Styl japoński: aranżacja pełna harmonii
W tym przewodniku nasi eksperci od pięknych wnętrz zabiorą Cię w podróż do świata, w którym ceni się prostotę. Zanurz się we wnętrzu, w którym króluje styl japoński i dowiedz się, za co uwielbiamy dalekowschodnią filozofię. Zbyt często mieszkania przytłoczone są przedmiotami, które w tajemniczy sposób gromadzą się i w pewnym momencie, zamiast cieszyć, stają się ciężarem. Jak wdrożyć harmonię we własnym mieszkaniu? Oto nasze propozycje! Zainspiruj się z Westwing!
W tym przewodniku nasi eksperci od pięknych wnętrz zabiorą Cię w podróż do świata, w którym ceni się prostotę. Zanurz się we wnętrzu, w którym króluje styl japoński i dowiedz się, za co uwielbiamy dalekowschodnią filozofię. Zbyt często mieszkania przytłoczone są przedmiotami, które w tajemniczy sposób gromadzą się i w pewnym momencie, zamiast cieszyć, stają się ciężarem. Jak wdrożyć harmonię we własnym mieszkaniu? Oto nasze propozycje! Zainspiruj się z Westwing!
Dobre ustawienie, czyli sztuka feng shui
Feng shui to starochińska sztuka planowania i poprawiania przestrzeni. Za pomocą feng shui w mieszkaniu możesz oddziaływać na wszystkie sfery życia, a więc miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie, karierę, czy bogactwo. Chińska filozofia życia w harmonii jest również praktykowana w Japonii tworząc subtelny styl japoński.
Polega na dobieraniu kolorów, form i materiałów służących do wyposażenia wnętrz według siły pięciu elementów:
- Ognia,
- Drewna,
- Metalu,
- Wody,
- Ziemi.
Tak zwana siatka bagua pokazuje, jak należy ustawić poszczególne elementy we wnętrzu. Wszystko po to, aby zapewnić zrównoważony i nieograniczony przepływ energii chi pomiędzy yin i yang. Tylko wtedy mieszkańcy będą czuli się w swoim wnętrzu komfortowo i dobrze. Dzięki feng shui Twój dom stanie się miejscem, w którym możesz naładować baterie, odnaleźć spokój i ciszę. A japońskie wnętrza nigdy nie rezygnują z tej zasady!
Styl japoński we wnętrzach: podstawy aranżacji
Japońskie wnętrze charakteryzuje kilka tradycyjnych produktów, w których łączy się ze sobą jakość dalekowschodniego wzornictwa i talent japońskich mistrzów rękodzieła.
6 niezbędnych mebli i dodatków w japońskim wnętrzu
- Delikatnie przezroczyste ścianki wykonane ze specjalnego papieru shoji są prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która kojarzy się z japońskim wnętrzem. Ścianki shoji umożliwiają mieszkańcom japońskich domów wydzielenie małych, prywatnych pokoi. Jednocześnie pozwalają zachować pożądaną przestrzeń i zapewnić wszędzie dużo dziennego światła. Ściany shoji służą w japońskich wnętrzach jako ścianki działowe, a także do tworzenia w kącie pokoju osobnej garderoby. Innym terminem dla tych ścianek jest fusuma.
- Maty Tatami są niezbędne w japońskim wnętrzu, ponieważ dalekowschodnie życie – w przeciwieństwie do zachodniego stylu – toczy się na poziomie podłogi. Maty tatami chronią przed zimnem podłogi, ponieważ są wykonane ze słomy, która ma właściwości izolacyjne. Ponadto są łatwe w czyszczeniu, mogą być szybko wymienione i zachwycają naturalnym pięknem.
- Japońskie łóżka, takie jak łóżko futonowe, przeniknęły także na Zachód. To, co charakterystyczne w futonach, to sposób ich przechowywania – w japońskich domach w ciągu dnia są zwinięte i ukryte w szafach lub za ściankami shoji, aby przestrzeń pokoju nie była zaburzona.
- Noren to materiałowe zasłony z japońskimi nadrukami. W Japonii są one często używane w sklepach, ale pierwotnie służyły jako ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli chcesz dodać japońskie akcenty do swojego wnętrza, przepiękne zasłony noren będą strzałem w dziesiątkę!
- Tansu to japońska nazwa charakterystycznych komód z szufladami, które są typowe dla japońskich wnętrz. Wykonane z japońskiego drewna, mogą być używane do przechowywania wszelkiego rodzaju przedmiotów.
Inne typowe japońskie akcesoria domowe to piękne poduszki (zwłaszcza te, którymi przystrojone są siedziska), kaligraficzne dekoracje ścienne, bambusowe lub drewniane stołki, ogrody zen i drzewka bonsai. Pamiętaj, że styl japoński, to przede wszystkim prostota aranżacji oraz bliskość i harmonia z naturą.
Styl zen: na czym polega?
Kluczowym zadaniem medytacji zen jest osiągniecie stanu skupienia, czystego umysłu, którego nie zakłóca żadna niepotrzebna myśl. Natomiast zen jest także kolejną inspiracją dla japońskich wnętrz. Zgodnie z definicją, zen jest drogą życia, która polega na dogłębnym poznaniu siebie. Ta filozofia wprowadza do japońskich wnętrz pewne elementy: skupienie się na rzeczach ważnych, dbanie o otoczenie i siebie samego oraz świadome odrzucenie pogoni za coraz to nowym nabytkiem. Japończycy nie próbują gromadzić i eksponować rzeczy, ale raczej skupiają się na utrzymaniu i korzystaniu tylko z niezbędnych produktów. Tak, by nie zakłócać własnego spokoju! W myśl zasady: mniej znaczy więcej.
Salon w stylu japońskim
Styl japoński w salonie to przede wszystkim prostota. Ściany japońskiego salonu powinny być jasne i gładkie, najlepiej białe lub kremowe. Mogą znaleźć się na nich pionowe i poziome drewniane listwy imitujące elementy konstrukcyjne pomieszczeń rodem z kraju kwitnącej wiśni. W centrum salonu postaw niewysoki stolik, najlepiej kwadratowy, przy którym możesz rozłożyć miękkie maty lub poduszki. Lampy powinny dawać jasne, ciepłe światło. Popularnym rozwiązaniem są papierowe abażury w kształcie kuli lub kwadratowe klosze. Dekorując salon, postaw na rośliny! Japończycy kochają naturę, o czym świadczy trend shinrin yoku albo skrupulatna aranżacja ogrodów japońskich. Sprawdzą się tu bambusy w wazonach z kolorowego szkła oraz drzewka bonsai w dekoracyjnych donicach, ustawione na delikatnych półkach.
Japoński styl w pokoju młodzieżowym
Podczas urządzania pokoju młodzieżowego w stylu japońskim, nie zapomnij dodać charakterystycznych elementów wschodniego świata. Twardy bambus będzie idealny na ułożenie podłogi, a fragment ściany możesz ozdobić jednym pędem smokowca. Nie zapomnij również o dodatkach, do jakich należą między innymi maty czy lampiony, które są bardzo ważne podczas aranżowania wnętrza. Na łóżku powinny się znaleźć poduszki z jedwabiu, które dodadzą wystrojowi uroku. Dobierając do niego pościel w orientalne wzory sprawisz, że pokój od razu będzie kojarzyć się z Japonią. Zastosuj biurko w stylu minimalistycznym, najlepiej naturalne i drewniane (możesz poszukać czegoś w stylu japandi, czyli połączenia stylu skandynawskiego i japońskiego).
Pokój w stylu japońskim
Japonia fascynuje swoimi odmiennymi obyczajami oraz tradycjami, które całkowicie różnią się od europejskich. Urządzając pokój w japońskim stylu, jako kolor ścian wykorzystaj biel oraz beż. Pamiętaj, by cały pokój zachowywał odpowiednią harmonię. Dobierz również odpowiednie materiały i tekstury. Postaw na jedwab i gładkie formy. A w ramach dodatków polecamy maty do jogi, niskie pufy oraz charakterystyczne, japońskie parawany.
Styl japoński i jego dekoracje
Dekoracją w Twoim japońskim mieszkaniu będą proste geometryczne meble z drewna, piękne naczynia do ceremonii herbacianych oraz pieczołowicie obrobione szlachetne materiały np. jedwab, które możesz przemycić w tekstyliach ułożonych na sofie. A może zdecydujesz się przystroić pomieszczenie japońskimi symbolami szczęścia? Pamiętaj o Shoji, czyli prawdziwym, japońskim parawanie – jest on nieodzownym wyposażeniem japońskich domów.
Japońską dekorację najbardziej wyróżnia minimalizmem, ale także umiłowanie niedoskonałości, widoczne np. w trendzie wabi sabi. W japońskich domach zobaczysz najczęściej kilka mebli, bardzo surowych i prostych, choć pojawiają się tutaj eleganckie odstępstwa – na przykład naczynia naprawione metodą kintsugi. Na klasycznych, drewnianych półkach ściennych postaw figurkę Buddy, przypominającą o wyciszeniu i harmonii. Możesz sprawdzić, jak zrobić origami i udekorować papierowymi figurkami pokój.
Chcesz zaaranżować swoje mieszkanie w stylu japońskim? A może interesują Cię sekrety tradycyjnego parzenia herbaty? Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.