3D, a więc tapetę wywołującą wrażenie trójwymiaru. W ten sposób optycznie powiększysz pokój, wywołasz wrażenie głębi. Takie tapety są w tym sezonie bardzo modne. Często nawiązują do murali przedstawiających realnie wyglądające miejsca, np. ogród lub przedmioty: bramę, piękne drzwi, okna za którymi rozpościera się sielski krajobraz. Pomyśl, jak fantastycznie po obudzeniu oglądać taki widok.

Być może nie lubisz malowniczych ujęć – wybierz więc tapetę 3D we wzory geometryczne, które sprawiają, że ściana optycznie przestaje być płaska. Takie motywy sprawdzą się dla miłośników nowoczesnych rozwiązań w sypialni.

Z kolei jasna tapeta w dużej sypialni ociepli przestrzeń. Popularny beż, złamana biel, zieleń w miętowym odcieniu, ciepła szarość, jasny błękit, czy caffe latte , – gdy takie kolory będą przeważać na tapecie poczujesz się w sypialni bardziej swojsko i swobodnie. Z najnowszych trendów wynika, że okładziny we wspomnianych neutralnych barwach przeważnie pozbawione są mocnych wzorów. Zamiast nich projektanci proponują faktury, np. imitujące rattan, drewno, welur itp.

Mamy też propozycję dla amatorów motywów roślinnych. Obecnie w modzie są duże wzory kwiatowe lub liście – wciąż lubiana jest monstera, paproć, trawy.

Sypialnia w stylu glamour z tapetą w roślinny wzór

Pamiętaj, że aby tapeta naprawdę dekorowała i pięknie się prezentowała musi być dobrze położona, bez bąbelków powietrza, zagnieceń i nieschodzących się wzorów. Nie jest to skomplikowana czynność, zawsze jednak lepiej wcześniej sprawdzić, choćby w internecie, jak położyć tapetę na ścianie zgodnie ze sztuką.

Tapeta w sypialni na jednej ścianie – nasze pomysły

Tapeta potrafi zdziałać cuda, nawet jeśli zdobi tylko pojedynczą ścianę. Sprawi, że sypialnia zyska bardziej zadziorny lub spokojny charakter, zapewni wnętrzu tzw. efekt wow, nada bardziej przytulny klimat lub ochłodzi zbyt wyrazistą aranżację. Mamy dla Ciebie kilka przykładów sypialni, w których tapeta odgrywa główną rolę.

Przytulna sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskim z tapetą w kwiaty

Sypialnia w stylu skandynawskim jest naprawdę idealnym miejscem do odpoczynku zarówno w nocy, jak i w dzień. Jasne ściany, proste tapicerowane, białe łóżko, po jego bokach – nocne stoliki a w nogach drewniana ława nakryta futrzanym kocykiem. Wstaw jeszcze wygodny fotel, przy łóżku połóż dywanik z białego sztucznego futra.

Niektórym takie wnętrze może wydawać zbyt chłodne, „poukładane” i neutralne. W takim przypadku można wkroczyć z tapetą, która sprawi, że elegancka sypialnia stanie się też ciepła i nastrojowa. Przytulna sypialnia potrzebuje dekoracji budującej klimat. Tapeta w wielkoformatowy roślinny wzór spełni tę funkcję. Postaw jeszcze obok stołek-stolik a na nim wazon z bukietem suszonych kwiatów i gotowe. Nic tylko odpoczywać!

Styl glamour również na tapecie

Sypialnia w stylu glamour z tapetą w duże kwiaty

Z kolei sypialnia w stylu glamour prezentuje się niezwykle elegancko, wręcz wytwornie. Jeśli kochasz ten styl – nie wahaj się i zastosuj go u siebie. Pomaluj ściany na ciemny odcień fioletu. Jasnowrzosowe zasłony rozświetlą pokój za dnia. Łóżko ustaw wezgłowiem przy ścianie. Pamiętaj o jego stylowym nakryciu. Biała lub srebrzysta narzuta może teatralnie spływać aż na podłogę. W sypialni powinno być dużo kwiatów w roli dekoracji. Postaw bukiety w wazonach na małych nocnych lub kawowych stoliczkach oraz na konsoli między oknami. Przy łóżku może stać elegancki fotel oraz lampa z błyszczącego metalu. Nieduże jasne dywaniki na podłodze ocieplą atmosferę. I wreszcie crème de la crème aranżacji – tapeta na ścianie za łóżkiem. Koniecznie nawiązująca do stylu glamour. Wybierz wielkoformatowy motyw kwiatowy – wielkie główki kolorowych kwiatów na ciemnozielonym tle! Taka tapeta wygląda wręcz jak obraz.

Pomysł z tapetą w panterkę

Sypialnia z tapetą w panterkę

Jeśli kochasz motywy zwierzęce, zaaranżuj sypialnię w jasnych barwach. Biel i szarość działają neutralnie, nie męczą wzroku, nie energetyzują, a zatem ułatwiają relaks i zasypianie. Monotonii kolorystycznej zapobiegną ciemnografitowe dodatki: poduszki, pled, rama lustra. Ta neutralna paleta barw będzie idealnym tłem dla odważniejszych egzotycznych wzorów, jak na przykład ciekawa tapeta na ścianie za łóżkiem. Wybierz okładzinę nawiązującą do wzoru panterki. Najlepiej nie tylko dzięki dekoracyjnym motywom, lecz także za sprawą faktury imitującej zwierzęcą sierść. Przy okazji taki pomysł na sypialnię wprowadzi do wnętrza modny motyw, bo tapety o wyrazistej fakturze są wciąż na topie.

Tapeta imitująca ceglaną ścianę

Mała sypialnia w bloku bywa trudna do zaaranżowania. Często oprócz łóżka niewiele się tam mieści. Dlatego tym bardziej ważna jest dekoracja ściany za łóżkiem. Postaw na sprawdzoną kolorystykę we wnętrzu, czyli odcienie szarości i bieli. W tych barwach zaaranżuj nakrycie łóżka. Natomiast główną ścianę pokryj tapetą imitującą białą ceglaną ścianę. Pokój od razu wyda się ciekawszy i niesztampowy. Cegła nada sypialni zdecydowany charakter. Jej urodę podkreślać będzie światło lamp zainstalowanych po obu stronach łóżka.

Tapeta w łazience

Szara łazienka z niebieską tapetą

Łazienka często sąsiaduje z sypialnią. Niektórzy szczęśliwcy mają łazienkę przy sypialni. Warto więc te pomieszczenia spójnie udekorować. Ogniwem łączącym może być właśnie tapeta.

Takie rozwiązanie nie powinno dziwić. Producenci oferują dziś tapety przeznaczone specjalnie do łazienki i kuchni, gdyż są one trwałe i odporne na wilgoć i wodę oraz na szorowanie. Ich pielęgnacja sprowadza się do przetarcia wilgotną a potem suchą szmatką. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że dzięki tapetom możemy szybko i bez wielkiego bałaganu przeprowadzić w łazience metamorfozę. Z układaniem płytek, jak wiadomo, nie jest to takie proste. Ponadto dzisiejsze tapety są bardzo ciekawe wzorniczo. Możemy wybrać modele imitujące płytki ceramiczne, cegłę, drewno albo dekorowane oryginalnymi wzorami roślinnymi czy geometrycznymi. W eleganckich, stylowych łazienkach świetnie będą wyglądały tapety z metalicznym wzorem.

Łazienka: zalecane rodzaje tapet

Do łazienki polecane są tapety: winylowe, z włókna szklanego a także laminowane. Tapety winylowe są trwałe i odporne na wodę i zmywanie nawet za pomocą środków chemicznych. Od tradycyjnych różnią się tym, że warstwa papierowa lub z flizeliny (ten rodzaj tapety jest trwalszy i bardziej elastyczny) jest pokryta folią PCV, czyli właśnie winylem.
Tapety z włókna szklanego są wykonywane z przędzy robionej ze specjalnego rodzaju szkła. Cechują się wyjątkową odpornością na ścieranie, uszkodzenia i oczywiście na wilgoć i wodę. Świetnie ukrywają nierówną powierzchnię, wady tynku, zabezpieczają ścianę przed pęknięciami. Warto wiedzieć, że można malować je farbami zmywalnymi, dzięki czemu szybko zmienisz dekorację ściany.

Tapety laminowane są atrakcyjne wzorniczo lecz nie tak odporne na wilgoć jak poprzednie. Zazwyczaj są to modele 3D dekorowane ciekawymi motywami, możesz zamówić tapetę na którą przeniesiona zostanie wybrana przez Ciebie fotografia. Faktura tapety tworzy na ścianie trójwymiarowy, przestrzenny wzór. Jeśli się zdecydujesz na takie rozwiązanie, połóż tapetę z dala od wanny, prysznica i umywalki. Potraktuj ją jak efektowną dekorację fragmentu ściany, większą powierzchnię przykryj szkłem.

Dekoracje do sypialni z tapetą na ścianie

Dekoracje do sypialni tworzą klimat i nastrój wnętrza, podkreślają jego styl. W sypialni jest to szczególnie ważne – chcemy tam czuć się swobodnie i szybko się odprężyć. Podczas aranżowania wnętrza zadbaj o dodatki i drobiazgi, które sprawiają Ci przyjemność. W okolicy łóżka i ściany z tapetą postaw stoliczek nocny a na nim wazon z kwiatami. Dobrze, by zmieścił się tam także lampion lub świecznik. Na łóżku rozłóż narzutę i pled dobrane kolorystycznie do ścian i wzoru na tapecie. Na podłodze przy łóżku niech leży niewielki miękki dywanik, na którym z przyjemnością postawisz rano gołe stopy. Warto żeby dywan w sypialni był przytulny i bardzo miękki.

Lampki nocne i meble do sypialni

Gdzie jak gdzie, ale w sypialni nie może zabraknąć nocnych lampek. Pomyśl o modelu przypinanym klipsem do zagłówka łóżka – przydatny do czytania przed snem – albo o lampce stojącej na podręcznej konsoli. W nogach łóżka możesz postawić drewnianą skrzynię na pościel, lub chociaż ławę, na której położysz przed snem szlafrok. W sypialni sprawdzi się też ładna komoda – to naprawdę świetny mebel na przechowywanie zmiany pościeli, ręczników, pledów itp. Najważniejszym miejscem w pokoju nocnym może stać się kącik ze stylową toaletką. Warto poszukać takiego mebla na pchlich targach. Piękne modele współczesne na pewno znajdziesz w sklepach. Jeśli masz na tyle miejsca wstaw do sypialni wygodny miękki fotel lub puf.

Wśród innych drobiazgów tworzących klimat sypialni są m.in.: świeczniki, szkatułki i wieszaczki na biżuterię, zegar ścienny lub stojący na komodzie, ozdobne figurki. Na blacie komody czy toaletki możesz położyć piękną tacę a na niej wyeksponować buteleczki perfum lub inne kosmetyki.

Spokojny zdrowy sen to nasz kapitał, dzięki któremu możemy dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Przyłóż się więc do aranżacji sypialni, stwórz w niej swój prywatny azyl. Naprawdę warto!

Zaufaj swojej wyobraźni i kreatywności i już teraz zarejestruj się bezpłatnie na Westwing i wejdź do świata wnętrzarskich inspiracji. Zobacz, co przygotowaliśmy do twojej sypialni, skorzystaj z naszych promocji, śledź nasze kampanie.