Styl loftowy: wnętrze na miarę nowojorskiego apartamentu
Nie potrzebujesz pofabrycznego apartamentu w Nowym Jorku lub Berlinie, aby przenieść ich wyjątkową estetykę do swojego mieszkania. Loftowe wnętrza od dłuższego czasu plasują się w czołówce ulubionych aranżacji miejskich. Nic dziwnego, skoro ich surowa, przestronna a zarazem oryginalna uroda dodaje wyjątkowego charakteru każdej przestrzeni. Szukasz wskazówek, które pomogą ci poznać i wprowadzić styl loftowy do Twojego domu? Mamy dla Ciebie garść cennych wskazówek i inspiracji.
Nie potrzebujesz pofabrycznego apartamentu w Nowym Jorku lub Berlinie, aby przenieść ich wyjątkową estetykę do swojego mieszkania. Loftowe wnętrza od dłuższego czasu plasują się w czołówce ulubionych aranżacji miejskich. Nic dziwnego, skoro ich surowa, przestronna a zarazem oryginalna uroda dodaje wyjątkowego charakteru każdej przestrzeni. Szukasz wskazówek, które pomogą ci poznać i wprowadzić styl loftowy do Twojego domu? Mamy dla Ciebie garść cennych wskazówek i inspiracji.
Co to jest loft?
Wysokie sufity, surowe, nieotynkowane ściany, odsłonięte rury, betonowa podłoga… Loft to mieszkanie, które powstało w pofabrycznym, industrialnym budownictwie. Zachowuje jego surowość i wyrazisty charakter, jest utrzymane w monochromatycznej palecie kolorów i bazuje na minimalistycznym wystroju, uzupełnionym o designerskie, ciekawe perełki aranżacyjne.
Styl loftowy – cechy charakterystyczne
Styl loftowy bazuje na pomieszczeniu, do którego został zaadaptowany. To bardzo ważne podczas aranżacji mieszkania loft — inne style z dużo większą łatwością adaptują się do wnętrza. Jednak styl loftowy, aby wybrzmiał w pełnej krasie, potrzebuje loftowego pomieszczenia. Tak właśnie narodził się ten styl: z pofabrycznych, dużych przestrzeni, które zostały zagospodarowane jako mieszkania.
Styl loftowy ma wiele wspólnego ze swoim bratem, którym jest styl industrialny. W obu przypadkach możemy odnaleźć sporo aranżacyjnych cech wspólnych:
- Przestrzeń: zarówno styl loftowy, jak i styl industrialny odnajdują się w przestronnych wnętrzach z wysokim sufitem i dużymi oknami.
- Meble: loft i industrial korzystają przede wszystkim z dużych mebli o prostych formach.
- Kolory: w obu przypadkach paleta kolorów jest bardzo spokojna i stonowana. Loft i styl industrialny operują w zasadzie kilkoma podstawowymi barwami — od bieli, poprzez szarości i brązy, aż po czerń.
- Materiały: drewno, szkło, beton i stal to ulubione materiały, które wypełniają zarówno loftowe, jak i industrialne aranżacje. Znajdziesz je w meblach, dodatkach, ale również podłodze czy na ścianach.
Styl loftowy a industrialny – różnice
Mimo tak wielu podobieństw, styl loftowy oraz styl industrialny to jednak dwa różne style, dlatego warto poznać również postawowe różnice między nimi.
- Materiały:
w stylu industrialnym bardzo często znajdziemy autentyczne, pofabryczne elementy, takie jak starą cegłę (możemy znaleźć ją np. w postaci kawałka surowej ściany) lub chropowaty beton. Mimo że loft również wykorzystuje ten typ materiałów w swojej estetyce, to zdecydowanie rzadziej. Często wymienia je na bardziej nowoczesne i gładkie powierzchnie i faktury oraz uzupełnia je designerskimi przedmiotami, wykonanymi np. z tworzyw sztucznych.
- Kolory:
aranżacja loftu to nie tylko stonowana paleta kolorów. Bardzo często zostaje ona przełamana akcentami w żywych, soczystych barwach. Jest też generalnie zdecydowanie jaśniejsza i bardziej pastelowa, niż w industrialnych przestrzeniach, które lubią cięższe i ciemniejsze odcienie.
- Dekoracje:
w stylu industrialnym znajdziemy sporo dekoracji nawiązujących do pofabrycznej estetyki (mogą to być plakaty czy grafiki z industrialnymi motywami, lampy reflektory, dekoracje ścienne w kształcie śmigła itp.). Dekoracje loftowe odchodzą od tej dosłowności i sięgają po przytulne rozwiązania, takie jak miękkie dywaniki, wazony z kwiatami, świece. Z drugiej strony loft uwielbia artystyczne i designerskie przedmioty dekoracyjne, dlatego w loftowych mieszkaniach znajdziemy sztukę współczesną lub designerskie perełki.
Jak wygląda salon w stylu loftowym?
Salon w stylu loft to wnętrze, które przede wszystkim zwraca uwagę swoją przestronnością i dużą ilością światła. Jego główną gwiazdą jest zazwyczaj sofa narożna w rozmiarze XXL, która wraz ze stolikiem kawowym (często drewnianym na stalowych nogach) stanowi główną wyspę pomieszczenia. To wokół niej toczy się salonowe życie.
Salon zaaranżowany w stylu loftowym, z racji swoich rozmiarów, najlepiej podzielić na strefy. Świetnie nadają się do tego dywany, które będą wyznaczały przestrzeń. I tak, możemy zorganizować wyspę wypoczynkową wraz z kanapą, stolikiem bądź stolikami pomocniczymi oraz ewentualnie dodatkowymi fotelami lub pufami.
Kolejną wyspę może stanowić kącik jadalniany. Do wnętrza w stylu loft najlepiej będzie pasował solidny, drewniany stół na metalowych nogach — stół, który zaprasza do wspólnego spędzania czasu. Warto do niego dobrać krzesła z różnych kompletów. Taki kreatywny miks jest ciekawym zabiegiem aranżacyjnym, a jeśli uwzględnimy w nim na przykład kolorowe krzesło, całość będzie miała artystyczny akcent.
Podczas doboru materiałów podczas aranżacji, pamiętajmy o tych podstawowych, których nie może zabraknąć w żadnym lofcie. Cegła w salonie (na przykład na jednej z wybranych ze ścian) to ciekawy pomysł na urozmaicenie stonowanej, industrialnej aranżacji. Podczas doboru mebli sięgnij koniecznie po drewno, metal i skórę, ale pamiętaj również o ociepleniu ich odpowiednimi dodatkami. Tutaj świetnie sprawdzi się na przykład kolorowa galeria ścienna, wzorzyste poduszki lub lampa o interesującym kształcie.
Styl loftowy: kuchnia
Kuchnia to wręcz idealne wnętrze do loftowych aranżacji. Przede wszystkim dlatego, że loft uwielbia kuchenne wyspy (i jadalnie przykuchenne) oraz duże, solidne blaty, nad którymi można powiesić rząd industrialnych lamp. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych aranżacji loftowych, która prezentuje się naprawdę ciekawie. W loftowej kuchni industrialnej warto zastosować też podwieszane sufity, na których powiesisz rondle lub rośliny. W bardzo dużej przestrzeni, jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, warto oddzielić ją przeszkloną częścią. Dzięki temu ograniczymy przepływ zapachów.
Antresola w lofcie
Mieszkania loftowe prawie zawsze mają wbudowaną antresolę, czyli otwarte półpiętro, do którego prowadzą schody. Dlaczego akurat lofty? Ponieważ mają bardzo duży metraż i wysokie sufity, a antresola sprawdza się idealnie w przestrzeniach, w których sufit znajduje się przynajmniej 3 metry od podłogi (a najlepiej 4). Taka dodatkowa przestrzeń jest szalenie użyteczna i można ją wykorzystać jako sypialnię, gabinet, biblioteczkę, niewielkich rozmiarów pokój gościnny czy domowy składzik, na przykład na sezonowe ubrania. Mieszkanie z antresolą posiada więc tak naprawdę dodatkową przestrzeń użytkową, jednak należy pamiętać, aby dobrze ją zabezpieczyć — nie tylko przed dziećmi — za pomocą barierek lub przeszklenia.
Sypialnia na antresoli w stylu loftowym
Antresola oferuje bardzo cenną, dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Jednym z pomysłów na jej zagospodarowanie jest stworzenie sypialni w stylu loftowym. Ponieważ półpiętro ma zazwyczaj niewielki metraż, warto zastanowić się bardzo dokładnie nad jego rozplanowaniem i aranżacją. Jeżeli wybierzemy łóżko idealnie dopasowane do wielkości antresoli, zabraknie nam bowiem miejsca na dodatkowe stoliki nocne czy szafki (a takie warto mieć pod ręką, jeśli przed snem lubimy czytać książkę lub przeglądać artykuły na tablecie.
W sypialni loft na antresoli warto uwzględnić podstawowe zasady aranżacji industrialnej. Poruszaj się w stonowanej palecie kolorów, dobierz meble w prostych, minimalistycznych formach i takie same dodatki. Możesz pomyśleć o stalowym regale na książki, które staną się dodatkową ozdobą dla antresoli albo galerii ściennej.
Zadbaj też o odpowiednie wejście na antresolę. Wybór zależy od tego, jak często antresola będzie użytkowana. Do sypialni wystarczy w zupełności stabilna drabinka, jeśli jednak półpiętro ma służyć jako pokój dziecięcy lub inne miejsce użytkowane z dużą częstotliwością, wówczas warto zadbać o rozbudowane schody, dodatkowo zabezpieczone mocną, zabudowaną barierką.
Biuro domowe na antresoli w stylu loftowym
Antresola jest półotwartą przestrzenią, dlatego jeśli chcemy urządzić na niej domowe biuro, musimy pamiętać o kilku szczegółach. Warto sięgnąć po jasne kolory oraz mocne oświetlenie, które pozwoli nam na wygodną pracę również zimą, kiedy światła jest mniej (antresola sama w sobie z reguły nie jest najjaśniejszym punktem w domu).
Biurko dobrze ustawić przy ścianie, tak, aby było nieco schowane (otwarta przestrzeń antresoli może rozpraszać podczas pracy). Na ścianie nad stołem warto powiesić metalową siatkę, na której zawiesisz karteczki z notatkami, inspiracje, zdjęcia, postaw też industrialną lampę, która będzie nie tylko ozdobą w loftowym klimacie, ale również dodatkowym źródłem światła.
Co poza tym? Zastanów się nad wykończeniem przestrzeni metalowymi i drewnianymi elementami, które pasują do loftowego stylu. Nie zapomnij o dodatkowych regałach, półeczkach i szafkach, w których pomieścisz wszelkie dokumenty i książki. Nie przytłaczaj aranżacji zbyt dużą ilością mebli lub ciemnymi kolorami, ponieważ taka przestrzeń nie będzie najlepsza do pracy.
Małe mieszkanie w stylu loftowym?
Marzysz o lofcie w kawalerce? Brzmi jak misja niemożliwa, a jednak… przy odrobinie sprytu i wyobraźni, jesteś w stanie zaaranżować mniejszą przestrzeń w stylu brooklińskiego apartamentu. Aranżując przestrzeń, przede wszystkim sięgnij po meble industrialne, ale w mniejszym rozmiarze. Świetnie sprawdzą się wszelkie komody, szafki i stoliki na kółeczkach, które łatwo przemieszczać. Metalowe, otwarte regały są typowe dla stylu loftowego, a jednocześnie nie zajmują dużo przestrzeni. Meble powinny być lekkie i nieprzytłaczające.
Wybierz jasną paletę kolorów, nie tylko dlatego, że loft lubi monochromatyczne wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Staraj się też zachować jak najwięcej surowych elementów w mieszkaniu, takich jak betonowa podłoga, nagie cegły oraz odsłonięte rury, które nadadzą wnętrzu industrialny charakter.
Styl loftowy: dekoracje
Jakie dekoracje sprawdzą się w lofcie? Wszystko zależy od Twojej wizji. Jeśli chcesz utrzymać stylistykę swojego mieszkania w stylistyce industrialnej, to sięgnij po dodatki inspirowane pofabrycznymi czy garażowymi przestrzeniami, czyli wszystkiego rodzaju ozdoby nawiązujące do lotnictwa, kolei, samochodów, ale także stare zegary, lustra w ramach vintage oraz wszelkie perełki znalezione na pchlich targach.
Jeśli jednak celujesz w nowoczesny loft w stylu wielkich apartamentowców, to masz ogromne pole do manewru. W zasadzie możesz dekorować wnętrze dokładnie tak, jak wyobraźnia Cię prowadzi. Jest jednak jeden motyw, który sprawdzi się zawsze i wszędzie, a będzie to galeria ścienna. Loft — ze swoimi ogromnymi ścianami — jest idealnym miejscem na galerię obrazów i zdjęć.
Oświetlenie w lofcie
Loftowe wnętrza ze swojej natury wypełnione są dużą ilością światła — mają duże okna, są przestronne i jasne. Taka przestrzeń jest wręcz idealna na efektowne lampy wiszące — również na ich grupy. W aranżacjach loftowych można posiłkować się standardowymi, industrialnymi lampami (na przykład żarówkami na kablach), lub wybrać zupełnie przeciwny kierunek w postaci bardzo eleganckich lamp w kształcie kuli, zdobionych złotymi akcentami.
Wskazówka: W lofcie świetnie sprawdzają się też neony, które są jednocześnie oryginalną dekoracją, jak i dodatkowym źródłem światła. Tworzą one zwłaszcza ciekawy kontrast faktur z ceglaną ścianą.
Jakie rośliny pasują do stylu loftowego?
Ponieważ styl loftowy kocha przestrzeń, światło i nie lubi wnętrz przeładowanych nadmiarem dekoracji i przedmiotów, aranżację w tym stylu warto uzupełnić roślinami doniczkowymi. Zwłaszcza te rozłożyste i liściaste okazy, takie jak monstera czy strelicja świetnie będą się prezentowały na podłodze, wypełniając i nieco „zagęszczając” otwartą przestrzeń. Podobnie zadziałają rośliny podwieszane w doniczkach na suficie — szalenie modne, a jednocześnie bardzo ciekawe aranżacyjnie.
Uwielbiasz styl loftowy i masz ochotę poszukać nowych inspiracji do swojego domu? Zarejestruj się na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę trendów i wskazówek do stworzenia pięknych aranżacji.