Lekcja florystyki: jak ułożyć kwiaty w wazonie?
Niezależnie od pory roku kwiaty w wazonie są zawsze piękną ozdobą wnętrza. Przyciągają wzrok urodą, kolorem, oryginalną kompozycją lub naturalną prostotą bukietu. Wpisują się też w popularny obecnie trend we wnętrzarstwie, tzw. biophilic design, czyli projektowanie i dekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą, otaczanie się naturalną roślinnością, czerpanie radości z kontaktów z przyrodą w każdej postaci. Walory kwiatowej dekoracji podkreśla wazon, w którym eksponujemy rośliny. Jego wybór warto przemyśleć i zdecydować się na model, który płynnie wpisze się w styl aranżacji lub przeciwnie – będzie elementem kontrastowym, dekoracją samą w sobie, przyciągając uwagę nietuzinkowym kształtem, barwą lub zdobieniami.
Niezależnie od pory roku kwiaty w wazonie są zawsze piękną ozdobą wnętrza. Przyciągają wzrok urodą, kolorem, oryginalną kompozycją lub naturalną prostotą bukietu. Wpisują się też w popularny obecnie trend we wnętrzarstwie, tzw. biophilic design, czyli projektowanie i dekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą, otaczanie się naturalną roślinnością, czerpanie radości z kontaktów z przyrodą w każdej postaci. Walory kwiatowej dekoracji podkreśla wazon, w którym eksponujemy rośliny. Jego wybór warto przemyśleć i zdecydować się na model, który płynnie wpisze się w styl aranżacji lub przeciwnie – będzie elementem kontrastowym, dekoracją samą w sobie, przyciągając uwagę nietuzinkowym kształtem, barwą lub zdobieniami.
Kwiaty w wazonie – poznaj podstawowe zasady florystyczne
Mistrzynią w układaniu kompozycji roślinnych jest oczywiście matka natura. My starajmy się ją naśladować, tworząc własne kwiatowe zestawienia. Nie wystarczy jednak układać kwiaty w wazonie tak, jak nam w duszy gra, lepiej wcześniej poznać podstawowe zasady florystyki, czyli sztuki układania i komponowania kwiatów i innych roślin w bukiety, wiązanki, girlandy itp. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie rośliny warto wyeksponować, jakie ze sobą łączyć, które nie lubią swojego towarzystwa, w jaki sposób układać kwiaty w wazonie, by powstała efektowna i trwała kompozycja.
Zasada
Kluczową rolę w tworzeniu kompozycji odgrywają duże rośliny, często egzotyczne, wyróżniające się oryginalnym kolorem czy kształtem liści i kwiatów. Takie okazy na ogół wybierane są na szczególne okazje, prezentowane pojedynczo, na w miarę pustym tle – by nic nie odwracało od nich uwagi – w oryginalnych, cennych wazonach z porcelany, kryształu, szkła. Do takich roślin należą: anturia, ostróżki, mieczyki, lilie. Ozdabiaj je eleganckimi wstążkami z jedwabiu lub z innej błyszczącej tkaniny.
Zasada
Nieco mniejsze wymagania kompozycyjne mają rośliny o pełnych lub okrągłych, barwnych kwiatach. Ich forma nie zawsze jest oryginalna, za to mają one duże walory dekoracyjne. Należą do nich na przykład: róże, chryzantemy, goździki, tulipany, piwonie, narcyzy, hortensje – słowem kwiaty bukietowe. Pięknie zaprezentują się one w klasycznych wazonach z porcelany, szkła, ceramiki, a także z miedzi albo cyny. Bukiety dekoruj wstążkami z połyskliwej tkaniny.
Zasada
Proste, codzienne kompozycje układa się z roślin o okrągłych, niedużych kwiatach. Są to na przykład.: stokrotki, aksamitki, prymule czy konwalie. Wkładaj je do prostych, raczej płaskich i niewysokich pojemników, glinianych, z kamionki, fajansu, a także do blaszanych konewek, cynowych mis. Kompozycję ozdabiaj rafią dekoracyjną czy sznurkiem.
Lekcja florystyki z pracownią Decoki
Uwielbiam florystykę ponieważ jest to bardzo elastyczna dziedzina sztuki, która pozostawia duże pole dla wyobraźni
Kinga Iwaszczyszyn
Pracownia florystyczna Decoki to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia, w którym powstają niezwykłe dekoracje kwiatowe: od codziennych bukietów do wazonu po kwiatowe dekoracje ślubne i weselne. Jej właścicielka, Kinga Iwaszczyszyn podpowiada, jak tworzyć i dbać o bukiety.
Od czego zaczyna się komponowanie bukietu kwiatowego?
Zanim zacznę układać bukiet, zastawiam się dla kogo ma być on przezaczony i czy jest wykonanywany na koknretną okazję. Warto również wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie docelowo usatwiony. Na tej podstawie planuję formę bukietu, jego rozmiar, a następnie dobieram gatunki kwiatów, tak aby charakterem i stylem pasowały do osoby odbarowanej oraz przestrzeni w której się znajdą. Znaczenie kwiatów jest ważne, ale pamiętajcie, że najważniejsze są emocje, jakie wywołują kwiaty.
Na co powinnyśmy zwracać uwagę, jeśli chcemy samodzielnie stworzyć bukiet do domu?
Jeżeli chcemy przygotować samodzielnie bukiet do domu, zacznijmy od zalezienia odpowiedniego wazonu lub naczynia, w którym ułożymy kwiaty. Układając kwiaty pamiętajmy o proporcjach. Najbardziej popularna zasada to 3:5:8, gdzie 3 częsci stanowi wysokość wazonu, 5 części odpowiadają wysokosci kwiatów nad wazonem, a całośc kompozycji wyniesie 8 częsci.
Następnie, wybierzmy miejsce w którym ustawimy bukiet. Jeżeli kwiaty mają stanąć na środku stołu, kompozycja powinna dobrze się prezentować z każdej strony. Inaczej ułożymy kwiaty, jeżeli bukiet będzie wyeksponowany jednostronnie. Kolejnym krokiem jest wybrór gatunków kwiatów i zieleń. Przy układaniu kwiatów pamietajmy, że większe i cięższe kwiaty powinny znaleźć się na śrdoku kompozycji, drobniejsze w okół nich.
Kwiaty dobrze jest kupować u lokalnych florystów. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymujemy świeże rośliny, które długo będą cieszyć nasze oko. Jeżeli chcecie, aby kwiaty towarzyszyły Wam dłużej, wybierajcie te, które nie są jeszcze w pełni rozkwitu.
Czym się kierować przy wyborze koloru kwiatów?
Kolory kwiatów możemy dobierać kierując się wieloma wytycznymi, stosując się do określonych zasad, wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy tworzyć zestawienia monohromatyczne, czyli takie gdzie operujemy jednym kolorem w różnych odcieniach.
Wyjątkowe są także zestawienia kolorów, które sąsiadują ze sobą w kole barw, na przykład czerwony + cynober+pomarańczowy. Innym sposobem jest kontrastowe zestawianie ze sobą kolorów, czyli łączenie kolorów, które znjadują się po przeciwnych stronach na kole barw. Kolorom przypisuje się różną symbolikę.
Sama jednak podchodze do tego z dużym dystansem i swoich wyborów nie determinuję narzuconym znaczeniem. Według mnie, najlepsze zestawienia kolorystyczne tworzy natura i to ona powinna być naszą największą inspiracją i kopalnią pomysłów.
Jakie są aktualne trendy w tworzeniu kompozycji kwiatowych? Czy widzi Pani coś szczególnego, co Polakom może się spodobać?
Duzym powidzeniem cieszą się bukiety bardzo naturalne, które sprawiają wrażenie lekko niesfornych, jakby od niechcenia zebranych w wiązanke. Dawno już odeszło się od używania celofanu, foliowych kryz oraz innych, plastikowych dodatków. Dużo wagę przykłada się do ekologicznego podejścia również we florystyce. Chętnie wybieram kwiaty od lokalnych ogrodników i bazuje na sezonowych gatunkach. Wychodzę z założenia, ze wszytskie kwiaty są piękne, a floryści i florystki pomagąją tylko to piękno podkreślić.
Jak dbać o bukiet kwiatów, aby utrzymał się jak najdłużej w wazonie? Czy są miejsca we wnętrzach, gdzie nie powinnyśmy go ustawiać?
Aby zachować świezość kwiatów na dłużej, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed włożeniem kwiatów do wody, powinniśmy oczyścić dolną część łodygi z liści oraz podciąć ok. 1cm ostrym nożykiem lub sekatorem. Ważne jest również, aby narzędzia były czyste. Kwiaty podciany pod kątem 45 stopni, dzieki temu zwiększa się powierzchnia przez którą kwiaty będą pobierać wodę.
Do wody można dodać specjalną odżywkę, która zapewni kwiatom wartości odżywcze oraz zachamuje rozwój barterii, które powodują gnicie. Wodę należy wymieniać co dwa dni, a wybrany wazon zawsze powinien być czysty. Ilość wody w wazonie powinna sięgać mniej więcej do 1/4 wysokości łodygi, a woda nie może dotykać liści.
Kwiatów nie ustawiamy w miejsach narażonych na przeciągi, blisko źródeł ciepła, bezpośrednio na słońcu. Wybierzmy chłodne miejsce, zacienione miejsce.
Jak jest Pani złota rada jeśli chodzi o komponowanie bukietów?
Nie bój się eksperymentować i podąrzaj za naturą ponieważ to w niej znajdują się najlepsze inspiracje.
Układanie kwiatów w wazonie
- Na początek przytnij końcówki łodyg ostrym nożem (nożyczki mogą zmiażdżyć łodygę) pod skosem, żeby jak najbardziej zwiększyć powierzchnię, przez którą kwiat chłonie wodę. Odetnij również dolne liście, ponieważ w wodzie będą gniły, róże pozbaw kolców.
- Komponowanie wiązanki czy bukietu zacznij od napełnienia wazonu wodą tak, by łodygi były zanurzone do wysokości 3-5 cm. Możesz wrzucić do środka kostki lodu, bo w zimnej, czystej wodzie, którą najlepiej jest wymieniać codziennie, ponieważ kwiaty dłużej postoją.
- Następnie stwórz bazę bukietu. Wykorzystaj do tego spore liście, gałązki oraz kolorowe druciki. To będzie podpora dla kwiatów, zwłaszcza tych o cienkich łodyżkach. Prostym sposobem na wykonanie bukietu jest zrolowanie pojedynczych liści, włożenie ich do misy i w każdym rulonie umieszczenie kwiatu.
- Innym sposobem jest związanie kilku gatunków kwiatów w nieduże bukieciki i wstawienie je do płaskiego wazonu lub do szklanej kuli. Szkielet bukietu możesz też stworzyć z elastycznej metalowej siatki z drobnymi oczkami. Włóż ją do środka wazonu, a następnie wlej wodę i wkładaj w oczka siatki kwiaty: większe w środku a mniejsze po bokach, ciemniejsze na dole, jasne na górze kompozycji.
- Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gąbki florystycznej. Najpierw ją przytnij tak, by pasowała do Twojego wazonu i porządnie nasącz ją wodą. Potem włóż ją do wybranego flakonu i wtykaj w nią kwiaty, tworząc wymarzoną kompozycję.
Jak ułożyć kwiaty w wysokim wazonie?
W wysokich wazonach najlepiej prezentują się rośliny oraz kwiaty o wysokich łodygach, na przykład słoneczniki, linie, peonie czy hortensje.
Obecnie niezwykle modne są pojedyncze gałązki ustawione w wyjątkowo wysokich wazonach podłogowych – szczególnie okazale prezentują się we wnętrzach minimalistycznych oraz tych z industrialnym sznytem. Są one wspaniałą dekoracją narożnika, przestrzeni przy wejściu do mieszkania lub przy schodach.
Say yes to a vase, czyli kwiaty w wazonie prawie idealnym
Wazon awansował i jest dziś równie ważny jak kwiaty, które w nim stoją. Z pojemnika na piękny bukiet kwiatowy stał się samodzielną dekoracją wnętrza. Dlatego nikogo dziś nie dziwi pusty wazon dekoracyjny stojący na podłodze, komodzie czy na półce. Nie dziwią też flakony różnych kształtów i w różnej wysokości ustawione w grupie – modnym trendem we wnętrzarstwie są bowiem kompozycje z wazonów. Może się zdarzyć, że w jednym z nich stoi samotny kwiat czy gałązka, jednak to nie roślina, lecz flakon jest kluczową dekoracją.
Modne wazony są dziś wykonywane z rozmaitych materiałów, mają przeróżne formy, kolory i zdobienia. Wciąż dużo jest modeli ze szkła, przezroczystego i barwionego, gładkiego lub we wzory. Szklane wazony wydają się uniwersalne i „przyjmą” każdą kwiatową kompozycję. Przy okazji szkła warto też wspomnieć o wazonach kryształowych. Do łask wracają modele po babci, jednak nie brakuje też kryształów we współczesnej, prostszej formie. Mamy wazony z porcelany, ceramiki, gładkie i we wzory. Są modele z metalu i nawet z drewna.
Bogactwu materiałów towarzyszą zróżnicowane formy. Nieśmiertelny pozostaje klasyczny kształt wazonu: pękaty od dołu, zwężony w pewnym miejscu i rozszerzany u góry. Może być wysoki na pojedynczą różę i nieduży – na bukiecik konwalii. W sklepach zobaczysz wazony przypominające słoje, butelki albo menzurki niczym z pracowni chemicznej.
Niektóre modele budzą skojarzenia z origami, inne wyglądają jak piłki czy kule. Jedne mają prostą formę, drugie są asymetryczne, niektóre strzeliście proste, inne są mniej lub bardziej skrzywione czy skręcone. Niebanalnie prezentują się wazony wyglądające jakby właśnie zostały nadtłuczone, obite. Wspomnijmy jeszcze o modelach w formie mis, które wykorzystaj do układania kompozycji ze sztucznych i suszonych kwiatów lub z drobnych kolorowych roślin typu stokrotki.
Ze względu na różnorodność form i materiałów bez trudu dobierzesz wazon do stylu wnętrza. Zachęcamy cię jednak do eksperymentowania – spróbuj ozdobić wnętrze flakonami o odmiennej stylistyce. Eklektyzm jest wciąż w modzie.
7 najpiękniejszych kompozycji kwiatów w wazonie
Prosty wazon nie odciąga uwagi od egzotycznej urody protei (to te duże czerwone kwiaty, których pąki wyglądają jak ozdobne szyszki, a po rozwinięciu ukazują długie rurkowate kwiaty otoczone długimi owłosionymi liśćmi). Kwiatom protei towarzyszą gałązki eukaliptusa i pióropusz trawy ozdobnej.
- Klasyka w czystej postaci
Wysoki szklany wazon a w nim kuliste hortensje w towarzystwie chryzantem. Zwróć uwagę na prosty zabieg dekoracyjny – bukiet na niewysokim stoliku stoi tuż przy lustrze, w którym się odbija niczym kolejna kompozycja.
- Wiosenne kwiaty w wazonie
Kolorowe tulipany, szyszkowate pąki protei i chryzantema w modnym szklanym wazonie w kształcie kuli – kompozycja nawiązująca do polnych bukietów sprawdzi się we wnętrzach w stylu wiejskim oraz w klasycznie urządzonych pomieszczeniach. Ale pamiętaj, że tulipany w wazonie to niezawodna, kwiatowa kompozycja, która obudzi wiosnę w każdym stylu aranżacji wnętrz!
- Jak ułożyć róże w wazonie?
Dzbanek, waza, filiżanka, czyli stara porcelanowa zastawa, to wymarzone miejsce na bukiet z róż. Już jeden kwiat będzie wyglądać pięknie, tak samo miniaturowy bukiecik. Róże mogą być jednobarwne jak na zdjęciu, spróbuj jednak dodać jeden kwiat w innym kolorze albo ułożyć bukiet z róż w różnych odcieniach. Do bardziej rozwiniętych możesz dorzucić też różę w pączkach.
- Jak układać większe kwiaty w wazonie?
Kilka gałązek kwitnącego, delikatnego migdałka stworzyło pełną uroku kompozycję, która nie potrzebuje innego towarzystwa. Wystarczy jej prosty, ceramiczny wazon ułożony na stole jako dekoracja wiosennego przyjęcia.
- Gałązki eukaliptusa w wazonie
Chryzantemy i farbowane gałązki eukaliptusa nie odwracają uwagi od efektownego wazonu o przekroju koła, zdobionego złotymi pasami. Wystarczy obok postawić inny złoty przedmiot, by stworzyć nietuzinkową dekorację w nowoczsnym salonie. Dodatkowo, eukaliptus można zastosować tworząć różne, świąteczne dekoracje kwiatowe, na przykład wianek na drzwi!
- Najlepsze kwiaty do ceramicznych wazonów
Różowe kwiaty, na przykład piwonie ozdobione gałązkami o drobnych, zielonych listkach tworzą klasyczną dekorację do każdego wnętrza. Zwróć uwagę na równie klasyczny w kształcie pękaty wazon w niebieskie koronkowe wzory. Zobacz także nasze poradniki na temat różnych kwiatów i ich kolorów:
Ikebana: poznaj japońską sztukę układania kwiatów
Japończycy jak mało kto znają się na harmonijnych i spójnych aranżacjach wnętrz. W podobny sposób również tworzą kompozycje kwiatowe, które dekorują wnętrza – do tego wykorzystują tzw. ikebanę. Czym ona jest?
Ikebana to sztuka układania kwiatów w harmonijny, linearny sposób, który również skupia się na kolorze oraz rytmie. W japońskich bukietach podkreśla się właśnie linearne aspekty całości kompozycji, czyli także łodygi roślin, ich liści czy gałęzie, ale także naczynie, w którym się ono znajduje. Tworząc takie bukiety warto skupić się na ich:
- minimaliźmie – japońskie kompozycje to zazwyczaj kilka gałązek lub kwiatów, a nie duże bukiety.
- przestrzeni – japońskie kompozycje wydają się nieco puste, jednak ta pustka to ważna część kompozycji ikebany.
- przeciwieństwach – bazuje to na zasadzie yin i yang, czyli przeciwieństw, które się uzupełniają.
- znaczeniu – celem ikebany jest pokazanie ulotnego piękna rzeczy, które jednocześnie symbolizuje nadzieje.
Warto docenić urodę i moc kwiatów w wazonie. Chcesz dowiedzieć się więcej między innymi na temat znaczenia kwiatów i jakie dekoracje można z nich zrobić? Bądź na bieżąco – zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji, które pomogą Ci stworzyć piękny dom!