Styl etno: klucz do naturalnego minimalizmu
W naszym starannie wyselekcjonowanym asortymencie oferujemy różne meble i dekoracje w stylu etno. Zanurz się w świecie pełnym pięknych tkanin i wzorów z tradycyjnymi i artystycznymi motywami. Bogactwo kolorów sprawia, że wnętrze jest przepełnione czystą radością życia i poczuciem wolności. Dowiesz się, czym jest styl etno oraz kiedy zyskał na popularności w aranżacji wnętrz. Podpowiemy Ci jakich kolorów i materiałów używać. A na samym końcu przedstawimy Ci kilka pomysłów na dekorację wnętrz z etno dodatkami.
W naszym starannie wyselekcjonowanym asortymencie oferujemy różne meble i dekoracje w stylu etno. Zanurz się w świecie pełnym pięknych tkanin i wzorów z tradycyjnymi i artystycznymi motywami. Bogactwo kolorów sprawia, że wnętrze jest przepełnione czystą radością życia i poczuciem wolności. Dowiesz się, czym jest styl etno oraz kiedy zyskał na popularności w aranżacji wnętrz. Podpowiemy Ci jakich kolorów i materiałów używać. A na samym końcu przedstawimy Ci kilka pomysłów na dekorację wnętrz z etno dodatkami.
Styl mieszkania etno: czym się charakteryzuje?
Już w latach 70-tych styl etno był bardzo popularnym trendem modowym, który został ukształtowany przez ruch hipisowski. Obecnie styl z kwiecistymi wzorami, frędzlami oraz z motywami folkowymi ponownie wraca do naszych wnętrz. Oryginalne akcesoria dekoracyjne takie jak poduszki w stylu etno, robią wrażenie i tworzą zarówno orientalną jak i przytulną atmosferę we wnętrzu. Poniżej, dowiesz się o jego cechach! Szczególnie popularne w tym sezonie są dodatki w kolorach ziemi oraz piasku, które można ze stylem łączyć, tworzyć pełną harmonii aranżację.
- Kolory w stylu etno to przede wszystkim odcienie kolorów ziemi: ochra, rdzawoczerwony, oliwkowo-zielony, jagodowy i korzenny. Te ciepłe niuanse pasują do terakoty, szarości kamienia bądź beżu. Szczególną popularnością cieszą się intensywne kolory.
- Najpopularniejszym materiałem używanym w tym stylu wnętrz jest drewno. Decydując się na aranżację etno w stylu orientanym wybierz bambus. A jeśli podobają Ci się ciemne, drewniane meble oraz dodatki, do swojego mieszkania przenieś styl kolonialny.
- Małe dekoracje w połączeniu z meblem w stylu etno będą dobrze współgrały. Dlatego powoli wprowadzaj zmiany i pozwól aby intensywne kolory i przyciągające wzrok meble stopniowo Cię urzekały.
- Tekstylia do stylu etno są w większości naturalne. Płótno i wełna, ale także aksamit i jedwab są modne. Tkaniny dekoracyjne powinny wyglądać jak autentyczne rzemiosło i być barwione w sposób naturalny.
Kilka słów o stylu etno
Skąd pochodzi wyraz „etno”? „Ethnos” to starożytny termin pochodzący z Grecji, który w tłumaczeniu na polski oznacza „ludzie”. Styl etno to zbiór wyszukanych elementów, które odzwierciedlają tradycyjne rzemiosło i kulturę lokalną. Już w latach 60-tych klasyczny styl etno zawitał na salony zachodniego świata. Ten trend wówczas szczególnie dominował na rynku modowym. Od tamtego czasu styl etno zmieniał nieco swoje oblicze. Dodawano nowe elementy odchodząc jednocześnie od pewnych aspektów.
W europejskim nurcie etno połączyło się wiele stylów. Lejące się materiały oraz swobodne cięcia z dodatkowo kolorowymi oraz etnicznymi wzorami rodem z opowieści 1001 nocy. Pojawiające się wzory arabskie oraz afrykańskie to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów wzorów stylu etno.
Skąd brać inspiracje do wnętrz etno?
Nie ma jednego przepisu na idealne wnętrze w stylu etno – czerpie on inspiracje z wielu odległych regionów kuli ziemskiej. Styl etno jest jak podróż dookoła świata, podczas której ze wszystkich krajów i kontynentów przywozi się piękne pamiątki.
Wpływy hinduskie w stylu etno widoczne są w dekoracyjnych tkaninach przypominających sari oraz figurkach i obrazach ilustrujących hinduistyczną mitologię. Afryka wzbogaca styl etno o wzory imitujące zwierzęcą sierść oraz lokalne rękodzieło – rytualne maski, kolorową biżuterię, drewniane rzeźby, barwne tkaniny oraz ręcznie wyplatane kosze.
Jednak styl etno to nie tylko wzory z całego kontynentu afrykańskiego, to również elementy czerpiące z kultury Dalekiego Wschodu, takie jak: feng shui czy figurka buddy. Ale także, ten styl to również piękne, kolorowe tkaniny rodem z Ameryki Łacińskiej czy gliniane naczynia w stylu marokańskim.
A jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia z kolorowymi elementami sztuki ludowej z duszą? Sprawdź poniżej.
Sypialnia etno
W sypialni styl etno stworzysz głównie dzięki tkaninom w neutralnych barwach. Ale w swojej aranżacji wykorzystaj te, które są w bardziej odważnych barwach, na przykład piaskowej ochry czy karmazynowym.
Salon w stylu etno
Aby urządzić swój salon w stylu etno wcale nie trzeba podróżować w dalekie zakątki świata. Wystarczy jeden meble lub dekoracja, która przeniesie Cię na drugi koniec świata. Może to być kolorowy, wzorzysty dywan w stylu arabskim lub delikatna trawa pampasowa w wazonie. Pamiętaj, że mieszanie stylów samo w sobie daje charakter stylu etno.
Taras z elementami etno
Styl etno również nawiązuje do stylu tropikalnego, który idealnie pasuje do stylizacji balkonu i tarasu! Postaw na tekstylia w kolorach ziemi, meble z plecionek oraz rośliny.
Dekoracje etno
Dekoracje w stylu etno składają się z różnorodnych przedmiotów. Często są to na przykład wspomnienia z wakacji lub dekoracje, które kojarzą się z podróżami w odległe części świata. W rezultacie otrzymasz swój niepowtarzalny i indywidualny styl. Absolutna różnorodność panująca w stylu etno sprawia, że jest on niesamowicie inspirujący. Możesz dopasować do swojego gustu tkaniny, wzory i dekoracje spośród ogromnej ilości możliwych opcji. Daj się oczarować magii orientu i przenieść atmosferę etno do swojego domu.
Materiały: życie w stylu etno
- Drewno: jeśli chcesz stworzyć aranżację idealną, drewno jest wspaniałym materiałem. Ważne dla dekoracji w stylu etno jest to, że nie może ona wyglądać zbyt perfekcyjnie! Osiąga się to przez okrągłe drewno korzeniowe zamiast tarcicy, olejowane zamiast lakierowanego. Co więcej, warto dodać widoczne gwoździe lub łączniki zamiast klejonych linii prostych.
- Tkaniny dekoracyjne: aksamit i jedwab, a z drugiej strony len, bawełna i wełna to materiały, których nie może zabraknąć w aranżacji w stylu etno.
- Metal: jest wykorzystywany przez ludzi od niepamiętnych czasów – zarówno do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, jak i niezwykłych dzieł sztuki rzemiosła artystycznego. Styl etno nie może obejść się bez cynowych, miedzianych, mosiężnych i srebrnych dodatków, ozdób oraz elementów wykończenia mebli.
Wskazówka: Możesz stworzyć kilka punktów dekoracyjnych w stylu etno tak, aby umieścić w nich jak najwięcej rzeczy. Reszta mebli powinna pozostać prosta. Dzięki temu uda Ci się stworzyć eleganckie, przyciągające spojrzenia wnętrze, w którym elementy etno będą przyjemnie rzucały się w oczy.
Szukasz dlaszych pomysłów na aranżację wnętrz? Sprawdź nasze inspiracje na:
- Styl boho
- Pomieszczenia w stylu eklektycznym
- Styl amerykański czy
- Aranżację marynistyczne!
Krok po kroku: czyli nasze wskazówki do stylu etno!
Fascynuje Cię orientalny wygląd i chciałbyś otoczyć się egzotycznymi dekoracjami etno? Oto kilka sposobów na osiągnięcie tego celu w Twoich czterech ścianach:
- Akcesoria etno to fundament tego stylu. Obecne są również naturalne metale takie jak cynk, miedź, mosiądz czy srebro. Szczególnie charakterystyczne dla stylu etno są młotkowane powierzchnie różnych metalowych przedmiotów na przykład tac, wazonów czy abażurów.
- Wzory królują! Graficzny wzór zygzak czy ikat pochodzący z Indonezji? Tradycyjne tureckie wzory typu kilim lub wzory azteckie? Tkanymi czy nadrukowanymi wzorami lamparta możesz urozmaicić wnętrza w stylu nowoczesnym.
- Oprócz naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna, kożuchy i skóry również cieszą się dużą popularnością. W stylu etno i są dostępne w wielu wariantach. Naturalnie garbowane, wyglądające jak tekstylia, świetnie będą pasować jako przyciągająca uwagę dekoracja fotela w kąciku do czytania. Futra i skóry świetnie nadają się również jako forma pokrowca na okrągły puf.
- Warto połączyć wybrane przez siebie elementy dekoracyjne etno tak, aby stworzyć w mieszkaniu swoją własną wielokulturową mieszankę. Będziesz zaskoczony, jak nieograniczone możliwości w urządzaniu daje ten nurt.
- Należy jednak pamiętać, aby zachować harmonię i ogólny ład aby nie przesadzić. Pojedynczy kolor lub wzór powinien nadać ton całej aranżacji.
- Więc jeśli chcesz mieszkać w domu, w którym dominuje styl etno, możesz w niektórych miejscach dodać mocne akcenty kolorystyczne.
Styl etno po Twojemu
Zwróć szczególną uwagę to sypialnia z łóżkiem z baldachimem w stylu etno!
-
Rada
Aby uzyskać pożądany efekt, nad łóżkiem zawieś piękną tkaninę. Upewnij się, że materiał jest co najmniej o metr dłuższa od wymiarów łóżka. -
Rada
Tkaninę należy przymocować gwoździami lub haczykami do stelażu. -
Rada
Pozostały materiał powinnien przypominać lejącą się falę, co stworzy atmosferę stylu etno.
Projekt DIY: baldachim w stylu etno
Styl etno uwielbia własnoręcznie wykonane dodatki – podpowiadamy, jak w łatwy sposób stworzyć niepowtarzalne dekoracje. Wystarczą aplikacje w kształcie zygzaków, samodzielnie farbowane tkaniny oraz drewniane koraliki i rzemyki. W jaki sposób samodzielnie stworzyć dekorację w stylu etno do sypialni? Sprawdź poniżej, do jej wykonania będziesz potrzebować:
- Kolorową tkaninę
- Gwoździe
- Wybierz kolorową orientalną tkaninę – możesz poszukać jej w ofertach online, sklepach z hinduską odzieżą lub sprowadzić z odwiedzanego często kraju. Powinna być tej samej szerokości co łóżko, ale dłuższa od niego o około 1 metr.
- Małymi gwoździkami przybij tkaninę dokładnie nad łóżkiem.
- Ze względu na długość tkaniny będzie ona lekko opadać – w ten sposób przemieni się w oryginalny baldachim w stylu etno!
Styl etno sprawia, że lokalne rzemiosło i tradycyjne rękodzieło stają się znów modne. Kolory etno i wzory nie tylko tworzą piękne dekoracje, ale są również sprawdzonym przepisem na stylową i przytulną aranżację.
Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje w stylu etno.