THE BLACK WEEK DEALS startują JUTRO z najlepszymi promocjami na sofy i łóżka >

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
sypialnia w stylu japadni

Nie znasz japandi? Nie stresuj się! Historia tego nowego trendu nie jest długa. Pojawił się kilka lat temu, a do Polski zawitał niedawno. Ciekawie brzmiącą nazwa to zlepek dobrze znanych Ci nazw stylów: japońskiego (japan) i skandynawskiego (scandi). A więc wszystko jasne! Japandi to miks japońskiej powściągliwości i skandynawskiej przytulności. Niektórzy uważają, że to coś więcej niż styl – to filozofia życia, podobnie jak duńskie hygge czy szwedzkie lagom. Zobacz jak wygląda styl japandi we wnętrzach i jak je urządzić, żeby osiągnąć pożądany miks.

Czym jest japandi?

Jeśli lubisz stonowane wnętrza, które pozwalają się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzną harmonię, ten kierunek jest dla Ciebie. Kluczowy jest tu styl minimalistyczny, w jasnej, lekkiej odsłonie skandynawskiej. Jeśli będziesz wystrzegał się przeładowanej przestrzeni i zbyt wielu dekoracyjnych ozdobników, połowa sukcesu jest za Tobą. Wybieraj dodatki, które są bardziej funkcjonalne, mniej dekoracyjne i naturalne – co nie znaczy mniej efektowne. Próbuj odnajdywać piękno w prostocie, naturalnych materiałach i kolorach natury, a uzyskasz minimalistyczny styl japoński ze skandynawskim sznytem.

Japandi we wnętrzach: charakterystyka stylu

Wnętrza zaaranżowane w tym stylu, chociaż proste, wcale nie są surowe i zimne, bo dużo w nich naturalnych materiałów, które wprowadzają przytulność i stonowaną kolorystykę. Ważna jest oszczędność form, funkcjonalność, jasna, rozświetlona przestrzeń urządzona najpotrzebniejszymi meblami, bez nadmiaru dekoracyjnych detali i krzykliwych kolorów. Króluje minimalizm, symetria i harmonia. Kameralny klimat podkreśla nastrojowe oświetlenie, a szlachetne drewno i miękkie tekstylia –  dywany plecione z morskiej trawy, kosze, miękkie poduchy – sprawiają, że dom jest przyjazny i ciepły. Pięknym dodatkiem do mieszkania w stylu japandi mogą być także naczynia naprawiane techniką kintsugi.

Kolory w stylu japandi

Paleta kolorystyczna jest w japandi mocno ograniczona. To nie pastelowy styl kawaii. Dominują tu stonowane barwy, nierozerwalnie związane z naturą. Charakterystyczne dla japońskiego minimalizmu beże, jasne brązy i stonowane szarości, przełamują nieco cieplejsze akcenty zapożyczone z przytulnego stylu skandynawskiego – ochra, ugier, odcienie terakoty – które efektownie kontrastują z ponadczasową bielą ścian. Jedno jest pewne: japandi nie toleruje jaskrawych tonów – kolorystyczny miszmasz nie wchodzi tu w grę.

Materiały do wnętrz w mieszkaniu japandi

To, co bez dwóch zdań łączy Japończyków i Skandynawów, to przywiązanie do naturalnych materiałów. Nie może zabraknąć litego drewna – najcześciej w postaci lekkich mebli, ale też ażurowych przesłon i okładzin robionych na wzór japońskich przesuwnych drzwi i ścianek shoji. Często wykorzystywanym materiałem jest rattan, morska trawa i bambus – z nich powstają najczęściej kosze, parawany, dywany, lżejsze meble i dodatki. Popularne są abażury lamp robione na wzór japońskich lampionów z papieru ryżowego.

Japandi – meble o prostej formie

Życie w tradycyjnym japońskim domu skupia się blisko ziemi. Królują niskie meble – futony, stoliki, miękkie poduchy do siedzenia, maty tatami. Przestrzeń jest uporządkowana, kolorystycznie zdyscyplinowana, bez zbędnych dekoracji i niepotrzebnego gromadzenia przedmiotów. Skandynawowie ponad wszystko cenią funkcjonalność i prostotę, wybierają meble praktyczne, wygodne i estetyczne – zawsze w takiej kolejności. Styl japandi jest wypadkową tych dwóch stylów. Jeśli jest Ci bliski wybieraj takie meble, które połączą w sobie te podobne do siebie tendencje. Sofa powinna być niezbyt wysoka, ale za to rozłożysta i nieziemsko wygodna. Blisko niej powinien się znaleźć niski stolik i proste pufy nawiązujące kształtem do japońskich siedzisk. Unikaj ciężkich komód, szaf i stołów – wszystko powinno być lekkie, jak najmniej zagracające przestrzeń. Zrezygnuj z dekoracyjnych ozdobników, tapicerskich przeszyć i pikowań – liczy się prostota i umiar. Idealnie sprawdzą się efektowne w swojej prostocie skandynawskie klasyki takie jak fotel Paimio Alvara Aalto czy krzesło Peacock Hansa Wegnera. 

Zastanów się też, co będziesz robić w poszczególnych pomieszczeniach. Być może zawsze chciałeś nauczyć się, jak zrobić sushi lub interesuje Cię parzenie herbaty w stylu japońskim. Warto z wyprzedzeniem zaplanować miejsce na te aktywności.

Dekoracje japandi

Nie ma ich za wiele, za to zawsze zrobione są z naturalnych materiałów. Japandi czerpie inspiracje z japońskiego wabi-sabi, które wyraża piękno naturalnego starzenia się, oraz ze stylu skandynawskiego przywiązującego wagę do tradycyjnego rzemiosła. W oszczędnej dekoracji wnętrza dominuje ręcznie robiona ceramika, naczynia z terakoty, puzderka i figurki z drewna o ciekawym rysunku. Niewątpliwą ozdobą są lampy o wyrafinowanej, ale prostej formie.

We wnętrzach urządzonych w stylu japandi nie może zabraknąć roślin. Przeważają suche trawy i gałązki, ale też minimalistyczne ikebany z żywych kwiatów i zielone rośliny doniczkowe typu drzewko bonsai – z powodzeniem zastąpi je tradycyjne drzewko szczęścia. Dominują rośliny o drobnych listkach jak pieniążek, a także wiszące pnącza: patyczak, asparagus, hoja…oraz nieduże sukulenty grupowane w botaniczne ogródki. Rośliny w pięknych donicach – wiszących czy stojących – oraz zakomponowane na prostych kwietnikach czy niskich stolikach – wyglądają efektownie, tworzą przytulny klimat, a przede wszystkim wyciszają i oczyszczają powietrze. Japończycy są przywiązani do natury – stąd na przykład koncepcja kąpieli leśnych, czyli shinrin yoku. Jeśli masz miejsce na roślinność wokół domu, możesz pokusić się o stworzenie miniaturowego ogrodu japońskiego.

Wabi-sabi i hygge: połączenie harmonii i stylu

Japońska filozofia życia i skandynawski sposób na osiągnięcie spokoju pięknie się uzupełniają w japandi tworząc harmonijna całość. Hygge to skandynawska koncepcja przytulności i przyjaznej, pełnej ciepła domowej atmosfery. Mówi, że Twój dom to Twoje schronienie, dlatego tak ważne jest abyś czuł się w nim zawsze komfortowo i zawsze chętnie do niego wracał. Wabi-sabi odnajduje piękno w niedoskonałości i skromności. Okazuje się, że te dwie idee idealnie ze sobą współgrają, bo obie zakorzenione są w prostocie, stonowanej kolorystyce i umiarze. Ta wspólna estetyka tworzy styl, który jest jednocześnie przytulny, swobodny i wyrafinowany. 

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu japandi?

  1. Japandi meble – prostota i design

    Te skandynawskie i te japońskie są funkcjonalne, proste, o harmonijnych formach. Meble rodem z Północy najczęściej zrobione są z jasnego, surowego drewna, japońskie o bardziej eleganckich liniach – z ciemniejszych gatunków. Spróbuj połączyć w meblach te dwa style. Nie bój się różnych odcieni drewna, zestawiaj formy o opływowych liniach z prostymi. Dzięki tej różnorodności wnętrze będzie ciekawsze.

  2. Postaw na akcesoria efektowne i funkcjonalne

    Pamiętaj, żeby nie było ich zbyt dużo – w przeładowanej przestrzeni trudniej znaleźć wyciszenie i harmonię. Skandynawskie dodatki są przede wszystkim wygodne – plecione dywany, miękkie pledy, dużo poduszek – i wprowadzają ciepłą atmosferę. Japońskie za to są funkcjonalne – parawany wygradzają przestrzeń, misy służą do przechowywania owoców, wazony do układania kompozycji kwiatowych. Piękno musi łączyć się z użytecznością, dlatego elementy dekoracyjne stylu japandi powinny łączyć w sobie minimalistyczną formę z piękną estetyką i praktycznością. Jeśli masz zdolności manualne, możesz dowiedzieć się, jak zrobić origami, a efektami swojej pracy udekorować pomieszczenie.

  3. Zestawiaj kontrastowe kolory

    Jasne i neutralne tony naturalnego drewna z odcieniami pastelowymi – różem, bladoniebieskim, jasną zielenią – lub z głębszymi, szlachetnymi tonami – terakotową czerwienią, musztardowym żółcieniem, czekoladowym brązem. W japandi dopuszczalne są akcenty w postaci ciemniejszych kolorów – antracytu, szmaragdu a nawet czerni. Unikaj jaskrawych, krzykliwych barw – one są w tym stylu niedopuszczalne.

  4. Zachowaj umiar i prostotę

    Styl japandi to przede wszystkim minimalizm, dlatego przestrzeń powinna być uporządkowana, bez nadmiaru akcesoriów i elementów dekoracyjnych. Postaw na jakość zamiast na ilość i wybierz tylko kilka przemyślanych elementów, np. charakterystycznych japońskich symboli.

  5. Wybieraj naturalne materiały i rośliny

    Ważnym elementem jest drewno. Mieszanie jasnych i ciemnych gatunków to dobry sposób na wcześniej wspomniane skontrastowanie barw. Stawiaj na surowce zaczerpnięte z natury: bambus, rattan, len, wełnę, papier. Nie zapomnij o roślinach – wprowadzają łagodność, wyciszenie, wzbogacają przestrzeń o kolor, są elementem dekoracyjnym. Rozsuń zasłony i ciesz się tym co za oknem – zmieniający się wraz z porami roku krajobraz tworzy barwne obrazy.

  6. Niskie meble i dużo wolnej przestrzeni

    Tradycyjne japońskie meble przybliżają do ziemi, dają wrażenie większej przestrzeni i bezpieczeństwa. Zamiast wysokiej szafki postaw niską komódkę, puf zastąp dużą, wygodną poduchą. Dobrym wyborem jest kuchnia bez szafek wiszących – zamiast nich możesz powiesić na ścianie ładną grafikę. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do poruszania się między meblami – komfort i wygoda w japandi są bardzo ważne.



Styl japandi – kuchnia

By uzyskać efekt japandi w kuchni przede wszystkim postaw na japońskie naczynia w pastelowych kolorach. Niezbędne okażą się zwłaszcza imbryczki na herbatę, małe miseczki i tace. Szafki kuchenne powinny być drewniane. Pomyśl też o akcentach z czarnej, surowej ceramiki.



Styl japandi – sypialnia

Styl japandi idealnie pasuje również do sypialni, gdzie, dzięki naturalnym materiałom i minimalistycznym formom stworzysz kojącą oazę zen. Pamiętaj, by łóżko było dość niskie i bez nóżek, imitując w ten sposób maty tatami.

Styl japandi – salon

Podobnie jak sypialnia, salon w stylu japandi jest kojący i naturalny. Ważne są tu szczególnie krzesła do jadalni, koniecznie drewniane o zaokrąglonej formie. Nie zapomnij również o dekoracjach przywołujących estetykę Dalekiego Wschodu.

Łazienka

W łazience japandi poczujesz się niczym w nowoczesnym spa. By ją zaaranżować koniecznie wprowadź do niej odrobinę jasnego naturalnego drewna oraz obłych, organicznych kształtów.

Jak Ci się podoba nowy styl? Nie spodziewałeś się, że z połączenia japońskiej estetyki i skandynawskiej funkcjonalności może powstać taka ciekawa mieszkanka? Może nasze pomysły zainspirują Cię do stworzenia interesującej aranżacji…

Jeśli brakuje Ci pomysłów na oryginalne dodatki, albo marzysz o dobrze zaprojektowanych i świetnie wykonanych meblach w stylu japandi, zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tu wiele pięknych produktów i interesujących podpowiedzi.