THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Mała paprotka w białym wazonie na stoliku

Paprotka we wnętrzach wraca do łask. Kiedyś zwykła paprotka – bywalczyni domowych kwietników i zakurzonych urzędowych parapetów – dzisiaj, już w innej odsłonie doskonale odnajduje się w niejednym nowoczesnym wnętrzu. Idealnie wpisuje się w styl urban jungle, który ostatnio gości w propozycjach aranżacji wnętrz. Paprotki, dzięki swoim licznym odmianom, poradzą sobie w każdym miejscu w domu. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych wspaniałych roślinach? Nasi eksperci, przygotowali dla Ciebie kilka kluczowych porad. 

Zalety paprotki we wnętrzach

Bujna paproć w domu

Paprocie to idealne kwiaty domowe. Są to rośliny łatwe w uprawie i nie sprawiają większych problemów. Ponadto kształty niezwykłych liści paprotek wnoszą do mieszkania magiczny i egzotyczny klimat. Główną zaletą tej rośliny jest fakt, że paprotka, ujemnie jonizuje powietrze w pomieszczeniu. Zachowanie w przyrodzie względnej równowagi pomiędzy ilością jonów dodatnich i ujemnych wpływa na nasz organizm w taki sposób, że czujemy się zrelaksowani. Niestety w dzisiejszych czasach sprzęty elektryczne, których używasz, a także zanieczyszczenie m.in. dymem tytoniowym, powodują, że jonów dodatnich jest więcej, co przekłada się na samopoczucie domowników. 

Paprocie to klasyczne rośliny poszycia. W stanie naturalnym występują w najniższych partiach lasów. To dlatego nie lubią ostrego słońca i przesuszonego powietrza. Pamiętaj o tym, a odwdzięczą się ładnym wyglądem. 

Paprotka w salonie 

Czarny stolik z głośnikiem oraz wazonem z kwiatami

Najbardziej optymalny dla paproci jest półcień lub stanowisko, do którego dociera światło rozproszone. Dlatego w salonie dobrze jest postawić ją od strony wschodniej. Polecamy wysokie kwietniki lub dekoracyjne doniczki, które będziesz mógł zawiesić np. na ścianie. Wówczas paprotka, pokaże w pełnej okazałości swoje długie liście i wprowadzi do salonu nieco egzotyczny klimat, rodem z amazońskiej dżungli. Paproć neutralizuje ponadto formaldehydy zawarte w toksycznych farbach, wykładzinach czy kuchenkach gazowych. Polecana jest szczególnie na parapet w kuchni czy salonie ze sztucznym dywanem czy wykładziną. 

Paprotka w sypialni 

Ze względu na swoje właściwości, paprotka jest także dobrą rośliną do sypialni. Według badań, paprocie są również w stanie zneutralizować szkodliwe promieniowanie telewizora i komputera. A wiadomo – im mniejsze promieniowanie tym zdrowszy sen. Ustaw roślinę na półce ściennej, dzięki czemu będzie mogła swobodnie opuścić pnącza i wizualnie ocieplić całe pomieszczenie. Polecamy także umieszczenie jej na półce z książkami. To dopiero klimat! 

Paprotka w łazience 

Codzienna toaleta w otoczeniu bujnej zieleni to sama przyjemność. Paprotka to roślina potrzebująca ciepłego i wilgotnego powietrza, a takie warunki utrzymują się właśnie w łazience. Po kąpieli panuje tam klimat podobny do szklarniowego – idealny dla roślin egzotycznych. Dobrze skomponuje się zarówno z jasną łazienką z elementami jasnego drewna, jak i tą w ciemnym klimacie ze złotymi dodatkami. Możesz powiesić ją na wiszącej doniczce lub postawić na półce nieopodal lustra. 

Wybierz paprotkę idealną dla Ciebie 

Paprocie należą do jednych z najstarszych roślin żyjących na Ziemi i możemy naliczyć ich kilkadziesiąt rodzajów. W warunkach domowych, możesz jednak spotkać zaledwie kilka z nich, różniących się barwą, wielkością i upodobaniem. Nie wiesz która paprotkę wybrać? Sprawdź, polecane przez nas rodzaje

  1. Nefrolepis

    To wysoki to zdecydowanie najbardziej znany gatunek paproci uprawianej w mieszkaniach i przestrzeniach publicznych. Najczęściej spotykanymi odmianami są: ‘Pulmosa’ (o liściach ciemnych i błyszczących) i ‘Roosveltii’ (o karbowanych) liściach). Ta paproć doniczkowa najlepiej rośnie w pomieszczeniach z dużą ilością rozproszonego światła. Toleruje także cień, nie znosi natomiast bezpośredniego słońca.
  2. Ciemnotka okrągłolistna

    Pochodzi z Nowej Zelandii i osiąga maksymalnie 40 centymetrów wysokości. Posiada wzniesione lub płożące łodygi oraz owalne, błyszczące, skórzaste liście – ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze od spodu. W przeciwieństwie do innych paprotek, znosi miejsca bezpośrednio nasłonecznione. Do podlewania tej paproci używaj wody wodociągowej, bogatej w wapń, którego ciemnotka wymaga do prawidłowego rozwoju.
  3. Adiantum

    Jest filigranową paprotką o delikatnej budowie, dorastającą do 30-40 cm wysokości. Jej listki są jasnozielone, przypominające kształtem liście miłorzębu japońskiego. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem (w ciągu jednego sezonu podwaja swoje rozmiary) oraz szybką regeneracją.
  4. Płaskla łosioroga

    To paproć o najbardziej egzotycznym wyglądzie. Liście dorastają do 70 cm długości, są szarozielone i charakterystycznie rozwidlone. U podstawy rośliny liście układają się w kształt miski. Dolne liście są duże, okrągłe, z czasem przybierające brązową barwę. Paproć ta jest bardzo odporna na suche powietrze, ale korzystnie wpływa na nią zraszanie 1-2 razy w tygodniu.

Pielęgnacja paprotki

Paprotka w wiszącej doniczce
  • W uprawie paproci doniczkowych najodpowiedniejsze jest miejsce z dużą ilością rozproszonego światła. Część gatunków paproci dobrze radzi sobie także w półcieniu. Nieodpowiednie są stanowiska, gdzie paproć narażona byłaby na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, szczególnie latem. 
  • Ważnymi zabiegami w pielęgnacji paproci doniczkowych są: regularne zraszanie liści i częste podlewanie
  • Optymalna temperatura uprawy paproci doniczkowych w okresie wegetacji to 18-21°C. W okresie spoczynku zimowego temperatura powinna być nieco niższa, w granicach 15-18°C. 
  • Podłoże do paproci powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. 
  • Chociaż paprocie lubią wilgoć, nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Podłoże w doniczce powinno być tylko lekko wilgotne. Nie należy go zalewać i pozwalać, żeby woda stała w podstawce. 
  • Z paprociami dobrze się komponują hosty, epimedia, kopytniki, konwalie, trójlisty i różne trawy, niskie i wysokie. Dobrze wyglądają też w towarzystwie pierwiosnków, anemonów i miodunek. 

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje domu z paprotką w roli głównej.