THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Dekoracja ściany z telewizorem z grafikami i obrazami nad białą komodą w naturlanym salonie

Jeszcze do niedawna uważano, że telewizor to samo zło bo nie dość, że pożera czas to jeszcze szpeci salon. Erę niezgrabnych „pudeł” mamy już na szczęście za sobą. Nowoczesne odbiorniki są idealnie płaskie, mają cieniutkie ramki, a zamiast czarnego ekranu możesz ustawić dowolną grafikę, która będzie pięknie komponować się we wnętrzu. Dziś rzadziej stawiasz telewizor na szafce, raczej wieszasz go na ścianie. I to właśnie dlatego musisz szczególnie zadbać o jej aranżację. Zobacz jak może wyglądać dekoracja ściany z telewizorem, żeby nie psuła wystroju salonu, a przyciągała wzrok.

Dekoracja ściany z telewizorem – gdzie powiesić TV?

Podobno nie należy ustawiać telewizora w sypialni bo dekoncentruje i źle wpływa na sen. Chociaż nie wszyscy się stosują do tej zasady, to jednak większość z nas telewizor ma w salonie. Tutaj przecież koncentruje się życie rodzinne, spotykają się domownicy i przyjaciele, a nie ma nic przyjemniejszego niż urządzić sobie seans w miłym gronie. Najodpowiedniejszą ścianą do powieszenie odbiornika jest ta w kąciku wypoczynkowym – zazwyczaj centralne miejsce w salonie wokół którego aranżujemy sofę i fotele. Ściana musi być na tyle duża, żeby zmieściła telewizor i można było ją ciekawie zaaranżować. A jak powinna wyglądać dekoracja ściany z telewizorem? Zobacz co proponujemy.

Jak zaaranżować ścianę z telewizorem – krok po kroku

  1. Rozmiar

    Zastanów się jaki rozmiar telewizora potrzebujesz. W dużej mierze będzie on zależał od metrażu salonu. W małym pomieszczeniu wielka plazma będzie dominować wizualnie, ale też efekt audio nie będzie tak dobry jak w większej przestrzeni.
  2. Styl życia

    Weź pod uwagę kto będzie korzystał z telewizora i jaki styl życia prowadzą domownicy. Wbrew pozorom to bardzo ważne. Telewizor powinien być usytuowany w takim miejscu, żeby jego oglądanie nikomu nie zakłócało spokoju.
  3. Lokalizacja

    Wybierz ścianę, na której ma wisieć odbiornik. Dobrze, żeby było to przytulne i spokojne miejsce, w którym wszyscy mogą wspólnie usiąść (np. strefa wypoczynkowa z kanapą i fotelami). Telewizor nie powinien znajdować się w ciągu komunikacyjnym – przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami będzie przeszkadzało oglądającym. Powinien też być oddalony od pokoju dziecięcego, tak żeby odgłosy nie zakłócały spokoju dziecka.
  4. Światło

    Pamiętaj, że telewizor nie może wisieć na ścianie, na którą pada dzienne światło ( w słoneczne dni nie będziesz mógł nic obejrzeć), oraz powinien wisieć na takiej wysokości, żeby nie odbijała się w nim lampa.
  5. Kable

    Zobacz czy w ścianie, na której planujesz TV da się ukryć kable, tak żeby nie plątały się po podłodze szpecąc przestrzeń.
  6. Ściana z telewizorem

    Pomyśl jak ma wyglądać dekoracja ściany z telewizorem. Do wyboru masz dużo ciekawych rozwiązań, o których przeczytasz poniżej. Dobierz jeden z nich do stylu, wystroju wnętrza i swoich upodobań.

Dekoracja ściany z telewizorem – kolor

Kolor na ścianę z telewizorem nie powinien być zbyt jaskrawy, tak żeby nie rozpraszał podczas oglądania, nie odciągał uwagi i nie męczył oczu. Jeśli chcesz wyróżnić ścianę zrób to takim odcieniem, żeby nie powstał kolorystyczny dysonans. Najlepiej sprawdzi się neutralna tonacja – odcienie szarości, beżów, niebieskiego. Będzie pięknie się od niej odcinać biała stolarka i drewniana podłoga w salonie.

Dekoracja ściany z telewizorem – pomysły

Lamele na ścianie z telewizorem

Lamele w salonie to must have tego sezonu. Drewniane listewki kładzione jedna obok drugiej lub w postaci paneli, ocieplą wnętrze i nadadzą nowoczesny charakter ścianie z telewizorem. Możesz je rozmieścić na całej powierzchni (będą tłem dla odbiornika), lub na jej części – na przykład w postaci wstęgi, która ze ściany przechodzi wyżej przy okazji tworząc piękny sufit w salonie. Całość będzie wyglądała lekko i oryginalnie.

Dekoracja ściany z telewizorem z drewnem

Drewno na ścianie stworzy przyjazną bazę dla telewizora. Jeśli położysz je tylko na tej jednej ścianie a resztę zostawisz w jasnych naturalnych kolorach, drewniana aranżacja pięknie się wyróżni na ich tle.

Trend alert – galeria obrazów na ścianie z telewizorem

Telewizor wcale nie musi grać pierwszych skrzypiec w pomieszczeniu. Od kilku sezonów popularny jest trend, który pozwala tak aranżować dekorację ściany z telewizorem by ten był jak najmniej widoczny. Nie bez powodu nowoczesne telewizory mają coraz cieńsze ramki – kiedy odbiornik jest wyłączony, pokaże się w nich ulubiona grafika, reprodukcja czy zdjęcie. Kiedy na ścianie wokół telewizora zaaranżujesz minigalerię sztuki, odbiornik idealnie się w nią wkomponuje.

Telewizor na ceglanej ścianie w lofcie

Takie ściany w salonie mogą pełnić rolę przepierzenia oddzielającego na przykład strefę wypoczynkowa od kuchennej. Z jednej strony postaw stół, a z drugiej telewizor. Cegła pomalowana na biało będzie wyglądać subtelniej. Jeśli sprzęt postawisz na niskiej drewnianej szafce, górę ściany możesz wykorzystać na powieszenie plakatu w industrialnym stylu.

Elegancka ściana z telewizorem w salonie glamour

Zaaranżuj wokół niej elegancką strefę komfortu. Ścianę z telewizorem zaaranżuj na wprost rozłożystej modułowej sofy i foteli. Pod odbiornikiem postaw komodę typu bufet, a na niej ułóż dekoracyjne dodatki w klimacie glamour. W ten sposób i dekoracja ściany z telewizorem i aranżacja komody w salonie będą robić wrażenie. Jeśli lubisz glamour z blaskiem możesz położyć na ścianie z telewizorem lustrzane panele – w ten sposób zyskasz dodatkowe lustra w salonie, a wokół zrobi się świetliście.

Naturalny salon z telewizorem

Dobrym miejscem na telewizor będzie ściana nad komodą z ryflowanymi frontami z naturalnego drewna. Na delikatnym kremowym tle będzie on mocniejszym akcentem, ale całość złagodzą opływowe kształty mebli, jasne słoneczne kolory i świeże kwiaty w wazonie.

Telewizor na ścianie w salonie z jadalnią

Duży, owalny stół z fotelikami oraz kominek wyznaczają granice pomiędzy kącikiem telewizyjnym a jadalnią. Przy okazji stół jest tak usytuowany, żeby można było zerkać na ulubiony serial siedząc przy nim (zadbaj, żeby codzienna dekoracja stołu w salonie zwracała uwagę). Pod telewizorem zda egzamin podłużna szafka na niskich nóżkach – możesz ustawić na niej soundbar a po bokach piękną ceramikę.

Dekoracja ściany z telewizorem – tynk dekoracyjny i panele

Tynk dekoracyjny nada ścianie niebanalny wygląd i ciekawą fakturę. Potrafi imitować różne struktury – drewna, kamienia, betonu, dlatego świetnie się sprawdzi we wnętrzach industrialnych. Podobny efekt osiągniesz kładąc panele – dodatkowo ich łączenia wprowadzą na ścianie geometryczne podziały a całość będzie wygladała na bardziej uporządkowaną. A jeśli chcesz, żeby w telewizyjnym kąciku zrobiło się przytulniej postaw na miękkie panele tapicerowane, które dodatkowo wygłuszą pomieszczenie.

Zabudowany telewizor na ścianie

To praktyczne rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których każdy dobrze wykorzystany centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Pojemne szafy w jasnym neutralnym kolorze pomieszczą cały dobytek, a telewizor nie będzie tak bardzo dominował. Żeby jednak całość dobrze wyglądała warto zaakcentować strefę audiowizualną na przykład kolorem drewna. Pomysłowe półki nad i pod telewizorem przydadzą się na płyty DVD czy książki.

Ściana telewizyjna w salonie

Idealnie sprawdzi się tam, gdzie przestrzenie płynnie się przenikają. Może pełnić rolę parawanu oddzielającego strefę relaksu od biblioteki czy jadalni, a przy okazji będzie świetnym elementem konstrukcyjnym do wyeksponowania telewizora. Taką wolnostojącą ścianę możesz wykończyć w stylu wnętrza – w industrialnym dekoracyjnym betonem, w eleganckim nowoczesnym apartamencie ciemnym drewnem.

Dekoracja ściany z telewizorem na marmurze

Ten szlachetny kamień zawsze przyciąga uwagę, gdziekolwiek się pojawi. Nawet położony na niewielkiej powierzchni sprawia, że wokół robi się luksusowo. Może być elegancką oprawą nawet dla telewizora. Świetnie imitują go wielkoformatowe płyty z pięknym żyłkowaniem. One najlepiej nadają się do położenie na ścianie bo nie są tak ciężkie jak prawdziwy kamień. Marmur w szarym odcieniu warto zestawić z meblem w żywszym kolorze, na przykład soczystej zieleni.

Tapeta na ścianie z telewizorem

Jeżeli w deseń to niezbyt krzykliwy, w przeciwnym razie trudno Ci będzie utrzymać uwagę na tym co w telewizorze. Tapeta powinna pasować do koloru ścian wokół – wzorzystą najlepiej zestawić z gładkimi powierzchniami.

Panele 3D na ścianie w salonie

Ponieważ telewizor często znajduje się w centum salonu, tło za nim będzie wizytówką i wyznacznikiem stylu całego mieszkania. Jeśli zależy Ci na tym, żeby było oryginalne zaaranżuj dekorację ściany z telewizorem panelami 3D. Potrafią udawać każdy materiał, a dodatkowo nadadzą ścianie ciekawy efekt trójwymiaru.

Telewizor na stojaku w salonie

Taki designerski model jest teraz bardzo modny i praktyczny. Odbiornik możesz przestawiać w dowolne miejsce, na przykład w róg pokoju. Telewizor możesz też zdjąć ze stojaka i postawić na komodzie czy stoliku – jest do tego przystosowany i na tyle szeroki, że będzie stał stabilnie. Wersja na stojaku ma jeszcze jeden plus – możesz za nim zaaranżować całą ścianę, nie ograniczając się do jej fragmentu. A więc biblioteczka z książkami, półki na bibeloty, kwietnik, czy galeria zdjęć – teraz to możliwe – na takim tle telewizor będzie zawsze efektownie się prezentował.

Szafka pod telewizor czy komoda? Jak ją zaaranżować?

Klasyczna szafka pod telewizor jest przystosowana do odbiorników i nie musisz się martwić o to czy ma właściwe wymiary. Jej zaletą jest są otwory na kable, które zazwyczaj są zmorą salonu. Ma też dostosowane półki, na których może stanąć inny sprzęt audiowizualny czy płyty. Klasyczną komodę za to łatwiej jest wpasować w wystrój wnętrza i stylistycznie zgrać z innymi meblami. Pamiętaj jednak, że nie może być ani za wysoka, ani zbyt niska, najlepiej żeby po ustawieniu na niej telewizora lub powieszeniu go nad nią na ścianie, Twój wzrok znajdował się mniej więcej w połowie obrazu. Możesz także na niej ustawić sprzęt typu dekoder czy soundbar, mile widziane są inne dodatki i dekoracje, które dodadzą salonowi pazurka, ale pamiętaj, żeby nie przesłaniały telewizora.

DIY: szafka RTV

Minimalistyczna i prosta w budowie szafka RTV będzie doskonałym miejscem na telewizor oraz wszystkie łączące się z nim urządzenia. Pomoże Ci ona łatwo włączyć niezbędną elektronikę do Twojego wnętrza. W dolnej części szafki możesz ustawić konsolę do gry czy odtwarzacz DVD. Sprawdź nasz pomysł jak wykonać ją samemu!

Potrzebne Ci będą:

  • 2 deski o długości 120 cm x 40 cm
  • 4 deski o długości 40 cm x 40 cm
  • Do zwykłego mebla wystarczą płyty OSB lub płyta wiórowa o grubości 20 mm. Jeśli Twój telewizor jest ciężki, wybierz panele ze sklejki o grubości 25 mm.
  • Śruby
  • Wiertarko-wkrętarka
  • Farba pasująca do twojego wnętrza
  • Lakier
  • Taśma klejąca

Bierzemy się do pracy!

  1. Weź deskę o wymiarach 120 cm x 40 cm, a następnie 2 małe deski o wymiarach 40 cm x 40 cm. Będą one tworzyć boki stojaka na telewizor. Przykręć je pionowo do każdego końca dużej deski.
  2. Drugą deskę o wymiarach 120 cm x 40 cm połóż na poprzednie, a następnie przykręcić.
  3. Na koniec weź dwie ostatnie deski i umieść je pionowo w szafce. Przykręć je. Umożliwią one zaprojektowanie pionowych przegródek, bardzo praktycznych do przechowywania niektórych książek i czasopism.
  4. Nałóż warstwę lakieru na surowe deski. Po wyschnięciu lakieru dodaj farbę na krawędziach desek przez odgraniczenie ich taśmą.
  5. Pozostaw do wyschnięcia. Twoja podstawka pod telewizor jest gotowa.

Czy nadal chcesz udawać, że nie masz telewizora? Chyba nie, skoro dekoracja ściany z telewizorem może być tak efektowna! Znajdź najlepszy sposób na jej wyeksponowanie w swoim salonie i zarejestruj się na Westwing. Kupisz tu wiele wspaniałych dodatków, które sprawią, że Twoja strefa relaksu będzie jeszcze przytulniejsza.