Styl francuski – jak urządzić wnętrze z paryską swobodą
Łączy wyrafinowaną elegancję i dekoracyjność ze współczesną lekkością i artystycznym luzem. Jeśli lubisz eklektyczne zestawienia, zabawę detalami z różnych epok, jednym słowem wnętrza, które oscylują na dwóch przeciwstawnych biegunach – ten styl jest dla Ciebie. Pełen swobody, bezpretensjonalny, ale szykowny i wyrafinowany – poznaj styl francuski i zamieszkaj jak w najlepszej dzielnicy Paryża.
Łączy wyrafinowaną elegancję i dekoracyjność ze współczesną lekkością i artystycznym luzem. Jeśli lubisz eklektyczne zestawienia, zabawę detalami z różnych epok, jednym słowem wnętrza, które oscylują na dwóch przeciwstawnych biegunach – ten styl jest dla Ciebie. Pełen swobody, bezpretensjonalny, ale szykowny i wyrafinowany – poznaj styl francuski i zamieszkaj jak w najlepszej dzielnicy Paryża.
Skąd pochodzi styl francuski?
Zrodził się już w XVII wieku, za panowania króla Ludwika XIV, jako odpowiedź na pełne przepychu dworskie życie monarchy. Król Słońce, jak go nazywano, znawca i mecenas sztuki, zbudował Wersal, a jego pałacowe wnętrza inspirowały do urządzania apartamentów w podobnym stylu. Od tego czasu styl francuski wielokrotnie ewoluował na przestrzeni lat – od dekoracyjnej wykwintności przez finezyjną elegancję, po niewymuszoną lekkość eklektycznych zestawień doprawioną artystycznym sznytem.
Styl francuski – cechy charakterystyczne
- Otwarty układ pomieszczeń – Przestrzeń wypełniona światłem, jasnymi kolorami i historycznymi detalami (sztukaterie, boazerie, parkiet ułożony w jodełkę, zabytkowa stolarka).
- Stonowana kolorystyka na tle, której wybijają się gdzieniegdzie mocniejsze, ale nie krzykliwe akcenty – jak kolorystyczne plamy na niezagruntowanym płótnie.
- Zabawa epokami – meble z różnych okresów (nowoczesne z antykami) zestawione z artystyczną smykałką i dekoracyjne dodatki typu vintage w postaci pamiątek tworzą klimat pełen luzu i nieudawanej nonszalancji. Zabawa historia to też ważny aspekt angielskiego stylu shabby chic.
- Sztuka – Ściany zdobią nie tylko ozdobne płyciny, ale obrazy i grafiki, często w ozdobnych ramach, które podkreślają nowoczesny charakter kompozycji.
- Szlachetne materiały – Miękkie tkaniny – boucle, wełenki, jedwabie, aksamity, marmur, mosiądz, naturalne drewno.
- Wytworne dodatki – Duże dywany w wyraziste wzory, efektowne dekoracyjne lampy, lustra w złoconych ramach, artystyczne szkło i porcelanowe figurki.
Odkryj też nasz krótki przewodnik po stylu francuskim z nutą nonszalancji:
Styl paryski we wnętrzach
Francuskie mieszkania mają niezwykły klimat, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Dziewiętnastowieczne kamienice z epoki Haussmanna kryją paryskie wnętrza z wysokimi sufitami, sztukateriami, piękną stolarką, parkietem we francuską jodełkę lub szachownicę i kominkiem, na którym obowiązkowo musi się znaleźć duże lustro w złoconej ramie. Jeśli mieszkasz w starej kamienicy nie wykluczone, że większość tych elementów znajduje się w Twoim mieszkaniu. Uszanuj ich historyczną wartość – będą doskonałym tłem dla stylu francuskiego. Jeśli zabytkowe detale zgrabnie połączysz z designerskim wyposażeniem i przyprawisz szczyptą francuskiej nonszalancji, otrzymasz aranżację pełną paryskiego szyku.
Myślisz, że życie w Paryżu jest w sam raz dla Ciebie? Odkryj nasz krótki przewodnik na dom w nonszalanckim stylu Paryża!
Styl francuski – kolory
Stonowane, szlachetne, ale nienudne i bez wyrazu. W klasycznej odsłonie nawiązują do pałacowego wystroju – dominują kremowe beże, złamana biel, oraz delikatne pastelowe odcienie. W wersji nowocześniejszej, eklektycznej – pojawiają się też elementy szarości, oraz mocniejsze akcenty – szmaragdowa zieleń, ugier, ochra, musztardowa żółcień. Wszystko okraszone obowiązkowo akcentami złota.
Styl francuskej kamienicy – jak udekorować mieszkanie?
Mieszkanie w stylu francuskim wymaga artystycznego wykończenia, a ten można osiągnąć dekoracyjnymi dodatkami. Jak je dobierać? Na przykład na zasadzie kontrastu – na ścianach wypełnionych sztukateriami zaaranżuj galerię z czarno-białych fotografii, a w bogatej złotej ramie wyeksponuj nowoczesną grafikę. Na parkiecie ułożonym we francuską jodełkę połóż dywan w efektowny, geometryczny deseń. Nie zapomnij o lustrach – mogą być celowo spatynowane, oprawione w piękne ramy i wyeksponowane w widocznym miejscu – na kominku, konsoli, oparte o ścianę.
Pięknie zdobione przedmioty przybliżą Cię do swtorzenia paryskiego klimatu we wnętrzu. Dekoracyjne ramki na zdjęcia, wazony, drobiazgi na stoliku kawowym – bez nich paryżanki nie wyobrażają sobie aranżacji.
Oświetlenie w stylu francuskim
Ma ogromne znaczenie dla zbudowania nastrojowego klimatu. Centralna lampa zazwyczaj jest najbardziej okazała – klasyczny kryształowy żyrandol lub nowoczesna efektowna forma. Jeszcze większą rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne. W strefie relaksu nie może zabraknąć lampy podłogowej, a na stolikach, komodzie czy parapecie okna – stołowej. Atmosferę tworzą też kinkiety, które oświetlają obrazy lub sztukaterie na ścianach.
Wykończenie mieszkania w stylu francuskim
Francuzi mają świadomość, że głównym atutem paryskich wnętrz są oryginalne, często zabytkowe elementy architektoniczne. Bardzo to szanują i dbają o historycznego ducha. Tu nikt nie pomyśli nawet o pozbyciu się pięknej, zabytkowej stolarki, albo zastąpieniu dębowego parkietu praktyczniejszymi panelami. Jeśli wykańczasz mieszkanie w tym stylu powinieneś nawiązać do tradycyjnych detali. Na podłodze połóż klasyczny parkiet i ułóż go we wzór chevron. Ozdób ściany lamperiami – są teraz bardzo modne – i pomaluj je na jasny, pastelowy odcień. Wstaw dwuskrzydłowe najlepiej przeszklone drzwi między pomieszczeniami, a w wysokim oknach powieś zasłony ze szlachetnej tkaniny (powinny opierać się o podłogę) ozdobione dekoracyjnymi chwostami.
Uwielbiasz styl francuski? Na Westwing znajdziesz mnóstwo kultowych francuskich marek:
Le Creuset
Côté Table
i wiele innych!
Jakie rośliny pasują do stylu francuskiego
Styl prowansalski kocha kosze pełne lawendy i pachnących ziół. Za to we wnętrzach w stylu francuskim znajdziesz pięknie zakomponowane fantazyjne bukiety, a w donicach zielone okazy. Rośliny stawiaj na kwietnikach, stojakach, mniejszych stolikach i komponuj z nich zielone zakątki.
Styl francuski – jak zaaranżować mieszkanie?
Tak jak dobiera się sportowe buty do eleganckiego garnituru. Francuzi mają to we krwi, ale my wykażmy się wrodzoną ostrożnością. Buduj aranżację na luzie, bez zadęcia, ale z wyczuciem i bez przekraczania granic. Jeśli przesadzisz z niektórymi zestawieniami otrzymasz efekt odwrotny do zamierzonego, graniczący nawet z kiczem.
Salon w stylu francuskim
Pełni funkcję przytulnego miejsca do spędzania czasu z rodziną, ale też reprezentacyjnego pokoju do podejmowania gości. Aranżacja powinna być lekka i bezpretensjonalna. Coraz cześciej odchodzi się od symetrycznych ustawień mebli, które dominowały w pałacowym wystroju. Nowocześniejsza wersja stylu francuskiego pełna jest swobody. Wysłużone meble francuskie świetnie dogadują się z nowoczesnymi o opływowych liniach. W kąciku wypoczynkowym powinny się znaleźć rozłożysta kanapa i stoliki z marmurowymi blatami, a na ścianach obowiązkowo sztuka, której w salonie nie może zabraknąć.
Kuchnia w stylu paryskim
W kuchni prowansalskiej, często połączonej z jadalnią w stylu prowansalskim, tradycyjną kuchenną zabudowę zastępują wolno stojące meble – tradycyjny kredens, przeszklona witryna na piękną porcelanę i bufet do przechowywania sztućców czy obrusów. Kuchnia w stylu francuskim woli jednak klasyczne rzędy szafek za to z dekoracyjnymi smaczkami, na przykład w postaci mosiężnych uchwytów. Zarówno sprzęty AGD (kuchenka, lodówka) jak i baterie powinny nawiązywać do stylistyki retro. Dominującym elementem niech będzie okap nad kuchenką – z delikatnie rzeźbionymi elementami i duży ceramiczny zlew.
Sypialnia w stylu paryskim
Dekoracyjny buduar w stylu Madam de Pompadour, wykwintna alkowa George Sand czy zmysłowa sypialnia Catherine Deneve? Jak ją urządzisz zależy od Ciebie. Z pewnością nie może zabraknąć szerokiego łóżka z tapicerowanym wezgłowiem. Zaściel je starannie piękną narzutą i stertą dekoracyjnych poduch. Sypialnia w stylu prowansalskim tonie w kwiatach lawendy, które pojawiają się na pościeli, poduszkach, botanicznych rycinach… W sypialni we francuskim stylu powinna znaleźć się toaletka z dużym lustrem, flakonikami perfum i dekoracyjnymi puzderkami na biżuterię, a na niej efektowny porcelanowy wazon z pięknie zakomponowanym koktajlowym bukietem.
Francuska łazienka
A raczej luksusowy salon kąpielowy urządzony ze smakiem, ale i z artystycznym polotem. W centralnym punkcie może znaleźć się wolno stojąca wanna na dekoracyjnych nogach typu lwie łapy. Na antycznej komodzie z marmurowym blatem postaw umywalkę i powieś nad nią duże lustro w zdobionej ramie. Na ścianach połóż kafelki typu cegiełki, a na podłodze dechy z naturalnego drewna.
Ogród francuski
To propozycja dla osób ceniących sobie uporządkowany krajobraz. Styl aranżacji takiego ogrodu zapoczątkowano we Francki w XVII wieku. Aleje, szpalery, labirynty z równo przystrzyżonych roślin formowano i wzbogacano elementami architektury ogrodowej – ławkami, fontannami, rzeźbami. Dziś przydomowy ogród francuski jest swobodniejszy, w znacznej mierze inspirowany roślinnością południa Francji. A więc obowiązkowo pojawia się pachnącą lawenda, którą zestawia się z kocimiętką, szałwią, jeżówką purpurową, tawułką…Romantycznego charakteru dodają pnące róże, hortensje i glicynie.
Styl francuski – aranżacja małego mieszkania
Styl francuski kocha oczywiście pełną naturalnego światła przestrzeń, ale to nie znaczy, że nie odnajdzie się w małych pomieszczeniach. Jednak pamiętaj, że mniejsza skala do czegoś zobowiązuje. Otwórz przestrzeń pozbywając się ścianek działowych i dużej ilości masywnych mebli. Ogranicz się do najpotrzebniejszych sprzętów. Stosuj jasne, neutralne kolory na ścianach i sprytne oświetlenie, które rozświetli niewielki metraż. Nie zapominaj o trikach optycznych – dużo luster (styl francuski je kocha) potrafi zdziałać prawdziwe cuda, a już na pewno powiększyć przynajmniej dwukrotnie przestrzeń. Jeśli posiadasz duży balkon lub taras latem otwieraj drzwi na oścież – to sprawi wrażenie jeszcze większego wnętrza i wpuści do niego więcej cennego światła.
Styl francuski a styl prowansalski
Chociaż oba wywodzą się z Francji to różnią się między sobą. Pierwszy powstał jako wyraz oddania najpotężniejszemu władcy ówczesnej Europy, drugi by cieszyć się sielskimi krajobrazami słonecznej wsi. Styl prowansalski – lekki, radosny, romantyczny, ujmuje kolorami lawendowych wzgórz i najlepiej prezentuje się w wakacyjnych domach za miastem. Francuski bardziej dekoracyjny, elegancki, szykowny, zachwyca odważnymi zestawieniami i pełną światła przestrzenią wytwornych kamienic i miejskich apartamentów.
Jeśli jesteś gotowy na artystyczny miszmasz i eklektyczne aranżacje zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tam wiele ciekawych inspiracji oraz produktów, którymi urządzisz mieszkanie w stylu francuskim.