Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Jak dobrać projekt mieszkania do Twojego metrażu

Stoisz przed wielkim zadaniem, jakim jest projekt mieszkania? Zastanawiasz się jak urządzić małe mieszkanie, aby było możliwie najbardziej funkcjonalne i przy tym nieprzeładowane? Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego M2, podpowiemy Ci jak je zaaranżować, by uniknąć podstawowych błędów i cieszyć się wymarzonym wnętrzem.

Projekt mieszkania na 40m2: od czego zacząć?

Projekt mieszkania w formie planu, na rysunku przedstawiony rozkład pomieszczeń

Zaczynając przygotowania do aranżacji swojego małego mieszkania, pamiętaj, że podstawą rozpoczęcia prac jest dobry projekt. Projekty wnętrz mają za zadanie maksymalnie wykorzystać potencjał istniejącej konstrukcji. Mając do dyspozycji przedpokój, łazienkę i pokój z aneksem kuchennym o łącznej mierze około 40 m2, z odrobiną sprytu jesteś w stanie stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Uwzględniliśmy także projekt przepodkoju, w którym będzie dużo przestrzeni – tak, aby można było zmieścić szafę i  drzwi do dużej jak na klasyczne mieszkanie w bloku łazienki. Łazienka ma ponad 6 m2, a więc możesz wstawić do niej wygodną wannę oraz pralkę. Przechodząc dalej, znajdujemy się już w sercu całego domu, czyli kuchni i salonie, który powinien pełnić również funkcję sypialni.

Narysowany projekt mieszkania z krótko opisanym konceptem i  budżetem

Projekt mieszkania: propozycja Westwing

Moodboard ze zdjęciami inspiracyjnymi i paletą kolorów

Jeśli masz małe mieszkanie, musisz zdecydować się na rozwiązania kompaktowe. Na szczęście istnieje wiele sposobów na funkcjonalne połączenie sypialni, salonu i jadalni w jednym pomieszczeniu. Zresztą ten model jest też spotykany w dużych mieszkaniach typu open-space.

Stworzyliśmy dwie wersje takiej aranżacji. Obie propozycje uwzględniają duże łóżko. Stoi ono po lewej stronie od wejścia do pomieszczenia. Łóżko posiada wygodne wejście z dwóch stron oraz małe stoliki nocne. Patrząc na prawo, wzdłuż ściany ustawiony został aneks kuchenny z płytą indukcyjną, zabudowaną lodówką i blatem roboczym. Nad nim wiszą zamykane półki. Aranżacja kuchni musi uwzględniać jej kształt – innego podejścia wymaga kuchnia w kształcie litery u i kuchnia w kształcie litery l.

Kilka kroków dalej zaczyna się strefa dzienna. To tu toczyć się będzie życie domowników. Przewidzieliśmy więc miejsce na relaks, czyli sofę i fotel wraz z kawowym stolikiem oraz strefę jadalnianą, która posiada stolik, wygodne krzesło oraz zabudowaną ławeczkę, dookoła której stoją zostały półki i szafa. Różnicą między dwoma projektami jest ustawienie kanapy. W pierwszym odwrócona jest ona tyłem do łóżka, oddzielając dwie strefy, natomiast w drugim stoi na wprost szafek i półek. 

Projekt mieszkania w stylu nowoczesnym

Wizualizacja mieszkania w stylu nowowczesnym

Style nowoczesne od wielu lat trafiają w gusta osób poszukujących minimalistycznych aranżacji. Projekt mieszkania opiera się na nowoczesnym, a jednocześnie przytulnym połączeniu bieli, jasnych odcieni szarości i ciepłych, miodowych dekorów drewna. Te ostatnie w połączeniu z bielą blatów i frontów szafek górnych zdominowały zabudowę kuchennego aneksu. Całe wnętrze zostało podzielone na dwie strefy.

Strefa sypialni

Urządzając kącik sypialniany większość osób rezygnuje z wstawienia tam tradycyjnego, dużego łóżka ze stelażem i materacem. W naszym projekcie zmieściło się ono idealnie. Posiada tapicerowane oparcie, a po dwóch stronach  stoją białe stoliki nocne. Strefa sypialna została oddzielona od reszty pokoju materiałową kurtyną.

Strefa dzienna

Styl nowoczesny to minimalizm i jasne barwy. Taka jest właśnie strefa dzienna, którą zaproponowaliśmy. Nasz projekt salonu w tym nowoczesnym mieszkaniu zakłada jak największą funkcjonalność. Tyłem do kotary zasłaniającej łóżko, stoi dwuosobowa, szara sofa wraz zestawem stolików i designerskim fotelem. Całości dopełnia nowoczesny dywan w kolorze czerwieni i beżu. Na tak małej powierzchni udało się zmieścić także strefę jadalni. Było to możliwe dzięki zabudowie przy ścianie, która obejmuje ławkę.

Projekt mieszkania w stylu retro

Wizualizacja mieszkania w stylu retro

Styl retro chętnie wybierają miłośnicy klasyki z nieco większą dozą oryginalności. Nawiązuje przede wszystkim do wzornictwa lat 50. i 60, a także do art deco. Aranżacja wnętrz w stylu retro wręcz domaga się wykorzystania mebli drewnianych, zdobionych lub tapicerowanych, tak też jest w naszej propozycji. Aranżacja w stylu retro została podzielona na dwie strefy.

Strefa sypialni

To przede wszystkim duże, tapicerowane łóżko w kolorze butelkowej zieleni. Wokół niego ustawione zostały dwa stoliki nocne, przypominające kawałki drewna. Dobrze komponują się z drewnianą podłogą z ciemnego drewna. Na stolikach znajdują się retro lampy ze złotymi okuciami.

Strefa dzienna

W strefie dziennej dominują szarości i pociągnięty dalej kolor butelkowej zieleni. Znajdziesz go głównie w tekstyliach w postaci poduszek i pledów. Obok strefy dziennej znajduje się aneks kuchenny. Sercem tej części mieszkania jest dwuosobowa kanapa oraz retro fotel wraz ze stolikiem kawowym. Na ścianie za kanapą wiszą plakaty i zdjęcia starych map oraz miasta. Chociaż projekt pokoju zakładał, że będzie to pomieszczenie wielofunkcyjne, postawiliśmy sobie także za cel stworzenie rozpoznawalnego stylu.

Łazienka w małym mieszkaniu

Łazienka w projekcie ma 6,6 m2. To idealna wielkość do wstawienia wygodnej i przestronnej wanny. Po lewej stronie jest ciąg szafek wraz z umywalką i lustrem. Z kolei po prawej we wnęce postawiono pralkę, a naprzeciwko niej WC. Aranżując przestrzeń, nad wanną możesz zastosować półkę, na której będziesz mógł stawiać kwiaty oraz świece. Ciepła dodaje także drewniany stołeczek z ręcznikami, który może także służyć jako podstawka do kieliszka wina i książki podczas długich kąpieli.

Miejsce na garderobę

W małym mieszkaniu ciężko wygospodarować miejsca na osobną garderobą z prawdziwego zdarzenia. Nie martw się jednak. Nie możesz żyć przecież bez miejsca do przechowywania. Przestronną szafę z suwanymi drzwiami i lustrem, można postawić w przedpokoju. Wybierając nieco płytsze rozwiązanie, możesz postawić ją również w części sypialnianej, tworząc tym samym oddzielenie strefy.

Pomysł na mały balkon

Mały balkon powinien być dopasowany do czynności, które chcemy tam wykonywać. Większość z nas pomyśli pewnie o wypoczynku z ciekawą książką i kubkiem kawy. Wtedy obowiązkowe będą wygodne meble, może nawet poduchy na podłogę. Może Cię tutaj zainspirować nasz pomysł na taras – niektóre jego rozwiązania sprawdzą się także na balkonie.

Na żadnym balkonie nie powinno zabraknąć zieleni, chyba że rzeczywiście nie mamy ręki do kwiatów i ich pielęgnacja to dla nas najgorsza tortura. W każdym innym razie nasz balkon powinien wypełnić się roślinnością! I oczywiście oświetlenie. Nic tak nie buduje klimatu, jak lampiony rozwieszone na balustradzie.

Zastanawiając się, jak stworzyć projekt mieszkania, pamiętaj, że wszystko rozpoczyna się od odpowiedniego planu. Przenieś swoje pomysły na papier i zaaranżuj przestrzeń, tak byś czuł się w niej komfortowo. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. Otrzymasz tam codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.