Feng shui: 15 prostych kroków do harmonii we wnętrzach
Wiatr i woda – oto prawdziwe znaczenie wyrażenia feng shui, które pochodzi z języka chińskiego. Jednak przede wszystkim kojarzy się z życiem w harmonii – z samym sobą i ze swoim otoczeniem. Nawet z dala od Chin i Dalekiego Wschodu, pięć elementów feng shui – drzewo, ogień, metal, woda i ziemia – odgrywają dużą rolę w naszym życiu. W końcu na co dzień potrzebujemy harmonii i dystansu! Doskonale wiemy, co jest ważne w filozofii feng shui i dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wiele wskazówek dotyczących harmonijnej aranżacji wnętrz. Dowiesz się, jakie są trzy najważniejsze zasady aranżacji feng shui: yin i yang, siatka bagua oraz zasada pięciu żywiołów. Powiemy Ci, jakie kolory wykorzystać w aranżacji oraz jak urządzić salon, sypialnię, pokój dziecięcy, kuchnię oraz domowe biuro zgodnie z zasadami chińskiej sztuki aranżacji. Do dzieła!
Wiatr i woda – oto prawdziwe znaczenie wyrażenia feng shui, które pochodzi z języka chińskiego. Jednak przede wszystkim kojarzy się z życiem w harmonii – z samym sobą i ze swoim otoczeniem. Nawet z dala od Chin i Dalekiego Wschodu, pięć elementów feng shui – drzewo, ogień, metal, woda i ziemia – odgrywają dużą rolę w naszym życiu. W końcu na co dzień potrzebujemy harmonii i dystansu! Doskonale wiemy, co jest ważne w filozofii feng shui i dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wiele wskazówek dotyczących harmonijnej aranżacji wnętrz. Dowiesz się, jakie są trzy najważniejsze zasady aranżacji feng shui: yin i yang, siatka bagua oraz zasada pięciu żywiołów. Powiemy Ci, jakie kolory wykorzystać w aranżacji oraz jak urządzić salon, sypialnię, pokój dziecięcy, kuchnię oraz domowe biuro zgodnie z zasadami chińskiej sztuki aranżacji. Do dzieła!
Feng shui: zasady aranżacji we wnętrzu
Feng shui opiera się na 3 głównych zasadach, które umożliwiają swodobny przepływ energii chi. Są nimi: zasad yin i yang, siatka bagua oraz zasady pięciu żywiołów. Czym one są? Dowiesz się w dalszej części artykułu.
Aranżując wnętrza tym sposobemnależy trzymac się pewnym określonych zasad feng shui urządzania wnętrz. Przestrzegając je, będziemy się dobrze czuć we wnętrzu.
- Porządek. Dbaj o porządek w szafach czy komodach, a nie tylko w tym, co jest ustawione na wierzchu.
- Meble zamknięte czy otwarte? Zgodnie z zasadami tej aranżacji, lepiej jest postawić na meble zamknięte niż na przykład popularne wieszaki.
- Niepotrzebne rzeczy. Podczas sezonowych porządków, najlepiej jest pozbyć się rzeczy, których już nie używamy, na przykład za małych ubrań czy starych pamiętek.
- Popsute przedmioty. Najlepiej jest je od razu naprawić lub wyrzucić, ponieważ takie rzeczy blokują przepływ dobrej energii.
- Dbanie o rośliny. Podlewaj je, odrywaj od nich suche liście oraz przesadzaj je, kiedy tego wymagają.
Elementy feng shui
Na filozofię feng shui składa się pięć elementów, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. Są nimi: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Pochodzą bezpośrednio z natury i są one w ciągłym procesie transformacji i przemijania. Tylko wtedy, gdy cała piątka znajduje się w harmonii, można zapewnić optymalny przepływ energii. Inaczej składniki te mogą sobie przeszkadzać, a nawet niszczyć.
W swoim wnętrzu możesz skumulować siłę tych pięciu elementów, umieszczając meble w określony sposób, tak żeby chi (energia życia) mogła płynąć bez zakłóceń. Tworzy to spokojne, pozytywne centrum domu lub ogrodu, co ma kojący wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.
5 elementów feng shui
U podstaw feng shui leży zasada pięciu elementów:
Drzewo
Drzewo symbolizuje wzrost i życie, ale może zostać łatwo zniszczone przez metal i ogień. Woda natomiast wspiera drzewo, ponieważ dzięki niej może rosnąć.
Ogień
Ogień jest bardzo silnym elementem – nawet jeśli woda ugasi ogień, w kolejnym etapie może zostać zamieniona w parę wodną i stać się bardzo silnym elementem poprzez skumulowanie energii. Ogień według zasad feng shui musi być zawsze traktowany z respektem.
Metal
Metal jest ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny – jego symbolami są srebro i złoto. W przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów, metal jest nieugięty. W mniejszych formach, takich jak pieniądze, metal ucieleśnia materialny dobrobyt.
Woda
Kiedy woda wykorzystuje całą swoją moc, może być jeszcze silniejsza i potężniejsza niż ogień. Nieokiełznana woda stwarza zagrożenie, ale energia wody oznacza też dzielenie się pomysłami, komunikację i sukces.
Ziemia
Ziemia jest podstawą filozofii feng shui i oznacza atrakcyjność i pożywienie. Ziemia może być wytwarzana przez ogień w postaci popiołów i niszczona przez drzewo, które zakorzenia się w niej i żywi składnikami odżywczymi.
A w grafice poniżej możesz się dowiedzieć, jakie kolory i jakie must – haves odpowiadają każdemu z elementów.
Yin i yang
Z kolei, yin i yang to dwie podstawowe siły, które umożliwiają swobodny przepływ energii chi. Pierwsza z nich jest utożsamiana z elementem żeńskim, który jest bierny oraz spokojny. A yang to aktywny i silny element męski. Obie te energie są przeciwstawne, ale dążą ku sobie i są od siebie zależne. Aby we wszechświecie zapanowała harmonia powinny się one uzupełniać, współgrać.
W praktyce aranżacji wnętrz feng shui zakładają one, iż niektóre pomieszczenia w domu pasują do aktywności yin, a inne do yang.
- Jak już wiesz, yin to element spokojny, dlatego warto go wykorzystać do pomieszczeń w których odpoczywamy, czyli salon, sypialnia, a nawet łazienka.
- Z kolei we wnętrzach yang warto zaaranżować pomieszczenia, w których nie będziemy odpoczywać. Są nimi między innymi: gabinet czy kuchnia.
Siatka bagua
Zgodnie z zasadami feng shui, podstawa do zaplanowania przestrzeni, w której będziemy się dobrze czuć jest tzw. siatka bagua. Pomaga ona wyznaczyć miejsce dla poszczególnych pomieszczeń w domu oraz wskazuje, jak te pomieszczenia urządzić. Siatka bagua to diagram podzielony na 9 kwadratów-stref. Zaleca się nałożenie mapy bagua na plan domu, mieszkania – na tej podstawie można łatwo wyznaczyć miejsca określonych wnętrz.
Feng shui: kolory
Naturalne kolory ziemi i złamana biel są kolorami idealnymi według nauk feng shui, ponieważ promieniują przytulnością, komfortem i spokojem. Z tych kolorów feng shui warto skorzystać podczas aranżacji salonu, ponieważ jest to pomieszczenie, które służy do relaksu i odpoczynku. Ale feng shui mówi również, że kolory mogą służyć do ożywienia pokoju, wtedy lepiej jest wybrać bardziej jaskrawe akcenty.
Delikatny brąz, przyjemna biel, kojący szary i piaskowy to według chińskich nauk doskonały wybór do sypialni. Ta chińska filozofia mówi, że należy unikać ciemnych i ponurych kolorów, a także mebli o ostrych formach i twardych materiałów, ponieważ zakłócają one spokój i relaks.
Miejsce relaksu i odpoczynku: salon
Salon jest miejscem szczególnym dla całej rodziny: w tym pomieszczeniu codziennie gromadzicie się z bliskimi, podejmujecie przyjaciół i gości. Z jednej strony salon symbolizuje relaks i spokój, z drugiej zaś jest to pomieszczenie, w którym dużo się dzieje, odbywają się na przykład ważne rozmowy.
Salonu feng shui w kilku krokach
- Podkreśl środek pomieszczenia. Środek salonu powinien pozostać wolny i wizualnie znajdować się w samym centrum. Dzięki temu pomieszczenie będzie emanować spokojem i siłą. Okrągłe elementy, takie jak przytulny dywan lub stolik, dobrze podkreślą rozkład pomieszczenia.
- Siedziska powinny znajdować się przy linii ściany. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie. Podobnie działa niezakłócony widok na całość pomieszczenia i drzwi – również pozwala nam się odprężyć.
- Zadbaj o kilka źródeł światła. Pomieszczenie powinno być oświetlone różnymi rodzajami światła. Małe punkty posłużą do oświetlania akcesoriów, a lampa stojąca przyda się do czytania.
- Nie zapomnij także o natężeniu światła. Idealne jest takie, które tworzy równowagę między jasnością a ciemnością. Ma to pozytywny wpływ na ludzki organizm.
Doskonała sypialnia według feng shui
Oprócz salonu to właśnie sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy większość czasu w mieszkaniu. W tym pokoju musimy czuć się bezwarunkowo bezpieczni, ponieważ podczas snu oddajemy całą naszą kontrolę. Poznaj zasady feng shui w sypialni!
3 najważniejsze zasady dla sypialni w zgodzie z zasadami feng shui
- Pozycja łóżka jest bardzo ważna do prawidłowego snu. Przód łóżka powinien opierać się na stabilnej ścianie, a nie znajdować się bezpośrednio pod oknem. Leżąc w łóżku, najlepiej widzieć przed sobą drzwi i całe pomieszczenie – w ten sposób zwiększymy poczucie bezpieczeństwa. Wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor lub telefon, nie powinny znajdować się w pobliżu łóżka.
- Komody i szafki, których używasz do przechowywania odzieży, prania lub drobnych przedmiotów, powinny mieć możliwość zamknięcia. Przestrzeń pod łóżkiem nie powinna być zablokowana. Jeśli chcesz przechowywać coś w szufladach łóżka, wybierz te, które znajdują się jak najdalej od głowy.
- Należy całkowicie zrezygnować z luster w sypialni, ponieważ są one źródłem niepokoju. W sypialni powinny być umieszczone tylko takie akcesoria i dekoracje, które realizują zasadę dualizmu, czyli zachowują równowagę yin i yang, światła i cienia.
Harmonijny pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy urządzony w tym stylu zapewni dobre samopoczucie i harmonię. Sprawdź, o czym powinienieś pamiętać aranżując pokój najmłodszych domowników.
- Meble w pokoju dziecięcym urządzonym z zasadami feng shui powinny być okrągłe lub przynajmniej zaokrąglone. A to wszystko dlatego, że rogi i krawędzie szkodzą Chi.
- Naturalne materiały są elementem obowiązkowym każdego pomieszczenia. Podobnie w pokoju dziecięcym.
- Dodatki we wnętrzu wnętrza dla najmłodszych powinny mieć jasne, spokojne kolory.
Kuchnia w stylu feng shui
W kuchni, która jest urządzona zgodnie z chińskimi zasadami dobrej energii, przede wszystkim powinien panować ład i porządek. Równie ważne jest światło dzienne. Ale co najwazniejsze, feng shui ma wiele wspólnego z ergonomią, dlatego dobry projekt zagospodarowania kuchni to podstawa. Na temat kuchni krążą przesądy: mówi się, że kuchenka, zlewozmywak lub lodówka nie powinny stać obok siebie. Do lodówki i zlewozmywaka przypisany jest żywioł Wody, a do kuchenki – Ognia, co mogło mieć znaczenie w dawnych czasach. Jeśli projekt małej kuchni wymusza ustawienie tych sprzętów obok siebie, nie wpadajmy w panikę.
Warto zadbać o pojemne szafki kuchenne, aby wszystkie naczynia i sztućce miały swoje miejsce. W kuchni najlepiej sprawdzą się przyjazne, ciepłe kolory i pastele. Jeśli chcemy zastosować bardziej zdecydowane barwy, sprawdźmy wykres energii mieszkania, aby niechcący nie aktywować jakiejś niekorzystnej energii.
Spokojne miejsce do pracy
Zgodnie z zasadami feng shui w pracy, powinno być wyraźnie oddzielone od reszty mieszkania. Jeśli jednak biurko stoi obok łóżka w sypialni, warto te meble oddzielić parawanem, kotarą lub innym meblem. Przestrzeń wypoczynku (energia Yin) nie powinna przeplatać się z przestrzenią pracy zawodowej (Yang). Biurko powinno stać tak, aby osoba przy nim pracująca miała za plecami ścianę a przed sobą widok na pokój. Warto też zadbać, by żaden mebel nie celował narożnikiem w siedzącą przy biurku osobę, a samo biurko nie stało na linii drzwi-okno.
Przedpokój z dobrą enegrią
Już od wejścia do mieszkania czy domu powinno się czuć dobrą energię. Dlatego też, podczas aranżacji przedpokoju warto zamontować lustro, które nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie, ale także nada przestrzeni blasku. Dodatkowo, same drzwi wejściowe powinny być ,,uporządkowane”. Co to oznacza? Na drzwiach powinna wisieć czytelna tabliczka z numerem, wizytówka z nazwiskiem mieszkańca, działający dzwonek oraz schludna wycieraczka.
Ogród Feng Shui
Ogród również warto zaaranżować zgodnie z zasadami dobrej energii. Jedną z najważniejszych zasad jest zaprojektowanie go na podobieństwo krajobrazu naturalnego. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy jing i jang. Dlatego w takim ogrodzie należy starannie dobrać rośliny, na przykład te o długich pnączach idących ku górze będą reprezentowały jing, a te, które opadają na ziemię – jang.
Dodatkowo, w feng shui: woda to energia. Dlatego warto w ogrodzie przeznaczyć przestrzeń na dobrze fontannę, źródełko czy oczko wodne. A projektując ścieżki, powinny być one naniesione łukami.
Szukasz dalszych inspiracji na aranżacje w stylu Dalekiego Wschodu? Sprawdź nasze pomysły na:
- Styl japoński we wnętrzach
- Aranżacja w stylu orientalnym
- Styl marokański w Twoim domu
- I wiele innych!
Dekoracje z energią chi
Nawet jeśli feng shui kojarzy się z powściągliwością i prostotą, możesz wykorzystać pewne akcesoria domowe, które wspierają przepływ chi w domu. Między innymi są to:
- rośliny domowe i kwiaty,
- japońskie symbole szczęścia, np: kot Maneki Neko czy Daruma,
- zdjęcia najbliższych,
- świece,
- misy dekoracyjne z wodą,
- miękkie tkaniny,
- gongi,
- kadzidełka (torebeczki z suszonymi kwiatami, czyli potpourri również się świetnie sprawdzi),
- dodatki z drewna czy metalu.
Możesz wykorzystać te dekoracje dla dobrego przepływu energii w swoim domu. Kolory jeszcze zwiększą ten pozytywny stan. Nie musisz jednak zmieniać w tym celu całego swojego wnętrza – wystarczy, że umieścisz kolorowe akcenty na oknie lub na ścianach.
Feng shui w domu: 5 rzeczy, na które należy uważać
Aranżując wnętrze w stylu feng shui, pamiętaj o tym, aby:
- Nie gromadzić starych przedmiotów, których już nie używasz. Feng shui w domu to przede wszystkim porządek i harmonia.
- Zrezygnować z suszonych i sztucznych kwiatów. Mogę one gromadzić kurz, który blokuje energię chi.
- Nie trzymać zbyt wielu rzeczy w pobliżu drzwi wejściowych, które ją uważane za ujście chi.
- Nie przechowywać rzeczy pod łóżkiem, ponieważ w ten sposób możesz podświadomie blokować obszary Twojego życia.
- Nie umieszczać lustra w sypialni oraz na przeciwko drzwi wejściowych do domu.
W naszym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki dotyczące działania feng shui. Teraz możesz zacząć aranżowanie wnętrza zgodnie z chińska filozofią! Warto pamiętać, że projektowanie zgodnie z zasadami feng shui obejmuje rozległą wiedzę, w tym m.in. działanie specjalnej siatki, tak zwanej bagua – ale dekorowanie i umeblowanie jest dostępne dla każdego.
Chcesz wdrożyć styl feng shui do własnego wnętrza? Dołącz do klubu Westwing i poznaj nasze wskazówki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii. A do tego, nie przegapisz naszych najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia pięknego domu!