Steampunk we wnętrzu: podróż do innego świata
W dzieciństwie marzyliście o tym, by wraz z Juliuszem Verne’em wyruszyć w magiczną podróż w 80 dni dookoła świata? Z pewnością nieobcy jest Wam w takim razie steampunk – niepowtarzalny nurt stylistyczny, stanowiący podwalinę pod tak popularne obecnie science fiction. Zachwyt nad przeładowanym technologią stylem wiktoriańskim, w którym na każdym kroku natknąć się można na elementy maszyn, postarzone faktury, miedź i XIX-wieczne antyki kusi swoją niepowtarzalnością i stał się jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat: zarówno w modzie, jak i w świecie aranżacji wnętrz. Zanurzmy się razem w steampunkową rzeczywistość!
W dzieciństwie marzyliście o tym, by wraz z Juliuszem Verne’em wyruszyć w magiczną podróż w 80 dni dookoła świata? Z pewnością nieobcy jest Wam w takim razie steampunk – niepowtarzalny nurt stylistyczny, stanowiący podwalinę pod tak popularne obecnie science fiction. Zachwyt nad przeładowanym technologią stylem wiktoriańskim, w którym na każdym kroku natknąć się można na elementy maszyn, postarzone faktury, miedź i XIX-wieczne antyki kusi swoją niepowtarzalnością i stał się jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat: zarówno w modzie, jak i w świecie aranżacji wnętrz. Zanurzmy się razem w steampunkową rzeczywistość!
Skąd pochodzi steampunk?
Steampunk, określany również mianem Victorian Science Fiction, zawdzięcza swoją nazwę połączeniu dwóch angielskich określeń: „steam”, czyli para, która w XIX wieku była motorem napędowym wszystkich nowoczesnych maszyn oraz „punk”, który przywodzić miał na myśl swojego rodzaju bunt, mroczne akcenty i przełamanie elegancji dominującej w ówczesnych aranżacjach.
To właśnie zachwyt nad urodą ery wiktoriańskiej połączony z zamiłowaniem do fantastyki pozwolił stworzyć pomysł, który elektryzuje swoją tajemniczością, inspirując najmodniejsze style wnętrz. Chociaż początkowo dotyczył wyłącznie literatury, przeniknął do innych dziedzin sztuki – szybko zachwycił również tych projektantów i dekoratorów, których znudził styl klasycystyczny czy modern classic.
Steampunk – cechy charakterystyczne
-
Kontrasty
Steampunk w eklektyczny sposób miesza styl wiktoriański czy styl vintage z industrialnymi, futurystycznymi pomysłami. To połączenie twardego, surowego metalu i nagich mechanizmów z delikatnymi tkaninami koronkowych gorsetów, błyszczących cylindrów, okularów czy rękawiczek. To z jednej strony tajemniczość, delikatność i nieuchwytność, a z drugiej – ciężar metalu, mechaniczność i zaawansowana technika. Jeśli szukasz czegoś spokojniejszego, warto postawić na styl transitional – jest sposobem na nieco bardziej delikatne połączenie tradycji z nowoczesnością. -
Materiały
W steampunkowych wnętrzach nie odnajdą się Ci, którzy uwielbiają przestronne wnętrza pełne światła. Tego rodzaju aranżacje wypełnione są starym, popękanym, ciemnym drewnem, stalą, miedzią czy szkłem. -
Kolory
Nastrojowe, ciemne kolory doskonale podkreślają tajemniczy charakter steampunku. Pełno w nim zgniłych zieleni, kolorów głębokiego drewna, mahoniu, rudawych odcieni rdzy czy starego złota. To nie wypełniony pastelowymi bielami styl shabby chic! -
Dodatki
Steampunk pełny jest dodatków – z jednej strony zerkają na nas krzątające się gdzieniegdzie koła zębate, miedziane półki i pieczołowicie zdobione zegary, z drugiej zaś figlarne wachlarze czy parasolki.
Steampunk we wnętrzach
Nastrojowe, tajemnicze wnętrza w stylu steampunkowych przyspieszają bicie serca wszystkich miłośników niezwykłych aranżacji. Jedno jest pewne – nie sposób pomylić ich z niczym innym! Steampunk łączy to, co najlepsze w innych stylach aranżacji, proponując zupełnie nową jakość. To przeszłość, która spotyka się z nowoczesnością!
Wiktoriański szyk i odrobina anarchii..
Chociaż steampunk bierze wiele z przepychu, luksusu i bogatych zdobień stylu wiktoriańskiego – nie bez kozery określa się go przecież mianem Victorian Science Fiction – to wnosi do niego wiele elementów charakterystycznych tylko i wyłącznie dla samego siebie. Łączy bogatość zdobień pałacowych wnętrz z brudem miedzi i ciemnych barw, porzucając biel i złoto na rzecz ciemnej zieleni, mahoniu czy czerni. Urok stylu wiktoriańskiego przeplata się tu z tajemniczością i magią dziecięcych marzeń o bezkresnych podróżach.
Industrial i koronki
Styl industrialny to nieodłączny element steampunku. I w nim znajdziemy mnóstwo metalowych elementów, plączących się miedzianych rurek, części maszyn czy surowej stali nadgryzionej zębem czasu. To jednak nie wszystko – w samym stylu industrialnym brak tej wiktoriańskiej elegancji, która dodaje steampunkowi niezbędnej magii. Nie znajdziemy tu koronki, jedwabiu czy kwiatowych ornamentów. Zabraknie również pożółkłych map, XIX-wiecznych bibelotów, lunet czy kompasów.
Czerń, zieleń, brązy..
Planujesz wnętrze w stylu steampunk? Uzupełnij swoją kolekcję map i XIX-wiecznych mebli odpowiednimi kolorami, a na pewno Ci się uda! Ciemne, zadymione wnętrza pozwolą Ci się wczuć w klimat rodem z Sherlocka Holmesa. Na co warto postawić? Barwy głębokiego mahoniu mebli i szarej stali idealnie współgrać będą z czerwienią starych, brytyjskich pociągów i miedzianym kolorem laboratoryjnych rurek. Aż czuć unoszącą się w powietrzu parę! Nieco spokoju przyniesie do wnętrza ciemna zieleń. Świetnie współgra z pełnym przegródek aptekarskim biurkiem naznaczonym zębem czasu. Jako uzupełnienie posłuży kolor sepii czy delikatna kremowość. Nie przejmuj się tym, jeśli coś jest niedoskonałe – postarzone faktury czy lekko spękane ściany również zdadzą egzamin. To bardzo wygodne! W steampunku próżno szukać sielankowości, którą charakteryzuje się na przykład styl angielski!
Meble w stylu steampunk
Planując wyposażenie wnętrza w stylu steampunkowym warto postawić na elementy drewniane. Szczególnie dobrze prezentuje się egzotyczne, polerowane drewno. Wybierz głęboki mahoń, ale także na palisander czy teak. W przypadku kanap czy fotela możesz skłonić się zarówno ku tym ciemnym i skórzanym, jak i tym wywodzącym się wprost ze stylu wiktoriańskiego – miękkim, pikowanym i zanurzonym w kwiatowych motywach. Metalowe akcenty również z łatwością przemycisz w elementach wyposażenia wnętrz. Niech zainspiruje Cię styl ekscentryczny: postaw na loftowe stoliki ze stalowymi nóżkami czy kontrastujące z nimi proste szafki złożone z metalowych elementów.
Świetnym pomysłem na wnętrze w stylu steampunk jest również połączenie przeszłości z nowoczesnością. Jak to zrobić? Jednym z najbardziej elektryzujących pomysłów jest biurko, którego gruby, ciemny blat umiejscowiony jest na żeliwnych nogach starej maszyny do szycia. To eklektyczne połączenie zapiera dech w piersiach! Wykorzystaj tego rodzaju pomysły, by wzbudzić zachwyt u wszystkich gości.
Oświetlenie steampunk
Charakterystyczne i surowe oświetlenie stylu steampunkowego nadaje wyjątkowego charakteru. Ekscentryczne lampy często powstają z pozornie nieużytecznych przedmiotów codziennego użytku, kusząc swoją wyjątkowością i otulając wnętrze ciepłym, miodowym światłem rodem z lamp naftowych. Wykorzystaj miedziane, proste lampiony stylizowane na kształt XIX-wiecznych fabryk lub postaw na pełne ornamentów, wiktoriańskie żyrandole. Oba rozwiązania sprawdzą się równie dobrze! Nic nie stoi nie przeszkodzie, by wykorzystać również typowe lampy steampunk. Poznasz je po umiejscowionych gdzieniegdzie zębatkach czy charakterystycznej, przedwiecznej stylizacji. Wyglądają uroczo i rozsiewają wyjątkowy klimat!
Jak udekorować dom?
Nierzeczywisty i oryginalny styl steampunk nie roztoczy swojej magii pozbawiony uroczych dodatków, które charakteryzują również pokrewny styl dark academia. Jak ozdobić tego rodzaju wnętrze? Steampunk to umiłowanie bibelotów i dekoracji – oczywiście tych podkreślających jego eklektyczny urok. Czego nie może zabraknąć? Przywdziej swój cylinder i wypełnij dom zniewalającymi dekoracjami!
- Antyki – nie muszą sięgać aż Starożytnej Grecji czy przywodzić na myśl styl barokowy lub rokoko: w przypadku steampunku wystarczą stare maszyny do szycia, potężne biurka z litego drewna czy elementy starych sprzętów. Sprawdzi się wszystko to, co inspirowane jest niezwykłym czasem XIX wieku. Doskonale sprawdzą się te meble, które spotkasz również w stylu shabby chic.
- Mechanizmy – steampunk nie może obejść się bez krzątających się tu i ówdzie mechanizmów. Wyposaż się w dodatki w formie zawieszonych na ścianach stalowych trybików, rozebranych w połowie zegarów czy lornetek oraz ozdób nawiązujących do najważniejszych odkryć i zdobyczy technologii XIX wieku. Mile widziane są dekoracje inspirowane początkiem elektryczności, bicyklami czy budzącymi skojarzenia romantycznej podróży balonami pasażerskimi.
- Elementy stroju wiktoriańskiego – steampunk to również niepowtarzalny styl! Za wspaniałe ozdoby mogą służyć rozrzucone niby przypadkiem cylindry, płaszcze, gorsety czy kieszonkowe zegarki. Dodają klimatu!
- Części technologii i wyposażenie laboratorium – wnętrzom w stylu steampunkowym służą również nawiązania do gabinetu przedwiecznego naukowca czy odkrywcy. Właśnie dlatego tak dobrze wyglądają w nich stare, pożółkłe mapy i książki, miedziane rurki, odlewniki, maski gazowe, skafandry czy lupy. Świetnie sprawdzą się też nieco „lekarskie” stoliki na kółkach.
Jak zrobić własną dekorację?
Szukasz pomysłu na własnoręcznie wykonaną dekorację steampunk? Jeśli pasjonujesz się rękodziełem, możesz pomyśleć o wykonaniu misternych, żeliwnych okuć lamp własnoręcznie, ale niekiedy wystarczy ułożona w rogu pokoju poprzecierana, skórzana walizka uzupełniona gustownym cylindrem. Możesz też wykonać naścienną instalację z kupionych na pchlim targu starych trybików różnej wielkości – im starsze, tym lepsze! Zawieś je na gwoździkach i stwórz wyjątkowy klimat niewielkim kosztem!
Steampunk kusi swoją wyjątkową magią – my jesteśmy w nim wprost zakochani! „Sen przeszłości o przyszłości” jest sposobem na wyjątkową aranżację, obok której nie można przejść obojętnie. Poznaj więcej inspirujących pomysłów rejestrując się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych codziennych poradników i ofert dla stworzenia pięknego domu. Niech żyje para i punk!