Turkusowy – jaki to kolor i jak urządzić w nim dom?
Chociaż ma w sobie sporo zieleni jest jednym z odcieni błękitu. Zmienia się w zależności od padania światła i przez to jest intrygujący – raz chłodny i niedostępny, to znów radosny i filuterny. Zabaw się nim! Nie ma lepszego koloru na lato! Zobaczysz, że Twój dom nabierze lekkości i świeżości, a Ty spokoju i lepszego humoru. Podobno ludzie, którzy mają kolor turkusowy go wokół siebie są zdrowsi, pewniejsi siebie i bardziej otwarci na różne eksperymenty. Przekonaj się czy rzeczywiście tak jest! Oto nasze wskazówki jak z pomocą tego odcienia błękitu odmienić dom.
Chociaż ma w sobie sporo zieleni jest jednym z odcieni błękitu. Zmienia się w zależności od padania światła i przez to jest intrygujący – raz chłodny i niedostępny, to znów radosny i filuterny. Zabaw się nim! Nie ma lepszego koloru na lato! Zobaczysz, że Twój dom nabierze lekkości i świeżości, a Ty spokoju i lepszego humoru. Podobno ludzie, którzy mają kolor turkusowy go wokół siebie są zdrowsi, pewniejsi siebie i bardziej otwarci na różne eksperymenty. Przekonaj się czy rzeczywiście tak jest! Oto nasze wskazówki jak z pomocą tego odcienia błękitu odmienić dom.
Turkusowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?
Rzeczywiście te najpiękniejsze odcienie niebieskiego inspirowane są kamieniami szlachetnymi. Turkusowy jest jednym z nich. Ten piękny minerał o niebiesko-zielonym zabarwieniu nazywany był kamieniem niebios i już w czasach starożytnych podziwiany za swoje dekoracyjne właściwości. W Egipcie po śmierci Tutanchamona wykonano w niego jego maskę pośmiertną a wnętrze grobowca w całości wysadzono turkusami. Robiono z niego amulety bo znany był z magicznych właściwości – zapewniał pomyślność i zdrowie, symbolizował hojność, szczerość i oddanie. Przede wszystkim ceniony był jednak za swoją niezwykła barwę. I tak jest do dziś. To idealny kolor na lato. Radosny i witalny. Niesamowicie ożywia, wnosi pozytywną energię i sporo świeżości.
Odcienie turkusu
Turkusowy ma w sobie tyle samo niebieskiego co zieleni i właściwie trudno określić, do którego mu bliżej. Specjaliści od kolorów radzą umieszczać go we wnętrzach przepełnionych naturalnym światłem – słońce najpiękniej wydobywa jego odcień, który przypomina trochę cyjan. W pomieszczeniach usytuowanych od północy, wydaje się bardziej posępny i zimny, prawie jak kolor modry. W zależności od padania światła zmienia swą intensywność i dlatego często mylony jest z innym odcieniami niebieskiego. Czasem wydaje się podobny do miętowego, zbliża się do niego lazurowy (ma więcej niebieskiego), morski (ma więcej głębi), a nawet kolor chabrowy. Bardzo podobny, bardziej zielony i spokojniejszy od turkusowego (bo z domieszką szarości) jest seledynowy. W ciemniejszej wersji nieco przypomina kolor petrol bo ten ma także w sobie sporo zieleni, ale tez o wiele więcej głębi.
Do jakich kolorów pasuje turkusowy we wnętrzach?
-
Turkusowy z beżem
Tworzy harmonijną aranżacje w śródziemnomorskim stylu. Pierwsze skojarzenie? Grecki dom nad brzegiem morza, z tarasem z którego rozpościera się widok na piaszczystą plażę i turkusowe morze. Takie połączenie wyjątkowo dobrze zadziała na ścianach. Pomaluj na beżowo ściany, a na turkusowo zaakcentuj elementy architektoniczne: boazerię, stolarkę drzwi lub okien, niszę w ścianie. -
Turkusowy z żółtym
Najpiękniej sprawdzi się jasny, energetyczny żółty, wpadający w cytrynowy. Taki zestaw kolorów zadziała jak zastrzyk z adrenaliną. Dwie orzeźwiające soczyste barwy obok siebie odmienią nie do poznania całe wnętrze. Ale pamiętaj o świetle – w słońcu wybrzmią najpiękniej. Możesz je połączyć na ścianie, podobnie jak w przypadku beżu, lub w dodatkach. Zjawiskowo będą wyglądały lekkie zwiewne zasłony w turkusowym oknie. -
Turkusowy z koralowym
W tym przypadku efekt będzie mocniejszy, choć też wypadnie naturalnie – w końcu oba odcienie są inspirowane przyrodą. Nasza rada? Turkusowe tło i koralowe dodatki. Na porcelanie czy poduszkach pięknie będą wyglądały motywy koralowca. -
Turkusowy z brązem
Jako ciepły odcień niebieskiego, który wpada w zieleń, turkusowy świetnie będzie prezentować się na tle innych ciepłych, neutralnych barw. Turkusowy pięknie rozjaśni na przykład kolor brązowy, zwlaszcza w aranżacjach w stylu rustykalnym. -
Turkusowy z szarym
Turkusowe dekoracje i tekstylia rozweselą i zaakcentują każdy salon z szarą sofą, zwłaszcza w stylu nowoczesnym i skandynawskim.
Turkusowy a style aranżacyjne
Niezależnie od wybranej stylistyki turkusowy to trafny wybór. Do klasycznych wnętrz wpuszcza nieco frywolności i lekkości, w nowoczesnych przełamuje powagę, a rustykalnym nadaje wakacyjny klimat. W każdej aranżacji wypada radośnie wypełniając wnętrze spokojem, beztroską i świeżością. Jest marzeniem nastolatków, którzy właśnie pokój turkusowy widzą najczęściej oczami wyobraźni. Pokochają go optymiści, którzy lubią widzieć świat w kolorowych barwach, polecamy go też „smutasom” bo turkusowy to najlepszy antydepresant.
- Skandynawski wiatr od morza – na Północy światło dzienne jest na wagę złota, dlatego mieszkańcy Skandynawii urządzają swoje wnętrza w jasnych, radosnych kolorach. Oczywiście bazą jest biel, beż lub szarość, ale kluczową rolę odgrywają kolorowe meble i dodatki. Często pojawia się niebieski w odcieniach: błękit paryski, błękit pruski, a nawet kolor kobaltowy. Turkusowe tkaniny, poduchy, czy komfortowa sofa niesamowicie ożywią przestrzeń.
- Wakacyjne boho – otul się turkusowym kolorem jak pięknym błękitnym pareo i stwórz prawdziwie plażowy nastrój. Ten kolor jest wymarzonym towarzyszem dla jasnego drewna, juty, rattanowych plecionek i roślinności. Naturalnie komponuje się z bielą, jasnym beżem, a w bardziej fantazyjnym wydaniu pięknie zagra w kalejdoskopie intensywnych barw.
- Stylowy pałac – nie naśladuj przepychu, zainspiruj się stylem pałacowym i stwórz własną wariację na ten temat. Kolor turkusowy pomoże Ci wykreować lżejszą, bardziej bajkową aranżację. Postaw na błękitne zasłony, dywan w piękny deseń czy turkusowe „sukienki” na krzesłach. Ten radosny kolor może pojawić się też na bibelotach czy tapetach. Unikając dosłowności stworzysz stylowe, ale własne wnętrze.
- Rustykalna podróż za miasto – efekt sielskości uzyskasz malując niektóre drewniane meble (np. komodę czy bieliźniarkę) na kolor turkusowy i robiąc delikatne przecierki. Ten odcień bardzo dobrze wypada z drewnem, a jeśli dodatkowo je postarzysz uzyskasz ciekawą patynę, która wprowadzi jeszcze więcej sielskiego charakteru.
Jak prosto wprowadzić turkusowy do wnętrz?
Turkusowy ma wspaniałe zdolności tworzenia optycznych iluzji. Fantastycznie rozjaśnia i powiększa przestrzeń, dlatego w wersji jaśniejszej może być stosowany na ścianach. Za to ciemniejszy – chłodniejszy i bardziej stylowy – poradzi sobie w roli detali i dodatków. Zobacz jak zagra w skandynawskiej sypialni, salonie inspirowanym przepychem baroku i rustykalnej kuchni.
Salon boho
W bieli i beżu będzie jasno i lekko. Turkusowe obrazki z wakacyjnym motywem i inne dekoracje w tym odcieniu mogą nawiązywać do delikatnie plecionych lamp i do ratanowych mebli. Ten kolor może pojawić się też na poduszkach, które boho uwielbia – plecionych, haftowanych, z frędzelkami.
Barokowy salon
Urządzony w ciemnych, mrocznych kolorach. Ciężkie zasłony w oknach podwiązane ozdobnymi chwostami, flokowane tapety i kryształowy żyrandol stworzą wyjątkowy, nieco teatralny klimat. Obowiązkowo muszą pojawić się okazałe bukiety. A gdzie tu miejsce na turkusowy? Stylowa komódka czy wazon w tym kolorze wzmocnią efekt tajemniczości.
Rustykalna kuchnia
Z babcinym kredensem pełnym pięknych naczyń. Na półkach z ciemnego drewna wyeksponuj to czym warto się pochwalić. Niech w rustykalnej kuchni zagości kolor turkusowy – żeliwne garnki i brytfanny, ceramiczne kubki, piękne szklanki czy kamionkowe kokilki.
W tym sezonie z pewnością warto dać mu szansę! Kolor turkusowy świetnie sprawdzi się latem, a zimą będzie przypominał Ci o wakacyjnych wojażach. Zarejestruj się na Westwing, gdzie znajdziesz bogatą ofertę mebli i dodatków w tym kolorze, oraz wiele innych kolorystycznych inspiracji.